Διαγωνισμός 6α γενέλθια του Farmerama - Αναμνήσεις

Η συζήτηση στο 'Επίσημοι διαγωνισμοί στο Forum' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 25/1/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Λέξεις και εικόνες ,στιγμές και αναμνήσεις ήρθαν και κούμπωσαν σαν κομμάτια πάζλ, κι ελπίζω να προστεθούν πολλές ακόμη Δε θα σας πώ ,ποια απ΄αυτες ειναι η αγαπημένη μου,ουτε θα περιγράψω κάποια,νομίζω πως η εικόνα τα λέει ολα.
    Χρόνια πολλά στην κοινότητα του Farmerama!!
    ID:5997571
    [​IMG]

     
    Αρέσει σε kitsena, lovemeri, dimitrios1977 και 66 σε άλλους.
  2. giannissuper

    giannissuper Έμπειρος

    Χριστούγεννα ξεκίνησα να παίζω εγώ, συγκεκριμένα 4/12/2010..
    Είχαμε μπει στο καινούργιο σπίτι τότε, και με το που ήρθε το ίντερνετ έπεσε πάνω μου το Farmerama, ξεκίνησα με τις κότες,τα μαρούλια, το μάζεμα με το χέρι και άλλα πολλά μέχρι που έφτασα εδώ που είμαι σήμερα με πολύ κόπο και ξενύχτι μερικές φόρες.
    Αναμνήσεις πολλές, γνωριμίες επίσης, αν και κάποιοι έφυγαν ξαφνικά.... ίσως επιστρέψουν κάποτε.
    Eπίσης πολλές στιγμές χαράς και συγκίνησης από το ιβεντ θερισμού που γίνεται κάθε χρόνο και μας δίνει τη δυνατότητα να διαγωνιστούμε και με άλλους παίκτες από άλλα κράτη.
    Έπειτα μια αξέχαστη στιγμή που έχω είναι όταν έφτιαξα το φαρμεροδεντρο το 2015 με τους χρήστες από το φόρουμ, όσους βρήκα δηλαδή που έγραψαν πρόσφατα... και τους ευχαριστώ που τους άρεσε.
    .[​IMG] [​IMG]
    Χρόνια πολλά Farmerama!
    ID: 18353407
     
    Αρέσει σε dinaspyro, kitsena, billoulakos και 112 σε άλλους.
  3. dionmilia84

    dionmilia84 Προχωρημένος

    (ξεχασμενο ID) καλησπερα και χρονια πολλα στο farmerama! ξεκινησα να πεζω αν θυμαμε καλα τελη του 2012, αφου πρωτα "πειραζα" για πολυ καιρο τον αδελφο μου οτι δεν ειναι δηλαδη και τοσο "αντρικο" παιχνιδι!.. ακουγοντας μαλιστα καμια φορα και τον χαρακτηριστηκο ηχο απο τα ζωα που τα μαζευε στις αρχες με το χερι!, να ομως που ηθελα δεν ηθελα κολησα και γω! η πιο σημαντικη και αγωνιωδες στιγμη μου στο παιχνιδι ηταν πριν τουλαχιστων ενα χρονο (μπορει και παραπανω) οταν για μερικους μηνες ειχα βαλει στοχο να κανω και στα 3 ζωα εκτροφης του νησιου ολες τις αναβαθμισεις του! η αληθεια ειναι οτι χαλασα αρκετες! χιλιαδες ζωα οπως και σουπερ τροφες, ακομα σηνεχιζω να προσθετω κενουργιες αναβαθμησεις ομως με πιο χαλαρους ρυθμους πλεον!, δυστηχως κρατησα μονο το παντα σε φωτογραφια ομως το αξιζε!! γιατι ηταν και το κερασακι στην "τουρτα"!
    [​IMG] ηθελα να τα κανω ολα! δηλαδη πορτοκαλι,κοκινα, ροζ, και ειχα πλεον ελαχιστες σουπερ τροφες ουτε 10 νομιζω, λιγα λεπτα πριν ληξουν τα γενητουρια..στην φωτογραφια φαινονται 10 σουσι, ειχα 9 και ετσι δεν εφτιαχνα 2 κοκινα κλουβια για αρχη που ηθελα, οποτε αγορασα 1 ζητωντας την εκπληξη! βαζω μια εκτροφη 4 σουσι παντα μπας και γινει η εκπληξη! μου ερχετε ενα γιογκι παντα.. λεω αν βαλω 4 μου μενουν και 3 για το εργαστηριο! οποτε καλα! μονο μη μου δωσει τσιρκο παντα και με χαλασει, τελικα!..
    [​IMG] ολα ηρθαν οπως ακριβως τα ηθελα!! και ετσι διαμορφωθηκαν!
    [​IMG] βεβαια δεν εμεινα εκει! σηνεχισα ισως πιο χαλαρα αλλα με την ιδια παντα εμονη! ετσι το επυτευγμα μου για την ωρα!.. ειναι αυτο!
    [​IMG]
    ID 44254500
     
    Αρέσει σε joanna-party, skareleni, FARMERLENA65 και 32 σε άλλους.
  4. anto.7

    anto.7 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Χρόνια πολλά φαρμεράμα!!:inlove: Εγώ ξεκίνησα να παίζω χειμώνα το 2011 μαζί με τους φίλους μου. Θυμάμαι τότε κανείς μας δεν είχε ίντερνετ και πηγαίναμε κάθε μεσημέρι μετά το σχολείο στο ίντερνετ καφέ και περιποιούμασταν τις φάρμες μας. Μαρούλια, καρότα, κότες, λάγους και μηλιές αυτά ήταν τα βασικά μας προιόντα! Επειδή παίζαμε 1-2 ώρες την ημέρα ήμασταν χαμηλά επίπεδα και κάθε φορά είχαμε το άγχος μήπως έχουν βγει ζιζάνια στα λαχανικά μας χαχαχα!! Και αν δεν κάνω λάθος τότε αντί για το νησί bahamarama μαζεύαμε μίλια για ένα αεροπλανάκι:music: Η πόλη τότε ήταν εντελώς διαφορετική όπως και η φάρμα με τα τεράστια καρότα και καλαμπόκια Θυμάμαι ακόμη και τις βροχερές μέρες που σταματούσαμε τις εργασίες μας και καλά!!

    αφαίρεση μη ορατών εικόνων
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 29/1/16
    Αρέσει σε FARMERLENA65, xaris68, ROMILDA2 και 20 σε άλλους.
  5. afro33vuk

    afro33vuk Αρχάριος στο φόρουμ

    Χρονια πολλα Farmerama! ;):):p afro33vuk ID:43843178
     
    Αρέσει σε FARMERLENA65, LILA413, chara1955 και 8 σε άλλους.
  6. sofiaa

    sofiaa Αρχάριος στο φόρουμ

    ομορφες ολες οι ιστοριες και εγω στα πεντε χρονια αγροτισσα και οπως ολοι μου εχει κρατησει συντροφια σε στιγμες μοναξιας εχω και εγω μεινει οπως ολοι με το ρολοι στο χερι γ αυτην τα δρωμενα με απελπιζουν θελω να τα κερδιζω ολα αλλα οπως ξερουν ολοι οι αγροτες αυτο ειναι καποιες φορες πολυ δυσκολο .Εχω πλεων και ανταγωνιστη τον αντρα μου που με κοροιδευε καποτε και τωρα προσπαθει να με φτασει στο επιπεδο που ειμαι χρονια πολλα φαρμεραμα σε αγαπαμε ολοι εισαι ενα γλυκο κομματι της ζωης μας
     
    Αρέσει σε FARMERLENA65, xaris68, LILA413 και 15 σε άλλους.
  7. *ΜΑΜΑ*

    *ΜΑΜΑ* Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    *(Η ξεχασιαρα Μαμαφαρμα.. ..ξεχασα το ID )*
    ΕΕ! Ναι ...και καπως ετσι θα πω..Χρονια μας πολλα...:music: Χρονια πολλα σε σενα ...χρονια πολλα σε μενα, Χρονια πολλα στην αγροτια του Farmerama.;) Εμαθα για σενα μεσα απο τηλεοπτικη διαφημιση και ειπα ναι θελω να παιξω .Ηταν Αυγουστος μαλλον του 2010. Πηρα ΟΛΑ αυτα τα χρονια,πολλες.... χαρες -λυπες-αγωνια- αγχος-αδρεναλινη στο φουλ .Οπως και στεναχωρια αν δεν καταφενα να τελειωσω καποιο ιβεντ ή απο αλλαγες που δεν μου αρεσαν ! Δεν ειμαι απο αυτους που γραφουν στο φορουμ παρα μονο για γειτονες !
    Ομως αυτη τη φορα ειπα να κανω την αλλαγη. Ετσι για να αποδωσω «Φόρος τιμής» στα 6 σχεδον χρονια που καθημερινα σου λεω και μου λες Καλημερα -καληνυχτα .Εχω πολλες αναμνησεις καλες και κακιες .,Ηταν φορες που ειπα :mad:...ααααα δεν παει αλλο, φτανει ως ΕΔΩ!! Ομως ειμαι παντα εδω !:inlove:..Τελεικα εχουν μαλλον δικιο οι δικοι μου, που μου κολλησαν το παρατσουκλι "Μαμαφαρμα"
    εχω κολλησει μαζι σου!!
    Θα συνεχισω λοιπον να χαιρομαι - να καρδιοχτυπω- να θυμωνω -να αγχωνομαι μαζι σου ..Ελπιζω για πολλα-πολλα-πολλα Χρονια
    ακομα ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ΟΛΟΥΣ μας, δημιουργούς και παικτες γιατι ολοι εμεις μαζι ειμαστε το .....Farmerama!!

    [​IMG]*ΜΑΜΑ*ID: 11580127
     
    Αρέσει σε FARMERLENA65, xaris68, skareleni και 20 σε άλλους.
  8. Louisa

    Louisa Κόμης

    Πολλές ευχές κι από εμένα για μακροημέρευση στο φαρμεράμα και για καλή δύναμη, δημιουργικότητα και αποτελεσματικότητα στους συντελεστές του. Εγώ ξεκίνησα να παίζω μόλις την άνοιξη του 2015 αλλά οι εμπειρίες πολλές και αξιομνημόνευτες. Όπως όταν ρώτησα κάτι φίλους που ήξερα ότι παίζουν χρόνια σε μια φάρμα και μου είπαν Φαρμεράμα! Τι γέλια, τι χαρές (κι ήμουν και στραβάδι τότε και η βοήθειά τους ήταν πολύτιμη)! Μα έκανα και πολλούς νέους φίλους κι αυτό ήταν μια έκπληξη για μένα. Κι όταν κάποια στιγμή ζήτησα στο φόρουμ κάποιους στάβλους με σκοπό την ανταλλαγή και μου ήρθαν σαν δώρα αφιλοκερδώς... ντράπηκα απ' την τόση καλοσύνη που συνάντησα. Κορυφαία στιγμή μου όμως ήταν όταν άνοιξα το θέμα με τα "επιτεύγματα" (σε λάθος ενότητα φυσικά κλπ.κλπ.) κι εκεί γνώρισα πολλές αδελφές ψυχές και το γέλιο άρχισε να ρέει ατελεύτητο ως τα σήμερα. Και τέλος να προσθέσω τα τρελά παιχνίδια και τις κόντρες αγάπης στο φόρουμ αλλά και τη συγκίνησή μου όταν αναγνώρισα τον εαυτό μου και τους φίλους (γνωστούς κι αγνώστους) στο χριστουγεννιάτικο δεντράκι του giannissuper. Σαν μια οικογένεια... με ότι αυτό συνεπάγεται...
    Υ.Γ. Τα φαρμερικά μου επιτεύγματα δεν τα γράφω, γιατί θα πάρει ώρες και θέλω να μείνει χώρος και για τους υπόλοιπους φίλουςxD
    LouisaLaLa ID: 52694697
     
    Αρέσει σε ALCHEMIST., powerranger91, xaris68 και 43 σε άλλους.
  9. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    Χρονια πολλα [​IMG] . Χρονια μας πολλα αγροτες!!!
    Ξεκινησα τον Ιανουαριου του [​IMG] χαρη στα παιδια μου (που τωρα βαρανε τα κεφαλια τους στον τοιχο, γιατι εφαγα γερο κολλημα). Τι να πρωτοθυμηθω ολα αυτα τα χρονια στο παιχνιδι??? Τις γκαφες που εχω κανει και ειναι πολλες :oops:, τα νευρα που ειχα γιατι δεν βγαιναν τα αναδυομενα >:(, το τρεξιμο που εχω κανει για να προλαβω να μαζεψω, μεχρι και την δουλεια μου ειχα παρατησει καποια στιγμη για να προλαβω να στειλω sms για το 100% (το κινητο μου ηταν μακρια απο εμενα),την ανακουφισει μου οταν τελειωνω τα ιβεντ :), την χαρα μου οταν αλλαζω επιπεδοxD και πολλα αλλα.....
    Πολλες ευχαριστες και χαρουμενες στιγμες εχω περασει και στο φορουμ, με τις πλακες μας (ποιος θα ξεχασει το μετρημα?), με τα φαγητα μας, με τα παιχνιδια μας!!! Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα οταν ψαχνουμε για εικονες, υπαρχει και το φορουμ του farmerama ;)

    Ευχαριστω [​IMG] για τις ομορφες στιγμες που μου χαρισες και μου χαριζεις, αλλα πολυ μεγαλο ευχαριστω για τους φιλους που γνωρισα χαρη σε σενα!!!


    ID 21212706
     
    Αρέσει σε ALCHEMIST., powerranger91, VeraNikol και 43 σε άλλους.
  10. jules3

    jules3 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Κάνω την "αγρότισσα" από το 2011. Ξεκίνησαν τα παιδιά μου, ακολούθησα εγώ (για να παρακολουθώ και τι γίνεται), τα παιδιά μου σταμάτησαν, πήγαν γι άλλα, εγώ κόλλησα και είμαι ακόμα εδώ...

    Και θα είμαι!

    Γιατί εδώ είναι το καταφύγιό μου. Εδώ πίνω τον πρωϊνό μου καφέ για να ξεκινήσω τη μέρα μου. Εδώ χαλαρώνω και ταξιδεύω. Εδώ είναι το "ξέφωτο" που ξαποσταίνω και ξεκουράζομαι, και παίρνω φόρα για να συνεχίσω. Είτε στη δουλειά, είτε στο σπίτι. Είναι το διάλειμά μου. Είναι το "λιμάνι" που γυρνάω μετά από μια δύσκολη μέρα.

    Εδώ βέβαια είναι και ο πανικός όταν δεν προλαβαίνω -ή νομίζω ότι δεν προλαβαίνω- ένα event. Αλλά, στην τελική, ένα παιχνίδι είναι...

    Για όλα αυτά, γιατί είναι μέρος της ζωής μου πια, γιατί δεν θέλω να χάσω την παρεούλα μου, εύχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !


    [​IMG] ID34361798
     
    Αρέσει σε kitsena, Ηλιαχτιδα, powerranger91 και 31 σε άλλους.
  11. αλεκαki

    αλεκαki Ανερχόμενος συντάκτης

    γεια σας και παλι. ειμαι πολυ πολυ χαρουμενη.οπως στο ιβεντ ψαρεμα που πειρα πολλα δωρακια ετσι και τωρα, δουλευω αδιακοπα και πηρα παλι πολλα δωρακια.μου εμεινε η φασολια και ευχομαι να την παρω και αυτη, γιατι ειναι υπεροχο οταν ανεβαινεις στα συνεφα και μαζευης ολους αυτους τους ποντους εμπειριας.νιωθεις οτι πετας,ετσι νιωθω εγω.ειναι καταπληκτικο.ευχαριστω και τους γειτονες μου που με βοηθαν με τα δωρακια τους και ολους οσους μου εστειλαν δωρακια.ομως πιο πολυ ευχαριστω εσενα φαρμεραμα που με κανεις και ξεχνιεμαι. χρονια σου πολλα. ID: 53181685
     
    Αρέσει σε FARMERLENA65, xaris68, ste007 και 13 σε άλλους.
  12. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα... 04/2010

    "Λοιπόν βρήκα ένα ωραίο παιχνίδι απο μια διαφήμιση στο Internet αλλά δεν σου δίνω το Link γιατι θα κολλήσεις"
    Ηταν λόγια της αδελφής μου η οποία αρνιόταν πεισματικά μια εβδομάδα να μου δώσει το Link.
    Τελικά υπέκυψε και μου το έδωσε. Δειλά δειλά έκανα ενα λογαριασμό.

    Τι να πρωτοθυμηθώ;
    Που φύτευα καλαμπόκι από βραδύς για να κάνω την αποστολή του εστιατορίου και το πρωί έβρισκα μαρούλια; (αυτά παθαίνεις οταν μοιράζεσαι το laptop με τον άντρα σου ο οποίος τύγχαινε τότε να έχει νυχτερινές βάρδιες)
    Τα δρώμενα που άρχιζαν πάντα με προβλήματα;
    Τα δρώμενα που δεν ερχόντουσαν με Σ.Ε αλλά προσπαθούσαμε εμείς να ανακαλύψουμε τι πρέπει να κάνουμε και τρέχαμε στο Forum να μοιραστούμε τις πληροφορίες που βρήκαμε;
    Τις μπάλες που ήταν εξαφανισμένες στο mundial 2010;
    Ή εκείνο το άγχος της τελευταίας ημέρας σε κάθε δρώμενου θερισμού κάθε χρόνο;

    Αμ δε εκείνες οι αναμνήσεις του Forum...
    Θυμάμαι το παλιό φόρουμ, τους συνεταιρισμούς, τις ομάδες, τα εστιατόρια και τις πισίνες, το αξέχαστο καφενείο και τους απροσάρμοστους σπόρους και φυσικά τους αξέχαστους εμπρηστές σε ρόλο πυροσβεστών.
    Παίκτες που μίλαγαν με τους εαυτούς τους παριστάνοντας άλλους
    Γάμους, βαφτίσια, νεκραναστάσεις, προσωπικές ευχάριστες αλλά και δυσάρεστες στιγμές, αλήθειες και ψέματα, ειλικρίνεια και υποκρισία, αγάπη και μίση, συμπάθειες και εμπάθειες. Ολα μαζί ανάμεικτα, οπως άλλωστε και στην αληθινή ζωή.
    H να θυμηθώ το πρώτο μου ban από τον αξιαγάπητα αλλά σπαστικό *κύριο* Casper?

    Τι να θυμηθώ και τι να ξεχασω;
    Το bahamaraδραμα? (Ετσι ονομάσαμε την περίοδο αλλαγής του νησιού οπου ζήσαμε ένα δράμα με τα χαμένα επίπεδα)..
    Την έναρξη κάθε δρώμενου κόμικ...
    Να θυμηθώ που ψάχναμε το "ανύπαρκτο" πράσινο παγκάκι"...
    To chat και τα άδικα μπαν της κολοκυθόπιτας;
    Ή εκείνη την φοβερή ατάκα μου περιγράφοντας τους κλασικούς στάβλους + και ++ ως "στάβλοι που λαμπυρίζουν" και εγινα κόμικ σε υπογραφές συμπαικτών;



    [​IMG]
     
    Αρέσει σε kitsena, megakanoni, ALCHEMIST. και 36 σε άλλους.
  13. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    γεια σας κ χαρα σας!!! ας γραψω πρωτα πρωτα το ID 2690299..
    γιατι σιγουρα στο τελος θα το ξεχασω οπως κ το lagoudaki :p

    ηταν λοιπον 5-6 Μαιου του 10 οταν επιχειρησα για πρωτη φορα να παιξω κ εγω ενα ιντερνετικο παιχνιδι on line κ δωρεαν παρακαλω !! δεν ηξερα ουτε τι nickname να βαλω κ ανελαβε ο γιος μου να μου φτιαξει οπως κ μειλ ..ετσι εμεινα στην ιστορια ως η τουλα με τα πολλα aaaaa ή η τουλα που φωναζει .. μπηκα λοιπον κ δεν ηξερα τι να κανω ... εβαλα δυο χωραφακια μεγαλα ..αργοτερα δυο μεσαια .. κ πολυ αργοτερα 2 μικρα ... καθομουν για μια δυο βδομαδες κ φυτευα μαρουλι κ καροτα κ τα χαζευα κ αναρωτιομουν ποτε θα ανεβω επιπεδο !!!αρχισα να ψαχνω λοιπον κ να παταω ολα τα κουμπακια που εβρισκα καποια στιγμη μπηκα σε μια αλλη φαρμα κ τοτε ειδα πως ηταν ολο το χωραφι γεματο με χωραφια σταυλους απλους κ χρυσους κ δεντρα !!! τοτε ξυπνησα αρχισα να μπαινω στο νοημα του παιχνιδιου ετσι σιγα σιγα κ ψαχνοντας μπηκα στο φορουμ κ εμαθα οτι εκει υπαρχουν κ αλλοι "αγροτες" ...διαβαζα κ διαβαζα κ διαβαζα κ επαιρνα πληροφοριες!!ξετρελαθηκα κ φυσικα κολλησα για τα καλα
    στην αρχη δειλα εστελνα καποιο π.μ κ ζητουσα βοηθεια .. γνωριστηκα ετσι με πολλους που με εκαναν "φιλη" κ που ακομη εχουμε επαφη αλλα κ με αλλους που γιναμε πραγματικοι φιλοι ..
    πολυ αργοτερα κ με παροτρυση τους εγραψα στο φορουμ .. τοτε στο φορουμ επικρατουσε ενας χαμος .. οπου ηθελε ο καθενας εγραφε .. ακομα βοηθουσαμε κ απαντουσαμε στους νεοτερους ! αξεχαστες στιγμες πλακας γελιου κ περιεργων συναισθηματων !ακομα κ τωρα χαμογελω ...περασαμε χαρες κ λυπες μαζι ..
    το πρωτο μου ιβεντ που ολοκληρωσα ηταν αυτο με τις φραουλες .. καμαρωνω το φραουλοσπιτο μου ακομα .. το μουντιαλ δεν μπορεσα να το ολοκληρωσω κ ακομα τοχω μαραζι κλαψ! ουτε το μπαλονι αεροστατο να παρω κλαψ !κ ακομη δεν τοχω αποκτησει
    μετα το ιβεντ του πρωτου θερισμου το οποιο ολοκληρωσα αλλα χωρις να ριξω στο βαρελι για το μεγαλο δωρο .. ολα τα ιβεντ τα ολοκληρωνω... μαρεσει που βαζω στοχο κ τον ολοκληρωνω... αλλωστε αυτη ειναι η χαρα του παιχνιδιου .. οι προκλησεις κ η ευχαριστηση οτι τα καταφερα ! το μονο που δεν εχω καταφερει ειναι να ανεβαζω φωτο στο φορουμ με επεξεργασια κ οπως φαινεται δεν θα τα καταφερω .. ειναι ενα μελανο σημειο κ με στεναχωρει ποτε ποτε .. αλλα το προσπερνω .. αλλο ενα μελανο σημειο ειναι οταν πηρα την πρωτη κ τελευταια καρτα απο συντονιστη για μια φωτο με εξωτερικο συνδεσμο (ευτυχως ηταν στο παλιο φορουμ κ εδω δεν φαινεται)..ειχα πεσει στα πατωματα τοτε .. κλαααααμα η κυρια .. ποτε δεν το ξεπερασα κ γι αυτο παντα προσεχω ... εεε γραφω κ λιγοτερο τωρα στο φορουμ .. ακομα δεν τοχω ξεπερασει οτι εκλεισαν ετσι αδοξα το στεκι !!
    αυτα ειχα να σας καταθεσω .. με ειλικρινια κ αγαπη για τις λιγες (απο τις πολλες) ομορφες στιγμες που εχω ζησει στο φαρμεραμα ! ενας ολοκληρος κοσμος αγγελικα πλασμενος φανταζει για μενα! κ παντα τον κοιτω με παιδικα ματακια!! ναστε ολοι καλα!
    χ ρ ο ν ι α π ο λ λ α Farmerama!
     
    Αρέσει σε Gulit1, graganta, megakanoni και 44 σε άλλους.
  14. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    11 Σεπτεμβρίου 2013
    τα σχολεία άνοιξαν και μαζί άνοιξα και εγώ την φάρμα μου
    μόλις είχε γυρίσει ο γιος μου από τον αγιασμό του σχολείου και τον βλέπω να ανοίγει τον υπολογιστή και βλέπω
    μια όμορφη εικόνα , να μαζεύει μαρουλάκια , κοτούλες , λαγουδάκια .....
    [​IMG]
    - τι είναι αυτό του λέω
    - ένα παιχνίδι μου λέει ,
    - για να δω , όπως κάθε μαμά , πρέπει να ελέγχει τι παίζει το παιδί της!!!!!!!!!
    ε!!!!!!!!!! αυτό ήταν κόλλησα
    -θέλω και εγώ , είπα
    -δεν γίνεται, θέλει μειλ και εσύ δεν έχεις, μου λέει
    - θα βάλουμε το δικό σου του απαντώ
    - καλά, εντάξει θα σου κάνω δική σου φάρμα , έτσι και έγινε
    αμέσως έκανα δικό μου λογαριασμό και από τότε δεν έχω ξεκολλήσει !!!!!!!!!!!!!

    πολλά και διάφορα ευτράπελα μου έχουν συμβεί
    πολλοί φίλοι και φίλες του γιου μου το παίζουν ,αλλά το βαριούνται , άντε πάλι το θυμούνται μετά από μήνες
    πάντα όμως με ρωτάνε :
    - κ. Γεωργία πως πάει η φάρμα ?
    - τέλεια τους λέω και στην πραγματικότητα και στο παιχνίδι ( και για όσους δεν το ξέρουν είμαι και στην πραγματικότητα αγρότισσα με αληθινό τρακτέρ και χωράφια στον κάμπο της Θεσσαλίας και στα μπλόκα χαχαχα! )
    μέχρι να καταλάβω τι γινόταν στο παιχνίδι δεν σας λέω τίποτα:
    το ότι δεν μπορούσα, να βρω πως να βγάλω χτ, να αγοράσω νερό και τους καινούριους σπόρους, είδα και έπαθα!!
    γιατί ο δάσκαλός μου τότε τον έπιασε να σταματήσει το παιχνίδι και δεν μου έδινε και τις πιο σωστές συμβουλές
    τι να πρωτοθυμηθώ !!

    το πιο αστείο ήταν πέρσι το καλοκαίρι , Ιούνιος μήνας ,δεν θυμάμαι πιο ιβέντ είχαμε και έπρεπε να πάω σε ένα γάμο στο χωριό και μην πάει το μυαλό σας ότι δεν είχε ιντερνετ - ευτυχώς υπάρχει και η αγαπημένη μου αδερφή που έχει ταβέρνα και ιντερνετ- ............ η αγωνία μου ήταν πως να μαζέψω τα χωραφάκια μου για να βγάλω τα αναδυόμενα !!!!!!!!!!! και ναι έκανα αυτό που φαντάζεστε έφυγα από την εκκλησία και το γάμο και πήγα και μάζεψα τα χωράφια μου και για δικαιολογία , δήθεν και καλά ότι ήθελα να πιω νερό , και για την δεξίωση μετά το γάμο ούτε κουβέντα , κάθισα στο χωριό μου με την αδερφή μου και όλο το βράδυ έπαιζα την φάρμα μου , μια χαρά περάσαμε !!!!!!!!!!!!!
    [​IMG]

    αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι δεν ήταν όλα ρόδινα στο φόρουμ , υπήρξαν και εντάσεις και παρεξηγήσεις ,
    πάντα θα θυμάμαι την πρώτη κόκκινη κάρτα που πήρα, αλλά το πιο σημαντικό από όλα είναι τους φίλους και τις φίλες που απέκτησα μέσα από το παιχνίδι !!!!!!!!!!!! ανεκτίμητη η βοήθεια του σε όλα και εντός και εκτός παιχνιδιού!!!!! σας ευχαριστώ όλους , γείτονες , φίλους, όλους τους συντονιστές που πέρασαν όλα αυτά τα χρόνια

    Χρόνια πολλά
    φαρμεράμα
    σ΄αγαπώ πολύ

    [​IMG]
    georgia469
    ID:49023278
     
    Αρέσει σε kitsena, Gulit1, graganta και 52 σε άλλους.
  15. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σας.

    Φαρμεράμα....5,5 χρόνια αναμνήσεις!
    Απ τον Οκτώβρη του 2010 που μπήκα στο παιχνίδι....μέχρι και σήμερα, ένα σωρό αναμνήσεις!
    Τι να πρώτο θυμηθώ;
    Για το ιβεντ με το αερόστατο; Που πρώτη φορά είχα πληρώσει με φιορίνια να συμπληρώσω αναδυόμενα να το πάρω;
    Για τη φίλη Μάρα που είχε δεχθεί να με φιλοξενήσει στο δικό της αν δεν το έπαιρνα εγώ...και να τρώμε πασατέμπο και να πετάμε τα φλούδια στα κεφάλια των άλλων "σπόρων";

    Για τη φήμη που είχαν βγάλει οι σπόροι ότι επόμενο ζώο είναι η μύγα...και είχαμε γεμίσει μύγες όλο το φόρουμ;

    Για το πάρτυ που είχε στηθεί όταν έβαλα την πρώτη μου φωτογραφία φόρουμ;
    Τι παρελάσεις τι μπάντες που παίζανε μουσική...χαχαχαχααα

    Για τον στάβλο πεταλούδας; Πωπωπω πόσο ήθελα αυτό τον στάβλο....και δεν μου ερχόταν!
    Γη και ύδωρ έδινα.... μέχρι που μία άγνωστη μέχρι τότε παίκτρια για μένα.... μου τον έστειλε χωρίς να θέλει αντάλλαγμα!
    Και μεσολάβησε με πμ.... μία άλλη παίκτρια αντιπαθητική μέχρι τότε για μένα, για να με φέρει σε επαφή με την πεταλουδό - κάτοχο!
    Τώρα πια αυτές οι δύο γυναίκες..... είναι για μένα κάτι παραπάνω από φίλες! :inlove: Σχέσεις ζωής φανταστικό μου Φαρμεράμα!

    Ατέλειωτα ξενύχτια με τους νουμπλόνους...... Πάσχα που μεταξύ αρνιού και κόκκινου αβγού, έτρεχα να μαζεύω απ την πόλη αναδυόμενα αβγουλάκια.... xD

    Για την τιμή που μου είχε κάνει ο υψηλότερος σε επίπεδο γείτονας, να με στεφανωθεί με δόξα και τιμή; Αχαχαχαα αλλά τα παράτησε σύντομα, δεν ξέρω γιατί... 8)
    Αμέσως μετά και ενώ ήμανε ζωντοχήρα.... με ματαστεφανώθηκε με δόξα και τιμή...η αυτήν! Αξιαγάπητο πλάσμα είμαι αφού! :D

    Με τα φιορινόδεντρα; Που είχα πάρει ένα σκασμό δεντράκια και μου έτυχε μόνο 1 !!!! Αλλά μετά με αποζημίωσε ο καθημερινός γύρος!

    Γέλια πολλά και χαρές περισσότερες και κυνηγητά από καμήλες! :D! Αλλά και στεναχώριες, πολλές, από ανθρώπους που κρίνανε τους άλλους βάση του εαυτού τους!
    Εντονες στιγμές!
    Και άλλα πολλάααα πολλά!

    Μέσα στο μικρόκοσμο των φανταστικών ζώων και φανταστικών φυτών..... θέλω να συνεχίσω να είμαι αγρότρα!
    Χρόνια Πολλά Φαρμεράμα! :inlove:

    ID 15283163
     
    Αρέσει σε rafaelos2011, megakanoni, ALCHEMIST. και 59 σε άλλους.
  16. Μαρία21*

    Μαρία21* Επαγγελματίας του φόρουμ

    Αγροτάκι κ γω από το 2011 !!!! Το γνώρισα από ένα καλό φίλο που έπαιζε τότε !!:D
    Από περιέργεια μπήκα να δω τι είναι κ... κόλλησα !! :inlove:
    Χιλιόμετρα στην αρχή με το φορτηγάκι που υπήρχε , να πηγαίνω λαϊκή για να δίνω τις παραγγελίες μου.
    Οι πελάτες μου αχόρταγοι ! Νόμιζα πως όλο το παιχνίδι ήταν αυτό με τους πελάτες !
    (Χτ) που να βρω? Πούλησα κ τον λαγό σκιέρ από το σοφίας ! Γλυκάθηκα !!... :music:

    Από Ιβέντ δεν κάτεχα ! Δεν ήξερα τι ήταν ! Πήγαινα λοιπόν στην πλατεία κ χάζευα ότι νέο έμπαινε !!
    'Ετσι κάποια στιγμή κ δειλά δειλά χωρίς να το καταλάβω έπαιξα κ το πρώτο !Τι το 'θελα !!! Θερισμού ήταν !!
    Έδωσα ότι είχα κ δεν είχα ..Πάνε οι πελάτες μου,νηστικοί θα μείνουν!! Πίκρα!:cry:

    Θέλω περισσότερα χωράφια να κερδίσω ότι έχασα!( Σιγά, λέμε τώρα)! Μια η λύση να κάνω γειτονάκια !:p
    Να θυμηθώ λοιπόν μετά από αυτό πως η πρώτη μου επαφή με άλλους συμπαίχτες ήταν στο τσατ, ζητώντας γείτονες εκεί πήρα κ το πρώτο (μπανάκι) από την κα Πανδώρα !! Ντροπήηη !!! Αυτό ήταν όμως, ένα κ μοναδικό ,ε !! xD

    K αυτή ήταν κ η πρώτη γνωριμία με το Farmerama γενικότερα !!
    Κατέληξα στο τσατ να κάνω καταπληκτικές παρέες κ φιλίες!!!:)
    Μαζί μ αυτούς μάθαινα κ το παιχνίδι κ τις τακτικές ...επιτέλους !

    Καμία σχέση η πρώτη μου εντύπωση ! Είχε τόσα άλλα για ν ασχοληθώ !...

    Τα γέλια που κάναμε απίστευτα, καθημερνά έκλεινα με πόνο στο στομάχι !!
    (Δεν μπορείς να πεις καλή γυμναστική για κοιλιακούς)!!
    Τι να πρωτογράψω θα ήθελα μέρες κ σελίδες !
    Στο φόρουμ δεν ερχόμουν τακτικά σκιαζόμουν ...κ να που τώρα έρχομαι κ κατσικόνομαι κιόλας !!
    Πως αλλάζουν οι καιροί!!!8)
    Κ είδα πως τελικά όλα είναι πολύ πιο απλά κ καλύτερα...κ πιο ευχάριστα!!
    Μπορεί που κ που να υπάρχει μια πικρία αλλά κ πάλι η ροή του παιχνιδιού σε κάνει να ξεχνιέσαι κ πας παρακάτω!!
    Αυτό που αγάπησα πολύ ήταν το θεματάκι "Φωτοσεργιάνι" που είχα στο παλιό φόρουμ!! Ταξίδια οπτικά ατελείωτα με την συμμετοχή κ την βοήθεια των συμπαιχτών μου, να είναι καλά !!!

    Να ευχηθώ με την σειρά μου Χρόνια Πολλά !! :)
    Να περνάμε καλά όσο γίνεται το δυνατόν με το λατρεμένο μας παιχνιδάκι !!:inlove:


    [​IMG]

    ID: 29781987
     
    Αρέσει σε rafaelos2011, megakanoni, ALCHEMIST. και 34 σε άλλους.
  17. ste007

    ste007 Επαγγελματίας του φόρουμ

    καλησπέρα σας!
    εγώ ξεκίνησα να παίζω από τον Αύγουστο του 2010
    ήταν η 1η βδομάδα που είχαμε βάλει ιντερνετ σπίτι και έπαιζα άπλα παιχνίδια μέχρι τότε χωρίς εγγραφή
    ένα απόγευμα ήρθε ένας φίλος μου σπίτι και μου είπε "σε πειράζει να μπω λίγο στην φάρμα μου?" του λέω "ναι κανένα πρόβλημα" γέλασα λίγο γιατί μου φάνηκε περίεργο!
    τότε είδα 1η φορά το παιχνίδι και κόλλησα αμέσως!!!
    θυμάμαι τότε είχαμε την βασική έκταση και το άγριο λιβάδι πολύ διαφορετικά γραφικά πολύ λιγότερα φυτά ζώα
    το 1ο μου ιβεντ που ολοκλήρωσα και χάρηκα τότε πολύ ήταν ένα ιβεντ φράουλας και λίγο πιο μετά το ιβεντ μπύρας αν θυμάμαι καλά
    θυμάμαι έντονα ενώ είχε ξεκινήσει η σχολική χρονιά εγώ σκεφτόμουν πόσο ωραίο θα είναι το ιβεντ θερισμού και πως θα το τελειώσω(δεν το τελείωσα ποτέ :p )
    επίσης θυμάμαι το καλοκαίρι που μπήκε ο κήπος στις φάρμες μας. το περίμενα με αγωνία τότε γιατί δεν ξέραμε πως θα είναι και τι θα κάνουμε οπότε το φαντάστηκα όπως ήθελα εγώ :p
    Οι καλύτερες αναμνήσεις μου έρχονται από το φόρουμ όμως
    στην αρχή έψαξα τις ανακοινώσεις και έπεσα πάνω στο ιβεντ για το μουντιάλ που δεν το είχα προλάβει
    μετά επεκτάθηκα και στην "γωνιά τω χρηστών" όπου πήρα το θάρρος να γράψω σε κάποιο θέμα και να γίνω μέλος της παρέας (τότε κάθε θέμα είχε τους συντονιστές και τα μελή της δεν ίσχυε κάτι τέτοιο βέβαια απλά το κάναμε για εμάς :p )
    σημαντικό κομμάτι για εμένα στο φόρουμ ήταν το θέμα 'φίλοι καρδίας'
    γνώρισα πολλά παιδιά από εκεί με μερικούς ανταλλάζουμε ευχές ακόμα και σήμερα με μερικούς πάλι χάθηκα.
    είχαμε τσακωθεί άπειρες φόρες μέσα στο φόρουμ είτε μεταξύ μας είτε με τους "κακούς" συντονιστές :p
    τέλος για να κλείσω θα πω ότι το φαρμεραμα εκείνη την εποχή είχε πάρει και κάποια βραβεία για τα ωραία γραφικά του κλπ. (ελπίζω να ξαναπάρει κάποια στιγμή στο μέλλον)
    χάρηκα που άνοιξε ένα τέτοιο θέμα και μοιράστηκα τις αναμνήσεις μου από τα ξεκινήματα μου στο παιχνίδι :)
    είναι και θα είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που δεν θα ξεχάσω :)
    ευχαριστώ που διαβάσατε την ανάρτηση μου καλή συνέχεια

    ID 8751232
     
    Αρέσει σε monolith2, Gulit1, megakanoni και 30 σε άλλους.
  18. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Χρόνια πολλά Φαρμέραμα μας! Τα 6 σου χρόνια να τα εκατοστήσεις! :inlove:
    Παίζω από το 2010 και καμαρώνω να λέω ότι είμαι από τις "παλιές" παίκτριες!
    Οι αναμνήσεις μου πολλές, τα συναισθήματα έντονα.Για μένα δεν είσαι ένα απλό διαδικτυακό παιγνίδι μόνο.Είσαι η χαλάρωση μου,ναι! χαίρομαι που δοκιμάζω τις δυνάμεις μου παίζοντας...μα δεν είσαι μόνο αυτό.
    Είσαι τα γέλια που έκανα γράφοντας και διαβάζοντας το φόρουμ,η συγκίνηση από το πνεύμα αλληλεγγύης που συνάντησα στο χώρο σου και πραγματικά ξαφνιάστηκα..Η ανθρωπιά και η όμορφες φιλίες που ανέπτυξα μέσα από το παιγνίδι!
    Πώς μπορώ να ξεχάσω ,όταν για κάποιο διάστημα αναγκάστηκα να σταματήσω το παιγνίδι, και όταν επέστρεψα ήταν όλα διαφορετικά και για μένα μου φαινόταν βουνό τα πάντα. Με πήρε μυρωδιά όμως ένα "πεταλούδι"ότι ξαναγύρισα και έτσι ξαφνικά (ήταν θυμάμαι δρώμενο πάρε-δώσε) άρχισαν να πέφτουν δώρο στην φάρμα μου όλων των ειδών μυστήριοι στάβλοι και δέντρα που φυσικά και δεν είχα...Καθόμουν και κοιτούσα την οθόνη μου κατασυγκινημένη και έλεγα:"δεν είναι δυνατόν"!!!
    Ή πώς να ξεχάσω την γειτόνισσά μου που το μόνο που ξέρω είναι το μικρό της όνομα και που καθημερινά με γεμίζει με ακριβά δώρα "για να δυναμώσουμε καλέ,μετά απο το δρώμενο του θερισμού" !!!
    Πως να ξεχάσω το παλαιό φόρουμ με τα ωραία θέματα που είχε; Όμορφες σκέψεις από ωραίους ανθρώπους...
    Ή τα γέλια που κάναμε στο" πετάμε ελεύθερα";
    Χριστέ μου,τι γέλια κάναμε όταν βαλθήκαμε να "προξενέψουμε" στον κ.Viper και στον κ Μam-ra(ελπίζω να θυμάμαι καλά τα ονόματα των συντονιστών..) την λατρεμένη μας καμηλούνα...Τι ετοιμασίες,τι δώρα... xD Αλήθεια τελικά τα καταφέραμε ή μας ξεγλίστρησε πάλι;;;;:eek:

    Όσα και να γράψει κανείς δεν μπορεί να μεταφέρει πραγματικά τα όμορφα συναισθήματα 5 χρόνων...
    Να ήμαστε όλοι καλά και του χρόνου να γιορτάσουμε και πάλι τα γενέθλια σου φαρμέραμα μας!:inlove:
    Καλή συνέχεια και να χαιρόμαστε το παιγνίδι μας...ε και λίγο να γκρινιάζουμε δεν πειράζει γιατί έτσι βελτιώνονται και τα διάφορα στο παιγνίδι..xD
    id 19849689
     
    Αρέσει σε Gulit1, megakanoni, .mairi. και 31 σε άλλους.
  19. αλεκαki

    αλεκαki Ανερχόμενος συντάκτης

    να ζησεις φαρμεραμα και χρονια πολλα, μεγαλη να γινεις με ιβεντ πολλα, και η αγροτες να φωναζουν με μια φωνη φαρμεραμα εισαι μια θεα,και καθε φορα μας δινεις εμπειρια μοναδικη. τα ιβεντ σου ειναι μοναδικα με δωρακια φανταστικα ID: 53181685
     
    Αρέσει σε ΒΗΜΑΣΩΤΑ, giannissuper, stefanv1966 και 8 σε άλλους.
  20. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Για μένα η καλύτερη ανάμνηση ήταν όταν άνοιξα μετά από 2 χρόνια αποχής τη φάρμα μου, παρακεινούμενη από έναν συμμαθητή μου που παίζει επίσης...:) Συνεχίζουμε μέχρι και σήμερα να παίζουμε και να διασκεδάζουμε όσο κι αν δυσκολευόμαστε με κάποια δρώμενα.. Επίσης, για μένα, το νέο φόρουμ αποτέλεσε σημείο αναφοράς, καθώς τότε άρχισα να ασχολούμαι...:) το παλιό με μπέρδευε κάπως ενώ τώρα μπορώ και κινούμαι με μεγαλύτερη ευκολία! Μάλλον επειδή ξεκίνησα νωρίς...:p Τα event από τότε που ξεκίνησα να έχω την άνεση να τα ολοκληρώνω τα απολαμβάνω περισσότερο... Και φυσικά με την εμπειρία, η διασκέδαση γίνεται μεγαλύτερη... Πρόσφατα κατάφερα και έναν μεγάλο στόχο μου, το να ανοίξω όλα τα επαγγέλματα!! :p Από την αρχή μου στη φάρμα δεν θυμάμαι πολλά... Ήταν 2011 και το μόνο που θυμάμαι ήταν το χιόνι, οπότε υποθέτω ότι ήταν χειμώνας!! :p Μπορεί να κάνω και λάθος! Αλλά δεν έχει σημασία! Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το φαρμεράμα για μένα αποτελεί χαλάρωση και δεν σκοπεύω να το παρατήσω σύντομα, όσο δύσκολη κι αν γίνει η σχολή μου! (γιατί θα γίνει...:p )
    Αυτά από εμένα! Χρόνια Πολλά Φαρμεράμα και εύχομαι να μας χαρίσεις πολλές ακόμη όμορφες στιγμές!
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε FARMERLENA65, marianna2812, skareleni και 14 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.