Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Χαρούμενα Μπαλώματα ΙV "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 25/5/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Στα 140 παιχνιδια εχω μαζεψει 98 αστερονομισματα και ειμαι ολη τη μερα (ανα τριωρο) πανω απο τον υπολογιστη! Θα προσπαθησω να μαζεψω τα 200 αστερονομισματα για τις αναβαθμισεις του εστιατοριου Τζο!! Συμφωνω λοιπον και επαυξανω οτι πρεπει να μειωθει το κοστος των αναβαθμισεων της φασολιας!!!!!
     
    Αρέσει σε maria22, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 7 σε άλλους.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα ... δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας προσπάθεια... σε κάθε παιχνίδι βάζεις όσα πλακίδια θες και προχωράς όσο θές... απλά οι αλλαγές είναι περιορισμένες.. νομίζω 4 ή 5 αλλαγές δικαιούσαι και η πρώτη είναι δωρεάν στις άλλες καταναλώνεις κουμπί.
    παρεμπιπτόντως επειδή τα κουκιά δεν βγαίνουν μάλλον δεν θα κυνηγήσω καθόλου την φασολιά, ούτως ή άλλως δεν είναι και καμιά σοβαρή φασολιά, απλά συμπαθητική, και θα προσπαθήσω για τις αναβαθμίσεις αν και είναι πανάκριβες.. τελικά το παιχνίδι είναι σχεδόν ανέφικτο για κάποιον που θέλει και την φασολιά και το εστιατόριο...
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/5/21
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  3. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Την καλημέρα μου! Αλήθεια ,ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, 30% πε/τπε για μιάμιση ώρα και 22.700 χαρτοτάλιρα, αξίζει να δώσουμε 200 αστερονομίσματα για τις αναβαθμίσεις που χρειάζονται για το διακοσμητικό? τα υπόλοιπα δώρα, είναι πολύ πιο ωραία ,πάντα κατά την άποψη μου,και χρειαζούμενα.Τουλάχιστο θα έπρεπε αν όχι να μειωθεί το κόστος των αναβαθμίσεων, να καταφέρναμε πιο εύκολα τα αστερονομίσματα. Αυτά και χωρίς να παρεξηγηθώ παρακαλώ! Έχω παίξει 89 παιχνίδια κι έχω 129 αστερονομίσματα.Καλή δύναμη!:inlove:
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  4. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα σε ολη την φαρμοπαρεουλα !!!
    Μολις εφτασα στα 107 παιχνιδια με οφελος μονο 67 αστερονομισματα.:cry::cry:
    Εχω παιξει πολλες φορες αυτο το δρωμενο με εξαιρετικα αποτελεσματα ,οποτε δεν θα ελεγα οτι ειναι
    αποτελεσμα κακου χειρισμου. Κατι αλλο φταιει. Οντως θα συμφωνησω κι εγω οτι δυσκολα θα βγουν τα αστερονομισματα
    που χρειαζομαστε, για τις αναβαθμισεις του Τζο και της φασολιας.Ας μην μιλησω για τα υπολοιπα δωρακια .
    Θα πρεπει δυστυχως να διαλεξουμε. Και δεν ειναι καθολου ευχαριστο αυτο.
    Η επιλογη αυτων ,ειναι προσωπικη και υποκειμενικη υποθεση αλλα για μενα ειναι λαθος να μπαινουν στο καταστημα
    αμοιβες ,που κατα τα λεγομενα των περισσοτερων συμπαικτων ειναι ανεφικτο να κερδηθουν.
    Ας εχουμε ολοι μας, τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα.
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, vagelis1968 και 5 σε άλλους.
  5. stelios.kavala

    stelios.kavala Βετεράνος του παιχνιδιού

    :cry:Και εγώ που δεν μπορώ να μπω στο δρώμενο τι να κάνω :cry:
     
    Αρέσει στους Lina123, -sia1971- και GEPPO1.
  6. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    στα 189 παιχνιδια 300 αστερονομισματα.πηρα τις διακοσμησεις του διακοσμητικου της φασολιας και 2 του εστιατοριου.απλα πιστευω οτι δεν πρεπει να τελειωνουμε το παιχνιδι γρηγορα οταν δεν μας ερχονται μπλε,να συνεχιζουμε με τα υπολοιπα μεχρι να ξαναβγαλει μπλε.φυσικα πρεπει να υπολογιζουμε να εχουμε θεσεις κενες για συνεχομενα μπλε.εγω σχεδων γεμιζω ολο το ταμπλο καθε φορα,σταματαω μονο οταν δεν εχω χωρο συνεχομενο για τα μπλε...
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  7. HLIANAKI2

    HLIANAKI2 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    τα μπαλωματα μου εμφανιζονται αχρωμα εχει αλλος το ιδιο προβλημα?
     
    Αρέσει στους nickoikono11 και -sia1971-.
  8. ingridv

    ingridv Ενεργός συντάκτης

    HLIANAKI12 - στις Σ.Ε. λέει...
    Αν κάποιο πλακίδιο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί δεν υπάρχει ίδιο χρώμα να τοποθετηθεί, θα εμφανίζεται γκρι.
    Το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά ότι δεν βλέπω τι χρώματα (μπλε - λευκό - κόκκινο) έχουν τα γκρί πλακίδια.
    Και όσο για τα αστερονομίσματα θα συμφωνήσω ότι είναι πολλά για να πάρουμε τις αναβαθμίσεις της φασολιάς και του εστιατορίου.
     
    Αρέσει στους Lina123, skias10, vagelis1968 και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. HLIANAKI2

    HLIANAKI2 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    σε ευχαριστω δεν το ειχα προσεξει
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και -sia1971-.
  10. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Τώρα δηλαδή είναι "χαρούμενα" αυτά τα μπαλώματα;;;; που μπλε ύφασμα ζητάς και σου έχονται όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου;;; δηλαδή και να θέλεις να ξοδέψεις λιπάσματα για να κάνεις πιο πολλά μπαλώματα κανένας δεν σου λέει ότι θα βρεις τα μπλε που χρειάζεσαι... και μας έχουν δέσμιους με τις αναβαθίσεις του Τζο για να μη πω και τίποτε άλλο τι μας έχουν... όχι κύριοι δεν τα χαίρομαι τα μπαλώματα αυτά...
     
    Αρέσει σε dafni_mat, martha72, skias10 και 2 σε άλλους.
  11. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Τι άλλο σας έχουν και δεν το λες;
    Θα σε παρακαλέσω να προσέχεις πως εκφράζεσαι. Δεν θα ανεχτουμε αναρτήσεις τέτοιου ύφους και στυλ.
    Όλες οι πίστες δίνουν αστερονομισματα. Λυπάμαι αν δεν ξέρεις πως να παίξεις για να κερδίσεις αστερονομισματα. Αντί να εκφράζεσαι λοιπόν με αυτό το ύφος, ρώτα τους συμπαίκτες σου να σου εξηγήσουν την στρατηγική του δρώμενου.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  12. kiriakos2004

    kiriakos2004 Επαγγελματίας του φόρουμ

    Κέρδισα ένα μπόνους 100 τις 100 από το ροδάνι χρησιμοποίησα και ένα από την αποθήκη μου,έτσι έφτασα τα 248 παιχνίδια. Πήρα την φασολιά και 242 αστερονομίσματα. Το διακοσμητικό με τις αναβαθμίσεις του τοποθετήθηκε στην φασολιά.Εύχομαι να καταφέρω να αποκτήσω και τις αναβαθμίσεις του Τζο. Καλή συνέχεια σε όλους μας. Καλή κι ευχάριστη μέρα να έχουμε!
     
    Αρέσει σε gianniskostas_, Lina123, vagelis1968 και 6 σε άλλους.
  13. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    στα 245 παιχνιδια πηρα τη φασολια με τις αναβαθμισεις και τις αναβαθμισεις εστιατοριου.8α συνεχισω λιγο ακομα για τους σταυλους.νομιζω το κολπο ειναι να γεμιζεις το ταμπλο αφηνοντας χωρο για μπλε συνεχωμενα οσο ειναι δυνατον!
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, Lina123, vagelis1968 και 5 σε άλλους.
  14. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Και φτανω στη φασολια, και παω να βαλω τη ρομποτικη και βλεπω οτι θελει και τη δευτερη αναβαθμιση την οποια βεβαια δεν ειχα δει απο την αρχη οτι την ηθελε , για να παρει καποιος τη φασολιααααα! Ετσι λοιπον, εχοντας τα 200 αστερονομισματα, τα οποια αναβαθμιζουν μεν τη ρομποτικη αλλα δεν αναβαθμιζουν το εστιατοριο και αντιστροφως, καθομαι και σκεφτομαι!
    Κατοπιν ωριμου σκεψεως λοιπον θα παρω τη φασολια, και στο υπολοιπο δρωμενο που απομενει θα προσπαθησω να παρω 1 ή 2 αναβαθμισεις του εστιατοριου!(γιατι για παραπανω δεν με βλεπω)! Διοτι δεν ξερω τι μας ξημερωνει με τα υπολοιπα δρωμενα που θα εχει τις αναβαθμισεις του Τζο και αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω σε ολα!! Προχωραω λοιπον στα σιγουρα, και ας μην τις παρω ολες τις αναβαθμισεις του εστιατοριου! Καλη συνεχεια σε ολους!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 29/5/21
    Αρέσει σε maria22, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 11 σε άλλους.
  15. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Και αφού έχω κάνει τα αδύνατα δυνατά για να ενώσω όσο το δυνατόν περισσότερα συνεχόμενα μπλε πλακίδια και έχοντας έως τώρα τοποθετήσει 181 υφασμάτινα πλακίδια ... κοιτάω τα αστερονομίσματα μου και είναι 181 !!! Φοβερή σύμπτωση!
    Τέλος πάντων ... αν κρίνω από άλλους αγρότες και ευχαριστημένη πρέπει να μαι... Συνεχίζω φυσικά ... μήπως ως τη λήξη του δρώμενου καταφέρω να μαζέψω τα 400 που θέλω για τις 2 αναβαθμίσεις του διακοσμητικού της φασολιάς και τις 4 αναβαθμίσεις του Τζο.
    Αν και χωρίς μπόνους συγκομιδής από το ροδάνι χλωμό το κόβω ... :p
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, Lina123, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  16. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Ό,τι καλύτερο έχω καταφέρει.. Όλα τα άλλα παιχνίδια μαξ 15 αστερονομίσματα.
    Μια γενική απογοήτευση υπάρχει γενικά. Κι αυτό κυρίως επειδή δεν πίστευα ποτέ ότι θα μας το έκαναν τόσο δύσκολο να συμπληρώσουμε μια φασολιά και ένα διακοσμητικό. Δεν μιλάω καν για άλλα δώρα αξίας. Απλά τραγικό.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε icons1, Megas_kokoriko, vagelis1968 και 15 σε άλλους.
  17. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Μέχρι στιγμής έπαιξα 273 παιχνίδια με ένα 200% και 100% από το ροδάνι. Μάζεψα 300 νομίσματα και υστερώ σε αναδυόμενα. Θα βάλω γαρύφαλλο το βράδυ. Ευελπιστώ ότι στις δύομιση μέρες που μας μένουν θα μπορέσω να μαζέψω άλλα 100 νομίσματα για τις αναβαθμίσεις του Τζο. Αν όχι ... τι να κάνουμε. Παιχνίδι είναι. Τα υπόλοιπα δωράκια , από τη στιγμή που δεν έχει σούπερ τροφή, δεν με ενδιαφέρουν τόσο.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, nickoikono11, IRENE26 και 7 σε άλλους.
  18. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Σας γλυκοκαλημεριζω ολους !!!
    Εχω παιξει 195 παιχνιδια.Εχω μαζεψει μονο 154 αστερονομισματα.
    Την φασολια θα την εξασφαλισω σιγουρα ,ομως παλευω για να μαζεψω τα αστερομισματα που χρειαζονται
    για τις αναβαθμισεις της.Χωρις αυτα μου ειναι αχρηστη.Σε 2η μοιρα εχουν περασει οι αναβαθμισεις του Τζο.
    Το ροδανι μου παιζει κρυφτουλι.Μπονους ουτε για πλακα δεν μου ερχεται.
    Ειναι ενα δρωμενο που το εχουμε παιξει πολλες φορες στο παρελθον και τις περισσοτερες πηγαινε αψογα.
    Δεν ξερω τι παει στραβα στο συγκεκριμενο.Βλεπω ομως οτι πολλοι συμπαικτες μας αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα.
    Ευτυχως δεν εχω θεμα με τα αναδυομενα.Θα κανω οτι καλυτερο μπορω στις επομενες μερες που μας
    απομενουν και ευχομαι να ερθουν τα πολυποθητα τζην υφασματα σε αφθονια αλλιως, θα παει απατο κι αυτο το
    δρωμενο.
    Καλη Κυριακη σε ολους !!!
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε soyla74, dafni_mat, nickoikono11 και 10 σε άλλους.
  19. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    [​IMG]

    Καλησπέρα σε όλους. Το περίμενα δυσκολότερο με όσα διάβαζα στην κουβεντούλα αλλά τελικά τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από ότι περίμενα καθώς δεν χρειάστηκε ροδάνι, σούπερ λιπάσματα κλπ. Ευτυχώς βέβαια γιατί το ιβέντ ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, στην προσπάθεια μου να ανοίξω μερικά κασόνια γύρων χάθηκαν μερικές εκατοντάδες απλοί γύροι .

    [​IMG]

    Το Γιούπι όλα τα λεφτά και όταν το επόμενο πρωινό πας να πάρεις τους 10 γύρους από τα καθημερινά δώρα και σου βγάζει πινακάκι για να μην την πατήσεις και χάσεις 1 γύρο επειδή έχεις 90 ... -.-
    Είπα να γράψω την «τακτική» που ακολούθησα στα παιχνίδια μήπως βοηθηθεί κάποιος.
    Βασικά τα διπλά κουμπιά που είχα από τις συγκομιδές της υφασματομιμοζας ήταν αρκετά ώστε να μπορώ να κάνω όσες αντικαταστάσεις επιτρέπεται στην αρχή κάθε παιχνιδιού. Τις φορές που έκανα όλες τις αντικαταστάσεις και δεν έρχονταν αρκετά τζην έβαζα 2 πλακίδια και τέλος (ειδικά στα μικρα ταμπλό ή στα μεσαία με πολλά νεκρά κουτάκια)
    Όταν τα τζην πλακίδια έρχονταν με καλό ρυθμό δεν βιαζόμουν αλλά σκεφτόμουν πως θα τα τοποθετήσω ώστε να μπορώ να βάλω και στη συνέχεια τα επόμενα τζην πλακίδια. Προσπαθούσα να αφήσω ένα χώρο (που συνήθως είναι 2 γραμμές οριζόντιες ή κάθετες) που θα μπορούσα να τα βάζω, και αν έρθει κάποιο διπλό τζην προσπαθούσα να δημιουργήσω και άλλη περιοχή. Σε καμία περίπτωση δεν έκλεινα αυτή την περιοχή βάζοντας κουτάκια άλλου χρώματος … όλα τα τζην κουτάκια πρέπει να είναι μαζεμένα σε μια περιοχή (συνεχόμενα). Στα μικρά ταμπλό με τα πολλά νεκρά κουτάκια είναι άχρηστο να πάρεις 2 αστερονομίσματα από εδώ και 3 από εκεί ξοδεύοντας δεκάδες πλακίδια, στα μεγάλα ταμπλό είναι κρίμα να μην πάρεις αρκετά περισσότερα αστερονομίσματα όταν έρθουν αρκετά τζην πλακίδια. Όποτε αναγκαζόμουν να παίξω κλείνοντας στην ουσία την περιοχή των τζην πλακιδίων τερμάτιζα το παιχνίδι. Δεν χρειάστηκε να το κάνω βέβαια αυτό στην αρχή κάποιου μεγάλου ταμπλό με πολλά ελεύθερα κουτάκια ... τα μεγάλα ταμπλό καλά είναι να τα γεμίζουμε αρκετά.
    Σίγουρα και η τύχη παίζει ρόλο, ένας καλός ρυθμός τζην πλακιδίων είναι απαραίτητος. Είναι περίεργο πάντως που στο ίδιο ταμπλό με την Dr.Kelly έκανα και εγώ το καλύτερο σκορ.

    [​IMG]

    Και όλως τυχαίως βλέπω στο αγγλικό φόρουμ ότι στο ίδιο ταμπλό 2 συμπαίκτες μας πήραν 96 αστερονομίσματα. Προσπαθήστε σε αυτό το ταμπλό να υπάρχουν διπλά κουμπιά για αντικαταστάσεις και να βάλετε όσο το δυνατόν περισσότερα τζην πλακίδια μαζί.
    Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε SavoirAimer..., soyla74, vagelis1968 και 18 σε άλλους.
  20. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    γεια σας παιδιά.. εγω μέχρι στιγμής έπαιξα 170 πλακάκια... εχω πάρει τις αναβαθμίσεις του εστιατορίου και εχω αλλα 176 νομίσματα... θα πάρω διάφορα δωράκια πχ βοηθούς... με την φασολιά και το διακοσμητικό δεν θα ασχοληθώ καθόλου... τα θεωρώ άνευ σημασίας οπότε δεν θα χαλαλίζω ούτε ενα νόμισμα..
     
    Αρέσει σε soyla74, maria_palou, dafni_mat και 6 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.