Feedback Συζήτηση για το 48ωρο σημαντικό τεστ του διακομιστή Unity/WebGL | Farmerama GR

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 9/12/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. melita

    melita Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλημέρα, μετά και το πέρας του 48ωρου τεστ μου επιβεβαιώσατε την απόφασή μου να αποχωρήσω πλήρως από το παιχνίδι μαζί και με τις υπόλοιπες 4 φάρμες που θα αφεθούν στην τύχη τους μέχρι να κοκκινίσουν και να διαγραφούν.
    Εννέα χρόνια , καλά ήταν αλλά δεν γίνεται προβώ στην αγορά νέου εξοπλισμού για ένα παιχνίδι, αλλά και ούτε έχω καμιά διάθεση να εγκαθιστώ εφαρμογές για να παίξω, εξάλλου το έχετε με μεγάλα γράμματα στην αρχική σελίδα. [​IMG]

    Από το παρακάτω φαίνεται ότι τον έχω παρά ταΐσει τον υπολογιστή μου αρκετά που έχει χτυπήσει κορυφή η CPU. [​IMG]

    Παίζω μέχρι την τελευταία μέρα και έπειτα τέλος μετά από 9 χρόνια αν θυμάμαι καλά.
     
    Αρέσει στους .boubaki., tzounior και *giorginο*.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα σε όλους

    Μερικές απαντήσεις για τις τελευταίες αναρτήσεις.

    Σας παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά αυτή την ανάρτηση!

    1. Δεν σας ανάγκασε κανείς να κατεβάσετε το Client. Μπορείτε να συνεχίσετε να πάιζετε κανονικά μέσω browser.
    Η ομάδα εργάστηκε σκληρά και δημιούργησε το client για τους παίκτες που έχουν αργούς η παλιούς υπολογιστές για να συνεχίσετε να παίζετε. Οπότε όσοι έχετε παλιούς υπολογιστές, πρέπει να κατεβάσετε το Client.

    2. Δεν ήταν δική σας απόφαση να καταργήσουμε το flash. Ο Flash καταργείτε παγκοσμίως ΣΕ ΟΛΑ τα παιχνίδια και σε ΟΛΕΣ τις σελίδες. Οπότε δεν φταίμε εμείς και δεν υπάρχει δυνατότητα να παραμείνουμε στο Flash αφού δεν θα υπάρχει. Επειδή προφανώς κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται θα σας δώσω ενα απλό παράδειγμα : Είναι σαν να λέμε οτι έχουμε ένα αυτοκίνητο με πετρέλαιο και θα καταργηθεί το πετρέλαιο. Πως θα βρείτε πετρέλαιο για να συνεχίσετε να οδηγείτε αφού δεν θα υπάρχει; Θα πρέπει να μετατρέψετε το αυτοκινητο και να λειτουργεί με κάποια άλλη καύσιμη ύλη ή να πάρετε νέο αυτοκίνητο. Εμείς σας παρέχουμε αυτή την "μετατροπή" δωρεάν και εσεις αρνείστε να την χρησιμοποιήσετε;

    3. Οι τεχνικοί και εμείς κάνουμε υπεράνθρωπες προσπάθειές να λυθούν τα προβλήματα. Τέτοιες δραματικές αναρτήσεις περί αποχωρήσεων δεν βοηθούν. Σας ζητάμε μόνο να κάνετε υπομονή και να ακολουθήσετε τις οδηγίες σας. Αν δεν δέχεστε να ακολουθήσετε τις οδηγίες και τις λύσεις που σας δίνουμε, λυπάμαι αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Κατανοώ οτι δεν μπορείτε να βελτιώσετε τον υπολογιστή σας και γιαυτό σας προτείναμε το Client. Αν αρνείστε να τον κατεβάσετε και να τον χρησιμοποιήσετε... δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Λυπάμαι πολύ.


    Επίσης βλέπω οτι έχεις κάνει δήλωση οτι ήδη είχες σταματήσει να παίζει πριν το Unity, οπότε δεν είναι αιτία το unity να σταματήσεις να παίζεις αλλά κάτι άλλο ;)
    Μην χρησιμοποιούμε το Unity για να δημιουργούμε εντυπώσεις και να κάνουμε δραματικές αναρτήσεις.

     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/12/20
    Αρέσει σε thena, jimixatz, soyla74 και 6 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα κι απο μενα..
    Ημουνα 2 μερες εκτος παιχνιδιου και τις ελαχιστες στιγμες που κατορθωσα να συνδεθω παρατηρησα τα εξης..
    -Τα ειδη και οι ονομασιες αυτων ,μεσα στην αποθηκη ειναι μπερδεμενα..
    -Οταν ακουμπας το ποντικι πανω σε οτιδηποτε ,δεν δειχνει την ωρα μαζεματος η' την ονομασια του και γενικα
    τα χαρακτηριστικα του..
    -Οταν ανοιγεις ενα σεντουκι, σε ξαναγυριζει στην αρχη..
    -Αντιμετωπισα και προβλημα με το ταχυδρομειο..Οταν πατας για να γραψεις σε κατεβαζει στην κατω σειρα ,με αποτελεσμα να μην βλεπεις τι γραφεις ..
    Γενικως αντιμετωπισα πολλα προβληματα ακομη και μετα την εγκατασταση του νεου διακομιστη..Αργει να γεμισει η πρασινη μπαρα,
    γυρναγαν για πολλη ωρα οι μαργαριτες και μου εκανε πολλες αποσυνδεσεις..Δεν θα μιλησω για την λευκη σελιδα γιατι την εχουν ηδη
    αναφερει πολλοι συμπαικες μου..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/12/20
    Αρέσει στους soyla74 και Panagiotiis.
  4. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Καλησπέρα.
    Το προηγούμενο 48ώρο που γινόταν το τεστ για το unity, έπαιξα ανελλιπώς, κατέβασα και το client με την βοήθεια των συντονιστριών, τις οποίες ευχαριστώ θερμά για την υπομονή τους, αλλά διαπίστωσα το εξής. Είτε έπαιζα από το unity, είτε από το client, για μένα ήταν το ίδιο. Προφανώς, έχει δίκιο η κα Snorkel σχετικά με το ποιοι χρειάζονται το client, που και αυτό ακόμα, είναι μια τεράστια επιτυχία της ομάδας!!
    Ο υπολογιστής μου που είναι τριετίας, (αν και λόγω ηλικίας δεν είμαι γνώστης αυτών των θεμάτων, ο γιος μου έκανε την επιλογή αγοράς του), φαίνεται να πληρεί τις προϋποθέσεις που απαιτούνται.
    Προσωπικά, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος και μπράβο στην ομάδα. Το unity, αν εξαιρέσουμε κάποιες μικρολεπτομέρεις που δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να τις αναφέρω, δείχνει να τα πηγαίνει καλά. Το εμπιστεύομαι και συνεχίζω μόνο με unity!!
    Καλή συνέχεια σε όλους...
     
    Αρέσει σε maria_palou, soyla74, jiorgos και 2 σε άλλους.
  5. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    συμφωνώ με ολους οτι εχει πολλά προβλήματα αλλα πιστεύω να διορθωθούν.... δεν μπορώ να καταλάβω της αλλαγές στη λαικη και στα δωρα φίλων αυτα για μενα ειναι μαρτύριο ποσα γυαλιά να φορέσω η δόλια.. σκούρο φόντο μαύρα γράμματα μπερδεμένα όλα ...μια χαρά ηταν τόσα χρόνια με κούρασε η αλλαγή
     
    Αρέσει σε vickymou, thena, maria_palou και 4 σε άλλους.
  6. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου πραγματικα!!!!!!!!και γω αυτο δεν καταλαβαινω ηταν μαρτυριο να στειλω δωρα αν δεν ηταν γειτονες μου και ηταν απλως φιλοι και η λαικη;;!!!!!!!!το οτι θα φτιαχτουν τα προβληματα ειμαι σιγουρη!!!!!!!!εχει αποδειχτει πολλες φορες για να μην πω ολες τις φορες!!!!!!αλλα τις αλλαγες γιατι;;;;;εχει σχεση με τον φλας η το γιουνιτι;;; δεν γνωριζω γ'αυτο ρωταω!!!!!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/12/20
    Αρέσει στους vickymou, sirtakis, jiorgos και σε ακόμα ένα άτομο.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Η λίστα φίλων θα αλλάξει στην παλιά της έκδοση. Το έχουμε ζητήσει και πιστεύουμε θα γίνει.
     
    Αρέσει σε thena, dinaspyro, soyla74 και 4 σε άλλους.
  8. melita

    melita Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα είχα πει από καιρό ότι έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τα δρώμενα, αλλά επειδή την φάρμα την λυπάμαι συνεχίζω μόνο με το μάζεμα των διακοσμητικών.
     
    Αρέσει στον/ην dora196501.
  9. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    γεια σας κ χαρα σας ... θαθελα πρωτα απο ολα να ευχαριστησω ολους τους συντονιστες για την τοσο επιπονη κ ευγενικη βοηθεια τους.. την επιμονη τους για την ενημερωση μας κ για ολο αυτο που τραβανε για την ομαλοτητα του αγαπημενου μας παιχνιδιου ...
    οπως θα γνωριζεται οι περισσοτεροι ειμαι γιαγια καποιας ηλικιας που δεν γνωριζω απο υπολογιστες ... συνηθως φωναζω καποιο απο τα παιδια μου αν παρουσιαστει καποιο προβλημα στο λαπτοπ (το οποιο κοντευει κ αυτο την ηλικια μου χαχα)..δυστυχως αυτον τον μηνα λογω δουλειας κ υποχρεωσεων δεν καταφεραν να ερθει κανεις ... οποτε παρεμεινα κ εγω "τυφλη" στις οδηγιες κ τις συμβουλες σας ! συμπερασματικα να σας πω οτι το unity δεν το αντεχει το λαπτοπ οποτε δεν εχω καταφερει να μπω καθολου... οσο για το client το κατεβασα αλλα μαλλον δεν ξερω πως να το εγκαταστησω γιατι δεν το βρησκω πουθενα ( μην γελατε ) ... ετσι λοιπον εμπαινα αυτο το 48ωρο απο το κινητο (paffin) που δεν ειναι ο,τι καλυτερο το ξερετε ! ... εμπαινα καθε μερα μονο στην βασικη να μαζεψω κ να φυτεψω τις τραπουλες κ μονο αυτο ... ελπιζω μεχρι τελος του χρονου που τελειωνει ο φλας να εχουν βρεθει λυσεις ... σας ευχαριστω που με διαβασατε... σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια .... ( λυπαμαι αλλα κατι πατησα κατα λαθος κ μικριναν ολα πφφφφφ)
     
    Αρέσει σε Kodessa, skias10, elenigri και 7 σε άλλους.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Ωραία, αν θέλεις να συνεχίσεις το μάζεμα των διακοσμητικών, τότε κατέβασε το Client. Απλά τα πράγματα. Δεν χρειάζεται να τα κάνουμε δύσκολα.
     
  11. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σε παρακαλώ επικοινώνησε με την υποστήριξη να σε βοηθήσουμε με την εγκατάσταση.
     
    Αρέσει στους sirtakis και georgios_2_.
  12. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αφού τελείωσε το τέστ θα πω και λίγα δικά μου λόγια.
    Πρίν την εισαγωγή του Client είχα πρόβλημα να μπω στο παιχνίδι.
    Εμπαινα αλλά οι χρόνοι ήταν απαγορευτικοί για να παίξω το παιχνίδι.
    Σε μένα τουλάχιστον, λύθηκε αυτό το πρόβλημα και αιθάνομαι σίγουρος οτι ολες οι υπόλοιπες λειτουργίες θα βελτιωθούν σταδιακά.

    Επιπλέον θα καταχραστώ λίγο το χώρο εδω για να πω τα εξής:
    Η δύσκολη δουλειά που έγινε πίσω απο την οθόνη και κάτω απο πίεση χρόνου φάνηκε σε όσους ήθελαν να το δουν.
    Αναφέρομαι και στους συντονιστές και στους προγραμματιστές αλλά και στην υποστήριξη.

    Ενα ευχαριστώ απο μένα που κάθομαι στην άνεση του καναπέ, πίσω απο μια οθόνη , σχολιάζοντας αυτούς που κάνουν την δουλειά.
     
    Αρέσει σε martha72, pigara, vagelis1968 και 12 σε άλλους.
  13. maruli1357

    maruli1357 Ενεργός συντάκτης

    καλησπέρα
    θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου για τις 48 ώρες.
    τα προβλήματα για εμάς τους παίκτες πάρα πολλά τα νεύρα μας κουρέλια
    αλλά οι συντονίστριες μας με απεριόριστη υπομονή και ευγένεια μας βοήθησαν πάρα πολλές φορές να αντιμετωπήσουμε κάθε σημαντικό ή ασήμαντο πρόβλημα
    μπράβο κορίτσια μπράβο στους προγραμματιστές και στην ομάδα υποστήριξης
    Σας ευχαριστώ καλή συνέχεια
     
    Αρέσει σε elenigri, martha72, sirtakis και 9 σε άλλους.
  14. boykitsa68

    boykitsa68 Νέος ειδικός

    Η πλάκα είναι που σε ρωτάει ο άλλος, τι έπαθες γτ είσαι έτσι? Και να του λές, άσε , δεν μπορώ να μπω στη φάρμα μου(χθές) κ να σου λέει, σιγά μωρέ, πως κάνεις έτσι για ένα..παιχνίδι? (άσχετος ντιπ) να τον κοιτάς κ να σκέφτεσαι να πετάξω τη παντόφλα, να πάρω το μπρίκι, το ταψί ηηη το τηγάνι που θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα ??8)
     
    Αρέσει σε georgios_2_, soyla74, μαμαβικη και 18 σε άλλους.
  15. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ προτείνω το ταψί που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια για να μην αστοχήσεις! xD
     
    Αρέσει σε georgios_2_, salt7000, soyla74 και 3 σε άλλους.
  16. νικ2000

    νικ2000 Ανερχόμενος συντάκτης

    η προσωπική μου εμπειρια με το unity δεν ειναι και η καλυτερη και αυτό επειδη οταν πηγαινα στο λουλουδοπο ολη η εκταση γινοταν ροζ και δεν εβλεπα τιποτα μετα απο μερικα δευτερα επανερχοταν και παλι ροζ... επισης είχε θεμα με τα γραφικά και στον χώρο της ακτης των ναυαγίων, εκει πάλι γινόταν ροζ αλλά μόνο ενα μικρό κομμάτι της έκτασης. Ακόμη οταν πηγαινα να μαζεψω τα ζωα και τα εργαστηρια επρεπε να περασουν μερικά δευτερα για να μπορω να ταισω και να δωσω νερο. Επίσης ο κλάιεντ δε καλύπτει όλα τα λειτουργικα συστήματα. τι γίνεται όσοι δεν εχουν windows?
     
    Αρέσει στον/ην soyla74.
  17. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    σευχαριστω πολυ κα snorkel ... θα προσπαθησω αυριο να επικοινωνησω .... (ψαχνω τον κωδικο του μειλ μου )
     
    Αρέσει στον/ην soyla74.
  18. dora196501

    dora196501 Ανερχόμενος συντάκτης

    Κατέβασα τον αυτόματο διακομιστή το Σάββατο και την Κυριακή τον ξήλωσα γιατί το laptop κόλλαγε σαν τρελό και βάραγε κόκκινο η CPU και οι μαργαρίτες γύριζαν σαν τρελές στην οθόνη μου :(!!
    Να υπενθυμίσω ότι έχω καινούργιο laptop Dell Inspiron και το επάγγελμα μου είναι πληροφορική και έχω ανάλογες γνώσεις καθώς και για τις μεθόδους εργασίας των προγραμματιστών και των αναλυτών!!!
    Από τα μέχρι τώρα τεχνικά δεδομένα φαίνεται ότι είναι ένα ημιτελές πρόγραμμα και μάλλον φτιαγμένο στο πόδι κάτω από την πίεση του χρόνου, καθώς η εταιρία είχε αρκετούς μήνες προετοιμασίας για να κάνει την μετάπτωση από τον Flash,, αλλά μάλλον δεν έλαβε σοβαρά υπόψιν της ότι θέλει πολύ χρόνο για να φτιάξεις μια νέα εφαρμογή με γραφικά και να κάνεις μετάπτωση ενός προγράμματος. Επισημαίνω ότι η Google είχε ανακοινώσει πολλούς μήνες πριν ότι στο τέλος του 2020 θα σταματούσε το Flash.
    Λίγες μέρες πριν το deadline του Flash δεν κάνεις δοκιμές και ζητάς καινούργιες hardware και software προδιαγραφές για να παίξεις ένα παιχνίδι 10 χρόνων με εκατομμύρια παίχτες σε όλο τον κόσμο!!

    Θα το παίξω το παιχνίδι από το Unity από το browser Google ή ότι άλλο Browser το παίζει χωρίς πολλά πολλά προβλήματα και θα δείξει στο τέλος -εάν λύσετε τα σοβαρά προβλήματα που έχει η εφαρμογή- εάν μετά από 10 χρόνια εγκαταλείψω την φάρμα μου όπου την έχω φτιάξει με ώρες ατελείωτες παίζοντας δρώμενα και ξοδεύοντας χρήματα για την διασκέδασή μου και θα αφήσω το ID της να "θαφτεί" στο κόσμο του διαδικτύου !!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/12/20
    Αρέσει σε pigara, toylaaaaa, martha72 και 4 σε άλλους.
  19. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Για την ακρίβεια, αν πας στα πληροφοριακά του flash (εμένα μου έρχεται μήνυμα να το απεγκαταστήσω από τον υπολογιστή μου και εκεί έχει Σ.Ε. για τη διακοπή του flash), έχει ανακοινωθεί προ τριετίας ότι θα διακοπεί η υποστήριξή του...

    Λοιπόν ας αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου με τα νέα προγράμματα. ΄
    Έχω δύο υπολογιστές με σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά -που πληρούν τις προϋποθέσεις για το unity. Το unity τρέχει και στους δύο, στον ένα σχεδόν απρόσκοπτα (με μικρά κολλήματα που συνέρχονται σε λίγα δευτερόλεπτα), στον δεύτερο πιο αργά. Κατέβασα και στους δύο το πρόγραμμα και παίζει με την ίδια ταχύτητα και περίπου με τα ίδια προβλήματα. Τα προβλήματα έχουν να κάνουν κυρίως με την εξέλιξη του παιχνιδιού, όπως αναφέρθηκε με τα δώρα, με το άνοιγμα κασονιών κλπ και πολλές άλλες λεπτομέρειες που σίγουρα μας δυσκολεύουν, αλλά πιστεύω να διορθωθούν.
    Το κύριο πρόβλημα του προγράμματος farmerama client είναι εκτός από τα ανωτέρω ότι δεν μπορεί να κάνει ανανέωση και όταν κολλήσει πρέπει να το κλείσεις και να το ανοίξεις από την αρχή (πληκτρολογώντας τους κωδικούς, μια και έχει Alzhaimer).

    Είμαι σίγουρη ότι κάποιος Έλληνας της τελευταίας στιγμής ήταν υπεύθυνος για τον προγραμματισμό. Αν και δεν μου αρέσει αυτό, γιατί εγώ ποτέ δεν αφήνω κάτι τελευταία στιγμή, πάντα φροντίζω εγκαίρως.
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, pigara, toylaaaaa και 5 σε άλλους.
  20. dora196501

    dora196501 Ανερχόμενος συντάκτης

    Τα είπες όλα , έτσι είναι , η Google το είχε στείλει το μνμ χρόνια πίσω ότι καταργεί το flash.Από συναδέλφους που γνωρίζω φρόντισαν να φτιάξουν τις εφαρμογές που χρησιμοποιήσουν Flash, δεν περίμεναν τελευταία στιγμή για την μετάπτωση .
    Επίσης θα συμφωνήσω με την διαπίστωσή σου ότι δεν φταίει πάντα το hardware των υπολογιστών, σίγουρα παλαιοί υπολογιστές έχουν θέματα, αλλά τα προβλήματα της εφαρμογής του παιχνιδιού είναι ο μεγάλος παράγων του προβλήματος.
    Δεν ξέρω εάν έχει Έλληνα προγραμματιστήxD, αλλά γνωρίζω από την δουλειά μου, οτι εάν δεν πάρει εντολή ο προγραμματιστής εκ του άνωθεν να φτιάξει ή να διορθώσει μια εφαρμογή δεν μπορεί από μόνος του να παρέμβει. Συνήθως όλα τα προγράμματα έχουν πνευματικά δικαιώματα και εάν δεν πάρουν εντολή με το αντίτιμο από τον κάτοχο, δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν. Οπότε ας βγάλει ο καθένας μας τα συμπεράσματά του για αυτήν την απαράδεκτη "τεχνική συμπεριφορά " του Farmerama!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/12/20
    Αρέσει σε pigara, αμφιθεα, Nantia123 και 3 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.