Συζήτηση για το ιβέντ "Μπέιμπι σίτερ"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Persa*, 6/1/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. *Persa*

    *Persa* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες κι αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να κουβεντιάζετε και να πείτε τις απόψεις και παρατηρήσεις σας για το δρώμενο

    "Μπέιμπι σίτερ για πουλάκια"

    [​IMG]


    Θα προσπαθήσουμε να σας βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Όμως θα πρέπει να συνεργαστείτε μαζί μας.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:




    Τις συχνές ερωτήσεις για το δρώμενο, μπορείτε να τις βρείτε εδώ:

     
    Αρέσει στον/ην elenigri.
  2. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    ας αρχισω με χιούμορxD αυτο περιμέναμε με αγωνία??? με της υγειες μας ξέρω ολοι προσπαθείτε να αγοράσετε πούπουλα και μαλλί εγω τα πρόλαβα καλή επιτυχία σε ολους ειναι αρκετα απετιτικο ε????
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/1/15
    Αρέσει σε ioanna6929, psipsi1978, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  3. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ωραίο event με καλά δώρα. Ευτυχώς από μαλλί προβάτου και πούπουλα έχω αρκετά! Ευκαιρία να κάνω λίγες εκτροφές σε κότες και πάπιες και να ολοκληρώσω και τις αποστολές εκτροφής (που δεν τις έχω προχωρήσει). Ελπίζω μόνο να έχουμε γεννητούρια για να αξίζει τον κόπο...
    Τα δώρα είναι καλά, η γραμμή φασολιάς δίνει περισσότερα από τα διακοσμητικά, οι super τροφές είναι πολλές, νομίζω φτάνουν από ,μόνες τους για να ολοκληρωθεί το δρώμενο και να παραχθούν και τα ζώα εκτροφής και τα κοτοπουλάκια - παπάκια.
    Και είναι και οι χαμαιλέοντες!
    τέλειο!!!


    Η Χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται.
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 6/1/15
    Αρέσει στους βιβη.2003 και pan15200188.
  4. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    δυσκολο το ιβέντ κυρίως για οσους δεν έχουν σούπερ τροφές, ζωα εκτροφης και καμια εκατονταδα μαλλιά πρόβατου και πούπουλα στην αποθήκη. Δεν εχω τιποτε από τα παραπάνω οπότε θα κάνω ένα δυο βήματα και τέλος. Αλλωστε δεν νομίζω ότι χρειάζομαι 18 στάβλους χαμαιλέοντα να κάθονται στην μπάρα.
     
    Αρέσει στους graganta, .[agrotis]. και psipsi1978.
  5. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Αρχιζω,στ και μαλλι προβατου δεν υπαρχουν ουτε καν προβατα!επισης απο κοτες εχω μονο μεγαλα(θεοτρελο κοτ.,για σουπα) και απο παπιες τιποτα θα προσπαθησω οσο μπορω ομως δεν θελω να αφησω και τουτο το ιβεντ στην αναγκη θα χαλασω τα 1000αρικα που κερδισα απο το προηγουμενο



    Η χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται.
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 6/1/15
    Αρέσει στους βιβη.2003 και graganta.
  6. stefanv1966

    stefanv1966 Μόνιμος στο φόρουμ

    Το event θέλει:
    καφέ κότες 12,κοτοπουλάκι 36,αγριόπαπια 18,παπάκι 62,πούπουλο 62,μαλλί προβάτου 113,μωρουδιακή κουβέρτα 54,αυγά 80,σιτάρι 800, μεταξωτή κοτα 18,και πάπιες με λοφίο 12.
    Επίσης 36 εκτροφές κότας και 62 εκτροφές πάπιας.
    Σύνολο 196 σούπερ τροφές.
    Απο το event παίρνουμε 142 σούπερ τροφές.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/1/15
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΑ82, kikigr!, Tiravei και 10 σε άλλους.
  7. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Αυτο το ιβεντ θελει να με ξεκανει μαλλον...μ'αρεσει που ειχα πουπουλα και τα δωσα στις αποστολες!!!!λοιπον κοτες οκ κοτοπουλακια μαλλον οχι ουτε παπιες καλα κρασια το πολυ να παρω 2 χαμαιλεοντες και που θα τους παρω δηλαδη λιτσι δεν εχω :eek:
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, graganta και elenigri.
  8. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    ΄
    εχεις κανει λαθος αγριοπαπιες θελει 18 οχι 36 και κουβερτες 54 οχι 64...αν δεν κανω λαθος και εγω:p
     
    Αρέσει στους ΔΗΜΗΤΡΑ82, βιβη.2003 και .eugenaki..
  9. gagalia

    gagalia Νέος ειδικός

    στο Γαλλικο φορουμ αναφερει οτι χρειαζονται 62 πουπουλα (54 για κουβερτες +8 και 113 μαλλι προβατου (108 για κουβερτες + 5) :oops:
     
    Αρέσει στους ΔΗΜΗΤΡΑ82, βιβη.2003 και elenigri.
  10. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    1) τους σταυλους τους χρειαζομαστε γιατι θα ειναι το επομενο ζωο αναπαραγωγης.;)
    2) χρειαζονται μονο 62 πουπουλα και 113 μαλλια.
    αυτο το ιβεντ ειναι διαφορετικο απ ολα τα αλλα ιβεντ εκτροφης.
    αν δεν κανω λαθος με την φασολια που ηδη εχουμε [​IMG]
    και με αυτη την φασολια που θα παρουμε:p
    [​IMG]
    ο χρονος παραγωγης μειωνεται κατα πολυ περισσοτερο.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, monolith2, .eugenaki. και 5 σε άλλους.
  11. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    δεν ξερω αν τα μετράτε καλά, αλλά νομίζω ότι καπου υπαρχει καποιο λαθος για παραδειγμα γαι να φτιαξει καποιος 18 μεταξωτές κοτες χρειαζονται 72 καφε κοτες από 288 κοτες. Μόνο για αυτά χρειάζονται 180 σούπερ τροφες, παρακαλω αν κάνω λαθος διορθωστε με..
     
    Αρέσει στους stefanv1966, powerranger91 και gagalia.
  12. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλησπέρα,αγροτοπαρέα!
    οι σούπερ τροφές που αναφέρεις stefanv1966 (196)είναι για τα κοτοπουλάκια και τα παπάκια μόνο.ξέχασες να συνυπολογίσεις και τις σούπερ τροφές που θα χρειαστούμε για τις επιπλέον καφέ,μεταξωτές κότες,τις αγριόπαπιες και τις πάπιες με το λοφίο.ο αριθμός των τροφών αυτών θα εξαρτηθεί από το αν θα υπάρξει έκρηξη γεννήσεων(διπλά γεννητούρια-με την σέσουλα)ή όχι κι από τις υπερβάσεις φυσικά που ενδεχομένως να τύχουν στον καθέναν μας.
    ;)

    αν κάνουμε τις εκτροφές μία προς μία θα χρειαστούμε,αν δεν κάνω λάθος,360 σούπερ τροφές συνολικά.μία προς μία λέγοντας εννοώ χωρίς γεννητούρια και χωρίς υπεβάσεις.στην περίπτωση αυτή που είναι κι η χειρότερη οι 140 σούπερ τροφές που δίνει το δρώμενο είναι απλώς μια καλή βοήθεια.δεν αρκούν όμως για να το τελειώσει κανείς.με τις τροφές αυτές εξασφαλίζουμε και όλα τα χρωματιστά και φυσικά τα κοτοπουλάκια και τα παπάκια που απαιτούνται(και με το παραπάνω αυτά).
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/1/15
    Αρέσει σε margiecre, βιβη.2003, 2014chr και 3 σε άλλους.
  13. gagalia

    gagalia Νέος ειδικός

    Στις συχνες ερωτησεις αναφερει οτι ...
    "Στις εκτροφές ισχύει οτι ισχύει και στις κανονικές εκτροφές. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι κατά την διάρκεια του δρώμενου θα λαμβάνετε και από ένα κοτοπουλάκι/παπάκι σε κάθε εκτροφή κοτών/παπιών αντίστοιχα."
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και .eugenaki..
  14. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    το ξέρω.με 196 σούπερ τροφές εξασφαλίζει κανείς τα κοτοπουλάκια και τα παπάκια,όχι όμως όλα τα ζώα εκτροφής που απαιτούνται.είναι η καλύτερη των περιπτώσεων.οι λιγότερες δηλαδή σούπερ τροφές που πρέπει να έχει κάποιος για να το τελειώσει.μπορεί να συμπληρώσει ό,τι του λείπει από κει και πέρα αγοράζοντας από την λαϊκή. ;)
     
    Αρέσει σε elenigri, .eugenaki., βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  15. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    παιδιά πιστεύω οτι σ.κυριακο θα εχει γενιτούρια!!!μετά μην μετράτε της καφέ κοτες και αγριόπαπιες αυτες θα έρθουν ούτως η άλλος και αν ειμασται τυχεροί ισως και δεύτερης γενιάς ...αν δεν έρθουν... οι τροφές ειναι αρκετές απο το δρώμενο,
    τα γενιτούρια δεν θα δίνουν μονο κοτοπουλάκια και παπάκια !!!! τι δεν καταλαβαίνετε????
     
    Αρέσει στους tempelxanas και graganta.
  16. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    κανεις δεν ασχολειται με τα παπάκια και τα κοτοπουλάκια αυτά θα έρθουν ετσι και αλλιώς με τις εκτροφές, αυτό που λεμε είναι ότι αν δεν μπουν τα γεννητούρια το σ/κ θα χρειαστούμε 360 τροφες, αλλά και αν μπουν νομίζω ότι 260 τροφές τουλάχιστον θα χρειαστούν. Σίγουρα οι 140 σ.τ. που δίνει το ιβέντ δεν αρκούν. Φυσικά μετραει και το απόθεμα ζωων που εχει ο καθένας στην αποθήκη του.
     
    Αρέσει σε powerranger91, elenigri, LILA413 και 2 σε άλλους.
  17. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Λοιπόν επειδή υπήρξε κάποια σύγχηση με την ποσότητα των πραγματων που ζητάει η αποστολή έκατσα και πρόσθεσα ,αφαίρεσα και να τι έβγαλα:
    καφέ κότα:12
    μεταξωτή κότα:18
    κοτοπουλάκι:36
    αγριόπαπια:18
    παπάκι:62
    πάπια με λοφίο:12
    μαλλί προβάτου: 5 και για να φτιάξουμε κουβέρτες 108 σύνολο:113
    πούπουλα:8 και για κουβέρτα 54 σύνολο:62
    μωρουδιακές κουβέρτες:54
    αυγά:80
    σιτάρι:800
    για το πόσες τροφές θα χρειαστούμε δεν θέλω να μετρήσω!!
    το μόνο κουλό που παρατήρησα είναι οτι οι στάβλοι χαμαιλέοντα είναι πολλοί!!!παράξενο μου κάνει!!κατά τα άλλα τα δωράκια μου αρέσουν και πιο πολύ μου αρέσει που μπορώ να διεκδικήσω τον στάβλο μέσο αποστολής και όχι μέσο σταβλάρχη!!!
    αααα και επίσης μου άρεσε που δεν έχουμε αυτό το ράβε ξύλωνε με τα χωράφια και το μάζεμα που τόσο έχω βαρεθεί!!επίσης έχω βγάλει και κάλο στο δάχτυλο!!χαχαχα
    καλή αρχή σε όποιον προσπαθήσει συμπεριλαμβανομένου και μένα!!!
     
    Αρέσει σε RARANIARO, 2014chr, powerranger91 και 8 σε άλλους.
  18. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    μονο και μονο οι 11 απο τις 12 καφε κοτες μου τελειωσαν τις σ.τ. αναμενεται δυσκολη αρχή...εμενα οποτε μου λειπουν 1 καφε κοτα 18 μεταξωτες(18 επι 4=72 καφετιες) 25 κοτοπουλακια αφου θα δοθουν με τις κοτες,18 αγριοπαπιες,62 παπάκια,12 με λοφίο(4 επι 12=48 αγριοπαπιες),108 μαλλια(εχω 5),αυγα και σιταρια εχω πουπουλα εχω 6 ειχα 26 και θα χα 32 αλλα αν δε τα χα δωσει στην αποστολη οποτε μου μενουν 56 :oops: και σ.τ τωρα εγω τις βγαζω με τις πραξεις μου 360 τα κοτοπουλακια και τα παπακια βγαινουν με τις εκτροφες
     
    Αρέσει στους powerranger91 και GEPPO1.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλησπερα παιδια
    εφτιαξα και εγω ενα πινακα για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα και επιβεβαιωνω και την συναγροτισσα stefanv1966 στα περισσοτερα καθως και την βιβη
    ....12 καφε κοτα
    ....18 μεταξωτες κοτες
    ....18 αγριοπαπιες
    ....12 παπιες με λοφιο
    ....80 αυγα
    ....800 σιταρι
    ....36 κοτοπουλακια
    ....62 παπακια
    ....54 κουβερτες
    ....62 πουπουλα (8 αποστολη και 54 για τις κουβερτες)
    ....113 μαλλι προβατου (5 αποστολη και 108 για τις κουβερτες)
    για να φτιαξουμε τις κουβερτες θελουμε 54χ2 108 ωρες
    και εκτροφες θελουμε οποσδηποτε 36 κοτας και 62 παπιας για να παρουμε τα αντιστοιχα κοτοπουλακια και παπακια. οσο για τα υπολοιπα ζωα εκτροφης εξαρτατε και απο το αποθεμα μας.
    αρα ξεκιναμε σαν στανταρ 36+62=98 εκτροφες οποσδηποτε αρα 196 τροφες το μινιμουμ!!
    πολυ δυσκολο και απαιτητικο εβεντ. θεωρω οτι μας εχουν ξεκανει αυτα τα δυσκολα εβεντ εκτροφης. βεβαια τα δωρα ειναι παρα πολυ καλα και αξιζει τον κοπο!! μοδα ειναι θα περασει!!
    καλη επιτυχια!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/1/15
    Αρέσει σε thena, βιβη.2003, maria071966 και 12 σε άλλους.
  20. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Αναλυτής του παιχνιδιού

    Γέμισε παπάκια
    όλη η φάρμα μου η βασική,
    το άγριο λιβάδι
    από κακαρίσματα αντηχεί
    και δε μου καίγεται καρφί
    αν ακρίβυνε το μαλλί στη λαϊκή.
    Αύριο το δάσος
    από τα δέντρα του θα ξηλωθεί,
    γιατί μες το χειμώνα
    κάθε πρόβατο θα κουρευτεί,
    κάθε πάπια θα ξεπουπουλιαστεί.
    Μετά θα δουλεύει ο μύλος
    κάθε μωράκι στην κουβερτούλα του να τυλιχτεί,
    ώστε μπέιμπι σίττερ
    να γίνω εγώ η πιο καλή
    μα βάλτε γεννητούρια
    για να φτάσει κι η σούπερ τροφή!
     
    Αρέσει σε ALEKA, -marys-, tempelxanas και 21 σε άλλους.