κολλήματα Client

Η συζήτηση στο 'Τεχνικά προβλήματα' ξεκίνησε από τον/την thagou, 9/1/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. thagou

    thagou Αρχάριος στο φόρουμ

    Τις δύο -τρεις τελευταίες μέρες προσπαθώ να παίζω μέσω Client. Επειδή ο χρόνος μου ήταν περιορισμένος, χρησιμοποίησα αγροτικούς βοηθούς για να τελειώνω γρηγορότερα. Κατά τη διάρκεια αυτών των 10-15 λεπτών που λογικά χρειαζόμουν για να τελειώσω τη φάρμα μου το παιχνίδι κολλούσε από 1 εως 3 φορές κάθε φορά , οπότε χρειαζόμουν 1-2 λεπτά κάθε φορά επιπλέον για να το επανακινήσω το παιχνίδι. Παρατήρησα ότι στα σχόλια σχετικά με το παιχνίδι από 10-12-20 που έχει ανοιχτεί, το βασικό πρόβλημα που αναφέρουν οι παίχτες είναι τα κολλήματα του Client.
    Θέλω να ρωτήσω εαν αυτά τα κολλήματα συνεχίζουν να συμβαίνουν μόνο σε μένα για κάποιο λόγο ή και σε άλλους παίχτες ? ( έχω την 1.2.8. έκδοση του Client ).
    Επίσης θέλω να ρωτήσω επειδή δεν θα έχω συνέχεια αγροτικούς βοηθούς και για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι θα χρειάζομαι 45-55 λεπτά, τα κολλήματα θα παρεμείνουν 1 εως 3 ή θα αυξηθούν ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Όπως έχουμε αρκετές φορές, η λειτουργικότητα του Client και του παιχνιδιού εξαρτάται άμεσα πλέον από τις προδιαγραφές του εκάστοτε υπολογιστή.
    Για παράδειγμα στον δικό μου υπολογιστή, ο client τρέχει χωρίς κανένα κόλλημα.

    Πάρα πολλές φορές έχουν δοθεί συμβουλές ώστε να διευκολύνεται το τρέξιμο του client και να έχετε λιγότερα προβλήματα όταν χρησιμοποιείτε παλιούς ή αδύναμους υπολογιστές. Μερικές συμβουλές είναι:


    1. Απενεργοποίηση των γραφικών από τις ρυθμίσεις.
    2. Κλείσιμο όλων των προγραμμάτων ή εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο
    3. Αναμονή πλήρης φόρτωσης πριν αρχίσετε να κάνετε οποιαδήποτε κίνηση. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να περιμένεις να ολοκληρωθεί μια ενέργεια πριν αρχίσεις κάποια δεύτερη. Είναι συχνό φαινόμενο οι παίκτες να κάνουν επαναλβανόμενα άσκοπα κλικ αντί να περιμένουν να ολοκληρωθεί η προηγούμενη ενέργεια. Για παράδειγμα, αν ανοίξεις το χάρτη και επιλέξεις το άγριο λιβάδι θα πρέπει να περιμένεις να γίνει η εναλλαγή ακόμα και αν φαίνεται οτι αργεί. Αν όμως κάνεις δεύτερο κλικ ή επιλέξεις άλλη έκταση, είναι λογικό να το κολλήσεις.
    4. Την πρώτη φορά που φορτώνει το παιχνίδι υπάρχει μια καθυστέρηση. Θα πρέπει να έχεις υπομονή και να περιμένεις την πλήρη φόρτωση. Βεβιασμένες κινήσεις επιφέρουν άσκοπα κολλήματα.

    Τέλος και το πιο σημαντικό!
    Γίνονται βελτιώσεις στο Client κάθε μέρα σχεδόν και θα βελτιωθούν αρκετά πράγματα στο άμεσο μέλλον.

     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  3. thagou

    thagou Αρχάριος στο φόρουμ

    Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη και αναλυτική απάντησή σας.

    Θεωρώ ότι έχω έναν νορμάλ υπολογιστή για τα Ελληνικά δεδομένα . ( windows 10, Ram 8 GB, Intel 5)
    Εχω απενεργοποιήσει και τα ηχιτικά εφέ και τους ήχους περιβάλλοντος και τους ήχους μουσικής. ( ένα νεκρό παιχνίδι )
    Eννοείται ότι όταν παίζω Farmerama δεν έχω κάτι άλλο ανοικτό.
    Είμαι υπομονετικός στο φόρτωμα κάθε διαφορετικής ενέργειας.

    Τώρα όσο αφορά τις βελτειώσεις θα ήθελα να πω, εαν μου επιτρέπεται, θα έπρεπε να είχαν τελειώσει μιας και σε 2-3 ημέρες δεν θα υπάρχει Flash και αυτό ήταν γνωστό πάνω από έναν χρόνο.
    Εαν εγώ στη δουλειά μου έφτανα με κάποια προβλήματα που δεν τα είχα λύσει γνωρίζοντάς τα για ένα χρόνο περίπου θα είχα απολυθεί !
    Αυτό σημαίνει ότι έχουν καθυστερήσει οι αρμόδιοι άνθρωποι πάρα πολύ σε ένα βασικό θέμα του παιχνιδιού, που είναι η σωστή λειτουργία του.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, anastz, aggellll και 3 σε άλλους.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν νομίζω να αναφέρθηκε κάπου να κλείσετε τους ήχους. Αυτό που έχει γραφτεί είναι να κλείσετε τα γραφικά.

    Υπάρχει συζήτηση για να γράψετε την άποψή σας.

    Εφόσον δεν υπάρχει άλλη ερώτηση, θα κλείσω το θέμα.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.