Feedback Συζήτηση για το δρώμενο : " Ιστορίες από το κατάστημα Κόμικς "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*Hermes*-, 8/5/24.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*Hermes*-

    -*Hermes*- S-Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο :

    " Ιστορίες από το κατάστημα Κόμικς "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.
    Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες ενότητες για βοήθεια.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ιστορίες-από-το-κατάστημα-Κόμικς.37343/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:

    https://board-el.farmerama.com/threads/Ιστορίες-από-το-κατάστημα-Κόμις.37344/

    Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους Παυλής και soyla74.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα παιδιά.. το δρώμενο αυτό το είχαμε ξαναπαίξει πέρσι τον Οκτώβριο και τότε είχαμε δυσκολευτεί αρκετά μέχρι να το καταλάβουμε.. συγκριτικά είναι λίγο πιο μπερδεμένο αυτό ως προς τα αντικείμενα γιατί τότε υπήρχαν μόνο δύο ενώ τώρα υπάρχουν 4.. υπολογισμοί δεν χρειάζονται καθώς παραδίδουμε μόνο αξίες αντικειμένων , το θέμα είναι στην τακτική που θα ακολουθήσουμε.. πάντως όπως και την προηγούμενη φορά πιστεύω οτι θα το βρούμε σχετικά γρήγορα.. η φασολιά αρκετά καλή όπως και τα άλλα δώρα και παίζουμε στην ειδική έκταση που δεν επηρεάζει την φάρμα μας.. παραθέτω τον σύνδεσμο για την συζήτηση που είχαμε τότε και νομίζω οτι θα βοηθήσει αρκετά.. πολύ χρήσιμες οι συμβουλές απο την lagoudaki στην δεύτερη ανάρτηση της συζητήσεως.. καλή διασκέδαση..
    https://board-el.farmerama.com/threads/Συζήτηση-για-το-δρώμενο-Η-Νύχτα-των-Ζωντανών-Σπασικλών.36260/
     
    Αρέσει σε nickoikono11, thena, crazyfarmer71 και 11 σε άλλους.
  3. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Να'σαι καλά, με γλίτωσες από πολύ σκέψη. Δεν θυμάμαι όμως την αλληλουχία. Παίζαμε δύο ουφάδικα με μπόνους και ένα χωρίς κάθε μέρα ή παίζαμε συνεχώς τα ουφάδικα με μπόνους; Δηλαδή στο ηλεκτρονικό παιχνίδι τη μια μέρα παίζαμε 2 ουφάδικα μπόνους και την άλλη μέρα 1 ουφάδικο και 1 από το άλλο...
     
  4. letinahara

    letinahara Ενεργός συντάκτης

    Την κάπα του υπερήρωα και την κασέτα του κολοκυθανθρώπου που τα χρησιμοποιούμε;
     
  5. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπερα. Την καπα την χρειαζεσε για να ενεργοποιησεις το διακοσμητικο «κομικς παραδεισος» μαζι με πιξελοκαρδουλες.Ειναι τα δυο μεγαλα διακοσμητικα που δινουν αγαλματιδια σουπερ γουρουνιου το οποιο εχει την μεγαλυτερη αξια στην παραδωση προιωντων.Την κασετα την φτιαχνεις στον μυλο και την χρειαζεσε για να ενεργοπησεις τα 4 διακοσμητικα « ηλεκτρονικο παιχνιδι» που δινουν πιξελοκαρδουλες!Ελπιζω να σε καλυψα.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, -ΡΙΚΑ1985-, soyla74 και 3 σε άλλους.
  6. letinahara

    letinahara Ενεργός συντάκτης

    Ναι. σ' ευχαριστώ πολύ
     
    Αρέσει στους soyla74, crazyfarmer71 και GEPPO1.
  7. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα.. σπαζοκεφαλιά το δρώμενο με πολλά αντικείμενα που το κάνουν πολύπλοκο και που δεν υπήρχαν στο προηγούμενο.. θα προσπαθήσω να το παρουσιάσω βήμα βήμα , για να το τυπώσω και εγώ στο μυαλό μου, γιατί ομολογώ οτι με παιδεύει η κατανόηση του αρκετά
    1. μπαίνοντας στο δρώμενο κάθε μέρα, δεν μαζεύουμε τίποτα (εκτός απο τα χωράφια αν θέλουμε να κερδίσουμε χρόνο, αλλά χειροκίνητα, όχι με τον βοηθό, για να μην μαζευτούν και τα άλλα..
      προσωπικά έχω μόνιμα όλα τα αντικείμενα τοποθετημένα, δεν σβήνω κανένα
    2. παίζουμε τα δύο δωρεάν παιχνίδια ή παραπάνω αν κάποιοι έχουν κάνει αγορές και εγώ στο πρώτο παιχνίδι ζητάω επιταχυντή ουφάδικου και στο δεύτερο τα υπόλοιπα για το πιξελόδενδρο.. προτεραιότητα έχει το ουφάδικο γιά να έχω πιξελοκαρδούλες που και αυτές έχουν μεγάλη αξία κατά την παράδοση
    3. τα δένδρα βιβλίο κόμικ, τα έχω μόνιμα, για να φτιάχνω κάπα υπερήρωα, να ταΐζω τα 2 κόμικ παράδεισου, έτσι ώστε να παίρνω αγαλματίδιο σούπερ γουρουνιού που έχει μεγάλη αξία στην παράδοση (τελικά άφησα μόνο το ένα κόμικ για να μην καταναλώνω πολλές πιξελοκαρδούλες)
    4. στην συνέχεια ενεργοποιώ τα μπόνους που έχω (ουφάδικο και πιξελόδενδρο) αλλά αν έχω πχ 2,3 απο το καθένα, χρησιμοποιώ το ένα, τα υπόλοιπα τα κρατάω για το επόμενο μάζεμα.. πχ ένα επιταχυντή ουφάδικου, ενα Επιταχυντή Πιξελοσυγκομιδή και ένα Επιταχυντή Πιξελολιπάσματος και μαζεύω τα αντικείμενα
    5. φυτεύω διαρκώς στον υπόλοιπο χώρο (προσωπικά χρησιμοποιώ μεγάλα χωράφια και στα ακριανά κενά βάζω μικρά) έτσι ώστε να έχω φυτά για να φτιάχνω Κασέτα κολοκυθανθρώπου να ταΐζω τα Ηλεκτρονικά παιχνίδια (ουφάδικα) και κάπα υπερήρωα, να ταΐζω τα 2 κόμικ παράδεισου
    6. όσο για το μίνι παιχνίδι, θέλει ψυχραιμία και αν έχετε άλλες φάρμες κάντε μερικές δοκιμές σε αυτές πρώτα.. εγω προσωπικά παίζω ως εξής... τοποθετώ πρώτα στο ράφι που έχει μια θέση.. μετά τοποθετώ σε όποιο κρίνω οτι ταιριάζει πιο πολύ με τις επιλογές που έχω.. στο απο κάτω ράφι τοποθετώ με την σειρά, απο πάνω προς τα κάτω όπως είναι τοποθετημένα στα αριστερά του παιχνιδιού, μέχρι να βρω πιο ταιριάζει.. αν δεν ταιριάζει κανένα που σημαίνει οτι το πρώτο ράφι είναι λάθος, το παίρνω και το τοποθετώ στα άλλα βιβλία και δοκιμάζω πάλι με την σειρά πιο ταιριάζει.. μόλις συμπληρωθεί το σωστό, τα υπόλοιπα τα βάζω στην άλλη θέση... βέβαια πιστεύω οτι στην πορεία θα δυσκολέψει το μινι παιχνίδι αλλά πιστεύω οτι θα έχουμε εκπαιδευτεί λιγάκι μέχρι τότε
    ελπίζω να βοήθησα και αν κάποιος συμπαίκτης έχει κάποιο διαφορετικό τρόπο, καλό είναι να τον εκθέσει για να βοηθηθούμε όλοι και ειδικά οι νεότεροι, που δεν έχουν την προηγούμενη εμπειρία.. καλή επιτυχία σε όλους..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/5/24
    Αρέσει σε nickoikono11, poioths, martha72 και 17 σε άλλους.
  8. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα σε όλους!
    Μην ξεχνάτε ότι μπορούμε να αγοράσουμε δύο αναβαθμίσεις ή του πιξελόδενδρου είτε του ηλεκτρονικού παιχνιδιού που έχουν σημαντικά μικρότερο χρόνο. Εγώ προσωπικά αγόρασα 2 του ηλεκτρονικού παιχνιδιού, γιατί οι πιξελοκαρδούλες είναι πιο χρήσιμες. Αυτό φυσικά δημιουργεί το πρόβλημα να μην είναι έτοιμα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια συγχρόνως, οπότε πρέπει να αποφασίσω πότε θα χρησιμοποιήσω τον επιταχυντή ουφάδικου, αλλά θα βρεθεί μια λύση...
    Το μίνι παιχνίδι είναι εύκολο και όντως στον χρόνο που δίνει (για τα 2 βραβεία) μπορούμε να δοκιμάσουμε όλους τους συνδυασμούς, όπως ανέφερε η GEPPO1 αμέσως παραπάνω. Ακόμα καλύτερα, αφού βάλουμε το μονό ράφι στη θέση του, εύκολα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποιος συνδυασμός ταιριάζει στα κενά...
    Α! επίσης επειδή το κόμικ παράδεισος έχει μικρό χρόνο και αν ενεργοποιηθούν και τα δύο τελειώνουν οι πιξελοκαρδούλες και μένει αχρησιμοποίητο, αφαίρεσα το ένα.
    Καλή επιτυχία σε όλους!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/5/24
    Αρέσει σε nickoikono11, jimthrilosgate7, pigara και 13 σε άλλους.
  9. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Εμένα οι αναβαθμίσεις με μπέρδεψαν πολύ, καλύτερα να μην τις είχα βάλει... επίσης οι χρόνοι είναι λίγο περίεργοι. Αν δεν ξεκινήσεις 7:00 το πρωί το δεύτερο ουφάδικο σου βγαίνει όταν κοιμάσαι το βράδυ.
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, vagelis1968, Hecuba και 5 σε άλλους.
  10. icons1

    icons1 Τακτικός στο φόρουμ

    Καλημέρα, αν έχω υπολογίσει σωστά, μέχρι το τέλος θα χρειαστώ 20 αγάλματα (=120 βιβλία και 1.000 φυτά για τις 20 κάπες και 240 πιξελόφρουτα και 1.000 φυτά για τις 40 καρδούλες) και επιπλέον 12 καρδούλες (72 φρούτα και 600 φυτά). Θα παίρνω τα μπόνους +6 φρούτα και επιταχυντής ουφάδικου. Χρειάζονται επιπλέον προϊόντα αξίας περίπου 12.000 που θα καλυφθούν από βιβλία και φρούτα, πιστεύω. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, αμφιθεα, -ΡΙΚΑ1985- και 7 σε άλλους.
  11. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    έχεις απόλυτο δίκιο, δεν το είχα προσέξει καθόλου.. αφαίρεσα και εγω το ένα κόμικ
     
    Αρέσει σε nickoikono11, αμφιθεα, Nantia123 και 4 σε άλλους.
  12. kellyboukou

    kellyboukou Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλημέρα σας,

    Αν θεωρήσουμε ότι θα πρέπει να καλύψουμε την αξία χωρίς να την υπερβούμε με πιξελοκαρδούλες και αγάλματα, τότε ο παρακάτω πίνακας δείχνει τι χρειαζόμαστε θεωρητικά, και τι ποσότητες θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικά για την περισσευούμενη αξία (28798 )

    valueαγαλματιδιοπιξελοκαρδουλαπιξελοφρουτοή βιβλιοή κολοκύθα
    501001141733
    988002263261
    207501291121
    2400020
    2964021232955
    3571030
    4305032
    50820404253100
    6346051
    644001354484
    7490015164122
    585001263363
    sum2012
    Απο την στιγμή που πρακτικά ξεκινάμε με 4 αγαλματίδια, μετά χρειαζόμαστε για τα υπόλοιπα 14, 28 πιξελοκαρδούλες (168 πιξελοφρουτα και 1400 κολοκύθες) και 14 κάπες (edited: 84 βιβλία κομιξ και 700 κολοκύθες), και για τις 14 πιξελοκαρδούλες επιπλέον 700 κολοκύθες και 84 πιξελόφρουτα.

    Για να μπορέσω να βγάλω τις 42 πιξελοκαρδούλες που χρειάζονται, για αρχή δεν θα παράγω κάπες και μάλλον βάζοντας και τα 2 κόμικ παραδείσου τις τελευταίες 3 μέρες προλαβαίνω για να καλύψω την απαιτούμενη ποσότητα.

    Πρόκειται για αρκετά απαιτητικό δρώμενο από άποψη χρόνου και στρατηγικής, οπότε καλή τύχη σε όλους μας!

    PS: Μετά απο αρκετή σκέψη, τείνω να συμφωνήσω με τον συναγρότη icons1, ότι αξίζει σε κάποια βήματα να δοθούν μεγαλύτερες αξίες απο τις απαιτούμενες (διορθώσεις στον πίνακα). Επίσης σίγουρα συμφωνώ με τους συναγρότες που προτείνουν να περιμένουμε την τελευταία μέρα για να αρχίσουμε να παραδίδουμε τα βήματα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/5/24 στις 05:47
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, martha72 και 13 σε άλλους.
  13. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Έκανα έναν λογαριασμό: Για να βγάλεις ένα αγαλματίδιο χρειάζεσαι 1 κάπα (50 εικονική + 6 βιβλίο κόμικ) και 2 πιξελοκαρδούλες (100 εικονική + 12 πιξελόφρουτα).
    1 αγαλματίδιο = 12007 αξία ανταλλαγής
    Αν τα 50 εικονική της κάπας (+ 6 πιξελόφρουτα) τα χρησιμοποιήσεις, φτιάχνεις μια πιξελοκαρδούλα. Αν δεν φτιάξεις αγαλματίδιο και πουλήσεις τα δομικά υλικά έχεις:
    3 πιξελοκαρδούλες 12252
    +6 βιβλία κόμικ + 342
    - 6 πιξελόφρουτα - 174
    _________
    12420
    Μήπως δεν συμφέρει το αγαλματίδιο; (μήπως έχω κάνει λάθος υπολογισμούς;))
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, jimixatz και 4 σε άλλους.
  14. kellyboukou

    kellyboukou Ανερχόμενος συντάκτης

    Νομίζω ότι το θέμα ειναι πως δεν βγαίνει χρονικά, με έναν ρυθμό 8 πιξελοκαρδούλες την ημέρα, εφόσον κάποιος δεν αποφασίσει να αγοράσει επιπλέον μπόνους για ουφάδικο και να βάλει όσες αναβαθμίσεις μπορεί στο ηλεκτρονικό παιχνίδι.
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, Hecuba και 3 σε άλλους.
  15. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Ναι ετσι ειναι γι αυτο δεν φτιαχνω αγαλματιδιο τσαμπα κοπος
     
    Αρέσει σε nickoikono11, vagelis1968, Hecuba και 3 σε άλλους.
  16. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Κάνεις κάποιο λάθος στους υπολογισμούς.
    1 πιξελοκαρδούλα (4084) χρειάζεται χρειάζεται μια κασέτα, δηλαδή 6 πιξελόφρουτα και 50 εικονικές κολοκύθες, άρα 6*67 + 50*28=1802
    κερδίζεις πάνω από 2200 πόντους.

    1 αγαλματίδιο (12007) χρειάζεται μια κάπα (6 βιβλία κόμικ και 50 κολοκύθες 6*53 + 50*28=1718) και 2 πιξελοκαρδούλες (2*4084=8168)
    Σύνολο:1718+8168=9886 άρα κερδίζεις 2100 από τα συστατικά του και 6500 αν το αναλύσεις στα αρχικά συστατικά (κολοκύθες, βιβλία κόμικ κια πιξελόφρουτα).

    Οι χρόνοι είναι πράγματι οριακοί για να βγει ολόκληρο το δρώμενο. Η φασολιά είναι πολύ πιο εύκολο να κερδιθεί!
    Καλή συνέχεια!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Hecuba, Lina123 και 7 σε άλλους.
  17. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Πεπει να υπολογισεις και τα 2 χωραφια που πιανουν τα κομιξ που θα βγαλεις 10 εικονικες κολοκυθες στο μισο χρονο που θελει το κομιξ 20 περιπου επι 28= 560 αρα μειωνεται το κερδος
    Εν τω μεταξυ δεν ειναι αληθεια οτι μεχρι την φασολια ειναι ευκολο και πολυ δυσκολο να τελειωσει γιατι θελει η φασολια 282.320 χιλ
    και μεχρι το τελος αλλες 19.780 οποτε αν φτασει καποιος στην φασολια μετα ειναι ευκολο για το τελος
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/5/24
  18. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Δεν κατάλαβες τους υπολογισμούς μου... στους υπολογισμούς μου δείχνω ότι αν διαθέτεις 50 εικονικές και έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ή κάπα ή καρδούλα συμφέρει να κάνεις καρδούλα. Όμως η kellyboukou έχει δίκιο. Δεν προλαβαίνεις να κάνεις τόσες καρδούλες γιατί έχεις μόνο 4 ουφάδικα που δουλεύουν ασταμάτητα. Άρα φτιάχνοντας αγαλματίδια κερδίζεις χρόνο φτιάχνοντας κάτι που ισοδυναμεί με 2,94 καρδούλες. Στο αγαλματίδιο δηλαδή κερδίζεις χρόνο 0,94 καρδούλας αν με πιάνεις. (ποιος κάθεται εκεί στην εταιρεία και σκέφτεται όλα αυτά)
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, Hecuba, Nantia123 και 7 σε άλλους.
  19. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Δεν νομιζω να βγαινει το δρωμενο ανθρωποι ειμαστε δουλειες εχουμε θα μας ξεφυγει και καποιο χρονικο διαστημα.Οπωσδηποτε χρειαζεται παραταση χρονου.Τα μπονους δεν επιδρουν.Εγω προσωπικα αμφιβαλλω αν θα παρω τη φασολια.
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, nickoikono11, Hecuba και 8 σε άλλους.
  20. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    .sofaki.συμφωνώ.Νομίζω οτι ο χρόνος διεκπεραίωσης των δρώμενων,θε πρέπει να μοιράζεται μεταξύ του παιχνιδιού και των παικτών.Πραγματικά απαιτούν από εμάς να είμαστε 24/24ωρο απίκο.Κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο και για κάποιους ιδιαίτερα άδικο.
    Καλή εβδομάδα.
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, nickoikono11, LarsTurms και 6 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.