πώληση ζώου εκτροφής

Η συζήτηση στο 'Γενικά προβλήματα' ξεκίνησε από τον/την hacker-3, 4/10/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    έχω παρατηρήσει από την αρχή του παιχνιδιού ότι κάποια ζώα εκτροφής δεν μπορούμε να τα βάλουμε υψηλή τιμή, όταν δεν έχει κάποιο στη λίστα και είναι κενό.

    π.χ. έχω ένα βάτραχο στο τελευταίο στάδιο και δεν μπορώ να το βάλω να τον πουλήσω πάνω από 25 εκατομμύρια. τι στιγμή που το προτελευταίο στάδιο πωλείτε 50 μύρια+
    υπάρχει κάποιο "κόλπο" κάτι που πρέπει να κάνουμε για να μπορούμε να το πουλήσουμε στα φυσιολογικά πλαίσια;; γιατί οι άλλοι μπορούν να το βάλουν να το πουλήσουν στη λογική τιμή και εμείς δε μπορούμε;;;
     
  2. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλημέρα. Εφόσον ένα προϊόν δεν έχει ζήτηση και δεν υπάρχουν προσφορές, η τιμή παραμένει χαμηλά.
    Γενικά όμως, μπορείς να ξεκλειδώσεις τη ρούνα απο το δέντρο της σοφίας ώστε να μπορείς να πουλήσεις τα προϊόντα σου σε μεγαλύτερη τιμή.
     
  3. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    ναι το κατάλαβα. αλλά ο άλλος πως μπορει και το βάζει ψηλά την τιμή. την ρουνα ξεκλειδωσα το πρωτο σταδιο αλλα δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα. οι αλλοι πως μπορουν και το βαζουν ψηλά και εγώ δε μπορώ;; αυτο με παραξενεύει
     
    Αρέσει στον/ην μαρω69.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Οπως σου εξήγησε η συνάδελφος, εξαρτάτει από την προσφορά και την ζήτηση. Αν η ζήτηση είναι μεγάλη ανεβαίνει η τιμή.
    Για το λόγο αυτό το ζώο που κοιτάς εχει υψηλή τιμή.
     
  5. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    και πάλι δε με καλύπτει η απάντηση ρε παιδιά. συγνώμη κι όλας... αλλά όταν γίνεται η πρώτη πρώτη προσφορά πως βάζει ο άλλος το τελευταίο ροζ ζωω εκτροφής τόσα ακριβά και αυτό γίνεται στα περισσότερα ζώα. και δεν είναι θέμα ζήτησης. γιατί τα ροζ τελευταία ζώα εκτροφής τι ζήτηση έχουν;;;
    πως μπορεί και το βάζει χηλή τιμή και εμείς δε μπορούμε. με όλα τα ζώα το παρατήρησα αυτό.
     
  6. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR




    Δεν σε καλύπτει η απάντηση επειδή δεν μπορείς να κατανοήσεις το μηχανισμό.

    Δηλαδή εσύ θες να πουλήσεις τελευταίο ζώο εκτροφής και έχεις χαμηλότερη τιμή από άλλον παίκτη;
    Είναι δικαίωμα του καθενός να πουλήσει όσο θέλει μέχρι την ανώτερη τιμή.


    Δεν υπάρχουν προσφορές και έτσι η τιμή αυξάνεται. Αν τώρα 100 παίκτες βάλουν προσφορά, σε 30 λεπτά η μέγιστη τιμή θα πέσει.


    Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.
    Πες μου ακριβώς τι θέλει να πουλήσεις και γιατί δεν σου αρέσει η τιμή.
    Με ακριβή προίοντα και τιμές.
     
  7. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    συγνωμη αν σας κουρασα αλλα π.χ.
    πάω να πουλήσω καράτε πάντα το τελευταίο στάδιο. και μου βγάζει ανώτερη τιμή 30.000.000 και δε μαφήνει να το βάλω παραπάνω. και ξαφνικά μετά από 2 μέρες βλέπω ότι κάποιος έχει βάλει το ίδο ζώω 250.000.000... αυτος πως μπόρεσε δηλαδή να το βάλει και εγώ δε μπορώ να το βάλω ψηλά.. δεν είναι θέμα ζήτησης πιστεύω. γιατί το καράτε πάντα δε το ζητάνε. επίσης δεν είχε κανένα εβεντ τότε με ζωα εκτροφής
     
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Αυτή την στιγμή η βασική τιμή του καράτε πάντα στην δική σου λαική είναι :
    132.943.989
    Οπότε αν κάποιος έχει ξεκλειδώσει τις αντίστοιχες ρούνες μπορεί να το πουλήσει μέχρι 268.887.968 αυτή την στιγμή.

    Δηλαδή εσύ αυτη την στιγμη προσπαθείς να το πουλήσεις και μπορείς μόνο μέχρι 30.000.000?
     
  9. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    τη βασική τιμή την καθορίζει η ζήτηση δηλαδή;;;

    επίσης δεν είναι λίγο οξύμωρο το προτελευταίο στάδιο βάτραχος να είναι πιο ακριβό από το τελευταίο;;;

    ο πρίγκιπας να τον πουλάνε 40 μύρια και ο βάτραχος ουρανιο τόξο να εχει βασική τιμή 25 μύρια;;
     
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν απάντησες στην ερώτηση μου :

    Δηλαδή εσύ αυτη την στιγμη προσπαθείς να το πουλήσεις και μπορείς μόνο μέχρι 30.000.000?

    Αν όχι, τότε ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις?


    Την απάντηση την έδωσες μόνος σου
     
  11. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    παράδειγμα έδωσα για το πάντα...

    συγνώμη αν σας κουράζω. αυτή τη στιγμή έχω έναν βάτραχο ουράνιο τόξο...

    όταν δεν έχει γενικά εβεντ με ζωα εκτροφής όπως τώρα, γιατί κάποια ζώα είναι σε υψηλή τιμή όπως το πάντα το καράτε στα 240 μυρια και το βάτραχο δε μπορώ να τον πουλήσω ακριβά;;
    αυτό λέω. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε. δηλαδή πρέπει να υπάρχει ήδη κάποια προσφορά για να μπορώ να πάω να το πουλήσω ακριβά... αυτός ο πρωτος που βάζει την προσφορά και την βάζει υψηλά τώρα που δεν έχει ζητηση και εβεντ πως μπορεί και το κάνει και εγώ δεν μπορώ;;;
     
  12. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σου έχω απαντήσει ήδη. Λυπάμαι αν αδυνατείς να κατανοήσεις το μηχανισμό της αγοράς αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.