Συζήτηση για το event "Κόμικ 6"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 5/11/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. kadim65

    kadim65 Νέος ειδικός

    Ωραία όλα αυτά που γράφετε αλλά αυτό που πραγματικά θέλουμε είναι να χρειάζονται γνώσεις ανώτερων μαθηματικών (εντάξει, υπερβάλλω λίγο) για ένα παιχνίδι που όλοι ή τουλάχιστον οι περισσότεροι απο εμάς παίζουμε για να χαλαρώνουμε από την καθημερινότητα? Να σημειώσω οτι μετά από περίπου τέσσερα χρόνια παιχνιδιού (έχοντας συμμετάσχει σε όλα τα δρώμενα και τελειώνοντάς τα όλα από ένα επίπεδο και μετά φυσικά) είναι η πρώτη φορά που ένοιωσα την ανάγκη να γράψω την άποψή μου στο forum.
     
    Αρέσει στους aloniaris, psipsi1978 και ellee68.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ειναι απολυτως σιγουρο οτι ηταν 6ωρο , ειλικρινα δεν ξερω τι τρικλοποδια ηταν αυτη!!
     
    Αρέσει στους aloniaris, ellee68 και βιβη.2003.
  3. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    και εγω καπως ετσι το σκεφτομουν.... να αρχισω με μεγαλα και πρωι παρασκευης να συνεχισω με τα μικροτερα σε χρονο φυτα ..... ακομα το δουλευω στο μυαλο μου να δω τι με συμφερει καλυτερα .......φανταζομαι dalaveria.gr οτι μιλας παντα για μικρα χωραφακια ετσι δεν ειναι ?

    Πιστευω οτι βγαινει με καλη οργανωση ,μα και οποιος δεν καταφερει να ολοκληρωσει το πρωτο βημα θα παρει οτι του αναλογει και θα παει στο δευτερο ,δεν υπαρχει λογος κανεις να αγχωνεται και να νευριαζει!!! ......παιδια ψυχραιμια !!! ;)

    Να προσθεσω οτι και εγω ειχα διαβασει για 6ωρο φυτο ,η αλλαγη εγινε στην διαρκεια της ημερας.....
     
    Αρέσει στους aloniaris, ellee68, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  4. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    αυτο το ιβεντ μου θυμήζει το:"ποιος εκανε το αυγό;"ο κόκορας ή η κότα;
    παιδια και εγω εχω μπερδευτεί :eek: το διαβασα 2 φορες και ακόμα να καταλάβω συνεπώς ή είμαι χαζή ή πολύ χαζή!!!χαχαχα
    εκει στα πανια και τα εργαστήρια μπερδευτικα και εγώ.θα το ξεκινήσω και θα δω τί γίνεται στην πορεία.το μόνο που κατάλαβα ειναι οτι για να αρχίσω το 1ο βήμα πρέπει να συλλέξω πόντους μόνο απο τα φυτά του ιβέντ!!
     
    Αρέσει σε aloniaris, psipsi1978, rainbow και 3 σε άλλους.
  5. hamilton39

    hamilton39 Ανερχόμενος συντάκτης

    gia osous asxoli8oun mporoun na kanoun apla 3 sigkekrimena pragmata.prota na bgaloun ta arxika fita gia oloi tin farma(769)meta balte analoga me ton xrono pou exete eleutero 8wro fito,as poume paraskeui prwi prin to sxoleio(7,30).stis 2 to proto mazema stis 8,30 to allo bazeis 4wro se 3 wres pame stis 12 peripou kai bazeis to 8wro fito kai to mazeuis apo tis 6,30 mexri tis 7,30 oti wra 8elis(fisika prin liji to roloi).ara to sabbato to prwi ka8arisate tis protes 2 apostoles.trito bima kai basiko einai marmeladesssssssssss sto foul.kai me ariumous.mikra xorafia panta--- 12+13,2(marmelades sto 110%)=25.2x769=193788.8x3=58136.4+++++to 4wro diladi 8+16.8=24.8x19071.2 sunolo 77207.6.an exw kani kapoio la8os sinxoresteme logo wras.kalo bradi se olous.
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  6. stavros72

    stavros72 Εξαιρετικό ταλέντο

    Διάβασα και εγώ τα παραπάνω και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα. Το ιβεντ είναι πολύ δύσκολο,αλλά δίνει φοβερά δώρα! Επιλογή του καθενός αν θα το κάνει.Καλή επιτυχία σε όλους !!!
     
    Αρέσει σε aloniaris, -sam09-, psipsi1978 και 2 σε άλλους.
  7. GIONA88

    GIONA88 Ανερχόμενος συντάκτης

    Διαβασα παραπανω για την καταναλωση των βιοτεχνικων και θελω να ρωτησω, πως μπορω να καταναλωσω συγχρονως κολοκυθομηλοπιτα και πασχαλινη μαρμελαδα αφου και τα δυο ανηκουν στη χρυση κατηγορια? Αν ξερει καποιος θαθελα να μου πει.
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  8. victor-ion

    victor-ion Ανερχόμενος συντάκτης

    Έχεις 2 χρυσες θέσεις!
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  9. GIONA88

    GIONA88 Ανερχόμενος συντάκτης

    Σε ευχαριστω πολυ δεν το ειχα προσεξει και νομιζα οτι υπαρχει μονο μια θεση για το καθενα.Και παλι σευχαριστω.
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  10. victor-ion

    victor-ion Ανερχόμενος συντάκτης

    GIONA88 τπτ!

    Να συμπληρώσω και εγω μαζί με τους υπολογισμούς που έκαναν τα παιδιά παραπάνω 2 πράγματα:

    1) υπάρχει και η ρούνα από το δέντρο της σοφίας που δίνει 10%!!!

    2) ότι καταναλώνοντας μόνο ψωμάκια καρότου (που είναι τα πιο φτηνά από τα ζητούμενα βιομηχανικά ή/και τα πιο εύκολα να παράγει κανείς αν είναι αρτοποιός) δεν μαζεύονται οι πόντοι... Πρέπει τουλάχιστον σε κανα2 σπορές να καταναλωθεί και κάτι ακόμα..

    Συμφωνώ ότι η καλύτερη στρατηγική είναι να ενεργοποιηθεί το ρολόι πριν μαζέψουμε το 8ωρο (ναι κ εγω είχα δει 6ωρο!) και μετά 5 σπορές από το 4ωρο! Ελπίζω η δρακοφολιά μου να βοηθήσει σε 2 μαζέμματα!
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  11. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Τσάτνι καρότου μήλου και κολοκυθομηλόπιτα δε συμφέρει περισσότερο απο κολοκυθομηλόπιτα και πασχαλινή;
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  12. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα,
    το τσαντι δεν δινει παραπανω πε
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  13. letinahara

    letinahara Ενεργός συντάκτης

    καλημέρα, δεν βρίσκω τον πίνακα με τα είδη που πρέπει να δώσουμε και τα έπαθλα που παίρνουμε. Μπορείτε να μου πείτε που να τον βρω;
     
    Αρέσει στους aloniaris, βιβη.2003 και ellee68.
  14. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    καλημέρα σε όλους
    νέα στοιχεία ήρθα να σας δώσω με μια πολύ προχωρημένη πρόταση που μπορεί να βγάλει το πρώτο βήμα με ένα ΜΟΝΟ μάζεμα.
    μου έγραψαν κανα δυο καλοί γείτονες να υπολογίσω και τα άνετα χωράφια πως μπορεί να αποδώσουν και πραγματικά εντυπωσιάστηκα
    αν λοιπόν παίξουμε με άνετα χωράφια , θα έχουμε τις εξής παραμέτρους , το φυτό θα γίνει σε 4πλάσιο χρόνο - καλή ώρα το 8ωρο σε 32 ώρες- τα χωράφια που μπορούμε να φυτέψουμε είναι σχεδόν 165 (167 κατα τον αρχιτέκτονα) και το φυτό θα αποδώσει 2πλάσιους πόντους.
    ο χρόνος μειώνετε ώς εξής , απο 32 ώρες με νερό πέφτει στις 25,35 , με κοπριά στις 23 και με σούπερ λίπασμα στις 9,12 (έκανα ως πείραμα μια φυτεψιά σπαράγγι) και αν τυχόν κάποιος θέλει να βάλει στόλεν και λευκή αγνότητα , τότε θα πέσει κατά πολύ περισσότερο ο χρόνος , πράγμα άσκοπο μιας και θα έχουμε όλη νύχτα μπροστά μας φυτεμένοι και άνετα το πρωί μπορούμε να είμαστε έτοιμοι.
    πάμε στους πόντους του 8ωρου φυτού τώρα που απο 48 γίνονται 96 στο άνετο χωράφι. απο αυτη τη βάση των 96 πόντων αρχίζει τώρα το "μαγείρεμα" των αποδόσεων. με πόσες μαρμελάδες και ποιές , πόσα κατοικίδια έχει ο καθένας , αν θα ραντίσει και ζωζω για +50%
    στο δικό μου παράδειγμα για τον εαυτό μου με όσα μέσα έχω ενεργά και διαθέσιμα μπορώ να σας πώ με βεβαιότητα το εξής
    κολοκυθομηλοπιτα(60%) ψωμι καρότου(20%) πασχαλινή(30%) και σε σύνολο κατοικιδίων 200% μπορώ να ανεβάσω το άνετο χωράφι με 310% σύνολο μπόνους(96Χ310%=297,6) στους 393,6 πόντους και με τα 165 χωράφια να έχω 64.944 πόντους μάζεμα!!!(κι αυτό δίχως να ραντίσω με ζωζω , το λεω για όποιον θέλει να τελειώσει με την πρώτη μαζεψιά και φυσικά του περισσεύει ζωζω και λίπασμα)
    αυτή τη στιγμή το άνετο χωράφι μου-πείραμα- με το σπαράγγι ραντισμένο ζωζω και με 60% απο στεφάνι-πασχαλινή βγάζει 211 πε και μου μένουν όλα τα κατοικίδια με + 200% σύνολο χοντρά-χοντρά άλλοι 190 πόντοι απ τους αρχικούς των 98.
    αλλά κι αν δεν τελειώσει κάποιος με το πρώτο μάζεμα γιατί δεν έχει τόσα κατοικίδια , μπορεί να συνεχίσει σε κανονικά χωράφια μιας κι έχει όλη την ημέρα μπροστά του και αν όχι σε ένα - το πολύ σε δυό μαζέματα- θα έχει τελειώσει αφου θα έχει κάνει ένα πολύ μεγάλο πρώτο βήμα με τα άνετα χωράφια.
    και πάλι καλή επιτυχία σε όλους!!
    (οι υπολογισμοί είναι με προσέγγιση , δεν είναι απόλυτοι και μην κολάει κάποιος αν είναι 98 ή 100 ή 97 , αφού φυτέψω και μετά θα σας δώσω και τα ακριβή στοιχεία των αποδόσεων - πάντως με άνετα χωράφια θα το ξεκινήσω εγω και μάλλον θα βγει με την πρώτη)
    ΥΣΤ. rkatia είχες δίκιο στην πρότασή σου και μπράβο
    ΥΣΤ 2 πριν λίγο με ενημέρωσε η rkatia πως η ιδέα δεν ήταν δική της αλλά του shamino οπότε τα "μπράβο" καλό είναι να αποδωθούν σ αυτόν. ακόμη κι έτσι όμως ξανά ένα μπράβο rkatia για το ήθος σου !!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/11/14
    Αρέσει σε aloniaris, tempelxanas, psipsi1978 και 23 σε άλλους.
  15. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλημέρα
    θελω να μου διευκρινίσετε το εξής :
    τα βιοτεχνικά (κολοκυθομηλόπιτα, πασχαλινή μαρμελάδα ή μαρμελάδα τριαντάφυλλο ) μπορούμε να τα ενεργοποιήσουμε πριν φυτέψουμε ή λίγο πριν το μάζεμα
    Ευχαριστώ πολύ
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/11/14
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    πριν το μαζεμα και καλο ειναι μολίς τα ενεργοποιησεις ολα να καταναλωσεις και μια πιττα για περισσοτερο χρονο
     
  17. pinelopi55

    pinelopi55 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    δεν καταλαβα καλα ...ας μου απαντησει καποιος. Το πρωτο 24ωρο το ρυθμιζουμε εμεις ποιο θα ειναι ή αναγκαστικα ειναι πεμπτη 3.00-παρασκευη 3.00? Και τελικα τι συμφερει ? μεγαλα ή μικρα χωραφια?
     
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
  18. alexbas

    alexbas Έμπειρος

    καλημερα.. μολις ξεκινησει το event θα υπαρχει ενα χρονομετρο που θα πρεπει εμεις να πατησουμε για ν αρχισει να μετρει οποτε εμεις το κανονιζουμε...
    καλη συνεχεια
     
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
  19. pinelopi55

    pinelopi55 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ευχαριστω
     
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
  20. kroulini

    kroulini Νέος ειδικός

    οι π.ε. είναι και από τα δύο φυτά?
     
    Αρέσει στους aloniaris και ellee68.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.