Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Φρουταγορά"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 1/7/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα στην αγροτοπαρέα, παράξενο και αρκετά ενδιαφέρον το νεο δρώμενο, που αρχίζει αύριο το μεσημέρι. Θεωρώ οτι θα "ξεπουληθούμε" αδειάζοντας την αποθήκη μας απο καρπούς δέντρων. Εμένα πάντως μου φαίνεται δύσκολο. Κι εχω παρατηρήσει στον εαυτό μου, πως με τα αστερονομίσματα έχω θέματα. Οτι έχει σχέση με αστερονομίσματα ολα στραβά κι ανάποδα μου πάνε. Γι αυτό θα το δοκιμάσω με πολύ προσεκτικά βήματα και χωρίς άγχος και ανάλογα το πως θα παει, θα προχωρήσω.
    Καλή μας επιτυχία εύχομαι και υπομονή!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, jimixatz και 8 σε άλλους.
  2. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ



    Γιατί να κάνεις το 7ο βήμα του μικρού βήματος και να πληρώσεις 44.000 χτ για κάθε αστερονόμισμα και να μην κάνεις το 1ο βήμα του μεσαίου καλαθιά που θα πληρώσεις 24.000 ΧΤ ανα αστερόνισμα; o_O
    Θα πρέπει να κάνουμε βήματα από όλα τα καλάθια και όχι να περιοριστούμε σε ένα καλάθι καθώς αυτό θα μας κοστίσει πολύ περισσότερο.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 13 σε άλλους.
  3. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Μα τι λες; Ξέχασες το δενδροκομείο; Χώρος άπλετος! Το λύσανε αυτό το θέμα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/7/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, .eugenaki., ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 20 σε άλλους.
  4. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Πολύ σωστά... λάθος μου γιατί υπολόγισα με τον Μ.Ο. ανά αστερονόμισμα... (Ευχαριστώ lagoudaki)

    Ο πιο σωστός και οικονομικός τρόπος να κερδίσουμε τα 63 Αστερονομίσματα... μετά από αρκετούς υπολογισμούς είναι...

    Σειρά αγοράς​
    Καλάθι​
    Αστερονομίσματα​
    Αξία Καρπών​
    1​
    Μεσαίο​
    3​
    72000​
    2​
    Μικρό​
    1​
    20000​
    3​
    Μικρό​
    1​
    24000​
    4​
    Μικρό​
    1​
    28000​
    5​
    Μεγάλο​
    8​
    224000​
    6​
    Μεσαίο​
    3​
    82800​
    7​
    Μεσαίο​
    3​
    93600​
    8​
    Μικρό​
    1​
    32000​
    9​
    Μικρό​
    1​
    36000​
    10​
    Μεγάλο​
    8​
    246400​
    11​
    Μεγάλο​
    8​
    268800​
    12​
    Μεγάλο​
    8​
    291200​
    13​
    Μεσαίο​
    3​
    104400​
    14​
    Μεσαίο​
    3​
    115200​
    15​
    Μικρό​
    1​
    40000​
    16​
    Μικρό​
    1​
    44000​
    17​
    Μεγάλο​
    8​
    313600​
    18​
    Μικρό​
    1​
    48000​
    Σύνολο​
    63​
    2084000​

    Όπως λοιπόν πολύ γρήγορα και σωστά αποδείχθηκε, υπάρχουν πολλοί τρόποι να "αγοράσει" κανείς τα δώρα... το θέμα είναι να βρεθεί ο πιο οικονομικός γιατί αλλιώς.... μετά θα κλαίμε.

    Για να συγκεντρωθεί το παραπάνω ποσό / αξία καρπών, χρειάζεται κανείς 12.259 σφενδάμια του οποίου η αξία ανά καρπό είναι 170 χορτοτάλιρα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, vagelis1968 και 20 σε άλλους.
  5. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    πονοκεφαλο εχω!!! μκρο ,μεσαιο και μεγαλο ζαλιστηκα,μπραβο σε οσους καθησαν και εκαναν υπολογισμους!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 12 σε άλλους.
  6. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Ας έρθω κι εγώ να πω ότι όλοι οι υπολογισμοί είναι λάθος και άδικος κόπος :p
    Όλα θα εξαρτηθούν από τα αναδυόμενα και τα δώρα γειτόνων και φίλων,
    με 400χτ αξία θα καλυφθεί ένα μεγάλος μέρος.
    Δεν έχω κάνει κανέναν υπολογισμό. Θα δω πρώτα πως θα πάει η ροή των αναδυόμενων ;)
    Μην ξεχνάτε, παράδοση καρπών την τελευταία μέρα και αφού δώσουμε ότι έχουμε μαζέψει από φρούτα έκπληξη.
    Μην βιαστείτε λοιπόν.


     
    Αρέσει σε kolokythopitas, monolith2, .eugenaki. και 28 σε άλλους.
  7. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    με προλαβες ακριβως στο τσακ ευα..κι εγω αυτο ακριβως θα εγραφα!εχουμε 4 ημερες ..με μονο τα 20 δωρα εχουμε αξια 32.000! τωρα αν βαλουμε κ τα αναδυομενα (παντα με βαση τον ρυθμο που θα ερχονται)το ποσο που θα χρειαστει να παραδωσουμε απο τους ηδη υπαρχοντες καρπους λογικα θα ειναι πολυ μικροτερος...!
    με την σειρα μου θα ηθελα κι εγω να ευχαριστησω ολους τους συμπαιχτες για τους υπολογισμους τους ! βοηθανε παρα πολυ!να επισημανω κι εγω επισης οτι παραδιδουμε την τελευταια ημερα για να γλυτωσουμε αξια απο τα αναδυομενα!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 17 σε άλλους.
  8. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    βρε γείτονα,πόσοι λαμβάνουν και τα 20 δώρα που δικαιούνται την ημέρα από γειτονάκια-φιλαράκια;μην κοιτάς εμάς τους παλιούς που μέσα στα χρόνια που παίζουμε έχουμε αποκτήσει πολλούς φίλους που μας στέλνουν συχνά-πυκνά δώρα από τους πολλαπλούς λογαριασμούς τους κι εμείς με την σειρά μας βοηθάμε αυτούς.γνωρίζω πολλά άτομα σε μεγάλα μάλιστα επίπεδα που δεν παίρνουν πάνω από 5-6 δώρα ημερησίως.και λογικό το βρίσκω.με 7 δώρα την ημέρα σε ποιον θα πρωτοστείλουν να ανταποδώσουν;οπότε τα φρούτα έκπληξη από δώρα δεν τα θεωρώ σημαντική βοήθεια σε γενικές γραμμές,τουλάχιστον όχι για όλους.αυτό για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
    τα αναδυόμενα σίγουρα θα είναι μια σημαντική βοήθεια που σαφώς και σκοπεύω να εκμεταλλευτώ στο έπακρον κι ό,τι υπολείπεται θα το συμπληρώσω κι εγώ με καρπούς όλων των ειδών(κι όχι μόνο σφενδάμια,ανάλογα τι με συμφέρει).
     
    Αρέσει σε graganta, kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 16 σε άλλους.
  9. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    δημητρη σαφως κ δεν παιρνουν ολοι τα 20 δωρα..αλλα κ να τα παιρνουν σαφως επισης ειναι πολυ μικρη η βοηθεια 100 πχ δωρων μπροστα στα 1.100 (οπως στο προηγουμενο ιβεντ) η κ σε ακομη περισσοτερα απο παλιοτερα ιβεντς!απλα υπαρχουν ορισμενα δρωμενα που το καθε αναδυομενο-δωρο εχει ξεχωριστη αξια πολλαπλασια σε σχεση με την ονομαστικη του αξια..δηλ.αλλο ειναι ενα πανω -ενα κατω αναδυομενο -δωρο την στιγμη που σε καθε μαζεμα εχουμε συγκομιδη 120-150-180 αναδυομενα (περισσοτερα απ'οσα δωρα θα παρει κανεις σε ολη την διαρκεια ενος ιβεντ) και στο τελος βρισκομαστε με ενα καθολου ευκαταφρονητο περισευμα αχρηστων αναδυομενων,και αλλο ενα δρωμενο που το καθε αναδυομενο -δωρο παιζει σημαντικοτατο ρολο στο τελικο ''στοχο''της εκπληρωσης του δρωμενου..και μια τετοια περιπτωση ειναι κατα την γνωμη μου τα αναδυομενα αυτου του δρωμενου!...τα 12.259 σφενδαμια για που αναφερει ο συμπαιχτης για τη ολοκληρωση του ιβεντ ειναι εκ των πραγματων αμελητεα ποσοτητα για μια ''παλια'' η εστω ''αξιοπρεπη'' φαρμα..η υπερδιπλασια αξια ομως του αναδυομενου-δωρου (καθως μαλιστα δεν υπαρχει κ τελικο ποσο σε αυτα που μπορει κανεις να παραδωσει)τα κανει πολυ σημαντικα τοσο σε μια ''δυνατη''οσο κ σε μια ''αδυνατη''φαρμα κ αυτο θελω να τονισω αναφεροντας ενδεικτικα την αξια των 20 δωρων..αυτα..κ απλως να ευχηθω καλη τυχη σε ολους κ καλο κουραγιο και σε αυτο το δρωμενο!:)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, soyla74 και 6 σε άλλους.
  10. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Από τη στιγμή που ψάχνετε την οικονομικότερη λύση για την ολοκλήρωση του ιβέντ σκεφτήκατε αν τα δέντρα όντως συμφέρουν?
    Ενα χχλ σφενδάμι θα μας δώσει 4 καρπούς σε 12 ώρες άρα 4χ170=680 σε αξία αποθήκης ... ακόμη και 1 αναδυόμενο να μας δίνει το κάθε ένα πράγμα εντελώς απίθανο (καθώς τότε τα απλά θα έπρεπε να δίνουν σχεδόν 2 βάση ωρών που δεν είναι δυνατόν) πάμε στα 1080 αξία αποθήκης σε 12 ωρες ... αν αγοράζαμε από τη λαική καρπούς για 1080 αξία αποθήκης θα μας στοίχιζαν αυτή τη στιγμή παρά τις αυξημένες τιμές 1200-1500ΧΤ το μέγιστο ... ένα απλό δεντράκι θα μας δώσει 1200-1500 ΧΤ σε 20 ώρες ... χμμμ συγνώμη αλλά τουλάχιστον ως προς το κόστος του ιβέντ τα δέντρα ακόμη και τα xxl δεν βλέπω να συμφέρουν ... 1500ΧΤ μαζεύοντε από ένα τετραγωνάκι σε λίγες ώρες με αρκετούς τρόπους άλλωστε ... για ποιον λόγο να περιμένει κανείς 12 ή 20 ώρες για να τα μαζέψει? Για τους ΠΕ? ίσως αλλά μόνο για όσους έχουν τουλάχιστον xxl δεντράκια όπου εκεί βέβαια τα αναδυόμενα δύσκολα να φτάσουν και το 50% και θα μαζεύουν αναγκαστικά ανά 12ωρο που σημαίνει ότι κάποια έπαθλα/γραμμές φασολιάς δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνεχώς.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΔΙΑΚΟΣ, Louisa και 5 σε άλλους.
  11. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    διαφωνώ,αλλά σεβαστή αν μη τι άλλο η άποψή σου.και γιατί διαφωνώ;διότι θεωρώ πολύ πιο σημαντικά τα 100 δώρα που λες όταν δε μπορώ να τελειώσω χωρίς αναδυόμενα ένα δρώμενο απ'ό,τι εδώ που βγαίνει και μόνο με καρπούς,κάτι που δε θα προτιμήσω να κάνω,όπως προείπα,θα παραδώσω κι απ'τα δύο.προτιμώ να πουλήσω τα αμύγδαλά μου τώρα που έπιασαν καλή τιμή και να παραδώσω φελλούς που πουλιούνται φθηνότερα στην λαϊκή μου και να ξανααγοράσω μόλις ξαναπέσουν οι τιμές. ;)
     
    Αρέσει σε graganta, kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 10 σε άλλους.
  12. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Επίτροπος του φόρουμ

    Καλησπέρα! Σκέφτηκα έναν τρόπο, όσον αφορά την επιλογή της παράδοσης ανά κατηγορία και θα ήθελα να τον μοιραστώ με κάθε
    επιφύλαξη. :oops:
    Αρχικά υπολογίζω τις ανταμοιβές που με ενδιαφέρουν και τα αστερονομίσματα που κοστίζουν. Για παράδειγμα, σαν στόχο έχω για τη φάρμα μου δύο δέντρα από κάθε είδος και κάποια από τα υπόλοιπα έπαθλα, που μεταφράζονται σε 96 αστερονομίσματα. Στη συνέχεια, υπολογίζω την αξία τους, αν θα έδινα μόνο από τη μεγάλη κατηγορία, δηλαδή 96:8=12 καλάθια. Μετά αφαιρώ ένα μεγάλο καλάθι και το αντικαταστώ με τα πρώτα από τις υπόλοιπες δύο. Σταδιακά φτάνω στον πιο συμφέροντα συνδιασμό. Για παράδειγμα:
    Α. 12 μεγάλα = 4.166.400 χτ
    Β. 11 μεγάλα, 2 μεσαία, 2 μικρά = 3.894.800 ΧΤ
    Γ. 10 μεγάλα, 4 μεσαία, 4 μικρά = 3.704.800 ΧΤ
    Δ. 9 μεγάλα, 6 μεσαία, 6 μικρά = 3.596.400 ΧΤ
    Ε. 8 μεγάλα, 8 μεσαία, 8 μικρά = 3.577.600 ΧΤ
    ΣΤ. 7 μεγάλα, 10 μεσαία, 10 μικρά = 3.632.400 ΧΤ και από το σημείο αυτό, όσο μειώνονται τα μεγάλα καλάθια, αυξάνονται τα ΧΤ.
    Συνεπώς, καλύτερη είναι η περίπτωση Ε. Όπως έχει ήδη αναφερθεί, για να συγκεντρωθεί αυτό το ποσό, αρχικά παραδίδω μόνο φρούτα έκπληξη και συμπληρώνω με καρπούς δέντρων την τελευταία μέρα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, 2014chr, bmanolos και 9 σε άλλους.
  13. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Ομολογώ ότι με μπέρδεψες.
    Σε ένα event που παραδίδεις μόνο καρπούς και το αναδυόμενο φρούτο έκπληξη που παίρνουμε μόνο από δένδρα μας λες τι ?
    Να φυτεύουμε ? Για ποιό λόγο να χάσουμε και τους καρπούς των ημερών αλλά και τα αναδυόμενα όταν τα φυτά σε αυτό το event δεν παίζουν κανένα ρόλο.
    Τι εννοείς όταν λες: "χμμμ συγνώμη αλλά τουλάχιστον ως προς το κόστος του ιβέντ τα δέντρα ακόμη και τα xxl δεν βλέπω να συμφέρουν ... 1500ΧΤ μαζεύοντε από ένα τετραγωνάκι σε λίγες ώρες με αρκετούς τρόπους άλλωστε ... για ποιον λόγο να περιμένει κανείς 12 ή 20 ώρες για να τα μαζέψει? "
    Στα αλήθεια δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου.
    o_O

     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/7/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, ΔΙΑΚΟΣ και 5 σε άλλους.
  14. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Από αυτά κατάλαβα όχι ότι οι συναγρότες που μας προτείνουν ποια καλάθια και με ποια σειρά μας συμφέρει να πάρουμε, κάνουν λάθος, αλλά ότι απλώς θα χρειαστεί να παραδώσουμε λιγότερους καρπούς. Άρα θα πρέπει να τους ευχαριστήσουμε όλοι για τον κόπο που καταβάλουν.
    Δυστυχώς ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια καλάθια μας συμφέρει να αγοράσουμε. Και αν αληθεύει το ποστ του ΒΗΜΑΣΩΤΑ και η βέλτιστη επιλογή είναι διαφορετική για κάθε παίχτη, τότε θα πρέπει να προσλάβω μαθηματικό. Τόσα έχω ξοδεψει για τη φάρμα μου, ας δώσω κάτι και σε έναν Έλληνα εργαζόμενο...
    Ευχαριστώ όλους τους παίκτες που με υπολογισμούς, αλλά και με τη συζήτηση και τις διαφωνίες, μας βοηθάνε σε κάθε δρώμενο.
    Χωρίς αυτή την αγαπημένη γωνιά στο φόρουμ, θα είχα κάνει τεράστια λάθη και θα ήμουν μερικά επίπεδα πιο κάτω.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 8 σε άλλους.
  15. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    :wuerg::cry::wuerg:
    Α π ε λ π ί σ τ ι κ α !!!!!
    Δεν καταλαβαίνω τίποτα απ όλα αυτά που διαβάζω..
    .
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, antigonisfarm, ath και 8 σε άλλους.
  16. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    δεν εισαι η μονη!!!!!!;)και γω λιγο πολυ απελπιστηκα αλλα θα βγαλω ακρη στη πορεια,σιγα,σιγα διαβαζοντας ξανα και ξανα αυτα που αναρτησαν τα παιδια!!!!!!!!!!!!!ευχαριστουμε:Dαυτο που θελω να τονισω για την αναφορα που εγινε για τα δωρα απο φιλους οτι η δικη μου σημερινη μερα χαθηκε αφου πηρα πληθωρα φακελλακια τσαγιου και εστειλα κιολας !!!!!!!!!μα γιατι να μπαινουν ιβεντ το ενα πισω απο το αλλο που φυσικα εχει ως δωρο να στειλουμε στους φιλους αναδυομενο και οταν η συνεννοηση αυτη τη στιγμη ειναι λιγο δυσκολη λογω ελλειψης χρονου;;;;>:(:cry:κατα τ'αλλα το βρισκω ευχαριστο ιβεντ αφου δεν εχει φυτεμα !!!!!!!!!καλη επιτυχια σε ολους:inlove:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, natalia_prod72, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 14 σε άλλους.
  17. thena

    thena Εξαιρετικό ταλέντο

    πωωωω παλι πρεπει το iq μας να το ανεβασουμεxD
    εχω το κινητο μπροστα μου και κανω υπολογισμους και λεω 'δε μου βγαινει δε μου βγαινει' και θυμαμαι τισ 49 κατσικεσ που πρεπει να μοιρασουν στις 7 νυφες και δεν τους βγαινειxD
    οσο για την αξια των δεντρων ποτε μα ποτε μη περιμενετε να μην χανετε η αξια...απ την στιγμη που μπορουν να το πετυχουν εστω το 1/4 των παιχτων στα μυστηριοδη δενδρυλλια αυτο φτανει να την ριξη με τον καιρο...εξαλλου το παιχνιδι ειναι για πολλους και οπωσ λεει δωρεαν;)
     
    Αρέσει σε ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011, ΔΙΑΚΟΣ και 7 σε άλλους.
  18. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    γεια σας γεια σας .. ναι ειμαι κ εγω απο αυτους που δεν εχουν μαθηματικο μυαλο .. ολα αυτα μου φαινονται κινεζικα .. ευχαριστω κ εγω με την σειρα μου .. ολους οσους μας βοηθουν κ κανουν τοσο περιπλοκους υπολογισμους .. τους θαυμαζω απεριοριστα ... ενδεικτικα λοιπον να πω οτι μαζεψα 129 φρουτα εκπληξη με ολους τους χωρους 20ωρα δεντρα κ ολα τα μπονους ενεργα .. τα συμπερασματα δικα σας ! καλη επιτυχια!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 12 σε άλλους.
  19. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    που βλεπεις τα αναδυομενα? δεν τα βρισκω πουθενα!! αα οκ τα βρηκα !!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, sofiapao76, soyla74 και 2 σε άλλους.
  20. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Με όλους τους χώρους 20ωρα δέντρα 175 αναδυόμενα.(Με τις 2 γραμμές φασολιάς ενεργοποιημένες για πιο πολλά αναδυόμενα).
    Συμπέρασμα : πολύ καλά για αρχή, διότι τα αναδυόμενα έχουν σημαντική αξία. Από κει και πέρα θα σας διαβάζω :inlove: και μετά θα αποφασίσω πώς θα προχωρήσω... Ένα τεράστιο Ευχαριστώ σε όλους σας παιδιά ,για τους υπολογισμούς που μοιράζεστε μαζί μας!!! :inlove:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, xara2011 και 10 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.