Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Αρχικά , καλημέρα!
    Θα ήθελα να σου πω για να βοηθήσω ότι πολύ καλά έκανες και χρησιμοποίησες τα άνετα χωράφια για να μαζέψεις αναδυόμενα , καθώς έχεις το πλεονέκτημα σε μηδενικό χρόνο να βγάζεις όσα αναδυόμενα θες. Και το λέω αυτό γιατί κάθε άνετο χωράφι ισοδυναμεί με ένα σ. λίπασμα και συνάμα με ένα αναδυόμενο. Αν βάλεις στα 202 μικρά χωραφάκια, ζήτημα να πάρεις 170 αναδυόμενα , αλλά θα έχεις χαλάσει πολλά σ. λιπάσματα, ενώ θα αργήσεις να τα βγάλεις καθώς δεν ισχύει ο μηδενικός χρόνος. Ενώ με την εναλλακτική των άνετων χωραφιών είσαι σίγουρος ότι δεν έχασες κάτι. Επίσης, ο αμάρανθος να υπενθυμίσω πως έχει πολλή καλή αξία στην αποθήκη, γεγονός που σημαίνει μεγάλο πλεονέκτημα σε παίκτες που παίζουν στο θερισμό... Μπράβο γειτονάκι! Συμφωνώ κι επαυξάνω από την στρατηγική σου!!

    Καλό είναι όταν θέλουμε να βοηθήσουμε να σκεφτόμαστε, καθώς κάποιοι παίκτες μπορεί να την πατήσουν από αρχάριες στρατηγικές...
     
    Αρέσει στους jimixatz, jimthrilosgate7 και toylaaaaa.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    το να λες αρχάρια στρατηγική για μια παικτρια που παίζει 14 χρόνια ειναι τουλάχιστον αστείο, οποτε δεν το σχολιάζω άλλο.. όσο για για το τι συμφέρει καλύτερα για αναδυόμενα, τα μικρά ή τα μεγάλα γιατι στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά αν είναι τα άνετα ή τα κανονικά παρά μόνο ως προς την ποσότητα των φυτών, ας το κρίνουν καλύτερα οι συναγρότες μας εφοσον δοκιμάσουν και τους δύο τρόπους.. επειδή λοιπόν εγω έχω δοκιμάσει και τα δύο με εξευγενισμένο αμάρανθο αλλά και εξευγενισμένη βαλεριάνα την οποία και προτιμώ γιατί ο χρόνος παραγωγής φθάνει τελικά περίπου στις 8 ώρες με τα βιοτεχνικά και τον εξευγενισμό, προτιμώ τα μικρά χωράφια.. αυτό βέβαια είναι στην κρίση του καθενός.. καλό είναι οταν κάνεις ανάρτηση να σχολιάζεις τις δικές σου προτάσεις και να μην κρίνεις με αγένεια τις προτάσεις των άλλων..
     
    Αρέσει στον/ην rixainrempite.
  3. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Κάνεις λάθος. ;)
    Τα άνετα χωράφια έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες για αναδυόμενα από τα απλά.
    Ίσως σε βοηθήσει να κατανοήσεις το μηχανισμό αναδύσης αυτό το θέμα : https://board-el.farmerama.com/threads/Συχνότητα-αναδυόμενων-σε-δρώμενα.17195/
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και jimixatz.
  4. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Αστείο είναι ότι τόσο καιρό μας πλασάρεις αυτό το 14 χρόνια λες και είναι κριτήριο xD
    παίζω 3 χρόνια το παιχνίδι και ομολογώ πως έχω κάνει πρόοδο για 14 χρόνια , μη σου πω και πιο πολύ. Όποτε δεν αξίζει να το σχολιάσουμε παραπάνω , τι λες ;
    Και επίσης δεν τίθεται θέμα εμπειρίας , αλλά θέμα σωστής στρατηγικής ;) και νομίζω συνεχώς ο,τι έχεις πει τις περισσότερες φορές είναι εσφαλμένο και λάθος. Στο φόρουμ οι περισσότεροι έχουν την ευχέρεια να κρίνουν και να πουν τα αυτονόητα! :music::music::music::music:
     
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    snorkel μου εγω αυτό που είπα είναι πως απο τον ιδιο χώρο θα πάρεις περισσότερα κατά πολύ αναδυόμενα απο τα 160 μικρά χωράφια , παρά απο τα τα 40 άνετα.. άλλωστε το γράφει ξεκάθαρα πως <<Από κάθε συγκομιδή αντικειμένου, λαμβάνεται το πολύ 1 αναδυόμενο ανα είδος. Έτσι δεν μπορείτε να λάβετε παραπάνω από1 αναδυόμενο δρώμενου απο συγκομιδή ενός χωραφιού, δέντρου, στάβλου ή εργαστηρίου.>> .. εμπάς περιπτώση αυτή είναι η στρατηγικη μου αφού τα έχω δοκιμασει όλα.. άλλωστε πρόταση ήταν.. ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την στρατηγική του και όποιος θέλει την ακολουθεί..
    δεν χρειάζετε να σου απαντήσω σε κάτι.. άλλωστε είναι φανερή η εμπάθεια σου προς το άτομο μου και η αγένεια με την οποία απαντάς και φυσικά δεν το έχω αντιληφθεί μόνο εγώ αλλά και πολλοι άλλοι..;)
     
    Αρέσει στους martha72, elenigri και rixainrempite.
  6. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    To ίδιο έκανα και εγώ.
    Ούτε είπα ότι πρέπει να ακολουθήσετε αυτό που γράφω , ούτε να με βρείτε σύμφωνο.
    Αλλά είναι κρίμα να παίρνεις στο λαιμό σου άλλους παίκτες , προβάλλοντας πάντα ο,τι θες με τη δικαιολογία "δικιά μου στρατηγική είναι ,,την έχω δοκιμάσει και και και" ..
    Όταν κάτι είναι αντικειμενικά λάθος , καλό θα ήταν να δεχοσουν ότι έτσι είναι παρά να πετάς αερολογιες και λόγια δήθεν , γιατί ούτε σε προσέβαλλε ο τρόπος μου και ούτε είχα σκοπό να κάνω αυτό.
    Αλλά μάλλον προτιμάς να δέχεσαι τις συμβουλές από συντονιστές (όπως πιο πάνω στην κύρια Χαρά), διότι όπως είπες εγώ είναι που έχω την εμπάθεια ...χαχαχαχαχαχα καλυφθηκαμε!
     
  7. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    όντως δέχομαι τις συμβουλές απο τους συντονιστές άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος τους αλλά και απο πολλούς παίκτες που απαντούν με ευγένεια και δεν κάνουν επίθεση.. και παρεμπιπτόντως που είδες οτι είναι αντικειμενικά λάθος?? εγώ εξακολουθώ και παίζω με μικρά χωράφια και αμαραντο ή βαλεριανα.. εσύ παίξε όπως θες και φυσικά πες την γνώμη σου χωρίς να κρίνεις τους άλλους όπως κάνεις συνήθως.. τις αερολογίες και τα χαχαχα στα επιστρέφω , μάθε να μιλάς ευπρεπώς και βασικά δεν έχω καμία διάθεση να κάνω συζήτηση μαζί σου, γιατί κάνεις προσωπική επίθεση.. αυτά απο εμένα αν υπήρχε μπλοκ θα σε είχα μπλοκάρει με πολύ χαρά... όμως δεν είναι εδω πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων για τους οποίους δεν βλέπω και κανέναν λόγο και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στα 14 χρόνια με κανέναν άλλο παίκτη οπότε ας σταματήσει εδω η συζήτηση
     
    Αρέσει στους martha72 και elenigri.
  8. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος


    Καλημέρεςςς:inlove:

    Νομίζω καταλαβαίνω αυτό που θες να πεις.
    Θα ήθελα όμως να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά για να κατανοήσουμε εν τέλει τι συμφέρει

    Αν βάλουμε αμάρανθο σε 40 άνετα θα πάρουμε 40 αναδυόμενα και πολλά φυτά (αν έχουμε και μπόνους ακόμη καλύτερα)
    Αν βάλουμε 202 μικρά με αμάρανθο θα πάρουμε ενδεχομένως 202 αναδυόμενα μιας και ο βασικός χρόνος είναι πολύ υψηλός..Αίντε να πάρουμε 200 ή 190 αλλά με κάποιο χιούι σίγουρα 202.

    Αναφορικά με το σ.λ ξοδεύουμε 40 στα άνετα και παίρνουμε 40 αναδυόμενα και πολλά φυτά. Άρα απλά μαζευω 5 φορές με μηδενικό χρόνο και έχω ξοδέψει 200 σ.λ και έχω πάρει 200 αναδυόμενα.

    Με μικρά θα ξοδέψω 202 ανά μάζεμα αλλά θα πάρω και λιγότερους πόντους και λιγότερα φυτά και ίσως και λιγότερα αναδυόμενα (αν και με αμάρανθο λίγο δύσκολο νομίζω να πάρουμε λιγότερα αναδυόμενα αφού έχει οπως είπαμε μεγάλο χρόνο). Ακόμη και 202 αναδυόμενα να πάρω όμως, θα έχω μαζέψει λιγότερα φυτά γιατί με άνετα τριπλασιάζεται η συγκομιδή.


    Εν τέλει συμφέρει με άνετα γιατί :

    1) τετραπλασιάζεται ο χρόνος και με εξευγενισμό εκμηδενίζεται, γεγονός που καθιστά την ανάδυση των αντικειμένων βέβαιη, αφού αν έχει π.χ 30 ώρες βασικό χρόνο επι 4 γίνεται 120 ώρες εναρκτήριος χρόνος.
    2) τριπλασιάζεται η συγκομιδή και διπλασιάζονται οι ΠΕ
    3) Ξοδεύω 1 σ.λ ανά άνετο και παίρνω 1 εγγυημένο αναδυόμενο.

    Ελπίζω να έγινα κατανόητος και να μην κούρασα
    Φιλιά σε όλουςς:inlove:
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, jimthrilosgate7, pigara και 6 σε άλλους.
  9. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ


    καλημέρα σε όλη την παρέα και καλημέρα και σ εσένα jimixatz και πραγματικά η ανάλυση σου ειναι ολόσωστη.. αν κάποιος ενδιαφέρεται για πε και πολλά φυτά πχ αμάρανθου αυτή είναι η πιό σοφή λύση.. όμως για να καταλάβεις το σκεφτικό μου εγω παίζω ως εξής... πριν ξεκινήσει το παιχνίδι φυτεύω πάντα αμάρανθο σε μικρά χωράφια ή το αντίστοιχο μεγάλο φυτό στο νησί.. μετά ξεκινάω και μαζεύω τα φυτά δρώμενου με άνετα χωράφια και συνήθως με κάποιο μπόνους, οπότε τα μαζεύω σχετικά γρήγορα με σ λίπασμα, ζωζώκες και όποιο μπόνους έχω διαθέσιμο απο ροδάνι ή οποιοδήποτε άλλο.. όταν τελειώνουν τα φυτά βάζω βαλεριάνα εξευγενισμένη ή δολιχο με βιοτεχνικά σε μικρά χωράφια, μόνο με νερό και λίπασμα.. σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ σ λίπασμα για τα αναδυόμενα γιατί σχεδόν πάντα έχω τον χρόνο μέχρι το τέλος του δρώμενου και σπάνια βιάζομαι να τελειώσω πιο νωρίς.. οπότε πχ με την βαλεριανα και τελικό χρόνο περίπου 8 ωρες με εξευγενισμό, βιοτεχνικα κλπ χαλαρά σε δύο μέρες περίπου μαζεύω τα αναδυόμενα.. αν υποθέσουμε οτι έχουμε 250 περίπου αναδυόμενα σε κάθε μάζεμα απο βασική φάρμα, αγριο λιβαδι, τότε σε δύο μαζέματα την ημέρα έχω 500 αναδυόμενα χωρίς να χαλάσω σ λίπασμα καθόλου.. να σημειώσω οτι δεν μ απασχολούν καθόλου οι πε ούτε και η ποσότητα των φυτών.. συνεπώς αν κάποιος βιάζεται να βγάλει αναδυόμενα και πολλά φυτά και πε τότε ο τρόπος με τα άνετα χωράφια σ λιπασμα είναι ο καλύτερος.. αν κάποιος παίζει χωρίς να τον πιέζει ο χρόνος ας δοκιμάσει και τον τρόπο με τα μικρά χωράφια, εξευγενισμένα φυτά και βιοτεχνικά.. αρκεί όπως είπαμε να έχει χρόνο και να μην τον απασχολούν οι πε και η ποσότητα όπως είπε ο συμπαίκτης μας.. άλλωστε κανείς δεν έμαθε χωρίς να κάνει δοκιμές.. jimixatz ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευγένεια και τον εμπεριστατωμένο τρόπο ανάλυσης.. καλή συνέχεια σε όλους
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, xaidi, Hellenagal200010 και 6 σε άλλους.
  10. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους!

    Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει αυτό το θέμα και μπορούμε να γράψουμε οτιδήποτε μας απασχολεί σχετικά με το παιχνίδι που τόσο αγαπάμε.
    Με πολύ καλή διάθεση και σεβασμό στα θέλω και στα γούστα όλων, θα ήθελα να γράψω για όσα βλέπω στάσιμα εδώ και χρόνια και κάνουν -για μένα - το παιχνίδι μας βαρετό και μονότονο.

    Το Bahamarama, η Πανσέληνος και βέβαια πρώτο και "καλύτερο" το Εντελβάις.
    - Το νησί με τα 800 επίπεδα που καμία ανανέωση ουσιαστική δεν έχει δει εδώ και χρόνια. Νιώθω πως έχει εγκαταλειφθεί ..
    - Η Πανσέληνος .. το ίδιο
    - Το Εντελβάις .. Βρε παιδιά αλήθεια τώρα, υπάρχει κάποιος που το βρίσκει ευχάριστο;
    Πέρα από τον ενθουσιασμό που μπορεί να υπήρξε στην αρχή, είναι ένα ατέλειωτο πήγαινε έλα χωρίς να φτάνει πουθενά.
    Σαν τον Σίσυφο αισθάνομαι, καταδικασμένη σε μια τιμωρία ανώφελης και ανέλπιδης εργασίας.

    Όλα αυτά είναι σκέψεις και προβληματισμοί, καλοπροαίρετη "κριτική" και ευχή για κάποια ανανέωση που θα δώσει χαρά σε όλους μας.

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας!
     
    Αρέσει σε GaTe987, -ΡΙΚΑ1985-, mariobross2000 και 16 σε άλλους.
  11. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού


    καλημερα σε σενα κ ολους....
    εδω ταιριαζει ακριβως η φραση συμφωνω κ επαυξανω.....
    η επαυξηση εχει να κανει...
    1ον το δεντρο της σοφιας με τα δεκαδες χιλιαδες αστερακια που εχουμε κ απλα τα χαζευουμε ενω θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε τοσα πραγματα....
    2ον το ιδιο κ με τις μπανανες.....
    3ον η βιοτεχνικη περιοχη με τα επισης δεκαδες χιλιαδες ζαχαρες αλατια κλπ που εχουμε πολλα απ τα οποια ερχονται απ το ροδανι κ ετσι παμε στο ....
    4ο το ροδανι που σε μετριοπαθη αναλογια τα μισα τουλαχιστον απ αυτα που μου δινει στους απλους γυρους ειναι παντελως αχρηστα αλατια ζαχαρες κλπ....κ για τους παρτυ γυρους κατι κοτετσια κ βιοτεχνικα που δινουν κατ ελαχιστους πε σε σχεση πχ με τους πε που δινει αν απλα πεσεις εκει που δινει πε επι επιπεδο... νοιωθω οτι τιμωρουμαι για το σχετικα υψηλο επιπεδο που με κοπο κ χρονο εχω φτασει...
    αυτα μου βγηκαν αυθορμητα χωρις πολλη σκεψη... αν το σκεφτω θα βγουν κ αλλα οπως επισης απο αλλους συμπαικτες σιγουρα θα υπαρχουν πολλα περισσοτερα...
    σ ευχαριστω για την αναρτηση που ηταν η αφορμη για τα δικα μου γραφομενα τα οποια σκεφτομαι γι αρκετο χρονο....
    καλη μας συνεχεια
    υγ... γιατη νεα εκταση τα θεματα ειναι πραγματικα παρα πολλα...οποτε δεν το πιανω καθολου γιατι αν αρχισω θα ξεφυγω....
     
    Αρέσει σε anastz, -ΡΙΚΑ1985-, fisherman65 και 9 σε άλλους.
  12. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες.
    Όταν δεν χρησιμοποιούμε σ.λ τότε ναι πορευόμαστε με μικρά μια μέρα πριν το δρώμενο και παίρνουμε αναδυόμενα χωρίς να κουραστούμε ή συνεχίζουμε και με μικρά με νερό και λίπασμα κατά τη διάρκεια του δρωμένου αν μας το επιτρέπει ο χρόνος.

    Η στρατηγική μου αναφέρεται μόνο όταν γίνεται χρήση σ.λ όπως έκανε και ο συμπαίκτης μας και όπως σωστά έθεσε και ο Παναγιώτης.
    Νομίζω τώρα λύθηκαν οι απορίες όλων μας:music::D
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, xaidi, martha72 και 5 σε άλλους.
  13. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Ωραια βγηκε καινουριος σταβλος που βγαζει σκιουρακι
    περιμενουμε νεους σταβλους οπως
    κατσικακι
    προβατακι
    κοτοπουλακι
    αγελαδακι
    λυκακι
    γουρουνακι
    κ.τ.λ.π.
     
    Αρέσει σε baoulo, figbis13, icons1 και 15 σε άλλους.
  14. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Πολύ ωραία ιδέα. Θα την προωθήσουμε.
     
  15. ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ

    ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ Ενεργός συντάκτης

    Παλι εχουμε αργο παιχνιδι.....καιρο ειχαμε να το δουμε!!!
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
  16. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    Δεν έχουμε καθόλου αργό παιχνίδι.....για ξαναδές τη σύνδεσή σου.
     
  17. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημερα σε ολους!
    Δυστυχως εδω και παρα πολυ καιρο το παιχνιδι ειναι απελπιστικα αργο (τολμω να πω πλεον εκνευριστικο και χωρις απολαυση).
    Εχω ελεγξει τη συνδεση μου και τον υπολογιστη μου με τεχνικο, καθ ολη τη διαρκεια της ημερας σερνεται, τη νυχτα ομως τρεχει κανονικα.
    Η γνωμη του τεχνικου μου, ηταν οτι υπερφορτωνεται ο server του παιχνιδιου.
     
    Αρέσει σε figbis13, maria_palou, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ και 4 σε άλλους.
  18. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπέρααα
    Δοκίμασε από google chrome. Σε εμένα σε google chrome δεν κολλάει!;)
    Εγώ έπαιζα από Microsoft Edge και κολλούσε πολύ>:(
    Δεν ξέρω επίσης αν βολεύει Mozilla firefox:music:
     
    Αρέσει στους αμφιθεα και Nantia123.
  19. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τον τελευταίο καιρό,πάνω από μήνα,το ροδάνι κυρίως τα πάρτυ εισιτήρια,μου δίνουν 32.450 ολόκληρα χτ.γλαστρούλες και άλλα "χρήσιμα"...τα μπόνους εμφανίζονται σπάνια και ποτέ τυχερά...πρέπει να ξόδεψα πάνω από 300 πάρτυ!αν αυτο δεν είναι spam τότε τι είναι?Ευχαριστώ ,να είστε πάντα καλά!
     
    Αρέσει σε aggellll, rainbow, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  20. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σπαμ (spam) ονομάζεται η μαζική αποστολή ηλεκτρονικών μηνυμάτων, εξωτερικών συνδέσμων ή άλλων, σε μια προσπάθεια προώθησης προϊόντων ή ιδεών.

    Σου στέλνει μαζικά μηνύματα το ροδάνι; :eek:
     
    Αρέσει στον/ην kat77.