Ανακοίνωση Newsletter Οκτωβρίου από τους Producers

Η συζήτηση στο 'Αρχείο κεντρικών' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 14/11/13.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γεια και χαρά Farmerama!

    Μιας και είμαι σχετικά νέα εδώ, θα ήθελα αρχικά να σας συστηθώ.
    Με λένε Σούνι, είμαι 32 χρονών με καταγωγή από τον Καναδά. Μένω στη Γερμανία εδώ και 6 χρόνια, ανήκω στην ομάδα της Bigpoint εδώ και 4 χρόνια και είμαι η νέα παραγωγός. Είμαι στην ομάδα του Farmerama εδώ και λίγους μήνες και τώρα αρχίζω σιγά-σιγά να κατανοώ αυτό το τεράστιο παιχνίδι!
    Προτεραιότητα μου όταν μπήκα στην ομάδα του Farmerama ήταν να επιλύσω το μεγαλύτερο τεχνικό πρόβλημα του παιχνιδιού, τις απρόβλεπτες αποσυνδέσεις. Τον περασμένο μήνα βρήκαμε και διορθώσαμε το σφάλμα που ευθυνόταν για περίπου 100.000 απρόβλεπτες αποσυνδέσεις ανά ημέρα και κάναμε κάποιες επιπλέον διορθώσεις που έπρεπε να βελτιώσουν τις επιδόσεις του παιχνιδιού. Δεν έχουμε τελειώσει ακόμα με το θέμα της τεχνικής βελτίωσης, αλλά έχουμε κάνει πολλά βήματα προς αυτή την κατεύθυνση ώστε να μπορούμε να επικεντρωθούμε και σε άλλα πράγματα. Κατά τη γνώμη μου, αυτές είναι οι επόμενες προτεραιότητες μας:

    1. Φροντιστήριο:
    Όπως γνωρίζετε όλοι, το φροντιστήριο δε λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Ακόμα και αν λειτουργούσε σωστά, παραμένει γεγονός ότι θα υφίστανται πάντα μεγάλες διαφορές μεταξύ του αριθμού των νέων παικτών ημερησίως και του αριθμού των ενεργών παικτών ανά ημέρα, οπότε πρέπει να επανεξετάσουμε το σύστημα ...και αυτό ακριβώς κάνουμε! Οι ιδέες που συζητάμε είναι οι εξής:
    Α. Να σας δώσουμε την επιλογή της χώρας και της γλώσσας των μαθητών και μαθητριών σας (κοτοπουλάκια), έτσι ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες να αποκτήσετε κάποιον ή κάποια.
    Β. Να ενσωματώσουμε το φροντιστήριο καλύτερα στη λίστα φίλων.

    Μην ξεχνάτε βέβαια ότι ο επανασχεδιασμός του φροντιστηρίου είναι ένα τεράστιο έργο και ότι 10 άνθρωποι δε μπορούν να το ολοκληρώσουν 10 φορές πιο γρήγορα από έναν! Εργαζόμαστε πάνω σε αυτό το θέμα και αυτή είναι για μένα η μεγαλύτερη προτεραιότητα, αλλά δε μπορούμε να ξεκινήσουμε τις εργασίες πάνω στον ουσιαστικό κώδικα/γραφικά πριν τις αρχές του 2014.



    2. Περισσότερος χώρος/ Μηχανική νέων δρώμενων: Δεν είναι καθόλου εύκολο να ασχολείσαι ταυτόχρονα με όλα όσα έχεις θέσει ως προτεραιότητες καθώς όλα απαιτούν πολλή δουλειά! Πιστεύω όμως ότι ο περισσότερος χώρος και η μηχανική νέων δρώμενων έρχονται σώμα με σώμα στην αναμέτρηση των επόμενων σημαντικών θεμάτων προς επίλυση.
    Α. Νέος χώρος: Δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να σας δώσουμε περισσότερο χώρο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γιατί δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά για να μη μακρηγορώ θα σας πω ότι από τεχνικής πλευράς και από πλευράς σχεδιασμού του παιχνιδιού δεν είναι λογικό κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σας δώσουμε ένα χώρο για να τοποθετείτε τα επιπλέον δέντρα, στάβλους και διακοσμητικά εκτός των υπαρχόντων σας - ένα χώρο που θα μπορείτε να διακοσμείτε και να χρησιμοποιείτε τα επιπλέον αντικείμενα σας με νέο gameplay και κανόνες. Θα σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το που έχουμε κάτι νεότερο.
    a. Νέα μηχανική του παιχνιδιού: Αυτό το θέμα είναι πραγματικά περίπλοκο! Έχουμε καταλάβει ότι δε σας αρέσουν καθόλου τα φυτά των δρώμενων αλλά είναι ένας παράγοντας εξισορρόπησης - οι παίκτες κατώτερων επιπέδων έχουν σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες να ολοκληρώσουν ένα δρώμενο με τους παίκτες υψηλότερων επιπέδων (οι τελευταίοι βέβαια δε δυσκολεύονται τόσο λόγω περισσότερου χώρου στο παιχνίδι). Θα προσπαθήσουμε να βρούμε έναν τρόπο να κάνουμε τα νέα δρώμενα πιο διασκεδαστικά και με μεγαλύτερες προκλήσεις για τους παίκτες όλων των επιπέδων. Κάθε ιδέα σας είναι ευπρόσδεκτη!



    3. Ανακοινώσεις/ Γραφικό περιβάλλον χρήστη: Ορισμένα χαρακτηριστικά των γραφικών δεν είναι πολύ σαφή για αρκετούς παίκτες - θα ήθελα να αποσαφηνίσω αυτές τις πτυχές ώστε να γνωρίζουν οι παίκτες τι γίνεται και να μπορούμε να ανακοινώνουμε πράγματα πιο ξεκάθαρα και πιο νωρίς μέσα στο παιχνίδι, όχι μόνο στο φόρουμ.



    4. Φυτά και σοδειές: Θέλω πολύ να γίνει κάποιος επανασχεδιασμός στα φυτά και τις σοδειές! Δυστυχώς όπως είπα και πριν έχουμε πολλά που πρέπει να τελειώσουμε πρώτα προτού μπορέσουμε να ξεκινήσουμε με όσα σας ανέφερα παραπάνω και ας μην ξεχνάμε και τα δρώμενα. Οπότε θα πάρει λίγο καιρό έως ότου να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα.


    Με τι ασχολούμαστε τώρα; Δε γίνεται να αναφέρω τα πάντα, αλλά ιδού μια μικρή επισκόπηση:
    Επανασχεδιασμός της λαχαναγοράς: θα γίνει ολοκληρωτικός επανασχεδιασμός των γραφικών για τη λαχαναγορά για να ταιριάζουν με το "νέο" στυλ του Farmerama και για να είναι πιο ξεκάθαρη για τους νέους παίκτες. Τα βελτιωμένα χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν:
    Θα μπορείτε να περάσετε τα βήματα μιας αποστολής χωρίς να χρειάζεται να ολοκληρώσετε πρώτα κάθε βήμα, με σκοπό να μπορείτε να δείτε από την αρχή την τελική ανταμοιβή και να αποφασίσετε εάν σας ενδιαφέρει.
    Φίλτρα για να μπορείτε να επιλέξετε να βλέπετε μόνο τις αποστολές του Bahamarama, των δρώμενων κτλ.
    Επανασχεδιασμός του χωριατοροδανιού: Η ιδέα να κάνουμε πιο διασκεδαστικό το χωριατοροδάνι (και με περισσότερες ανταμοιβές) είναι ήδη στα σκαριά. Θα σας ενημερώσουμε περαιτέρω πολύ σύντομα!
    Φυσικά δουλεύουμε όπως πάντα για τη δημιουργία νέων δρώμενων, όπως το Χάλογουιν, την Εορτή Θερισμού κτλ.

    Εν συνεχεία θα απαντήσω σε ερωτήσεις που έχουν επιλέξει οι διεθνείς ομάδες υποστήριξης!


    Υπάρχουν νεότερα για το δρώμενο Εμπόριο & Δώρα;
    Δυστυχώς τίποτα συγκεκριμένο. Έχουμε ελέγξει τον κώδικα και πρέπει να δουλεύει σωστά...όχι όπως την προηγούμενη φορά προφανώς, αλλά πιστεύουμε ότι αυτό οφειλόταν σε προβλήματα με το υλισμικό που έχουμε επιλύσει από τότε. Στις δοκιμές υπό "τέλειες συνθήκες" λειτουργεί μια χαρά - αλλά δε γίνεται να αναπαράγουμε τις συνθήκες που επικρατούν online και με όλες τις συνδιαλλαγές που κάνετε. Το επόμενο βήμα είναι να ενεργοποιήσουμε ξανά το δρώμενο με την προειδοποίηση ότι είναι δοκιμαστικό και μπορεί να προκαλέσει απώλεια αντικειμένων - είναι ακόμα υπό συζήτηση.


    Θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές για να αποκτήσουν οι παίκτες χρυσές μπανάνες;
    Ναι! Ανάλογα με το πότε θα δείτε αυτό το ενημερωτικό δελτίο μπορεί ήδη να έχετε αποκτήσει μερικές. Θα τις συμπεριλάβουμε ως ανταμοιβές σε δρώμενα και αποστολές, στο Ρέντσο και ενδεχομένως και σε άλλα μέρη.


    Θα υπάρξουν και άλλα νησιά στο μέλλον;
    Φυσικά!


    Σκοπεύετε να προσθέσετε μια Δενδροστοιχία-Εξπρές με στάβλους;
    Εργαζόμαστε ήδη προς αυτή την κατεύθυνση! Για να αποφύγουμε όμως να υπάρχουν και άλλα είδη ζώων, τα κορυφαία βραβεία στη αντίστοιχη Δενδροστοιχία-Εξπρές με στάβλους θα είναι ένας ολοκαίνουριος τύπος στάβλου, που θα προσφέρει κάτι που ήδη χρειάζονται οι παίκτες...


    Θα υπάρχουν καινούριες ανταμοιβές για το χωριατοροδάνι;
    Θα προστεθούν εκτός από νέες ανταμοιβές και ένα καινούριο χωριατοροδάνι.


    Θα προστεθούν νέα μίνι παιχνίδια και ανταμοιβές στο πανηγύρι του Ρέντσο;
    Ανταμοιβές σίγουρα. Μίνι παιχνίδια...ίσως. Η δημιουργία νέων μίνι παιχνιδιών απαιτεί πολύ χρόνο, και έχουμε ήδη πάρα πολλά να κάνουμε...


    Γιατί ορισμένες αποστολές ή δρώμενα προσφέρουν ώρες για βοηθούς συγκομιδής αντί για κουπόνια;
    Είναι σα να ρωτάτε γιατί ορισμένες αποστολές ή δρώμενα έχουν καλύτερες ή διαφορετικές ανταμοιβές από άλλα. Προσπαθούμε να προσφέρουμε καλύτερες ανταμοιβές για πιο δύσκολες αποστολές, θα ήταν βαρετό να παίρνατε συνεχώς τα ίδια πράγματα. Επίσης μην ξεχνάτε ότι τα κουπόνια είναι κάτι καινούριο, οπότε είμαι σίγουρη ότι μερικές παλιές αποστολές που είναι αρκετά δύσκολες προσφέρουν ώρες!


    Γιατί μερικές χώρες έχουν ειδικές προσφορές ή δρώμενα; (πχ. αποστολή "Keinohrhasen"/αντικείμενα μόνο για γερμανόφωνες χώρες);
    Είναι κάπως πολύπλοκο το θέμα αυτό! Συμβαίνει μόνο όταν έχουμε συνεργασία με εξωτερικούς εταίρους. Μερικές φορές, όπως στην περίπτωση του "KeinohrhasenKeinohrhase und Zweiohrküken", συμβαίνει επειδή ο εταίρος είναι παρών μόνο σε μία συγκεκριμένη χώρα. Άλλες φορές, όπως με τα Looney Tunes, συμβαίνει επειδή ο εταίρος δε μας επιτρέπει να παρουσιάσουμε το προϊόν του σε συγκεκριμένες χώρες. Ξέρω ότι δε χαίρεστε ιδιαίτερα με τα δρώμενα που ισχύουν μόνο για συγκεκριμένες χώρες και το έχω υπόψη μου στις συνεννοήσεις με τους εταίρους, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να σας υποσχεθώ ότι δε θα ξανασυμβεί καθώς τις αποφάσεις σε αυτές οι συνεργασίες δεν τις παίρνει μόνο ένα άτομο.