1ος Διαγωνισμός "Πάρε-Δώσε"

Η συζήτηση στο 'Γωνία ομιλητών' ξεκίνησε από τον/την AMSakis, 2/9/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα,

    εντελώς ξαφνικά και κάπως αναπάντεχα, μάλλον λόγο του προβλήματος που παρουσιάστηκε με το δρώμενο της Βασίλισσας του Καρναβαλιού μας ανακοινώθηκε το δρώμενο του "Πάρε-Δώσε". Όπως είχα ανακοινώσει - πράγμα το οποίο δυστυχώς δεν είναι εφικτό - μία μέρα πριν την ανακοίνωση, θα ξεκινούσα τον διαγωνισμό με τα Σεντούκια Ξαφνιάσματος.

    Εδώ τώρα υπάρχουν δύο θέματα...

    Πρώτον δεν υπάρχει αρκετός χρόνος ώστε να μπορέσετε όλοι - πιθανόν - να λάβετε μέρος στον διαγωνισμό γιατί πολύ απλά δεν το περιμένατε... όπως όλοι άλλωστε και δεν έχω κι εγώ τον χρόνο να στείλω στους νικητές τα δώρα καθώς δεν πέφτει μέσα στο Σαββατοκύριακο και λόγο εργασίας η λήξη του θα πρέπει να είναι αύριο το βράδυ.
    Το δεύτερο είναι ότι τα Σεντούκια Ξαφνιάσματος δίνουν συγκεκριμένο αριθμό δώρων, δεν έχει ουσία να μαντέψετε κάτι.

    Η λύση στο δεύτερο πρόβλημα είναι να αντικατασταθούν τα Σεντούκια Ξαφνιάσματος με τα Σεντούκια Σεντουκιών από τα οποία έχω...

    [​IMG]

    Και αυτά που μπορεί να δώσει είναι...

    [​IMG]

    Οπότε με λήξη την αυριανή ημέρα το βράδυ στις 21:00, θα πρέπει να μαντέψετε πόσα ανά κατηγορία θα κερδίσω από τα 69 Σεντούκια Σεντουκιών που έχω μαζέψει.

    Αύριο το βράδυ μετά τις 21:00 θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα και οι νικητές τους διαγωνισμού.
    Για τους πόντους ισχύουν αυτά που είχα αναφέρει και αρκετοί παίκτες είναι αυτοί που μπορούν να κερδίσουν διπλάσιους πόντους.

    Καλό Βράδυ και καλή επιτυχία.​
     
  2. panta2005

    panta2005 Ενεργός συντάκτης

    5x μπαούλο αστεριών
    10x κοφίνι πανσελήνου
    5x κασόνι με φρούτα
    10x σεντούκι της αγάπης
    10x σεντούκι εκπλήξεων
    10x κουτί δημιουργίας
    4x σεντούκι όμορφων πραγμάτων
    5x σεντούκι γλυκών εκπλήξεων
    5x καφάσι με χαρούμενα ζώα
    5x καφάσι με τρελά ζώα
     
  3. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καταρχάς καλημέρα :p
    Χωρίς να είμαι καλή στα μαθηματικά ή να τα συμπαθώ ιδιαίτερα, μπορώ εύκολα να συμπεράνω ότι οι πιθανότητες να βρούμε τι και πόσα σεντούκια θα σου δώσουν τα 69 σεντούκια σεντουκιών είναι πραγματικά ελάχιστες και αδύνατο (θα τολμήσω να πω) κάποιος να βρει ακριβώς αυτές τις ποσότητες xD
    Αλλά ας κάνουμε μια προσπάθεια :)
    • Δημιουργίας 6
    • Πουλιών 6
    • Φρούτα 2
    • Τρελά ζώα 5
    • Χαρούμενα ζώα 5
    • Παιχνιδιάρικα ζώα 3
    • Γεωργικές προμήθειες 7
    • Καλούδια του 2016 5
    • Γλυκών πραγμάτων 4
    • Όμορφων πραγμάτων 5
    • Γυαλιστερών πραγμάτων 4
    • Εκπλήξεων 4
    • Αγάπης 1
    • Αρωμάτων 3
    • Αστεριών 4
    • Πανσελήνου 2
    • Νύχτας πανσελήνου 2
    • Τρομαχτικά καλούδια 2
    • Εξωτικές τροφές 1
     
  4. Erukat

    Erukat Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    • Κουτί δημιουργίας : 5
    • Κλωβός Πουλιών
    • Κασόνι με Φρούτα
    • Καφάσι με Τρελά Ζώα
    • Κιβώτιο Νύχτας Πανσελήνου : 5
    • Καφάσι με Γεωργικές Προμήθειες : 3
    • Σεντούκι με Καλούδια του 2016
    • Σεντούκι Αγάπης
    • Κιβώτιο Αρωμάτων : 15
    • Καφάσι με Εξωτικές Τροφές
    • Σεντούκι Γλυκών Πραγμάτων :6
    • Σεντούκι Εκπλήξεων : 2
    • Σεντούκι Με Τρομακτικά Καλούδια : 6
    • Κοφίνι Γυαλιστερών Πραγμάτων : 3
    • Μπαούλο Παιχνιδιάρικων Ζώων
    • Μπαούλο Αστεριών : 22
    • Κοφίνι Πανσελήνου : 2
     
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    καλησπερα.ας προσπαθησουμε λοιπον...

    σεντουκι γλυκων πραγματων 4
    κιβωτιο αρωματων 6
    καφασι εξωτικων τροφων 5
    κασονι με φρουτα 3
    μπαουλο παιχνιδιαρικων ζωων 4
    σεντουκι εκπληξεων 3
    κοφινι γυαλιστερων πραγματων 4
    κλωβος πουλιων 4
    κοφινι πανσεληνου 6
    καλουδια 2016 5
    σεντουκι αγαπης 6
    σεντουκι ομορφων πραγματων 4
    κουτι δημιουργιας 4
    γεωργικες προμηθειες 4
    τρελα ζωα 4
    αστερια 3
     
  6. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα,

    φυσικά και είναι αδύνατον να πετύχει κάποιος τις ποσότητες ακριβώς κι αυτό γιατί πολλές οι κατηγορίες όμως όποιος πέφτει πιο κοντά στον αριθμό κερδίζει 1/19 καθώς οι κατηγορίες είναι 19. Εάν πέσουν περισσότεροι από ένας εννοείται ότι όλοι αυτοί θα πάρουν 1/19 κλπ.
    Αυτός που θα έχει περισσότερα /19 κερδίζει την πρώτη θέση και παίρνει τόσους πόντους όσοι είναι οι συμμετέχοντες (εκτός κι αν έχει "χάσει" τουλάχιστον τρεις κατηγορίες/διαγωνισμούς, οπότε οι βαθμολογία αυτή διπλασιάζεται).

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός όμως βλέποντας τα αποτελέσματα, πιστεύω θα καταλάβετε όλοι.

    Καλή συνέχεια.

    Καλημέρα,

    μία μικρή διόρθωση για να είναι λίγο πιο δίκαιο - κατά την γνώμη μου. Η βαθμολογία άλλαξε και για κάθε απολύτως σωστή πρόβλεψη κερδίζετε 2/38 ενώ για μία πιο κοντινή πρόβλεψη 1/38. Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν την αλλαγή και με τα παρακάτω αποτελέσματα μετά το άνοιγμα...

    [​IMG]
    [​IMG]

    έχουμε τα εξής αποτελέσματα...

    [​IMG]

    Σύμφωνα λοιπόν με τα αποτελέσματα αυτά έχουμε και με το "κλείδωμα" όλων των αποτελεσμάτων από τους διαγωνισμούς έχουμε...

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Η τελική βαθμολογία λοιπόν δείχνει ότι νικητής ή μάλλον νικητές - καθώς ισοβαθμούν - του 1ου Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε" είναι...

    Θέση 1η : Erukat & ste007
    Θέση 2η : Dr. Kelly
    Θέση 3η : beroniki555

    Εδώ θέλω απλά να παρατηρήσω ότι την 3η θέση θα έχανε η beroniki555 και θα κατακτούσε ο amorphis εάν έπαιζε τα puzzle.

    Όπως και να έχει όμως τα δώρα έχουν σταλεί σύμφωνα με την πρώτη ανάρτηση...


    Αυτό που θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω είναι εάν υπάρχει κάτι που μπορούμε να βελτιώσουμε στον διαγωνισμό ώστε να μην είναι "βαρετός-κουραστικός" ή αν μπορούμε να προσθέσουμε κάτι ώστε να γίνει πιο συναρπαστικός. Κατάλαβα ότι τα Puzzle δεν αρέσουν και πολύ απλά δώστε μου ιδέες ώστε να βελτιωθεί ο Διαγωνισμός, να τραβήξει περισσότερο κόσμο ώστε με αποτέλεσμα να γίνει και πιο συναρπαστικός και ενδιαφέρον.

    Παρακαλώ πολύ για για την κριτική και τα σχόλιά σας, όπως επίσης για το ποια θα θέλατε να είναι τα δώρα του επόμενου Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε"
    Πρέπει να είναι 2 Στάβλοι και 3 Δέντρα.

    Συγχαρητήρια στους νικητές και καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/10/18
    Αρέσει στον/ην Dr.Kelly.
  7. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλημέρα. Ευχαριστούμε πολύ για τα δώρα. :D
    Πάντως θέλω να αναφέρω ότι είχα συμμετάσχει στον 18ο διαγωνισμό σεντουκιών, δεν είχα βρει κάτι βέβαια, απλά στον πίνακα δεν γράφει κάτι για την συμμετοχή μου. Φυσικά κανένα παράπονο κι αν έγινε λάθος δεν πειράζει! Χαχα!
    Καλή συνέχεια! :music:
     
  8. Erukat

    Erukat Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλημέρα
    Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου για τα δώρα. Ο Διαγωνισμός "Πάρε-Δώσε" για μένα τουλάχιστον είχε πολύ πλάκα, ωραίο πιστεύω θα ήταν να προσθέσεις περισσότερα σεντούκια σεντουκιών στον επόμενο διαγωνισμό. ;)
     
  9. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα,
    εσένα μπορεί να μην σε πειράζει, καλά είναι όμως και πρέπει λάθη τα οποία γίνονται να διορθώνονται ώστε να μην υπάρχουν / γίνονται αδικίες. Όπως και να έχει, το λάθος διορθώθηκε όχι μόνο για εσένα αλλά και για τους υπόλοιπους. Τι εννοώ μ' αυτό;

    Ο βαθμολογικός πίνακας διορθώθηκε και τα αποτελέσματα είναι...

    [​IMG]
    Αυτό όπως πολύ καλά μπορούμε να καταλάβουμε είναι ότι τελικά νικητές είναι...

    Θέση 1η : Erukat & ste007 & Dr. Kelly
    Θέση 2η : beroniki555
    Θέση 3η : amorphis

    Ναι... στην λίστα των νικητών προστέθηκε και ο amorphis ο οποίος αν είχε λάβει μέρος στα puzzle, θα είχε την 2η θέση. Όπως και να έχει όμως, έχουμε τρεις πρώτες θέσεις και συνολικά πέντε νικητές, πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα αν και θα περίμενα περισσότερες συμμετοχές.

    Όλα τα δώρα πρόλαβα και τα έστειλα... βλέπετε στο Πάρε-Δώσε δεν έχει μικρούς περιορισμούς (ευτυχώς) οπότε τα δώρα που έχουν σταλεί συνολικά είναι
    Στάβλος Κοκκινολαίμη3
    Στάβλος Κίουι4
    Γαλατόδεντρο Κατσίκας4
    Αυγουλόδεντρο5
    Αρωματόδεντρο5
    Γαλατόδεντρο Αγελάδος1


    Κι εγώ θα το ήθελα πολύ, όμως δεν έχω επιρροή στα σεντούκια παρά μόνο εάν είναι κάποιο έπαθλο δρώμενου ειδάλλως, ένα κάθε 16 ώρες από την φασολιά.

    Περιμένω να μου γράψετε προτάσεις για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό, προσθήκες που να είναι όμως υγροποιήσιμες.

    Καλή συνέχεια
     
    Αρέσει στον/ην Dr.Kelly.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Διορθώσεις μπορούμε;
    Τι εννοείς υγροποιήσιμες; Γιατι με τοσο νερό τις τελευταίες ημέρες, δεν χρειαζόμαστε άλλο. :oops:

    Μήπως εννοείς υλοποιήσιμες; ;)
     
    Αρέσει στον/ην Dr.Kelly.
  11. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    xDxDxDxDxDxDxDxD Φοβερό!!! Υγροποίησιμες....

    Αν και εδώ στην Κρήτη που ζω μας λείπει το νερό, φυσικά και εννοούσα όπως πολύ καλά αναφέρεις υλοποιήσιμες.

    Ευχαριστώ για την διόρθωση...

    Καλή συνέχεια
     
    Αρέσει στον/ην Dr.Kelly.