Unity WEBgl και Standalone Client

Η συζήτηση στο 'Σχόλια σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 10/12/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
?

Μπορείτε να παίξετε στην έκδοση Unity;

  1. Ναι μπορώ να παίξω από το browser

    42.2%
  2. Ναι μπορώ να παίξω από το client

    39.1%
  3. Όχι δεν μπορώ να παίξω καθόλου

    23.4%
  4. Μπορώ να ανοίξω το client αλλά εμφανίζεται μια λευκή σελίδα

    21.9%
Επιτρέπονται πολλαπλές ψήφοι.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    1.Δεν ζητήσαμε κανέναν προγραμματιστή. Αν κάνω λάθος δείξε μου μια ανάρτηση που να ζητάμε εναν προγραμματιστή. Ζητήσαμε βοήθεια από κάποιο που είχε πρόβλημα καθώς κανένας από τους συντονιστές ή τους τεχνικούς μας δεν αντιμετώπιζε το πρόβλημα. Χρειαζόμασταν πληροφορίες!

    2. Δεν αφιέρωσες 5 λεπτά να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη αλλά να ξέρεις οτι οι τεχνικοί μας δούλευαν από τς 5 το πρωί της Παρασκευής μέχρι και τις 3 μετά τα μεσάνυχτα Του Σαββάτου για να λύσουν το δικό ΣΟΥ πρόβλημα. Για να μην αναφέρω οτι οι Έλληνες συντονιστές δεν έχουν κοιμηθεί τις τελευταίες ημέρες και εγώ προσωπικά έχω κοιμηθεί 2 ώρες σήμερα και 4 ώρες χτες για να βοηθήσω να διορθωθεί το πρόβλημα. Για αυτό το λόγο δεν θα σου επιτρέψω να μιλάς σε αυτό το ύφος ούτε σε εμένα ούτε στους συντονιστές ούτε για την ομάδα του Farmerama!

    3.Τα προβλήματα που αναφέρεις έχουν ανακοινωθεί με επίσημη ανακοίνωση

    4. Υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα να διορθωθούν από την εμφάνιση των δέντρων και των φυτών όπως για παράδειγμα η λευκή οθόνη, δεν νομίζεις; Εκτός αν θεωρείς σημαντικό να βλέπεις τα μήλα στην μηλιά σε μια λευκή οθόνη.

    5. Έχουν δοθεί αρκετές αποζημιώσεις για τα προβλήματα. Δες τις επίσημες.

    6. Δίνουμε καλές αποζημιώσεις σε ΟΛΑ τα προβλήματα οπότε το σχόλιο σου είναι μόνο κακόβουλο

    7. Δεν θα κλείσω το θέμα γιατι οι συμπαίκτες σου χρειάζονται βοήθεια και είναι ευγνώμονες που τους βοηθάμε. Δεν θα κλείσω λοιπόν το θέμα για μόνο ένα κακόβουλο και εριστικό μήνυμα από έναν μεμονωμένο παίκτη. Άλλωστε γνωρίζουμε οτι είναι πάγια τακτική σου.

    8. Μην σπαταλάς το χρόνο σου για αναφορες.

    9. Κατανοώ οτι μερικοί παίκτες έχουν εκνευριστεί και κάνουμε τα πάντα για να διορθωθούν τα προβλήματα αλλά απαιτούμε σεβασμό και κατανόηση. Κάτι το οποίο εσύ δεν δείχνεις.


    10. Μια απορία.. Έγραψες.....
    Έκαναν 14 ώρες ακριβώς από την 1η αναφορά του προβλήματος μέχρι την δημοσίευση της λύσης. Οι δικές σου μέρες πόσες ώρες έχουν? Γιατι αν για παράδειγμα κάθε δική σου μέρα έχει 3 ώρες, τότε έχεις δίκιο, έκαναν 4 ολόκληρες μέρες να το λύσουν
     
  2. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Εγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά όλους τους συντονιστές και βεβαίως τους τεχνικούς που μάχονται για το αγαπημένο μας παιχνίδι..Ας μην ξεχνάμε πως η κατάργηση του flash δεν είναι υπόθεση του Φαρμεράμα και αντ' αυτού στάθηκε άξιο επιλύοντας χιλιάδες προβλήματα...Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος και ειδικά με το client....Είναι ανάγκη όμως να σεβαστούμε όλοι την προσπάθεια πάντων των αναμεμειγμένων σε αυτήν την υπόθεση...Τα μαρτύρια του Ταντάλου περνάνε οι τεχνικοί και συνάμα οι συντονιστές που καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες για να μας βοηθήσουν...και ξαναλέω υπεράνθρωπες..Εμείς δεν έχουμε τίποτε άλλο λοιπόν παρά να είμαστε άνθρωποι...Και δεν τα λέω αυτά για επίδειξη...Απλά καμιά φορά νιώθω πως θέλω να συγχαρώ την κοπιώδη προσπάθεια των μοχθούντων.
    Φιλικά πάντα...ο απεικονιζόμενος ταύρος με τα καρότα στην καρότσα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/12/20
    Αρέσει σε olga-tse62, maria_palou, pigara και 8 σε άλλους.
  3. bill18

    bill18 Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα. Στο πρώτο μόνο θέρισμα με την θεριστική μηχανή κολλάει για περίπου 30 δευτερόλεπτα με 1 λεπτό βγάζει το μήνυμα ότι το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται και μετά γίνεται ο θερισμός. Γενικότερα δεν αντιμετωπίζω κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα. Σήμερα μου έτυχε ενώ ήμουν στην πόλη πατούσα τον χάρτη αλλά δεν έκανε τίποτα (όλα τα άλλα κτίρια δουλεύουν κανονικά εκείνη την ώρα) και αναγκάστηκα να κλείσω και να ξανά ανοίξω τον client. Αυτό μόνο μία φορά. Γενικά ο Client είναι αρκετά πιο γρήγορος σε σχέση με τον browser. Αν μου τύχει κάτι άλλο θα σας πω. Για όσους μπαίνουν από browser στον Microsoft Edge είναι λίγο πιο γρήγορο το παιχνίδι σε σχέση με τον Google Chrome τουλάχιστον στο δικό μου λαπτοπ. Όσοι θέλουν ας δοκιμάσουν.

    Το ID μου είναι: 11575139.
    Λειτουργικό σύστημα: Windows 10 Home, έκδοση 19042.685 .
    Επεξεργαστής: ΑMD Ryzen 5 Mobile 3500U.
    Κάρτα γραφικών: AMD Radeon Vega 8 Graphics.
    Ταχύτητα σύνδεσης: 11-13 Mbps.
    Antivirus έχω των windows.

    Σας παραθέτω και μια εικόνα. [​IMG]
     
    Αρέσει στους maria_palou, georgios_2_ και Panagiotiis.
  4. sweetcookie3

    sweetcookie3 Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλημέρα σας. Κατάφερα και φόρτωσα το client. Δυστυχώς κολάει συνέχεια. Πρέπει να έγινε αυτό 5-6 φορές. Μερικές φορές όταν άλλαζα θέση στο χάρτη, μου κρατούσε στη νέα, της πρωηγούμενης θέσης το περίγραμμα με το σωστό εσωτερικό.
    ID 8461112
    Επεξεργαστής AMD A6-6310
    RAM 6 GB
    Windows 10 Home
    Ταχύτητα σύνδεσης 23
    Antivirus Avast
     
  5. valentainefarm

    valentainefarm Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά, λόγω προβλημάτων υγείας δεν μπόρεσα να ασχοληθώ με το Unity και τον client, εδώ και λίγες μέρες που ασχολήθηκα εντόπισα κάποια προβλήματα μέσα στο παιχνίδι δεν ξέρω όμως αν είμαι στο σωστό θέμα για να τα γράψω, αν είμαι θα ήθελα να μου πείτε για να σας τα γράψω η αν δεν είμαι να με στείλετε στο σωστό. Ευχαριστώ
     
  6. ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ

    ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, πιστεύω ένα ακόμη μεγάλο πρόβλημα είναι όταν μπαίνεις στη λαική ή στα αντικείμενα σου ή στα φυτά σου όταν πας να φυτέψεις, τοποθετείς ένα αντικείμενο από τη μέση της λίστας σου και όταν πας να τοποθετήσεις άλλο σε ξαναγυρνάει απ την αρχή.Χθες ξήλωσα όλα τα αντικείμενα από τη φάρμα μου για να βρω αυτά που χρειαζόμουνα για τις ομάδες συννέφων της μαγικής φασολιάς και έκανα δυόμισι ώρες για να τα ξανατοποθετήσω.Χρόνια πολλά και πάλι σε όλους.
     
    Αρέσει στους skias10 και αμφιθεα.
  7. valentainefarm

    valentainefarm Αρχάριος στο φόρουμ

    Βλέπω έγραψε και άλλος συναγρότης μετά από μένα και ανέφερε το ένα πρόβλημα που βρήκα και εγώ, αλήθεια δοκίμασε κανείς να ανοίξει τα κιβώτια? κάθε ένα που ανοίγεις πάμε πάλι από την αρχή, με λίγα λόγια μην τα ανοίγεις.
    Επίσης το enter είναι ένα βασικό εργαλείο για μας, κερδίζεις πολύ χρόνο αν κάνεις την επιβεβαίωση στα αναδυόμενα παράθυρα με αυτό, όμως δεν λειτουργεί στο Unity και τον client και τέλος είχαμε βρει έναν τρόπο να στέλνουμε εύκολα τα δώρα στους γείτονες και φίλους, από την πόλη όμως με το νέο σύστημα δεν είναι πλέον εφικτό, αυτά για τώρα έχει κι άλλα αλλά θα περιμένω να εμφανιστεί κάποιος συντονιστής πρώτα.
     
    Αρέσει στους olga-tse62 και skias10.
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Αν ψάχνεις έναν συντονιστή θα το βρεις στις σωστές ενότητες. Επίσης αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα και τις απαντήσεις των συντονιστών θα δεις ότι όλα όσα αναφέρεις έχουν γραφτεί πολλάκις, έχουν προωθηθεί και οι τεχνικοί θα τα διορθώσουν.
     
  9. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Ήμουν στο client και κόλλησε στον φάρο. Πάτησα τον βοηθό για να μαζέψει αν και γύριζαν οι μαργαρίτες ακόμα και τα μάζεψε. Δεν μπόρεσα όμως να πάω σε άλλη έκταση μιας και δεν υπάρχει κουμπί ανανέωσης. Έτσι το έκλεισα και άνοιξα το φλας.
     
    Αρέσει στον/ην ARGIR0123456.
  10. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Καλημέρα, καλή χρονιά! χθες κόλλησε το λαπτοπ και μετά από πολλές επανεκκινήσεις και τα απαραίτητα που κάνει για να επανέλθει διαπίστωσα ότι εξαφανίστηκαν το Firefox, to client και άλλα αρχεία οπότε κατέβασα για τρίτη φορά το CLIENT (δεν ξέρω αν τόχω κάνει σωστά και δεν είναι ανοιχτά τα καταστήματα υποστήριξης για έλεγχο). Μπορώ να μπω και να φυτέψω για το ιβέντ που τρέχει αλλά όλα εκτελούνται με καθυστέρηση (πχ. σήμερα εμφανίστηκαν οι ειδοποιήσεις για το πρωτοχρονιάτικο δώρο κ.α.) ακόμη και η σελίδα που σας γράφω λέει μη ασφαλής Unity WEBgl και Standalone Client| Σελίδα 2 | Farmerama GR. Δεν μπορώ να δω πουθενά το ID μου γιατί δεν υπάρχει κάτω κάτω στη σελίδα της φάρμας και αναγκαστικά ανέτρεξα σε παλιότερη δημοσίευσή μου στο φόρουμ και ένα σωρό άλλα ακόμη ( λαϊκή αδύνατον να αγοράσεις λίπασμα, χωριατοροδάνι: στους πάρτι γύρους με αφήνει...επιλεκτικά να γυρίσω ...
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  11. -maryandreas-

    -maryandreas- Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλή χρονιά!
    Κατέβασα το client και δουλεύει μια χαρά, μόνο που το παράθυρο που το ανοίγει είναι μικρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω μεγαλύτερο? Το σήμα για μεγαλύτερο παράθυρο είναι απενεργοποιημένο.
    Ευχαριστώ
     
  12. boykitsa68

    boykitsa68 Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει εγκατάσταση κ απεγκατάσταση δεν ξέρω κ γω πόσες φορές αλλά τα ''θέματα'' συνεχίζουν να υφίστανται. Το παράθυρο για να μεγαλώσει το πήγα στο 120% κ αυτό είναι το λιγότερο. Αλλά δεν υπάρχει ούτε το κυκλάκι ανανέωσης όπως κάπου διάβασα παρόμοιο πρόβλημα, ούτε απομνημόνευση login , οπότε πρέπει να βγαίνω κ να ξαναβάζω κωδικό από την αρχή. Δεν ξέρω αν ευθύνονται τα windows7 αλλά δεν έχω βρεί άκρη. Αυτό που ξέρω, προς το παρόν τουλάχιστον. είναι ότι μέχρι να επιστρέψουμε στην αρχική ομαλότητα του παιχνιδιού θα υποστούμε πολύ μεγάλη ταλαιπωρία. Δεν είμαι κ πολύ γνώστης των συστημάτων αλλά γιατί έπρεπε να καταργηθεί ο flash?? Εμάς μας ρώτησε???:cry::cry::cry:Μακάρι, να επιλυθούν όλα αυτά τα προβλήματα , όσο πιο σύντομα γίνεται.
     
  13. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν υπάρχει "κυκλάκι ανανέωσης" στο Client. Μπορείς να χρησιμοποιείς το f5
    Υπάρχει "κυκλάκι ανανέωσης" στο Browser.
    Αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά έτσι έχει σχεδιαστεί.


    Φυσικά και υπάρχει. Αν δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί, μπορείς να ρωτήσεις τους συντονιστές στην κατάλληλη ενότητα.

    upload_2021-1-11_16-4-11.png

    Ούτε εμάς ρώτησε κανείς, ούτε ρώτησε κανέναν από το Farmerama.
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  14. νικ2000

    νικ2000 Ανερχόμενος συντάκτης

    τελικά με τους χρήστες διαφορετικών λειτουργικών τι θα γίνει?
     
  15. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Για τους MAC παίκτες έγινε ανακοίνωση σήμερα.
     
    Αρέσει στον/ην νικ2000.
  16. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα!
    Κατ αρχην να δηλωσω απο την αρχη οτι εχω windows 10
    και οτι εχω κανει και καθαρισμους και ανανεωσεις.
    Μπαινω απο unity και περα απο τις καθυστερησεις οι οποιες δεν θα ηταν τοσο σπουδαιες αν στο χρονο που χανεται δεν εληγαν αρκετα μπονους ειδικα κατοικιδιων, ουτε λογος φυσικα για τα 10λεπτα, αλλα ουτε τα δρακοαυγα δεν προλαβα που ειναι 20λεπτα παρ'ολο που πριν τα ενεργοποιησω μπηκα σε ολους τους χωρους της φαρμας για να αποφυγω το χρονο που χρειαζεται να φορτωθουν ολα τα αντικειμενα
    Εντοπισα κι αλλο ενα προβλημα σχετικο με καθυστερηση ενω παταω σε ενα χωρο και "γεμιζει" για να ανοιξει ο χωρος πρεπει να τον ξανακλικαρω και να ξαναγεμισει ως το 100% πιο γρηγορα μεν απ την αρχικη μου επιλογη αλλα κανει κι αυτο το χρονο του.
    Υπαρχει προβλημα στο μυλο δηλ. στην καρτελλα ολα εμφανιζονται ολες οι τροφες , ομως στην καρτελα με τα "αγαπημενα" γινεται χαμος, την σ.τροφη δεν μου την εμφανιζει παρ ολο που την εχω χαρακτηρισει ως αγαπημενη, στις υπολοιπες τροφες αλλα αντι αλλων.
    Στο χειροκινητο τάισμα-ποτισμα σταβλων χρειαζονται πολλα κλικαρισματα
    Επισης μεγαλο προβλημα ειναι οι επιλογες που υπαρχουν στη λιστα της αποστολης δωρων, ας φυγει κατι κι ας μπει η επιλογη γειτονες
    Οι αγορες απ το καλαθακι τρομερη η καθυστεριση , οπως και οτι ξαναγυριζει στην αρχη
    Επισης εξακολουθουν μερικες φορες να μην εμφανιζονται καποια διακοσμητικα, μενει κενος ο χωρος
    Μια παρακληση προς τους συντονιστες για να την μεταβιβασουν στην εταιρια
    Οσο χρονο χρειαστει να λυθουν τα βασικα προβληματα να μη μπαινουν δρωμενα
    εχουμε πολλα να ασχοληθουμε οσοι μπαινουμε στις φαρμες μας, δε θα "χασει η Βενετια βελονι" αν περασει λιγος χρονος χωρις δρωμενα στη διαρκεια του οποιου θα καταφερουν να ξαναμπουν ολοι οι παικτες και να ξαναβρουμε ολοι τη χαρα του παιχνιδιου.

    Αυτα προς το παρον και ευχομαι ταχιστα να λυθουν ολα τα προβληματα.
     
    Αρέσει σε pigara, gtrullis, kiriakos2004 και 8 σε άλλους.
  17. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπερα.
    Αλλο ενα θεμα που εχει δημιουργηθει με το client ειναι το ταχυδρομειο.
    Δεν μπορει να γινει αποστολη μηνυματων.Δεν ξερω εαν εχουν και αλλοι συμπαικτες μας, το ιδιο προβλημα.
    Αλλα θεωρω οτι το ταχυδρομειο ειναι μια σημαντικη λειτουργια του παιχνιδιου.
    Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει ,παρακαλω ;;;
     
  18. boykitsa68

    boykitsa68 Νέος ειδικός

    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Θα τις εφαρμόσω. Κοιτάζω το χρόνο που τρέχει με τόσο αγχος, γνωρίζοντας πως η φάρμα μου σε λίγες ώρες θα γίνει δύσβατη κ προβληματική κ είμαι..κομμάτια.Υπομονή, που θα πάει, θα φτιάξουν τα πράγματα. Απλώς ίσως χρειαστεί περισσότερος χρόνος.Θα συμφωνίσω με τη πρόταση της αμφιθέας, ας μην υπάρχουν event μέχρι να προσαρμοστούμε. Δώς τε μας λίγο χρόνο πλιζζζ
     
    Αρέσει στον/ην kiriakos2004.
  19. gewrgia96

    gewrgia96 Αρχάριος στο φόρουμ

    καλησπερα να κανω μια ερωτηση? Τελικα το unite θα το κανετε καλυτερο χωρις να υπαρχουν προβληματα? Στα μυνηματα εχει θεμα στην φορτωση αργει να φορτωσει το παιχνιδι μπενω απο τον client εχω και μια απορια client και unite ειναι το ιδιο?
     
  20. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Eνα ακομη πρόβλημα που υπαρχει στο client είναι ότι δεν υπαρχει καποιο εικονιδιο να το πατησουμε και να κανουμε
    ανανεωση. Οταν μου κολλαει η μαργαριτα, θα πρεπει να βγω τελειως από το προγραμμα και να κανω την συνδεση
    παλι από την αρχη.Κουραστικο και πολύ χρονοβορο αυτό.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.