Χρόνοι φυτών, στάβλων, συννέφων, αντικειμένων κλπ

Η συζήτηση στο 'Ενημερώσεις & Ιδέες' ξεκίνησε από τον/την NOTHS58, 10/5/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα
    Το έχω επισημάνει και άλλη φορά, αλλά μεμονωμένα. Εδώ θα προσπαθήσω να το κάνω πιο γενικό και με παραδείγματα.
    Έστω ότι έχουμε ένα φυτό, ένα σύννεφο, ένα διακοσμητικό, ένα στάβλο κλπ 8ωρο. Δηλαδή μπορούμε να το μαζεύουμε κάθε 8 ώρες, δηλαδή 3 φορές το 24ωρο, 21 φορές τη βδομάδα.
    Στην πραγματικότητα όμως αυτό είναι αδύνατον. Έστω ότι μπαίνουμε στις 08:00:00 και μαζεύουμε το σύννεφο, τα φυτά, τα διακοσμητικά, τους στάβλους, τα δένδρα κλπ των 8 ωρών. Για να τα ξαναμαζέψουμε πρέπει να μπούμε ξανά ακριβώς στις 16:00:00 -πράγμα αδύνατον γιατί για όλα ή έστω για το 99,99% θα χάσουμε έστω ένα δευτερόλεπτο και μέχρι και 5-10 λεπτά αν έχουμε βοηθούς, ή μέχρι και μια ώρα αν δεν έχουμε. Μάλιστα στην καθημερινότητα θα χάσουμε πολύ περισσότερο χρόνο, αφού είναι ανθρωπίνως αδύνατον να παρακολουθείς με τέτοια ακρίβεια και τα 8ωρα και τα 12ωρα και τα 72ωρα και όλα τα διαφορετικών χρόνων αντικείμενα.
    Έχω αντιληφθεί ότι η εταιρία μας θέλει συχνά μέσα στο παιχνίδι (αν και δεν έχω καταλάβει γιατί), αλλά ακόμη και 24 ώρες να είναι κάποιος μέσα όλο και κάτι θα χάνει από τον φαινόμενο στον πραγματικό χρόνο, από τον ιδεατό στην καθημερινότητα.
    Το αντίστοιχο συμβαίνει και στα εβδομαδιαία σύννεφα αλλά και σε όλα όσα έχουν χρόνο διαιρούμενο ακριβώς με το 24ωρο ή την εβδομάδα (168 ώρες).
    Υπάρχει λύση; Νομίζω ναι και μάλιστα χωρίς να βλαφθεί σημαντικά η επιδίωξη της εταιρίας να είμαστε συχνά μέσα ή να αγοράζουμε βοηθήματα που συντομεύουν τους χρόνους.
    Αν από όλα τα φυτά, τα δένδρα, τα αντικείμενα, τα σύννεφα που διαιρούνται ακριβώς με τις 24 ή 168 ώρες αφαιρεθεί ένα μικρό τμήμα του χρόνου τους, θα έχει λυθεί περίπου το 60-90% του προβλήματος. Παράδειγμα αν το 8ωρο γίνει 7:30 πάλι ο παίκτης θα πρέπει να μπει 3 φορές τη μέρα, ενώ ο κίνδυνος να χάσει 1 από τα 3 μαζέματα μικραίνει σημαντικά. Μάλιστα έτσι επιβραβεύονται οι πιο τακτικοί παίκτες -όσο πιο τακτικός τόσο πιο ωφελημένος.
    Έτσι αν το 4ωρο γίνει 3:45, το 8ωρο 7:30, το 12ωρο 11:30, το 24ωρο 23:00, το 168ωρο 160 κλπ, νομίζω ότι θα ικανοποιηθούν και οι επιδιώξεις των παικτών και της εταιρίας.

    Ένα συναφές θέμα είναι και το θέμα του ύπνου, της νύχτας, αφού οι παίκτες πρέπει να κοιμούνται 6-8 ώρες. Και στην περίπτωση αυτή η σχεδιαστές θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψει τους το θέμα του ύπνου κατά το σχεδιασμό των δρώμενων και των διαφορετικών αντικειμένων του παιχνιδιού. Ιδίως στα δρώμενα που έχουν δύο φυτά θα πρέπει αν επιλέγουν ένα των 7:30 και ένα των 3:45.
    Ευχαριστώ.
     
    Αρέσει σε heavymetal7, beroniki555, everme και 8 σε άλλους.
  2. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Συγχαρητήρια!!! Αφιέρωσες πραγματικό χρόνο και πολύ, για όλα αυτά! Να είσαι καλά και καλή συνέχεια...
     
    Αρέσει στους heavymetal7, everme και NOTHS58.
  3. kaith-b

    kaith-b Αρχάριος στο φόρουμ

    Μπράβο. Πολύ καλή δουλειά.Σωστά τα λες!!
     
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ένα λογαριασμό.
    Το οτι συμφωνείς με τον εαυτό σου δεν θα δώσει κάποιο επιπλέον κίνητρο για να το προωθήσουμε. ;)
     
  5. buenakias

    buenakias Νέος ειδικός

    Τα 24ωρα δεν με απασχολούν γιατί γνωρίζω ότι θα τα μαζέψω τουλάχιστον 1 φορά την μέρα (τα 8ωρα 2 φορές). Ναι, σίγουρα σε βάθος χρόνου χάνουμε συγκομιδές, αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι τα 12ωρα αντικείμενα. Ίσως γιατί μου φαίνεται περισσότερο, τι να πω.. :music:
     
  6. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Δεν έχω 2ο λογαριασμό. Η kaith-b είναι η σύζυγός μου και μερικές φορές μπαίνουμε από ίδιο κομπιούτερ. Ο ίδιος μπαίνω καθημερινά από τους επιτραπέζιους υπολογιστές του σπιτιού και του γραφείου μου, καθώς και από το κατάστημα της συζύγου, αν τύχει να είμαι εκεί όταν πρέπει να μαζέψω. Το αντίστοιχο κάνει και η Καίτη. Επίσης όταν ταξιδεύουμε μπαίνουμε από τους ίδιους υπολογιστές, όπου βρούμε...
    Καταλαβαίνω εξάλλου ότι ένας έπαινος ή ένα like δεν κάνει τη διαφορά Και η Καίτη έχει κάθε δικαίωμα να επαινεί και τα δικά μου ποστ, ή όχι; Μάλιστα της έχω παραπονεθεί ότι δεν το κάνει συχνά, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπαίνει συχνά στο φόρουμ, αφού τα σημαντικά της τα μεταφέρω είτε προφορικά είτε και με μηνύματα μέσα στο παιχνίδι.
    Σωστή πάντως είναι η επισήμανσή σου ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιεί στο φόρουμ ένα άτομο περισσότερους λογαριασμούς.
     
    Αρέσει στους heavymetal7 και beroniki555.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Την διαφορά την κάνει όταν υπάρχουν 1000 θέματα στο Forum και η "σύζυγος" συμμετέχει μόνο να επικροτήσει μια ανάρτηση.

    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το εφαρμόσω και εγώ να μιλάω με τον συζηγό μου μέσα από το παιχνίδι. Μην ξεχνάμε έχουμε και κρίση, μην χρεωνόμαστε με κλήσεις.

    Πάντως έχω να ομολογήσω ο,τι το τελευταίο καιρό , παίζουν ολόκληρες οικογένειες ή ακόμα και ολόκληρα επιτελεία συνεργάτων o_O
     
  8. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Δεν θέλω να διαφωνώ μαζί σας, αλλά λέω την αλήθεια κι έτσι πρέπει να επιμείνω. Όταν πρωτοξεκίνησα έφτιαξα κι άλλους λογαριασμούς για τα δώρα, αλλά δεν τους διατηρώ πλέον, δεν τους χρησιμοποιώ. Αλλά νομίζω ότι έχουμε δικαίωμα να παίζουμε και οι δύο. Αποδεικνύεται και από τις αγορές μας, αφού οι πιστωτικές μας κάρτες έχουν διαφορετικά ονοματεπώνυμα. Φυσικά μερικές φορές έχουμε χρησιμοποιήσει την πιστωτική κάρτα του άλλου, αλλά το ότι η Καίτη είναι υπαρκτό πρόσωπο και παίζει προσωπικά η ίδια μπορείτε να το διαπιστώσετε από τα αρχεία σας, αφού σίγουρα θα έχει τύχει να είμαστε την ίδια ώρα μέσα, ο ίδιος π.χ. από το γραφείο και η Καίτη από το κατάστημά της.
    Παίζουμε τόσα χρόνια και με έχει επικροτήσει πόσες; 5-10 φορές;; Της είπα ήδη να μην το ξανακάνει...