GTL -Snorkel-

Η συζήτηση στο 'Η ομάδα' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 25/8/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σε ευχαριστούμε!:inlove:

    Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μου διέφυγε καθως είμαστε απασχολημένοι με τα επερχόμενα γενέθλια.

    Φουσκώνουμε μπαλόνια, παραγγείλαμε την τούρτα.... :p
     
    Αρέσει στους IRENE26, -lousi-leon2001 και αμφιθεα.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους..

    Το lagoudaki είναι ο προσωπικός μου λογαριασμός και έχω κάθε δικαίωμα να γράφω σαν παίκτρια.
    Οι επίσημες τοποθετήσεις και οδηγίες αναρτώνται πάντα με τον λογαριασμό της διαχειρίστριας.
    Οι προσωπικές μου τοποθετήσεις, διαπιστώσεις και συμβουλές ως έμπειρη παίκτρια, αναρτώνται ως παίκτρια με τον ιδιωτικό μου λογαριασμό.

    Εφόσον λοιπον στο τρέχον δρώμενο διαπίστωσα οτι τα δέντρα xxl δίνουν ως και 4πλάσια αναδυόμενα όφειλα να το μοιραστώ με παίκτες.
    Όπως επίσης όφειλα να μοιραστώ και πως η στρατηγική παίζει πρωταρχικό ρόλο σε αυτό το δρώμενο καθώς η τοποθέτηση των πλακιδίων παίζει το πιο σημαντικό ρόλο για τις αμοιβές που θα λάβουμε.

    Σε κάθε δρώμενο υπάρχουν συμβουλές απο παίκτες με εμπειρία για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους.
    Αν για παράδειγμα κάποιος πει οτι τα δέντρα δίνουν 4πλάσιο αριθμό αναδυόμενων και ο άλλος επιμένει να φυτέψει μαρούλι, δεν μπορεί να παραπονιέται για έλλειψη αναδυόμενων. Ούτε να παραπονιέται ενώ έχει διακοσμητικά στην φάρμα του.

    Τα δρώμενα σχεδιάζονται με διαφορετικό τρόπο. Δεν σχεδιάζονται βάση τον τρόπο παιξίματος μερικών. Οπότε οι παίκτες οφείλουν να προσαρμοστούν σε κάθε δρώμενο και οχι το δρώμενο να προσαρμοστεί για αυτούς. Στο τρέχον δρώμενο αν κάποιος θέλει αναδυόμενα πρέπει να χρησιμοποιήσει δέντρα xxl στο άγριο λιβάδι (12ωρα). Κάποιοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν την συμβουλή και βάζουν διακοσμητικά. Ε αυτοί οι παίκτες δεν θα πάρουν ποτέ αναδυόμενα όσο και να παραπονιούνται και όσο να λένε οτι είναι έμπειροι και παίζουν 10 χρόνια. Η εμπειρία δεν μετριέται σε χρόνια αλλά από το αποτελέσματα.

    Και η σωστή στρατηγική κρίνεται από του αποτελέσματος. Αναδυόμενα έχω, φυτά δεν έχω.
    upload_2020-3-21_13-45-7.png


    Επίσης ως παίκτρια μπορώ να κάνω διαπιστώσεις και να έχω άποψη για τις αναρτήσεις των συμπαικτών μου. Το οτι είμαι διαχειρίστρια, δεν σημαίνει οτι δεν θα έχω άποψη ή δεν θα κρίνω τις αναρτήσεις των άλλων.
    Όταν λοιπόν κουράζομαι οταν βλέπω συγκεκριμένους παίκτες που επικρίνουν κάθε δρώμενο , κάθε ανάρτηση συντονιστή, δεν δέχονται συμβουλές και πιστεύουν οτι μόνο ο δικός τους τρόπος παιξίματος είναι ο σωστός, τότε ναι έχω το δικαίωμα και να το γράψω. Και η απορία που εξέθεσα είναι εύλογη. Εφόσον σε κάποιον δεν αρέσει κανένα δρώμενο, γιατι παίζει ακόμα farmerama? Μήπως απλά οι αναρτήσεις γίνονται για να δημιουργούμε εντυπώσεις;

    Άλλωστε αυτό που έγραψα και θίχτηκαν μερικοί είναι συμπέρασμα των δικών τους αναρτήσεων. Δεν είναι δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα. Δεν προσέβαλα κανέναν απλά έκανα μια διαπίστωση βάση των δικών τους τοποθετήσεων.

    Αν λοιπόν κάποιοι δεν θέλουν να κρίνονται, τότε ας προσέχουν τις αναρτήσεις τους.

    'Όσο αναφορά το συντακτικό λάθος που έγινε, υπήρχε άμεση διόρθωση στο επόμενο ποστ. Και δυστυχώς κάποιοι χρησιμοποιούν μεμονωμένη ανάρτηση για κακόβουλες αναρτήσεις.

    Θα σας πω οτι όλοι οι συντονιστές είμαστε εδώ για να σας στηρίξουμε, να σας κρατήσουμε συντροφιά και να σας εξυπηρετήσουμε αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει ο πλανήτης μας. Επίσης βοηθάμε ενεργά την ομάδα του Farmerama ώστε να απαλλαύσετε εσείς προσεχή δρώμενα.

    Είναι λογικό να κάνουμε συντακτικά και ορθογραφικά λάθη λόγω της κούρασης. Τώρα αν μερικοί δεν μπορούν να δείξουν την ελάχιστη κατανόηση αλλά μας περιμένουν στην γωνία....

    Θα παρακαλέσω λοιπόν να σταματήσει εδώ όλη αυτή η αρνητική ατμόσφαιρα.
    Αν συνεχιστεί, τότε δυστυχώς θα πρέπει να πάρουμε επιπλέον μέτρα τα οποία και δεν θέλουμε αλλά θα είναι απαραίτητα για την εύρυθμη λειτουργία του Forum.


     
    Αρέσει σε kitsena, skareleni, tomasgod και 8 σε άλλους.
  3. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα Κα Snorkel-lagoudaki!
    Τοσα χρονια παιζω και δεν ηξερα αυτη την πληροφορια, οσο ζει κανεις μαθαινει.
    Αν και πολλες φορες σ αυτα τα χρονια ηρθαμε σε αντιπαραθεση, ομως θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου (θα μου επιτρεψεις τον ενικο ως συμπαικτρια), ειναι οντως βαρετη και κουραστικη η γκρινια για τη γκρινα.
    Παραπολλες φορες απο τη 2η μερα ή και απο την 1η να διατυπωνονται γρινιες για λιγα αναδυωμενα. Ομως με τους υπολογισμους που κανω παντα απο την αρχη, υπολογιζω και το ποσα αναδυωμενα κατα μεσο ορο πρεπει να μαζευω καθε ημερα. Στο 2ο λοιπον 24ωρο του καθε δρωμενου βλεπω ποσα μαζεψα και αναλογα ή αλλαζω στρατηγικη αν γινεται ή εκφραζω τις υποψιες μου οτι ισως δεν μας φθασουν.
    Εχω λοιπον παρατηρησει οτι οταν τα φυτα ειναι ολιγοωρα , μαζευονται πολυ γρηγορα, ενω βεβαιως τα αναδυωμενα οχι. Εκει ακριβως αρχιζουν και οι γκρινιες. Στο τελος ομως μας περισσευουν.

    Εγω προσωπικα οτι εχω μαθει για το παιχνιδι τοσα χρονια (παιζω απο το 2012), το εχω μαθει με πολυ διαβασμα στο φορουμ, πολυ ομως.
    Θελω λοιπον ολοι οι εμπειροι παικτες να μας δινουν τα φωτα τους γιατι αλλιως δεν προκειται να μαθουμε ποτε τιποτα, (το ιδιο ισχυει και στη ζωη μας), ουδεις παντογνωστης!

    Συγνωμη για την πολυλογια μου! Ναστε καλα και πανω απο ολα με υγεια!:inlove:
     
    Αρέσει σε Panagiotiis, tomasgod, Georgeboy και 7 σε άλλους.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν ήταν μυστικόxD

    Τα παράπονα ειναι ευπρόσδεκτα και η γκρίνια. Αλλά μόνο όταν είναι αιτιολογημένη. Και είναι λογικό την 1η μέρα να αγχωνόμαστε για τα αναδυόμενα. Αλλά γκρίνια από γκρίνια διαφέρει.

    Πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλοί έμπειροι παίκτες που απέχουν από το Forum λόγω κάποιων άλλων παικτών που δεν δέχονται συμβουλές και δημιούργησαν προβλήματα στο παρελθόν και είναι πολύ λυπηρό.

    Τι να πω εγώ για την δική μου τότε; xD
     
    Αρέσει σε kitsena, martha72, soyla74 και 10 σε άλλους.
  5. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Μυστικο μπορει να μην ηταν, εγω δεν ετυχε να το μαθω ως σημερα.

    Θυμαμαι πολυ καλα ποσο πολλοι παλιοι και εμπειροι παικτες βοηθουσαν στο φορουμ και λυπαμαι πολυ που χαθηκαν και εγινε φτωχοτερο το ελληνικο φορουμ, κριμα.

    Ε, λιγη καλοπροαιρετη πολυλογια δεν βλαπτει, ειδικα αυτες τις μερες που ειμαστε κλεισμενοι μεσα και ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο.

    Καλο υπολοιπο στη μερα σου!
     
    Αρέσει σε Panagiotiis, soyla74, tomasgod και 3 σε άλλους.
  6. ΜαύροςΛύκος

    ΜαύροςΛύκος Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Κυρία Snorkel θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα. Πρώτον έχω ήδη μια φάρμα με άλλο όνομα και παίζω σχεδόν κάθε μέρα. Δεύτερον θέλω να δείχνω όσο περισσότερο σεβασμό τόσο σε εσάς όσο και σε όλους τους υπόλοιπους και δεν μου αρέσουν καθόλου οι άνθρωποι με τόσο κρύο χιούμορ. Τρίτον αυτό το spamming που γράφετε και θα έπρεπε να είναι γραμμένο στα ελληνικά, δεν είχα σκοπό να το εμφανίσω. Τέταρτον μπορεί να αποκλειστώ για όλα τα προηγούμενα, αλλά δε με νοιάζει καθόλου. Εγώ προσωπικά θέλω να είμαι φίλος με όλους που σίγουρα είναι αδύνατον. Τέλος θα έπρεπε να υπάρχει ένα θέμα στο οποίο να λέμε τα αγαπημένα μας ζώα μιας και το παιχνίδι αναφέρεται άμεσα ή έμμεσα με αυτά είτε ήμερα είτε άγρια. Υ.Γ. Βλέπω ότι και εδώ υπάρχει περισσότερος ρατσισμός ακόμα και για τα ζώα.
     
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γνωρίζω οτι έχεις άλλη φάρμα. Οτι παίζεις κάθε μέρα δεν το επιβεβαιώνω.

    Αν σέβεσαι εμάς και τους συμπαίκτες σου τότε θα πρέπει να γράψεις με το κανονικό σου λογαριασμό. Δεν βρίσκω το λόγο να κρύβεσαι.


    Τότε γράψε με τον κανονικό σου λογαριασμό με το οποίο έχεις ήδη φίλους.

    Αυτό θα το εκλάβω ως αστειάκι.

    Διακρίνω ένα ρατσισμό?
     
  8. ΜαύροςΛύκος

    ΜαύροςΛύκος Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Η ειρωνική ερώτηση με τα ζώα εκτροφής στο 3ο επίπεδο προς τι τότε; Το κανονικό μου λογαριασμό δεν θέλω να χρησιμοποιώ, γιατί έχει ένα όνομα που δεν μου αρέσει καθόλου, αλλά επειδή βλέπω ότι δεν γίνεται αυτό καλύτερα να αποχωρίσω.
    Θα πω μόνα αυτά. Δεν θέλω να δείξω κανένα ρατσισμό, αλλά μιας και το λέτε "ελληνικό φόρουμ", θα έπρεπε να είναι στα ελληνικά η συγκεκριμένη λέξη. Προσωπική μου άποψη. Για να πω τώρα το οριστικό αντίο, μου είναι προτιμότερο να βλέπω ζώα να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι παρά ανθρώπους σαν ζώα. Εδώ δεν θέλω να προσβάλω κανένα, αλλά αυτή η εικόνα μου έρχεται. Καλή συνέχεια και συγγνώμη σας ενόχλησε τόσο πολύ η παρουσία μου... Υ.Γ. Όλα τα ζώα που υπάρχουν πάνω στη Γη είναι όμορφα.
     
  9. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα και είναι δικό σου πρόβλημα αν θα το καταλάβεις ή όχι.
    Είμαστε εδώ για να βοηθάμε, να λύνουμε προβλήματα, που έχετε με το παιχνίδι και να φροντίζουμε να τηρούνται οι κανόνες του φόρουμ.
    Αν δεν σου αρέσει, το spamming,το Router, ο browser, το Internet και άλλες ξενόφερτες λέξεις, που χρησιμοποιούνται για την καλύτερη κατανόηση από όλους, τότε εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς τις αντίστοιχες ελληνικές.
    Έχουμε ζητήσει πολλές φόρες να γράφουμε, όσοι χρησιμοποιούμε την ελληνική σημαία,για να μπαίνουμε στο φόρουμ, μόνο ελληνικά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα σου πούμε να κάνεις μια επανεκκίνηση τον δρομολογητή. (router).
    Όσο για τον ρατσισμό, 10 χρόνια που υπάρχει αυτό το φόρουμ, κανένας μέχρι τώρα, ούτε συντονιστής, ούτε παίκτης, δεν πρόσβαλε και δεν αναφέρθηκε στη διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπου (χρώμα του δέρματος, την εθνικότητα, τη θρησκεία, το φύλο,) και ούτε φυσικά το φόρουμ ενός παιχνιδιού, είναι κατάλληλο για τόσο ευαίσθητες συζητήσεις.
    Για να κλείσω και εγώ το θέμα, όταν εσύ θα είσαι υπεύθυνος για την τήρηση κανόνων, τότε να αφήσεις έναν παίκτη που δεν του αρέσει το όνομα του και χρησιμοποιεί έναν ψεύτικο λογαριασμό, να ανοίγει θέματα για τον τον ρατσισμό και να γράφει
    Φυσικά τονίζεις ότι δεν θέλεις να προσβάλλεις κανέναν, που αν δεν πρόσβαλες δεν θα χρειαζόταν καν να το αναφέρεις.
    Καλή συνέχεια λοιπόν.....
     
    Αρέσει στον/ην -Snorkel-.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Αυτό το διαπίστωσες μετά από 869 μηνύματα? :eek:
    Μήπως ο λόγος που δεν τον χρησιμοποιείς είναι οτι ανακοίνωσες δημόσια πως αποχωρείς και ντρέπεσαι να πεις οτι επέστρεψες;
    Απλά μια σκέψη είναι.



    Τόσα χρόνια στο Forum με κάτι λίγο λιγότερα από 1000 μηνύματα, διαπιστώνεις τώρα οτι δεν σου αρέσουν κάποιες λέξεις; :eek:

    Δεν μας ενόχλησε η παρουσιά σου. Μας ενόχλησε που προσποιήσε κάποιον άλλον και πολύ περισσότερο που επιτέθηκες σε έμας όταν σου απαγορέψαμε να ανοίξεις θέματα που δεν αρμόζουν στο φόρουμ μας.
    Υπάρχουν αντιρατσιστικά κινήματα και σελίδες όπου μπορείς να συζητήσεις τις ανησυχίες σου.


     
    Αρέσει στον/ην .*Hazel*..
  11. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού


    Χαίρετε κυρία Χαρά!! Τι κάνετε; Εγώ έχω το δικό μου λογαριασμό και δε χρησιμοποιώ άλλον. Ίσως έχετε διαφορετική γνώμη. Αλλά δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω. Χαιρετίσματα σε όλη τη συντονιστική ομάδα!:)
     
  12. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γεια σου και σε εσένα.

    Είπε κανείς το αντίθετο;
    Δεν νομίζω να γράφτηκε κάπου οτι είσαι εσύ ο μαύρος λύκος. Τώρα αν εσύ αισθάνεσαι οτι πρέπει να κάνεις μια διερεύνηση, τότε καλώς.


    Δεν είναι θέμα γνώμης αλλά θέμα αποδείξεων και συμπερασμάτων. Οπότε επίτρεψέ μου να έχω την δική μου τεκμηριωμένη άποψη αν ο μαύρος λύκος έχει άλλους λογαριασμούς και αν χρησιμοποίησε το Forum για να δημιουργήσει προβλήματα.
    Πρόσεξε: Αυτό το λέω για το μαύρο λύκο, όχι για εσένα. Μην το πάρεις προσωπικά, αφού δεν είσαι εσύ, έτσι δεν είναι? ;)

    Έχεις χαιρετίσματα και από εκείνες. :inlove:
     
    Αρέσει στον/ην FARMER.GP.
  13. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    Κυρία Χαρά,πολύ καλημέρα σας.Θέλω να σας πω ότι κακώς επιτρέπεται σε άτομα με διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς να τους χρησιμοποιούν είτε για να δημιουργήσουν "εντυπώσεις",είτε καβγάδες.Θα έπρεπε να γνωρίζουμε ποίος είναι ποίος ώστε να μην μας παραπληροφορούν εμάς τους υπόλοιπους και να μην σας κατηγορούν αδίκως τόσες φορές.Με πολύ αγάπη και σεβασμό σε εσάς και στις υπόλοιπες συντονίστριες.
     
    Αρέσει στους pap100, skias10 και -Snorkel-.
  14. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    [​IMG]
    Χρόνια πολλά, με υγεία, ευτυχία, επιτυχίες και ό,τι άλλο επιθυμείς!
    [​IMG]
    Έσβησες τα κεράκια σου ή να βοηθήσουμε;:)
     
    Αρέσει στους IRENE26, -Snorkel-, *Kirki* και σε ακόμα ένα άτομο.
  15. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χρόνια πολλά κυρία Χαρά!!:):):) Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου χαρούμενα γενέθλια, με υγεία, αγάπη και όλα τα καλά!
    Σας ευχαριστούμε πολύ για το έργο που κάνετε, και φυσικά όλη την συντονιστική ομάδα! Να είστε πάντα καλά! :inlove:

    Θα σου ανεβάσω και εγώ μια τούρτα :D


    [​IMG]
     
    Αρέσει στους IRENE26, -Snorkel- και *Kirki*.
  16. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Χρόνια σας πολλά κ.Χαρά
    να ζείτε με ευτυχία
    τα όμορφα της γης και τ΄ουρανού
    να σας χαρίζει η Παναγία!

    [​IMG]

    Ένα θερμό ευχαριστώ
    θα πω μ ευγνωμοσύνη
    για ότι κάνετε χρόνια για μας
    σ αυτό εδώ το παιγνίδι!

    Ευχαριστούμε mara_libra. γιατί εγώ από
    μνήμη...αστα!
     
    Αρέσει στους IRENE26, -Snorkel-, *Kirki* και σε ακόμα ένα άτομο.
  17. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    Πολύχρονη, γερή και πάντα ευτυχισμένη!!!! :music::music::inlove::inlove:
     
    Αρέσει στον/ην -Snorkel-.
  18. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Σας έφερα και γλυκάκι. Είναι φρεσκότατα. Τρεις μέρες τα είχε το ζαχαροπλαστείο στην βιτρίνα, δύο μέρες εγώ στο ψυγείο μου πριν τα γενέθλια και άλλες 2 μέρες που άργησα να σας απαντήσω. xD

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε soyla74, toylaaaaa, IRENE26 και 5 σε άλλους.
  19. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλημερα κυρια Χαρα δεν εχετε ιδεα το ποσο πολυ σας ευχαριστω !
     
  20. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς.
    Ειναι υποχρεώση μου και όλων των συντονιστών να εξηγούμε στους παίκτες πράγματα που δεν ξέρουν και να απαντάμε στα προβλήματα τους. Εφόσον ένα δέντρο δεν υπάρχει στα δενδρύλια είναι απίθανο να το κερδίσεις. Είναι απλή λογική και ειλικρινά νόμιζα οτι το ήξερες ήδη οτι τα νέα δέντρα μπαίνουν στα μυστηριώδη δενδρύλια 6 μήνες μετα την εισαγωγή τους στο παιχνίδι.
    Αλλά αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ, να μαθαίνεις πράγματα που δεν γνωρίζεις.

    Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι που σε βοήθησα να μάθεις κάτι νέο. :inlove:
     
    Αρέσει στους 2014chr και .*Hazel*..