Συζήτηση για το event "Κόμικ 6"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 5/11/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. johnz

    johnz Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τα έκαψα τα εγκεφαλικά μου κύτταρα.
    ΧΑΧΑΧΑ.... Αν δεν είχαμε και τον φιλο μου τον dalaveria.gr θα τα είχαμε κάψει όλα ! Λοιπον, το προηγούμενο μήνυμα του gian1 συνοψιζει , την τακτικη μας . ( 167 χωράφια x 3 σπορους= 501 σπορους 8ωρου φυτου ) ΤΗΑΑAAANKS !
     
    Αρέσει σε aloniaris, sofouladim, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  2. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    βρε παιδια εκανα δοκιμη σε ' ανετο 'χωρις βεβαια βιοτεχνικα για να δω τον χρονο παραγωγης και με νερο,κοπρια ,λιπασμα και ζωζω το ρολοι μου δειχνει σε 12 ωρες ετοιμο το χωραφι o_O πειτε μου εκανα κατι λαθος ??? εχει σταματησει το μυαλο μου :oops: .............αν δεν εχω κανει λαθος οριακα θα βγει .....
     
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
  3. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Οι πόντοι εμπειρίας που δίνει σε κάθε μεγάλο χωράφι είναι το ίδιο και σε μικρό χωράφι εαν τα φυτεύσεις; Εαν φυτεύσουμε δηλαδή 200 μικρα χωράφια 32 ή 48 πόντους εμπειρίας δεν θα πάρουμε πάλι;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/11/14
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
  4. Ελληνοφρένεια

    Ελληνοφρένεια Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Συνολικά σε φάρμα και νησί είναι 169 άνετα χωράφια (βασική 44 + λιβάδι 44 + δάσος 40 + νησί 41 = 169)
    οπότε έχουμε 169 Χ 259,2 = 43804,8 επί 2 μαζέματα = 87609,6 πόντους εμπειρίας.
    Αν έχουμε και κατοικίδια τότε ανεβαίνουμε πάνω από 90.000 πόντους εμπειρίας (κάποιοι και πάνω από 100.000 πόντους εμπειρίας)
     
    Αρέσει σε aloniaris, sofouladim, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  5. psipsi1978

    psipsi1978 Αναλυτής του παιχνιδιού

    πολλούς πε ρε παιδιά μέσα σε 24 ώρες...το ξεκίνησα αλλά χλωμό το βλέπω να προλάβω και γενικά δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα.πάντως εύχομαι σε όλους μας καλή επιτυχία!!!
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  6. fenia233

    fenia233 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    σε μικρά χωραφάκια θα πάρεις για κάθε χωραφάκι ή 32/4=8 ή 48/4=12
     
  7. gian1

    gian1 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Μάλλον είναι όπως τα λες....
    Το ξαναείπα πρόβλημα για δυνατούς λύτες έγινε το παιχνίδι.
     
  8. johnz

    johnz Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    βρε παιδια εκανα δοκιμη σε ' ανετο 'χωρις βεβαια βιοτεχνικα για να δω τον χρονο παραγωγης και με νερο,κοπρια ,λιπασμα και ζωζω το ρολοι μου δειχνει σε 12 ωρες ετοιμο το χωραφι o_O πειτε μου εκανα κατι λαθος ??? εχει σταματησει το μυαλο μου :oops: .............αν δεν εχω κανει λαθος οριακα θα βγει .....
    xara2011, σε κάθε περιπτωση φαε μια λευκη αγνοτητα ΠΡΙΝ φυτεψεις , είναι φτηνη. Αφου θα χρησιμοποιησεις σουπερ λιπασμα , θα σου μειωσει το χρονο .
     
    Αρέσει στους aloniaris, ellee68 και xara2011.
  9. ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ

    ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους...........ηρθα να προστεθω και εγω σ'αυτους που απο χθες εκαψαν και καινε τα εγκεφαλικα τους κυτταρα γι'αυτο το event.
    Φυσικα πρεπει να ευχαριστησουμε ολους τους συναγροτες για τις πολυτιμες συμβουλες τους, αλλα εχω μια απορια, αφου καταφερα μετα κοπων και βασανων να αποφασισω πως θα ξεκινησω. Αν κανουμε λοιπον το ενα φυτεμα με ανετα χωραφια ολα τα βιοτεχνικα σουπερ λιπασμα ζωζω κ.λ.π και δεν μπορουμε να κανουμε δευτερο λογω σουπερ λιπασματος που δεν εχω ειναι εφικτο να βγει και με τι φυτα μικρα ή μεγαλα;
    Θα ηθελα τη γνωμη σας, σας παρακαλω ή πιθανους τροπους που πιστευετε οτι θα βοηθησουν.............
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/11/14
    Αρέσει σε aloniaris, -Barbie73-, tsarouxis και 4 σε άλλους.
  10. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Βρε παιδια γιατί οι πόντοι εμπειρίας να πάνε δια 4, το μέγεθος αλλάζει οχι ο χρόνος ωρίμανσης του φυτου. Θα κάνει 3 ώρες με πότισμα και σε μεγάλο και σε μικρό χωράφι. Έχετε δίκιο ομως πράγματι το διαιρούν!!
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  11. Ελληνοφρένεια

    Ελληνοφρένεια Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Σε "απόλυτους" αριθμούς (μαθηματικές πράξεις) συνολικά μπορούμε να βάλουμε 776 μικρά χωράφια (βασική 202 + λιβάδι 202 + δάσος 184 + νησί 188 = 776).Αν έχουμε ένα δρακοαυγό (μέγεθος 1Χ2) και τέσσερις κουκουβάγιες ή κοράκια (μέγεθος 1Χ1) μας μένουν 770 μικρά χωράφια. Σε αυτή την περίπτωση έχοντας φυτέψει σε άνετα χωράφια την πρώτη φορά θα έχουμε την παρακάτω "εξίσωση"
    169 άνετα χωράφια Χ 259,2 π.ε = 43804,8 π.ε + 60% (20% δρακοαυγό + 40% οι τέσσερις κουκουβάγιες) = 70087,7 π.ε (περιττό να μαζέψουμε δεύτερη φορά) Αν δεν έχουμε καθόλου κατοικίδια τότε έχουμε :
    1ο μάζεμα 169 άνετα χωράφια Χ 259,2 π.ε = 43804,8 π.ε
    2ο μάζεμα 776 μικρά χωράφια Χ 8 π.ε (το ¼ του Ελλέβορου 32 Π.Ε. ανά μεγάλο χωράφι) = 6208 + 110% (κολοκυθο-μηλόπιτα 60% + ανοιξιάτικη ή πασχαλινή, και οι δύο 30% + ψωμί καρότου 20%) = 13036,8 π.ε και θα χρειαστείς και 3ο μάζεμα για τους υπόλοιπους 3158,4 π.ε.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/11/14
    Αρέσει σε aloniaris, βιβη.2003, ΕΛΚΑΝ!!! και 4 σε άλλους.
  12. -fidoulini-

    -fidoulini- Αρχάριος στο φόρουμ

    την κολοκυθομηλοπιτα πρεπει να την ενεργοποιησω πριν φυτεψω ή μετα οταν ειναι να μαζεψω;
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  13. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    Λοιπον εγω κατεληξα οτι το πιο απλο ειναι παντου μικρα χωραφακια με κολοκυθομηλοπιτα,πασχαλινη και ψωμι καροτου χωρις να βαλω και τα κατοικιδια (οτι εχει ο καθενας ) βαζοντας μονο νερο το 8ωρο φυτο γινεται 6ωρο περιπου , με τρια μαζεματα δινει 60984 πε :) με κατοικιδια φυσικα παιρνουμε πιο πολλους πε .......εγω ηδη τα εβαλα και θα ξεκινησω το χρονομετρο το πρωι στο μαζεμα .....καλη επιτυχια σε ολους :)
     
    Αρέσει στους aloniaris, ellee68 και ioanna6929.
  14. Ελληνοφρένεια

    Ελληνοφρένεια Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    όσα βιοτεχνικά είναι για μείωση χρόνου τα καταναλώνουμε πριν την σπορά.
    όσα βιοτεχνικά είναι για αύξηση σε πόντους εμπειρίας τα καταναλώνουμε πριν την συγκομιδή.
     
    Αρέσει στους aloniaris, ellee68 και johnz.
  15. barbasoulis

    barbasoulis Αρχάριος στο φόρουμ

    Τα φυτά του event που θα μαζευτούν στο πρωτο βήμα, θα πιστωθούν για τη συνέχεια του event ή χάνονται ;
     
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    λοιπον με ενα πρωτο υπολογισμο, εχουμε τα εξης δεδομενα.
    σε ενα σουπερ, ανετο χωραφι με 8ωρο φυτο , με νερο, λιπασμα , σουπερ λιπασμα της Γωγω κολοκυθομηλοπιττα και αν θελουμε και λευκη αγνοτητα για μειωση του χρονου, εχουμε 6 ωρες χρονο και 211πε. αν βαλουμε 160 σουπερ χωραφια , παιρνουμε 33.760 πε, στο μαζεμα. απο κει και περα αν προσθεσουμε ψωμι καροτου και πασχαλινη μαρμελαδα ανεβαινουν αναλογα και οι πε. με 2 τετοια μαζεματα ειμαστε οκ
    α.. και για τους φιλους που ρωτανε τα μπονους τσαντι , κολοκυθομηλοπιττα, ψωμι καροτου, πασχαλινη και μαρμελαδα κολοκυθι , τα ενεργοποιουμε, ΠΡΙΝ μαζεψουμε, οχι οταν σπερνουμε. προσοχη στην λευκη αγνοτητα, την ενεργοποιουμε πριν βαλουμε σουπερ λιπασμα.

    Για ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ..αν κανεις 2 φυτεματα με 8ωρα και φουλ μπονους τσαντι, πασχαλινη, ψωμι καροτου και αν εχεις και κατοικιδιο , ναι οριακα εισαι οκ. Εκει που θα εισαι σιγουρη ειναι αν προσθεσεις και σουπερ λιπασμα της Γωγω

    αντε κουραγιο, σιγα σιγα θα την βρουμε την λυση
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/11/14
    Αρέσει σε aloniaris, βιβη.2003, *mava* και 3 σε άλλους.
  17. sousan

    sousan Αρχάριος στο φόρουμ

    τι ιβεντ ειναι αυτο???γεματο υπολογισμους!!!!που φτασαμε ε??σε τι επιπεδο!!!!σε λιγο θα χρειαζομαστε τετραγωνικες ριζες για να περασουμε ενα επιπεδο!!!παντως θα συμφωνησω με τον john!αν δεν ειχα φιλο τον κωστα γνωστο σε ολους μας ως dalaveria.gr.δεν υπηρχε περιπτωση να κανω αυτο το κομματι του ιβεντ οπως κ πολλα αλλα!!!!!!
     
  18. Vagglas

    Vagglas Αρχάριος στο φόρουμ

    αγαπητε φιλε,με μια μικρη διαφορα,το καθε χωραφι δινει 48 και οχι το καθε φυτο....αρα 165χ48...απλα μαθηματικα
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  19. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    εγω συμφωνω με την χαρα2011 στο ποστ 73
    εχοντας ενεργοποιημενο το τσατνι καροτομηλο το καθε μικρο χωραφακι φυτεμενο με λαμπιριζουσα παπαρουνα δινει 13,2 ποντους, με κολοκυθομηλοπιτα, πασχαλινη και ψωμι καροτου δηλ. 110% επανω δινει 27,72 πε το καθε χωραφακι χωρις κανενα μπονους απο κατοικιδια. 27,72Χ776=21510 στο καθε θερισμα. Αν καποιος οπως εγω δεν εχει σουπερ λιπασμα σε τρεις θερισμους εχει μαζεψει τους ποντους με το παραπανω.
    Εγω θα ακολουθησω αυτον τον δρομο και πιστευω πως θα τα καταφερω :)
    Καλη επιτυχια σε ολους οποιον τροπο κι αν επιλεξετε!!!:)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/11/14
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  20. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    καλημερα, ενα μεγαλο ευχαριστω στον dalaveria.gr για την ιδεα του με τα σ.χ. και σε ολα τα παιδια που με το ενα ή με το αλλο τροπο μας βοηθησα για αυτο το πρωτο βημα του ιβεντ
    παιδια να ειστε καλα!!!
     
    Αρέσει σε aloniaris, βιβη.2003, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.