Feedback Τσαγάκι βάλσαμο

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .selia., 27/6/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Παιδιά χρειάζομαι μόνο 5 αναδυόμενα ακόμα. Αλλά χάλασα πολύ λίπασμα. Σπάσανε τα νεύρα μου με τα τόσα αναδυόμενα.
    Είναι η πρώτη φορά, που δεν θα μπορούσα να τελειώσω δρώμενο χωρίς σ,λίπασμα. Κάνουν πειραματισμούς και τα πειραματόζωα είμαστε εμείς. Και δεν εννοώ τους Ελληνες συντονιστές βέβαια.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, xaris68 και 9 σε άλλους.
  2. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    εγώ συνήθως έχω δέντρα στα περισσότερα σημεία.όποτε δεν έχω,φροντίζω να βάζω πριν από κάθε δρώμενο με αναδυόμενα.τα xxl δεντράκια δε μου πολυδίνουν αναδυόμενα η αλήθεια είναι,αλλά έχω βάλει αυτήν την φορά(στο ξεκίνημα είχα εικοσάωρα),για να δω αν θα βγει κι έτσι.πιστεύω ότι θα βγει.σίγουρη απάντηση δεν έχω.σε λιγότερο από 2 ώρες θα μαζέψω και θα ξαναπεράσω να σας πω πόσα αναδυόμενα θα μου λείπουν ακόμα.

    υ.γ.1 σούπερ λίπασμα δε χαλαλίζω σε δρώμενα σαν κι αυτό.
    υ.γ.2 άλλα 61 αναδυόμενα χρειάζομαι.αύριο το πρωί θα τα μαζέψω απ'τα δέντρα και θα το τελειώσω.όχι που θα'σκαγα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/7/16
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, xaris68 και 10 σε άλλους.
  3. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Ξεκίνησα το event με μια μέρα + καθυστέρηση στις 28/6 το βράδυ. Έχω φτάσει από χθες στην 4η εργασία και εκεί παραμένω περιμένοντας τ' αναδυόμενα που δεν έρχονται. Πολύ οριακά ίσως βγει και το διαμαντένιο βήμα για το τρίτο διακοσμητικό αλλά τα βλέπω άστεγα αφού η γραμμή της φασολιάς δεν πιάνεται με τίποτα. Δεν ξέρω αν έπρεπε να εξασφαλίσω πρώτα τη γραμμή και μετά να παραδώσω για τα διακοσμητικά που ίσως θα μπορούσα να τα βρω στο πάρε-δώσε. Θα δείξει...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, xaris68 και 11 σε άλλους.
  4. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα. Καλό Σαβατοκύριακο να έχουμε όλοι μας.
    Τελικά έβαλα εξευγενισμένο γαρύφαλλο τη νύχτα και τα αναδυόμενα ανέβηκαν σε 748...
    Άρα μόνο με το φυτό του δρώμενου (+τα μόνιμα δένδρα, στάβλους, εργαστήρια) δεν βγαίνει το έβεντ.
    Βγαίνουν υπερδιπλάσια φυτά του έβεντ, αλλά όχι κατα αναδυόμενα.
    Παρακαλώ την εταιρία να προχωρήσει σε διόρθωση αυτού του σφάλματος.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, xaris68 και 8 σε άλλους.
  5. deppy1970

    deppy1970 Ανερχόμενος

    Αν και επίπεδο 98 , αυτή τη φορά τα αναδυόμενα κουράζουν πολύ. Αυτή τη στιγμή λείπουν ακριβώς 200. Περιμένω πως θα πάει η μέρα για να μην καταναλώσω ΣΛ που δε χρειάζεται
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, xaris68 και 10 σε άλλους.
  6. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    Καλημέρα!!
    NOTHS58 άσε τα πειράματα, τελειώνει το ιβέντ και θες πολλά φακελάκια ακόμη!!! :p
    Όμως δεν έχω εντοπίσει κάποιο σημείο στην περιγραφή του παιχνιδιού που να αναφέρει ότι μαζεύοντας φυτά του δρώμενου θα έχουμε εξασφαλίσει ταυτόχρονα και τα απαιτούμενα αναδυόμενα, ώστε να θεωρηθεί σφάλμα το τωρινό. Τότε δε θα υπήρχε λόγος να χρησιμοποιούμε στρατηγικές (δέντρα, εξευγενισμένα ή μεγάλης διάρκειας φυτά το βράδυ κλπ) ώστε να βοηθηθούμε.
    Θα ήταν έτσι ένα απλούστερο παιχνίδι διεκπεραίωσης.
    Από ένα 5ωρο φυτό δεν έχουμε να περιμένουμε και πολλά, αλλά στο συγκεκριμένο δρώμενο (έχοντας περιορίσει και τους χώρους από τους οποίους τα λαμβάνουμε) τα αναδυόμενα που ζητάει είναι υπερβολικά πολλά , όποια στρατηγική και να ακολουθήσουμε (χωρίς σούπερ λίπασμα). Είναι η πρώτη φορά που κι εγώ έχω φτάσει κοντά στη λήξη και θέλω ακόμα πολλά αναδυόμενα, τα οποία ή θα βγουν οριακά ή θα χρειαστεί τελικά οπωσδήποτε να ξοδέψω σούπερ λίπασμα και το τελευταίο με βάζει σε σκέψεις. -.-

    tip Μην αφήσετε για αύριο την τελευταία στιγμή να φτιάξετε πολλά φλυτζάνια τσαγιού στο μύλο. Και μόνο το τελευταίο βήμα με τα 50 φλυτζάνια για τη φασολιά χρειάζεται πάνω από μιάμιση ώρα (χρησιμοποιώντας και τους δύο μύλους). Ετοιμάστε τα όσο το δυνατόν νωρίτερα.
    Καλή επιτυχία!​
     
    Αρέσει σε LILA413, ioanna6929, kolokythopitas και 16 σε άλλους.
  7. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλημέρα σας !!

    είμαι στο τελευταίο βήμα στη διαμαντένια , για να πάρω την φασολιά και θέλω άλλα 200 φακελάκια
    πιστεύω μέχρι αύριο να τα μαζέψω
    χωρίς σούπερ λίπασμα και χωρίς εξευγενισμό , χαλαρά μέχρι την τελευταία στιγμή

    και τώρα μερικά παράδοξα:
    χθες το ίδιο χωράφι με γαρύφαλλο μου έδωσε 45 φακελάκια
    σήμερα μου έδωσε 27
    σήμερα άλλο χωράφι με φουντούκι μου έδωσε 35 φακελάκια
    τα συμπεράσματα δικά σας

    καλή Κυριακή και καλά να περάσετε !!!
     
    Αρέσει σε LILA413, ioanna6929, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  8. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Μόλις το τελείωσα.Χωρίς καλαθάκια αλλά με εξευγενισμό τριαντάφυλλου(γύρω στα 500 λιπάσματα).
    Από την πρώτη μέρα χρησιμοποίησα ένα χώρο μόνο για τα φυτά και στους άλλους είχα δέντρα.Τα αναδυόμενα είναι πολλά και αν δεν είχα κάνει τον εξευγενισμό δεν ξέρω αν θα το έβγαζα.Ίσως ναι ίσως και όχι.Το θέμα με τα αναδυόμενα που σε κάθε δρώμενο σχεδόν αυξάνονται, πρέπει να το δούμε, νομίζω.Το σίγουρο είναι ότι θέλει στρατηγική και δεν το αφήνεις στην τύχη του.Καλή συνέχεια!
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 13 σε άλλους.
  9. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    εβγαινε ανετα κ χωρις εξευγενισμο ελενη..το τελειωσα απο χθες το απογευμα με τις 2 πρωτες σπορες μονο με σ.λ.(γυρω στα 100σ.λ) μια ημερα τα φυτα του ιβεντ (χαρις στο +1 του κοχυλιου)..και απο εκει κ περα εγιναν δυο φυτεματα το βραδυ γαρυφαλο κανονικα χωρις εξευγενισμο και την ημερα φυτεμα με γιρλαντα καλαμποκιου εξευγενισμενο αλλα χωρις κοπρια κ σ.λ...οπως ειπες απλα θελει μονο να μην το αφησεις στην τυχη του κ βγαινει σχετικα ανετα
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, kolokythopitas και 8 σε άλλους.
  10. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Ακόμα 130 φακελάκια. Ευτυχώς αύριο το πρωί δε δουλεύω, οπότε θα βγει. Γεωργία συμβαίνουν πολλά παράδοξα. Χθες απο τα 2/3 μιας έκτασης με τσάι πήρα μόλις 1! φακελάκι. Απο 1 έκταση με βύνη [ελαφρώς μικρότερο χρόνο ωρίμανσης] 6-7! Άρα οπωσδήποτε είναι και στην τύχη του.
    Και επειδή τα δρώμενα έχουν γίνει πολύ συχνά, δεν το θεωρώ λογικό κάθε τόσο να αφήνουμε στην άκρη όλες τις υποχρεώσεις της φάρμας και να φυτεύουμε τριαντάφυλλα και γαρύφαλλα. Στο συγκεκριμένο ιβέντ δεν το έκανα, γιατί δε με ένοιαζε ιδιαίτερα και αν δεν έβγαινε. Ούτε βέβαια να παραμελούμε τις άλλες υποχρεώσεις και δικαιώματά μας. Θα ήταν καλό να υπήρχε ένα πιο άνετο περιθώριο για να βγει. Ειδικά το συγκεκριμένο, ζητάει όσα αναδυόμενα ζητούσαν τα άλλα σε 5 εκτάσεις, και με λιγότερες απολαβές. Ελπίζω να μην το συνεχίσουν έτσι.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/7/16
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 12 σε άλλους.
  11. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Ναι έχεις δίκιο,το ξανασκέφτηκα και διαπίστωσα και κάποια λάθη που έκανα όπως το να φυτεύω το βραδυ τα φυτά του δρώμενου ενώ θα μπορούσα να βάλω τριαντάφυλλο.Κλαίω τα πολύτιμα λιπασματάκια μου!
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  12. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Και εγώ που ξεκίνησα ουσιαστικά χωρίς αναδυόμενα γιατί έτρεχε το +1 και στην εκκίνηση μάζεψα καλαμποκάκιαxD το τελείωσα εχθές χρησιμοποιώντας μόνο 10 σ.λ. στην αρχή και εξευγενισμένη γιρλάντα σε χωραφάκια σπέρνοντας την 5-6 φορές στο σύνολο καθώς μου έδινε πάνω από 100 αναδυόμενα στο 6ωρο ... χρησιμοποίησα όλη τη φάρμα για το ιβέντ φυσικά ... ευτυχώς δεν χρειάστηκε να ξοδέψω σ.λ. γιατί ξόδεψα αρκετό τον προηγούμενο μήνα στον πυρετό του ποδοσφαίρου :p. Τα αναδυόμενα πάντα έτσι έρχονται gragata ... μόνο σε 1 ιβέντ έρχονταν ακριβώς τα ίδια σε κάθε σπορά του ίδιου φυτού ... στο ιβέντ που έτρεχε όταν είχε βγει η ανακοίνωση για το πως έρχονται να αναδυόμενα :).... τον μέσο όρο κοιτάμε ενός φυτού που μπορούμε να τον καταλάβουμε μόνο αν το σπείρουμε αρκετές φορές, για αυτό και δεν παίζει καμία σχέση στα αναδυόμενα αν (κατά την διάρκεια του ιβέντ όχι στην εκκίνηση) μαζέψουμε μία φορά ένα 15ωρο φυτό με νερό ή 3 φορές 5ωρα φυτά με νερό, ή 15 φορές φυτό 1ώρας με νερό ... το ίδιο ισχύει και για τους στάβλους φυσικά ... τουλάχιστον την φάρμα μου.
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  13. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    περίσσεψαν 78 αναδυόμενα και τα μετέτρεψα σε μαύρα αρωματικά τσαγάκια...βάλσαμο,ώστε να έχω κέρδος από την μετατροπή τους σε πε και χτ μόλις λήξει το δρώμενο.καλά τελειώματα και σ'εσάς!
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, Gulit1 και 10 σε άλλους.
  14. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Συμφωνώ, γι αυτό και γω τώρα που είμαι σπίτι, βάζω τα τετράωρα πεντάωρα φυτά [ και οχι μόνο] που μου χρειάζονται και δεν μπορώ να τα βάζω όταν δουλεύω. Μερικές φορές ακόμα και το καλαμπόκι, ή και το στάρι ακόμα, είναι πιο αποδοτικά αν έχεις την υπομονή να τα σπέρνεις ανελλιπώς [ γιατί ακόμα και με βοηθούς, χρειάζεται υπομονή, εκτός απο ελεύθερο χρόνο]. Επίσης έχω προσέξει πολλές φορές ότι αν απο 1 χωράφι δεν πάρουμε πολλά αναδυόμενα, θα πάρουμε απο το επόμενο. Σκέφτομαι λοιπόν, ότι ίσως λειτουργεί αθροιστικά.

    Μόλις θυμήθηκα ότι αύριο στις 15.00 ξεκινάει η φρουταγορά, Άρα έπρεπε σήμερα στις 19.00 να γεμίσουμε όλους τους χώρους δέντρα.
    Όσοι λοιπόν δεν αφοσιωθήκαμε στο τρέχον ιβέντ, θα χάσουμε αναδυόμενα απο το επόμενο. Άλλη καινούρια και καθόλου ευχάριστη συνήθεια να αρχίζουν τα ιβέντ το ένα πάνω στο άλλο. Όλα καλά, δε θα σκάσουμε για τη φάρμα. Χαλαράάάάά. Γιατί εγώ τουλάχιστον γι αυτό το ξεκίνησα το παιχνίδι, για να χαλαρώνω. Κι αν δε μπορώ να το κάνω, δεν το έχω πια σε πολύ και να το παρατήσω. Έτσι κι αλλιώς η παλιά ευχαρίστηση όταν έπαιζα έχει χαθεί προ πολλού.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/7/16
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, Gulit1 και 9 σε άλλους.
  15. Louisa

    Louisa Κόμης

    Τέλειωσα κι εγώ σήμερα, αλλά άνετα και χωρίς σούπερ λίπασμα. Ξήλωσα βέβαια τη φάρμα μου πέρα ως πέρα την παραμονή κι έβαλα 20ωρα δεντράκια. Κατόπιν έβαζα την ημέρα το τσαγάκι και το βράδυ εξευγενισμένη γιρλάντα καλαμποκιού. Εφόσον μάζεψα τα φύλλα που χρειαζόμουν συνέχισα αποκλειστικά με γιρλάντα καλαμποκιού για αναδυόμενα. Το "εξευγενισμένη" για όσους δεν ξέρουν θα πει ότι αντί για 12:42 ώρες φύτεμα βγαίνει σε περίπου 6:35 ώρες με νερό και 5:59 με νερό και λίπασμα και δίνει πάρα πολλά αναδυόμενα αφού τα αναδυόμενα εξαρτώνται από τον αρχικό χρόνο παραγωγής.
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, kolokythopitas και 12 σε άλλους.
  16. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Μόλις τελείωσα με το διαμαντένιο στάδιο της 4ης αποστολής. Τί πιθανότητες έχω να βγάλω τη φασολιά? άκου 360 ακόμα αναδυόμενα!!xD έχω επιστρατέψει τους πάντες: εξαγριωμένα γαρύφαλλα, τριαντάφυλλα, νερά, λιπάσματα, δέντρα απλά και XXL που θα καρποφορήσουν σε 2.00, 10.00 και 13.00 ώρες αλλά...:wuerg:
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, graganta και 8 σε άλλους.
  17. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Μόλις τελείωσα κι εγώ,και μπορώ να πω ότι κουράστηκα πολύ για να συμπληρώσω τα αναδυόμενα.
    Ελπίζω να μην συνεχίσουν έτσι τα δρώμενα και να γίνονται όλο και πιο δύσκολα.

    [​IMG]

    Καλή συνέχεια σε όσους το παλεύουν ακόμα.
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 18 σε άλλους.
  18. deppy1970

    deppy1970 Ανερχόμενος

    θέλω ακόμη 130 αναδυόμενα. Εχω αποφασίσει να παίξει σουπερ λίπασμα μετά το πρωινό μάζεμα. Την πάτησα γιατί στο ξεκινημα δεν είχα δέντρα λογω του +1 και οταν έκανα τα φυτά βαρέθηκα να βάλω τα δεντράκια μου. Το παιχνίδι πλέον δε συγχωρεί αστοχίες
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  19. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG]
    το τελείωσα και εγώ ,με κούρασε πολύ
    τα τελευταία φακελάκια τα πήρα με εξευγενισμένο
    τριαντάφυλλο
    καλή συνέχεια
     
    Αρέσει σε LILA413, jimixatz, gtrullis και 13 σε άλλους.
  20. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Μην περιμένετε εύκολα να μειωθεί η δυσκολία που μαζεύουμε τα αναδυόμενα. Ετσι και δυσκολότερα μαζεύονταν πριν εμφανιστεί το τροπικό δάσος, απλά επειδή με την εμφάνιση του η εταιρία δεν δυσκόλεψε τα αναδυόμενα (υπολογίζοντας ότι θα έχουμε 1 επιπλέον χώρο) γιατί ήταν πολλοί οι παίκτες που δεν μπορούσαν να το ανοίξουν με τη μία ... σε όλους εμάς που το ανοίξαμε ξαφνικά τα αναδυόμενα έρχονταν ευκολότερα. Σε αυτό το ιβέντ που τα νησιά δεν παίζουν ρόλο βλέπουμε τη πραγματική δυσκολία τους πιστεύω. Οπότε καλά είναι ειδικά οι νεότεροι να καταλάβατε τον τρόπο συλλογής τους. Ο βασικότερος κανόνας είναι να μαζεύουμε όσο το δυνατόν συντομότερα, από εκεί και πέρα τα αναδυόμενα αυξάνονται με τη ενεργοποίηση των μπόνους για αύξηση αναδυόμενων (φασολιάς, επάθλων κλπ) και από τη χρήση οτιδήποτε μειώνει τον αρχικό χρόνο: νερού, λιπάσματος, σ.λ. (σ.λ προσωπικά για τη δική μου φάρμα άξιζε σε 4 ιβέντ μέχρι τώρα), εξευγενισμού, βιοτεχνικών μείωσης χρόνου, γραμμές φασολιάς μείωσης χρόνου στα χωράφια, τούρμπο λίπασμα της ζωζώς στα δέντρα που ακόμη (ευτυχώς ή δυστυχώς) δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουμε και από την χρήση βιοτεχνικών, γραμμές φασολιάς, νερού και σούπερ τροφές σε στάβλους/εργαστήρια που χρειάστηκε μόνο μια φορά (δυστυχώς γιατί πέρα από τα πολλαπλά αξιόλογα δωράκια τις σ.τ. τις έπαιρνες πίσω και με το παραπάνω) στη βασίλισσα του καρναβαλιού. Καλή συνέχεια σε όσους το προσπαθούν ακόμη ... ειδικά τους νεότερους συναγρότες μας που βλέπουν τόσα αναδυόμενα και τρομάζουν με το δίκιο τους.
     
    Αρέσει σε jimixatz, gtrullis, ioanna6929 και 11 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.