αγροτικοί βοηθοί

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την Μιχαήλ, 10/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. Μιχαήλ

    Μιχαήλ Αρχάριος στο φόρουμ

    Έχω την γνώμη ότι οι αγροτικοί βοηθοί χρειάζονται κάποια βελτίωση.
    αγοράζω κάθε μήνα αγροτικούς βοηθούς αλλά τώρα τελευταία βλέπω ότι δουλεύω περισσότερο με το χέρι και οι βοηθοί δεν μου είναι χρήσιμοι.
    1. σχεδόν μόνιμα σε όλα τα χωράφια μου έχω δέντρα. Οι αγροτικοί βοηθοί είναι χρήσιμοι μόνο για το θέρισμα και στην περίπτωση που έχω αυτόματο μάζεμα δεν μου χρησιμεύουν ούτε εκει. Τα δύο λιπάσματα υποχρεωτικά τα βάζω με το χέρι επειδή δεν θέλω να βάζω σε όλα. πχ σε ένα χωράφι έχω σοφόρες, τσαπουρνιές και ζάχαρες αλλά θέλω να βάλω λιπάσματα μόνο στα 2 πρώτα, οι βοηθοί δεν έχουν επιλογή οπότε για να μην καταναλώνω άδικα λιπάσματα, που αγοράζονται με φιορίνια, τα βάζω με το χέρι.
    2. όταν θέλω να φυτέψω συγκεκριμένο αριθμό σπόρων για κάποια αποστολή ή δρώμενο και πάλι οι βοηθοί δεν έχουν επιλογή κι έτσι κάνω το φύτεμα με το χέρι. Φυσικά το ίδιο ισχύει με το σούπερ λίπασμα που μπορεί να μη θέλω να βάλω σε όλα τα φυτά, στην περίπτωση που έχω περισσότερα από δύο είδη σε ένα χωράφι. Θα μου πείτε να φυτέψω πρώτα αυτό που θέλει λίπασμα.... αυτό κάνω αλλά όταν το μισό χωράφι είναι ήδη φυτεμένο με ένα πολύωρο φυτό και θέλω να βάλω 2ο, τότε υπάρχει θέμα.
    3. τέλος, καλό θα ήταν στα γεννητούρια να γίνει κάτι με τους βοηθούς και να μην χρειάζεται να κάνουμε τα ζευγαρώματα με το χέρι.

    ~ Αφαίρεση περιττού σχολίου ~
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 10/6/15
    Αρέσει σε tempelxanas, Louisa, jimixatz και 8 σε άλλους.
  2. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Σωστα τα γραφης υπαρχει προβλημα με τους αγροτικους αν και το πρωτο δεν το καταλαβα στο δευτερο οντος εχεις δικιο (συμφωνο με ολα) και στο τριτο στα γεννητουρια αν μπορουσε να γινει κατι ωστε να και κερδισουμε χρονο.(ο σχολιασμος δε χρειαζοταν με τον επιβητορα)
     
    Αρέσει στους jimixatz, sofia και soco.
  3. Louisa

    Louisa Κόμης

    Γεια σας. Θα ήθελα να προσθέσω ότι θα ήταν επίσης πολύ ωραίο να μπορούμε να αγοράζουμε με φιορίνια κουπόνια βοηθών, τα οποία και να χρησιμοποιούμε όποτε παρουσιάζεται ανάγκη.
     
  4. helgahaflpafl

    helgahaflpafl Ανερχόμενος συντάκτης

    Συμφωνώ! Θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μέχρι στιγμής είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούμε αμέσως τους αγροτικούς βοηθούς, άσε που πρέπει να πληρώνουμε ξεχωριστά τον καθένα. Πολύ καλά θα ήταν αν γινόταν αυτό.
     
    Αρέσει στους jimixatz, lolami4 και αμφιθεα.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.