Συζήτηση για το event "Κόμικ 7: Θέα από ψηλά"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Pandora*, 14/1/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. RARANIARO

    RARANIARO Ενεργός συντάκτης

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση
     
    Αρέσει στους pan15200188 και evieva.
  2. alexbas

    alexbas Έμπειρος

    καλησπερα καπου το διαβασα κ πηρα την ιδεα.... την ξαναγραφω τωρα που κοντευουμε ολοι για το 3ο βημα αυτο με τους σταβλους.... μην ξεχνατε τα εργαστηρια του νησιου φυστικοβουτηραδικο κ πουπουλα παπαγαλου με 453 κ 327 ποντους αντιστοιχα... ειδικα τα εργ/ρια των παπαγαλων θελουν καπου 10 κ μιση ωρες να γινουν οποτε μιλαμε για 3 μαζεματα στο 24ωρο...βρηκα στην αποθηκη μου καμια 10αρια αρπαγες κ καμια 15 ξυλοσφυρες που ειχαν πιασει αραχνες τους ξεσκονησα θα χρησιμευσουν για τωρα... μετα βλεπουμε.... ευχαριστω τον συμπαικτη μας που εδωσε την ιδεα καθως κ ολους σας (εχω δει ολη την κουβεντουλα) για διαφορες αποψεις τις οποιες βρηκα χρησιμες κ εφαρμοζω ηδη...
    υ.γ 1 οσον αφορα την αγανακτηση μου για την αναβολη δεν θα γραψω τπτ με εχετε καλυψει ετσι κ αλλιως. απλα να πω οτι για ενα δρωμενο χρονου που θα χρησιμοποιηθουν τζαμπο σταβλοι που θελουν ως κ 36 ωρες περιπου με τροφη κ νερο (δεν εχουμε ολοι σουπερ τροφες αρκετες γι αυτο παρα μονο για εκτροφες οσες με κοπο κ χρονο μαζευουμε) οπως κ αντιστοιχα αλλες εως κ 36 ωρες για τζαμπο δεντρα δεν θα επρεπε να δωθει μια μερα παραταση αλλα πιο πολλες για να εχουμε το χρονο να οργανωθουμε καλυτερα...
    υ,γ, 2 αν δεν καταφερω να τελειωσω τα βηματα 1 κ 3 θ αρκεστω στο ποσοστο δωρων που θα παρω αλλα το σημαντικο ειναι η πλουσια σε πε γραμμη της φασολιας οποτε οποιοι δεν τα καταφερουμε με δεντρα κ σταβλους δεν χρειαζεται απογοητευση απλα με 2 τσατνια μα βγαλουμε τα φυτα για να παρουμε τη γραμμη,,, αξιζει νομιζω, ειδικα τα πιο μεγαλα επιπεδα με καταλαβαινουν νομιζω...
    ευχαριστω σας κ καλη σας συνεχεια...
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, FARMERAMA16000, ath και 7 σε άλλους.
  3. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    μεταμεσονύκτια καλησπέρα,νυχτοπούλια!:D
    πέρασα για να παραθέσω την πρότασή μου για το τρίτο βήμα με τους στάβλους.εγώ αυτήν την τακτική θα ακολουθήσω κι όποιος θέλει και τον συμφέρει ακολουθεί.
    τοποθέτησα ήδη 128 απλούς στάβλους κάστορα σε όλες τις εκτάσεις(βασικό χωράφι,άγριο λιβάδι και ξέφωτο του δάσους).επίσης,τοποθέτησα στο νησί 41 στάβλους πάντα(έχω και 3 πορτοκαλί καμήλες και τζάμπο και αναβαθμισμένους και τρομακτικούς στάβλους όμως ήθελα να δω ποιος είναι ο πιο βατός για όλους μας τρόπος κι έτσι δεν τους τοποθέτησα,αν και δίνουν περισσότερους πε από έναν απλό στάβλο).αύριο με το που είναι τα ζώα μου έτοιμα θα καταναλώσω ένα ανοιξιάτικο στεφάνι και μια πασχαλινή μαρμελάδα και θα πατήσω εκκίνηση.θα μαζέψω τα ζώα μου και θα ταϊσω πάλι μόνο τα πάντα.θα ξηλώσω τους κάστορες και θα συνεχίσω με τα φυτά.προλαβαίνω 2 μαζέματα πάντα μες στο 24ωρο και θα πάρω συνολικά 60.000 και κάτι πε.όσους χρειάζομαι για να τελειώσω δηλαδή.έτσι και το τρίτο βήμα θα τελειώσω και θα έχω παράλληλα και 3 χωράφια ελεύθερα για φύτεμα.

    όποιος θέλει ενεργοποιεί και τις 2 σειρές στην φασολιά και καταναλώνει και γλαστρούλα του έρωτα μαζί με λικέρ αυγού ή μπαλίτσα τυριού και μπουκέτο της πεντηκοστής μαζί με μουστοκούλουρο ή μαρμελάδα γκουάβα,αν τοποθετήσει τελικά εργαστήρια παπαγάλου,ελέφαντα,κάστορα και τρομακτικούς στάβλους που είναι στην ουσία κι αυτοί εργαστήρια,καθώς και την γραμμή φασολιάς εργαστηρίων για μείωση χρόνου,αν και δε χρειάζονται τα εργαστήρια και τα βιοτεχνικά τους σε όποιον ακολουθήσει την στρατηγική μου,γιατί θα μας πάρει ο χρόνος χαλλλαρά που λένε κι οι θεσαλονικείς. :p έχω και κατοικίδια,όμως ούτε αυτά θα χρειαστούν.
    ελπίζω να βοήθησα. καλή σας νύχτα και καλή συνέχεια με το δρώμενο που μας έκανε να ξεσκουριάσουμε το μυαλουδάκι μας. ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/1/15
    Αρέσει σε βιβη.2003, ioanna6929, *mava* και 7 σε άλλους.
  4. ariadnim

    ariadnim Μόνιμος στο φόρουμ

    Πωπω τι ωραια πραγματα που εχετε βρε παιδια! Θα τα αποκτησουμε και μεις οι νεοτεροι καποια στιγμη? Να ελπιζουμε? Παντως αυτο το δρωμενο οπως ειπε πριν ο συναγροτης μας με εκανε και μενα να καταλαβω οτι ειχα ορισμενες ελλειψεις σε δεντρα και σταυλους.. Θελω να ελπιζω οτι τις καλυψα.. Παντως με ολες αυτες τις πολυ χρησιμες συμβουλες μας εχετε βοηθησει παρα πολυ! Εγω αυριο ξεκιναω το πρωτο βημα και χαρη στη βοηθεια δυο φιλων, που τους ευχαριστω και παλι, με τα δωρακια τους ελπιζω σε 10000 πε περιπου! Καλες σοδειες να εχουμε ;)
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, pan15200188, soyla74 και 3 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα παιδια,
    μολις γυρισα και επεσα με τα μουτρα στην δουλεια (ελπιζω να ξυπνησω το πρωι)!! εβαλα μπρος τους βοηθους για να βγαλω τα φυτα, να τελειωνω! ετσι για να μαθαινουν οι νεοτεροι ποσο δυσκολη δουλεια ειναι η αγροτια!! μην τεμπελιαζεται, αν δεν βρεξεις ...τα μπατζακια σου, ψαρια δεν πιανεις, που λεει και μια παροιμια!!
    καλο ξημερωμα σε ολους!!;)
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, kolokythopitas, pan15200188 και 8 σε άλλους.
  6. _alex_500

    _alex_500 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ποιοι σταυλοι μετρανε βρε παιδιά δεν κατάλαβα τωρα ανοιξα και ποια εργαστήρια
     
  7. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    με τα ιδια δεδομενα στους χωρους οπως χθες και χωρις βιοτεχνικα με φυτο του ιβεντ και κοκκινο λαχανο βγηκαν 34 φορτια. Ενδιαφερον....θα δειξει παντως.
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και soyla74.
  8. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλημέρα συναγρότες .
    έκανε κανείς το 3 βήμα με τους στάβλους ?
    να μας πει πως πήγε.
    εγώ δεν το ξεκινώ μαζεύω τα φυτά και μετά θα το κάνω
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, psipsi1978, ath και 2 σε άλλους.
  9. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ


    Καλησπερα ...
    Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο τριτο βημα ... ολα καλα ! :)
     
  10. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    -lisy-και εγω το ιδιο κανω μαζευω πρωτα τα φυτα!!!ας μας δωσει κανεις καμια συμβουλη για τους σταυλους πως βγαινει;GEPPO1 εσυ το εκανες;τι λες;:)
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  11. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Τέλος για εμένα το 1ο βήμα σε μιση ώρα σταματά και το χρονόμετρο μάζεψα 13.777 π.ε. και παίρνω 2 πάρτυ γύρους 1 κουπόνι 1 κίρινο χαμαιλέοντα και 5 σ.τ. καλά είναι σχετικά...
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, GEPPO1 και soyla74.
  12. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    αυτο σημαίνει ότι δεν το έκανες εξ ολοκλήρου το 1ο βήμα!
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και pan15200188.
  13. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    ε ναι δεν το τελειωσα αλλα πητα μερικα δωρα βεβαια δεν μπορω να το ξαναπαιξω απλα θα μου ξεκλειδωθει το 2ο βημα ;)
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και soyla74.
  14. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    pan15200188 δε νομιζω να σε στεναχωρει αυτο,το ιδιο θα μου συμβει και μενα με τριτο βημα γιατι δεν εχω πολλους σταυλους πολυ απλα γιατι δεν τους εχω αναβαθμησει:)
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και pan15200188.
  15. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    και όμως οι σ.ε. ερωτήσεις απο την τελευταία φορά που τις διάβασα έλεγαν ότι μπορεις να το ξανπαιξεις!
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και pan15200188.
  16. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    μπα καθολου ουτωσιαλλως τα δωρα του πρωτου βηματος δεν ηταν κατι που ηθελα θα κανω οτι μπορω στους σταβλους για να παρω την αρκουδα(που το βλεπω χλωμο) και φυσικα τα διακοσμητικα
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  17. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    αρκουδα;αν δεν τα καταφερεις πες μου;);)
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, GEPPO1 και pan15200188.
  18. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    χαχα λοιπον γελάω με μένα μολις ξαναμπήκα στην φάρμα μου για να δω πόσα κλουβιά αρκούδας έχω! και είδα ότι είναι 3 και λέω ωραία ώρα να τις κάνω 4 για να έχω να ανταλλάξω και το κάτι της όταν θα ξαναρθει ... ε! ξέρετε τώρα τι! :p

    αν και το όριο το να κρατω από 3 σταβλους λέω να το κάνω στους 4!!! με ξύπνησε το συγκεκριμμένο ιβεντ και εμένα! ;)
     
    Αρέσει σε soyla74, βιβη.2003, georgia469 και 2 σε άλλους.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    γεια σε ολους ,θα το ξεκινησω αυριο, μετα τα φυτα. υπολογιζω να βαλω ολους τους τζαμποσταβλους, ισως με σουπερ τροφη, δεν εχω και πολλους περιπου 20, θα γεμισω την φαρμα με σταβλαρχες ,αναβαθμισεις και σταβλους καστορα που ειναι και οικονομικοι. θα περιμενω μεχρι να γινουν οι σταβλοι, εκτος απο τους τζαμποσταβλους που αργουν και τοτε κλασικα, χρονομετρο , βιοτεχνικα, κατοικιδια, και μολις μαζεψω φασολια και βιοτεχνικα για μειωση χρονου και ταισμα παλι, και νομιζω οτι θα βγει.
     
    Αρέσει σε eleniste, soyla74, elenigri και 4 σε άλλους.
  20. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλησπέρα,αγροτοπαρέα!
    να διευκρινίσω στο προηγούμενο ποστ μου πως όλα μα όλα τα μαζέματα(δηλαδή το πρώτο συνολικό + τα άλλα 2 μαζέματα από πάντα) θα πρέπει να γίνουν με κατανάλωση ανοιξιάτικου στεφανιού και πασχαλινής μαρμελάδας,όπως προείπα.όλα.όχι μόνο το πρώτο που ίσως άφησα να εννοηθεί.έτσι,ο κάθε στάβλος κάστορα θα μας δώσει 144 πε σε βασική έκταση και άγριο λιβάδι,ενώ στο δάσος 153.το πάντα δίνει 336 πε.
    δηλαδή
    88 στάβλοι κάστορα(σε βασική έκταση και άγριο λιβάδι) επί 144 πε=12672 πε
    40 στάβλοι κάστορα(σε ξέφωτο του δάσους) επί 153 πε=6120 πε
    41 στάβλοι πάντα επί 336 πε=13776 επί 3 μαζέματα(1 πριν την εκκίνηση και 2 μετά)=41328
    συνολικά δηλαδή 12672+6120+41328=60.120 ΠΕ θα μαζέψουμε τσίμα-τσίμα δηλαδή όσους πε χρειάζεται και το τρίτο βήμα. ;) φυσικά στα τεραγωνάκια που περισσεύουν μπορούμε παράλληλα να έχουμε ή δέντρα για αναδυόμενα ή χωραφάκια.
    είναι δαπανηρό,το ξέρω,ειδικά για όσους τους κατέστρεψαν οικονομικά τα τελευταία δρώμενα,αλλά ποιος είπε ότι είναι εύκολο το βήμα αυτό;
    κατ'εμέ,είναι ένα απ'τα δυσκολότερα βήματα που υπήρξαν ποτέ σε δρώμενο για έναν παίκτη που δεν έχει χχλ ή χρωματιστές αναβαθμίσεις και σούπερ τροφές(για μείωση του χρόνου παραγωγής στο μισό).
    τουλάχιστον για όποιον έχει όλες τις εκτάσεις ανοιχτές κι έχει χορτοτάλιρα η εταιρεία φρόντισε να είναι το βήμα βατό.
    οπότε δε μπορώ να μιλήσω για κακό ή "πονηρό" προγραμματισμό ως προς αυτό το κομμάτι.
    αυτό στο οποίο μπορώ να σας βοηθήσω εγώ και σίγουρα πολλοί συμπαίκτες μου είναι τα βιοτεχνικά.όσοι χρειάζεστε,λοιπόν,σπεύσατε. π.μ. ;)

    εγώ έκανα το πρώτο μάζεμα κι έβαλα πάλι τα πάντα να γίνονται,τοποθέτησα μικρά χωραφάκια βγάζοντας τους στάβλους κάστορα για να συνεχίσω με τα φυτά στην υπόλοιπη φάρμα κι όλα βαίνουν καλώς.

    καλή μας συνέχεια!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/1/15
    Αρέσει σε soyla74, SYLVART, toylaaaaa και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.