Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Φύλλα που Αλλάζουν "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 12/9/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Φύλλα που Αλλάζουν "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Φύλλα-που-αλλάζουν.36031/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Φύλλα-που-αλλάζουν.36030/


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]


    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην αγροτιά.. ένα δρώμενο απλό και βατό απο όλους νομίζω.. τα δωράκια καλούτσικα, πολύ καλές οι φωλιές και τα φαρμερομπόνους καθως και το διακοσμητικο αλλα για μόνο 5 χρήσεις δυστυχως.. η φασολιά καλούτσικη και αυτη..
    θα χρειαστούμε
    3500 Αλατισμένο λουλούδι, 245 Φθινοπωρινό κάστανο
    και 30 Κάστανα γιαχνί δηλαδη ακόμα 4.500 Αλατισμένο λουλούδι και 300 Φθινοπωρινά κάστανα
    σύνολο 8000 Αλατισμένο λουλούδι και 545 Φθινοπωρινά κάστανα
    καλή επιτυχία σε όλους
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, jimthrilosgate7, Marinaloren και 22 σε άλλους.
  3. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα σε σενα κ ολους...
    εγω παλι τα φυτα που χρειαζονται τα βγαζω 7100 +4500=11600
    μαλλον σου ξεφυγαν τα 3600του τελευταιου βηματος...
    τ αναδυομενα ειναι σωστα....
    καλη μας συνεχεια
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, jimthrilosgate7, Marinaloren και 16 σε άλλους.
  4. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αρα συμφωνα με τους προλαλησαντες (ευχαριστουμε και τους δυο για τη βοηθεια τους GEPPO1 +alexbas), χρειαζομαστε :

    11.600 φυτα και 545 αναδυομενα!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 18 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    έχεις απόλυτο δίκιο.. εκανα πως δεν τα ειδα μηπως και εξαφανιστούν χαχα πάντως με αυτα τα 3600 που εκανα πως δεν είδα, τα πράγματα δυσκολεύουν λίγο
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, misirli, -ΡΙΚΑ1985- και 9 σε άλλους.
  6. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλησπέρα:)
    Οι ακαδημαικές υποχρεώσεις δεν με αφήνουν να είμαι πολλές ώρες πάνω απο τον υπολογιστή, αλλά τελείωσα το δρώμενο σήμερα το μεσημέρι.
    Στάθηκα πάλι τυχερός στο ροδάνι και έτσι με το ένα 100άρι μπόνους συν το δίκο μου 100άρι στη διαμαντένια, τελείωσα το δρώμενο με 5 μαζέματα σε άνετα χωράφια!

    [​IMG]
    Ευχαριστώ τους συμπαίκτες για τους υπολογισμούς!:music:
    Καλή συνέχεια σε όλους!!!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, siourdistan, Hecuba και 9 σε άλλους.
  7. iridaki

    iridaki Ειδικός του φόρουμ

    ελπιζω να το τελειωσω εστω και προς το τελος του χρονου
     
    Αρέσει στους Lina123, Hecuba και αμφιθεα.
  8. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα τέλος και εγώ με το δρώμενο.
     
    Αρέσει στους Lina123, Hecuba και αμφιθεα.
  9. elenalda3252

    elenalda3252 Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα! Ποια βιοτεχνικά αγαθά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μειώσω τον χρόνο παραγωγής των φυτών του δρώμενου και να αυξήσω την παραγωγή;
     
    Αρέσει στον/ην Hecuba.
  10. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος

    δεν υπαρχει βιοτεχνικο για να μειωσεις τον χρονο παραγωγης των φυτων του δρωμενου

    μειωση στα φυτα γινεται με νερο κοπρια και σουπερ λιπασμα

    αλλα υπαρχουν 2 βιοτεχνικα αγαθα χριστουγεννιατικο στολεν και λευκη αγνοτητα τα οποια κανουν πιο ισχυρη την χρηση του σουπερ λιπασματος οποτε αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις σουπερ λιπασμα πριν το κανεις βαλε αυτα τα δυο βιοτεχνικα αγαθα

    τωρα για να αυξησεις την παραγωγη χρησιμοποιησε

    τσαντι καροτου μηλου το οποιο δινει +2 φυτα σε καθε χωραφι

    αν δεν εχεις τσαντι η ειναι ακριβο για να το αγορασεις τοτε χρησιμοποιησε

    μαρμελαδα κολοκυθι που δινει +1 φυτο σε καθε χωραφι

    καλο μεσημερι ελπιζω να σε βοηθησα
     
    Αρέσει σε Hellenagal200010, Marinaloren, siourdistan και 2 σε άλλους.
  11. elenalda3252

    elenalda3252 Αρχάριος στο φόρουμ

    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όταν λες ότι το Χριστουγεννιάτικο στόλεν και η λευκή αγνότητα κάνουν πιο ισχυρή τη δράση του σούπερ λιπάσματος, τι εννοείς;
     
    Αρέσει στους Marinaloren και Hecuba.
  12. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος


    Σου δινω ενα παραδειγμα
    εστω οτι εχουμε φυτα που θελουν 5 ωρες για να γινουν

    αν χρησιμοποιησεις σουπερ λιπασμα χωρις τα βιοτεχνικα αυτα αγαθα ο χρονος θα παει πχ 2 ωρες

    ενω αν βαλεις αυτα τα βιοτεχνικα αγαθα πριν την χρηση του σουπερ λιπασματος και μετα βαλεις σουπερ λιπασμα θα παει πχ 1 ωρα

    (οι ωρες ειναι τυχαιες παραδειγμα δινω)

    ουσιαστικα με την χρηση αυτων των βιοτεχνικων αγαθων ΠΡΙΝ την χρηση του σουπερ λιπασματος το σουπερ λιπασμα θα μειωνει πιο πολυ των χρονο των φυτων σου
     
  13. elenalda3252

    elenalda3252 Αρχάριος στο φόρουμ

    Σε ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες αρκετά!
     
    Αρέσει στον/ην Hecuba.
  14. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος

    Παρακαλώ αυτός είναι ο ρόλος του φόρουμ έτσι και αλλιώς να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον
     
  15. siourdistan

    siourdistan Τακτικός στο φόρουμ

    επειδή έχω παντού άνετα χωράφια λόγω σχολείου κ δε θέλω να ξηλώνω σε κάθε εβεντ, μπορείς να μας πεις συνοπτικά τα βήματα για 5 μαζέματα
     
    Αρέσει στους Hecuba και soyla74.
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Γεια σου.
    Φυσικά να σου εξηγήσω, αλλά αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι πως τα άνετα χωράφια απαιτούν κι κάποια μπόνους.
    Εγώ χρησιμοποιώ τα άνετα μόνο και εφόσον έχω κερδίσει κάτι από το ροδάνι, όπως και τώρα στο δρώμενο. Έτυχα ένα 100άρι συνολικών εσόδων και έτσι έβαλα και ένα δικό μου 100άρι εσόδων στη διαμαντένια και έπαιρνα από κάθε χωράφι 51 φυτά. Εξού και τα 5 μαζέματα.
    Φυσικά χρειάζεται να έχουμε βάλει στη χρυσή θέση τα βιοτεχνικά για αύξηση απόδοσης ΣΛ (λευκ. αγνότητα & χρ. στόλεν) και φυσικά αν έχεις κάποια φασολιά που δίνει τον προαναφερόμενο μπόνους (πχ. εγώ έχω τη φασολιά από το δρώμενο "Τα βότανα του Φαραώ").
    Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
     
    Αρέσει σε Hellenagal200010, Marinaloren, Hecuba και 8 σε άλλους.
  17. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Μην αγχώνεσαι μια χαρά θα βγεις το δρώμενο, έχεις μέρες μπροστά σου..
    Εγώ δεν έχω βάλει κανένα μπόνους, μαζεύω μικρά χωράφια 3 φορές την ημέρα και θα το τελειώσω χαλαρά.
     
    Αρέσει σε Marinaloren, misirli, Hecuba και 3 σε άλλους.
  18. siourdistan

    siourdistan Τακτικός στο φόρουμ

    τι εννοείς "100αρι συνολικών εσόδων". τη χρυσή θέση στα βιοτεχνικά την καταλαβαίνω. τη φασολιά δεν την έχω. έχω καιρό να κερδίσω κάτι μιας και κ δεν ακολουθώ τακτική. δε θέλω να ξηλώνω συνέχεια τη φάρμα
    αυτό που έκανα σε αυτή είναι σούπερ λίπασμα και της ζωζώς και πιο πριν λευκή αγνότητα ή τσατνί. πήγε πολύ καλά
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
  19. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλημέρα.
    100άρι συνολικών εσόδων εννοώ αυτό :
    [​IMG]
    Υπάρχει και ένα ανάλογο μπόνους (100% συνολικών εσόδων) που μπαίνει στη διαμαντένια θέση!
    Κοίτα ο καθένας επιλέγει πως θα κινηθεί στη φάρμα του. Όλα είναι θέμα προσωπικής αξιολόγησης και επιλογής. Εγώ όπως σου είπα και πιο πάνω χρησιμοποιώ τα άνετα χωράφια μόνο και εφόσον έχω κάποιο μπόνους από το ροδάνι! Αλλιώς παίζω εμπειρικά. Μικρά χωραφάκια με τσάτνυ στη διαμαντένια και σπερνοθερίζω.
    Αυτό που θέλω να σου επισημάνω βέβαια, και πάρτο σαν συμβουλή, καλό είναι να προσαρμόζουμε τη φάρμα με τα δρώμενα. Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις βοηθηθεί με αυτή τη τακτική, αλλά δεν σου τελειώνει έτσι το ΣΛ; Ομοίως και το σούπερ λίπασμα της Ζωζώς;
     
    Αρέσει σε soyla74, Marinaloren, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  20. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τελος και για μενα το δρωμενο, χωρις τη βοηθεια απο το χωριατοροδανι! Απλα μαζευα καθε 4 ωρες..... οποτε μπορουσα, και τα 3 πρωτα παιχνιδια τα τελειωσα με σουπερ λιπασμα!!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 7 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.