Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Ωρολογιακός Γρίφος "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 19/4/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Ωρολογιακός Γρίφος "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ωρολογιακός-Γρίφος.35252/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ωρολογιακός-Γρίφος.35251/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλημέρα!
    Χριστός Ανέστη!
    Δεύτερο δρώμενο γι' αυτήν την εβδομάδα και μάλιστα πολύ ωραίο! :)
    Απαιτούνται εκτροφές από τρία είδη ζώων: θηλαστικά , ψάρια και ρακούν.

    [​IMG]

    Ο μηχανισμός του δρώμενου είναι γνωστός!!
    Με βάση τα βήματα δεξιά και αριστερά σημειώνουμε πρόοδο στην κεντρική μπάρα και έτσι κερδίζουμε τα βασικά έπαθλα του δρώμενου, συμπεριλαμβανομένων της φασολιάς και της κόκκινης αναβάθμισης του εργαστηρίου ρακούν.
    Έτσι , για να πάρει κάποιος μονάχα τη φασολιά (που εκεί σταματάει το δρώμενο ουσιαστικά) μπορεί να χωρίσει τις εργασίες ανάλογα με τις δικές του προσδοκίες. Για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να παίξει 100 από δεξιά και 50 από αριστερά ή 100 από αριστερά και 50 από δεξιά ή 75 εργασίες και στις δύο πλευρές. Είναι ξεκάθαρα προσωπική επιλογή του καθενός.

    [​IMG]

    Αν κάποιος όμως αποφασίσει να παίξει και τις δύο στήλες μέχρι τέλους , θα πρέπει να ολοκληρώσει την αποστολή στη λαχαναγορά όπου ζητούνται αξίες ζώων εκτροφής για να πάρει τα 2 γρανάζια ρολογιού [​IMG] που απαιτούνται στο 76ο βήμα των δύο στηλών και ύστερα να παραδώσει κάποια ζωάκια εκτροφών (2ης, 3ης, 4ης γενιάς κοκ.).
    Εδώ πέρα θα ήθελα να σημειώσω μια σημαντική βοήθεια για το πορφυρό ρακούν [​IMG] που είναι και 6ης γενιάς.
    Το ένα μπορούμε να το αποκτήσουμε από το δέντρο της σοφίας , ξεκλειδώνοντας την ανάλογη ρούνα! Έτσι, θα γλιτώσουμε και κάποιες επιπλέον εκτροφές, αξιοποιώντας δε και τα μπόλικα αστεράκια που έχουμε όλοι ;)

    Για να φτάσει κανείς στο 150 (κάνοντας 75 εργασίες και στις δύο στήλες) θα χρειαστεί τα εξής σήματα:


    95x Ρολόι θηλαστικών [​IMG] , που σε ποσότητες ζώων σημαίνει 380 θηλαστικά
    76x Ρολόι ψαριών [​IMG] , που σε ποσότητες ζώων σημαίνει 308 ψάρια
    114x Ρολόι ρακούν [​IMG] , που σε ποσότητες ζώων σημαίνει 456 ρακούν

    Οι συνολικές εκτροφές (με την προυπόθεση να μη μας δίνονται διπλά σήματα) είναι 285 και οι τροφές που χρειαζόμαστε (χωρίς χαρωπές εκπτώσεις) είναι 570. Ανακοινώθηκαν και οι ανακοινώσεις για έκρηξη γεννήσεων και ημέρα φασουλοφλουριών , χωρίς βέβαια να έχουμε ενημέρωση για τις χαρωπές εκπτώσεις. Δεν ξέρω αν θα περιμένω , θα δείξει...

    Τα ζωάκια εκτροφής που είναι από 76ο βήμα και μετά είναι τα εξής :

    [​IMG] [​IMG]


    Τα δωράκια είναι πολύ καλά. Ύπάρχουν και δύο πίκολο στο τελευταίο βήμα και θα τα πάρω φυσικά. Εξίσου ωραία είναι και τα επιμέρους δωράκια. Τέλος, για το κατάστημα θα πάρουμε 270 αστερονομίσματα τα οποία και θα αξιοποιήσουμε ανάλογα με τις προσδοκίες μας. Εγώ θα πάρω τα δενδρύλλια για αρχή και μετά κάποιον μυστηριώδη στάβλο.
    Καλή επιτυχία σε όλους!:)
     
    Αρέσει σε bmanolos, martha72, ΔΙΑΚΟΣ και 37 σε άλλους.
  3. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Καλησπέρα φίλες και φίλοι, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!
    Δεν θα έλεγα ότι με ενθουσίασαν ιδιαίτερα τα έπαθλα του δρώμενου, αλλά θα το κάνω. Βατό είναι. Κι αν μπουν και τα μίνι δρώμενα, (γεννητούρια, χαρωπές), που συνήθως συνοδεύουν τις εκτροφές, τότε τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο βατά και εύκολα.
    Το δρώμενο φίλες και φίλοι, θεωρώ ότι χωρίζεται σε τρία σκέλη.
    Το πρώτο σκέλος αφορά την εύρεση των σημάτων, το δεύτερο τα δύο γρανάζια και το τρίτο την παράδοση ζώων εκτροφής.
    1ο Σκέλος. Αναζήτηση σημάτων.
    Εργασίες και στις δύο στήλες, (αριστερή, δεξιά), από Νο1 έως Νο75
    Ρολόγια θηλαστικών 95
    Ρολόγια Ψαριών 76
    Ρολόγια Ρακούν 114

    Σύνολο Εκτροφών: 285

    Απαιτούνται:
    Ζώα Θηλαστικών 380
    Ζώα Ψαριών 304
    Ρακούν 456
    Σ.Τ. 570
    Αρώματα 1.140

    2ο Σκέλος. Τα 2 Γρανάζια

    Εργασία Νο76 και για τις δύο στήλες. Παραδίδουμε στην αποστολή ζώα, ή ζώα εκτροφής, στις αντίστοιχες αξίες.
    3ο Σκέλος. Παράδοση ζώων εκτροφής.
    Εργασίες από Νο77 έως Νο100. Τα περισσότερα ζώα εκτροφής που ζητάει να παραδώσουμε, εκτός των Ρακούν, λογικά υπάρχουν στην αποθήκη μας, κι αν δεν υπάρχουν, μπορούμε να τα φτιάξουμε, ή να τα αγοράσουμε από την λαϊκή. Όπως μπορεί ο καθένας μας.
    Για τα ζώα εκτροφής των Ρακούν, πιστεύω ότι θα βγουν άνετα μέσα από την διαδικασία, οπότε, ας μην ανησυχούμε.
    Καλή επιτυχία σε όλους μας!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/4/23
    Αρέσει σε 54640, Megas_kokoriko, minos1978 και 28 σε άλλους.
  4. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλό βράδυ σε όλη την παρέα.. θα σας δωσω μια συμβουλή και αν θελετε την ακολουθητε.. μην βαλετε όλες τις εκτροφες για κάθε ειδος μαζί.. πχ μην βαλετε 380 θηλαστικα για να παρετε τα 95 ρολογια θηλαστικών.. αφενος υπαρχουν και διπλά σηματα οπως λενε οι ΣΕ και αφετερου μπορειτε μετα απο τις πρωτες εκτροφες να χρησιμοποιησετε τα νεα ζωα για να εχετε ανωτερης γενιας.. πχ εγω επειδη εβαλα απο τωρα για να τα εχω ετοιμα εβαλα 70 θηλαστικα και τα υπολοιπα ρακουν.. μετα θα βαλω πχ 40 ψαρια και αναλογως τα υπολοιπα.. καλύτερα δηλαδη οι εκτροφες να πανε σταδιακα για να βλεπουμε τι διπλα σηματα εχουμε αλλα και για να περνουμε ζωα ανωτερης γενιας.. κατα τα αλλα ομορφα δωρακια και αρκετα καλη φασολια.. καλη διασκεδαση καλο ξημερωμα, ευχαριστουμε τους συμπαικτες για την ανάλυση και τους υπολογισμούς
     
    Τελευταία επεξεργασία: 20/4/23
    Αρέσει σε 54640, minos1978, maria_palou και 20 σε άλλους.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα και από μένα .
    Ευχαριστούμε πολύ τον Panagiotiis για την τόσο επεξηγηματική του ανάλυση. Θα μας βοηθήσει πολύ.
    Εγώ αυτήν την μέθοδο θα ακολουθήσω και θα προσπαθήσω να φτάσω μέχρι το τέλος.
    Επίσης συμφωνώ και με την GEPPO1 . Οχι όλα μαζί τα ζώα ίδιας κατηγορίας .Εμένα στο παρελθον ειχε τύχει να μου περισσέψουν
    πολλά και πάνε τζαμπα οι σ. τροφούλες μας.
    Καλή επιτυχία σε όλους μας.
     
    Αρέσει σε maria_palou, nota.dim1802, nickoikono11 και 12 σε άλλους.
  6. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Τελείωσα το δρώμενο με 0 αρώματα. Οπότε τα αρώματα δεν είναι απαιτούμενο. ;)
     
    Αρέσει σε Marinaloren, nickoikono11, maria_palou και 3 σε άλλους.
  7. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους!Ευχαριστουμε πολυ τα παιδια για τους υπολογισμους τους και τις συμβουλες τους!
    [​IMG]
    Καλη συνεχεια!!
     
    Αρέσει σε Marinaloren, toylaaaaa, maria_palou και 7 σε άλλους.
  8. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Φίλες και φίλοι, ανακαλώ. Τα αρώματα ΔΕΝ είναι απαιτούμενα..:p
    Ανακαλώ επίσης και για τα έπαθλα. Για τα 40 λεπτά που αφιέρωσα στο δρώμενο, (τα περισσότερα πήγαν στο να πατάω το κουμπί της παράδοσης xD), τα έπαθλα είναι σούπερ...:D
    Όλα στην θέση τους, μόνο η εξαργύρωση των αστερονομισμάτων μου έχει μείνει, αλλά θα την κάνω το απόγευμα με τον καφέ.
    Τώρα θα πάω για έναν υπνάκο. Κουράστηκα πολύ πατώντας για τόση ώρα το κουμπί της παράδοσης...xDxDxD

    Καλή επιτυχία σε όλους, που είναι σίγουρη. Το δρώμενο είναι εξαιρετικά βατό και απλό, τόσο απλό, που οι υπεραναλύσεις, είναι εντελώς περιττές;)
     
    Αρέσει σε Marinaloren, Hecuba, Dr.Kelly και 8 σε άλλους.
  9. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Με 2:30' ώρες χωρίς αρωμα ,με τη χρήση βιοτεχνικού (ροζ ζελέ) ,όποιος έχει υπομονή μαζεύει τα σήματα.Τώρα, πριν ή μετά τον ύπνο, πάντως θα τα μαζέψει.xD
    Μια χαρά πήγε κι αυτό το δρωμενάκι και εις άλλα με υγεία!
     
    Αρέσει σε Marinaloren, Hecuba, 66romanou και 5 σε άλλους.
  10. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    καλησπερα τελος και εγω με το δρωμενο
     
    Αρέσει σε gianniskostas_, Marinaloren, Hecuba και 7 σε άλλους.
  11. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, βατό δρώμενο με πολύ ωραία έπαθλα ειδικά τα σεντούκια ενισχύσεων και τα πίκολο.
     
    Αρέσει σε Marinaloren, Hecuba, Dr.Kelly και 8 σε άλλους.
  12. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τελος και για μενα το δρωμενο! Τρεχω να τοποθετησω τα 4 πικολακια!!!!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 10 σε άλλους.
  13. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Εγω πάντως δεν ξαναβάζω τα πικολο όλα μαζί, γιατί την άλλη φορά έβαλα 3 μαζί και μου βγήκαν 3 ίδια δωρα. Απο εδω και μπρος ενα ενα.
    Δεν ξερω αν εχω δίκιο, θα δείξει ...
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Marinaloren, nota.dim1802 και 4 σε άλλους.
  14. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη με υγεία,μιας και δεν κατάφερα μέχρι σήμερα να σας ευχηθώ!!!
    Με 200 κλικ τελείωσα και εγώ το δρώμενο. Έχοντας και από προηγούμενες χαρωπές εκπτώσεις ήδη το εκτροφείο γεμάτο, χρειάστηκα πολύ λιγότερες τροφές για την ολοκλήρωση του.
    [​IMG]
    Ήταν πολύ βατό και όμορφο δρώμενο... Τα δωράκια πολύ ωραία και ναι επιτέλους....ένα δρώμενο όπου δεν γκρινιάζουμε:p
    Καλή συνέχεια και καλό σας βράδυ!!!!

    Εγώ τα προηγούμενα τα έβαλα και τα 3 μαζί και πήρα 2 Τζακ με Δώρα και 1 Ψέκασμα λουλουδιών.... Πάρτυ έκανα μετά:pxD
    Συνήθως τα πιο άκυρα μου έρχονται θερμή νεραιδοπηγή κλπ...
    Οπότε είτε ενα ένα το βάλεις, είτε όλα μαζί αυτά θα βγάλουν αυτά που είναι προγραμματσμένα να βγούν.....
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Marinaloren, maria_palou και 6 σε άλλους.
  15. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    H διάρκεια εκτροφών μπορεί να είναι και 0:00 χωρίς αρώματα. ;)
     
    Αρέσει σε Marinaloren, Lina123, maria_palou και 2 σε άλλους.
  16. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα τέλος το δρώμενο.
     
    Αρέσει στους Lina123, maria_palou και soyla74.
  17. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα!Θα ήθελα να σε ρωτησω γιατι το εψαξα αλλα μαλλον η δεν το εχω η δεν εχω ψαξει σωστα!!
    Το πρωτο που κανουμε εινα να ξεκλειδωσουμε την ρουνα που μειωνει το χρονο εκτροφης κατα μια ωρα και ειναι μονιμο,μετα εχουμε τον ροζ ζελε που μειωνει τις εκτροφες 50% τοις εκατο και συνεχιζουμε πριν βαλουμε τις εκτροφες να κλειδωσουμε τις σειρες φασολιας (Γλυκος Παραδεισος )που εχουμε γρηγοροτερη εκτροφη κατα 20% τοις εκατο και (Απιθανα Ιγκλου)που μειωνει τις εκτροφες κατα 10% τοις εκατό..Αρα προσωπικα συγκεντρωνω το 80% τοις εκατο των εκτροφων χωρις αρωματα και θα μου γινουν πανω κατω στη μια ωρα!Το αλλο 20% τοις εκατο που μου λειπει ειναι απο σειρα φασολιας που δεν εχω;;Η απο διακοσμητικο;;Η απλως κατι που μου διαφευγει!!Σε ευχαριστώ εκ το προτέρων!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 20/4/23
    Αρέσει σε rixainrempite, Marinaloren, Lina123 και 2 σε άλλους.
  18. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλησπέρα! Όλα καλά, όλα όμορφα, όλα ωραία. Πολύ ευχάριστο δρώμενο με ή χωρίς αρώματα, ειλικρινά έχουν πολύ μικρή αξία για να το κάνετε τόσο θέμα.
    Τώρα γιατί οι φασολιές είναι τόσο συγκεκριμένες με το τι δίνουν δεν το καταλαβαίνω αλλά whatever. :p
     
    Αρέσει σε nickoikono11, rixainrempite, Marinaloren και 2 σε άλλους.
  19. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αν εννοείς με φιορίνια οκ. Δε ξέρω άλλο τρόπο και θα ήθελα να μάθω. Γενικά ο πιο μικρός χρόνος που έχω πετύχει, είναι τα 5 έως το πολύ 7 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Καληνύχτα!
     
  20. Hecuba

    Hecuba Ανερχόμενος συντάκτης

    Μράβο σε όσους ολοκληρωσαν τις αποστολές.Αλλά εχω ενα μικρό παράπονο όλα τα δρώμενα είναι για συν αγρότες υψηλού επιπέδου εμεις οι πλήβειοι που να τα βρρούμε τόσα ρακούν
     
    Αρέσει στον/ην soyla74.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.