πρόβλημα στον εξευγενισμό φράουλας

Η συζήτηση στο 'Βοήθεια για αρχάριους' ξεκίνησε από τον/την georgios_2_, 14/1/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. georgios_2_

    georgios_2_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα στην παρέα. Έχω βάλει στη θέσεις εξευγενισμού όλα για την φράουλα, τα "πρώιμο" (μείωση του χρόνου κατά 2,5%), "αγάπη λιπάσματος" (αύξηση της απόδοσης λιπάσματος κατά 15%, οπότε μου το πηγαίνει 10%+15%=25%) και "αγάπη νερού" (αύξηση απόδοσης νερού κατά 35%, οπότε μου το πηγαίνει 55%, και επίσης αύξηση του χρόνου κατά 2,5% το οποίο όμως αναιρείται από το "πρώιμο"). Και η ερώτησή μου είναι: έβαλα στο άγριο λιβάδι φράουλες (αφού πρώτα είχα ενεργοποιήσει τους εξευγενισμούς) σε 1χ1 και 1χ2 χωράφια με νερό και λίπασμα και μου πήγε τον χρόνο στο 1:56 ώρες. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μου τον πάει 180λεπτά*0,45*0,75=60,75λεπτά=1 ώρα περίπου; Τι ακριβώς μου διαφεύγει;
     
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλημέρα.
    Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στους χρόνους. Προφανώς έχεις μπερδευτεί επειδή δεν γνωρίζεις πως λειτουργούν τα διάφορα μπόνους. Τα μπόνους δεν προστίθενται αριθμητικά αλλά αλληλοεπιδρούν στον ήδη μειωμένο χρόνο από διαφορετικά μπόνους
    Επειδή δεν υπάρχει λόγος να κάνω άπειρους υπολογισμούς για ένα χωράφι φράουλας, θα σου πω μόνο οτι ο χρόνος είναι σωστός και θα συνιστούσα να ασχοληθείς με τον εξευγενισμό άλλων φυτών με μεγαλύτερη διάρκεια.
     
    Αρέσει στον/ην georgios_2_.
  3. georgios_2_

    georgios_2_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ και καλή σας μέρα!:)
     
  4. -*Hermes*-

    -*Hermes*- S-Moderator Team Farmerama GR

    Παρακαλούμε, καλή συνέχεια.
    Το θέμα απαντήθηκε και κλείνει.
     
    Αρέσει στον/ην georgios_2_.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.