Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Φρουταγορά"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 1/7/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    "Φρουταγορά"

    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/%CE%A6%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC.18058/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Φρουταγορά.18055/



    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!


    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, GREECE81 και SYLVART.
  2. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    ανυπομονώ να αρχίσει!θα πάρω όσα περισσότερα δέντρα μπορώ!είναι τα καλύτερα 20ωρα δέντρα της βασικής φάρμας σε απόδοση πε.
    δεν ξέρω αν στο μέλλον τα δέντρα αυτά μπουν προς αγορά,αλλά η φιλύρα κι η φελλόδρυς που δόθηκαν σε παλιότερα δρώμενα δεν έχουν μπει ακόμα,οπότε τα θέλω όλα και σε ποσότητα.και τα διάφορα επίσης!βέβαια δεν ξέρω την αξία των καρπών τους σε χτ αποθήκης.:oops:
    η μεγαλύτερη παράδοση συμφέρει απ'ό,τι είδα.
    θα έπρεπε να συμμετέχει και το μπαχαμαράμα πιστεύω.ακόμα και στα γραφικά των καλαθιών είναι έκδηλη η παρουσία του.είναι φάουλ θεωρώ ο αποκλεισμός των καρπών του απ'το δρώμενο.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, vagelis1968 και 14 σε άλλους.
  3. tsdstergios99

    tsdstergios99 Έμπειρος

    Μπορει να ρωταω βλακεια αλλα εκανε κανεις απο τους συμπαιχτες υπολογισμο που συμφερει περισσοτερο να δωσουμε καρπους; Εννοω ποια αποδοση συμφερει περισσοτερο αναμεσα σε αξια και αστερονομισματα;
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, markos5560, skareleni και 3 σε άλλους.
  4. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Αν παραδώσουμε με τη μικρή παράδοση θα χρειαστουμε 1.160.000 αξία δένδρων και θα πάρουμε 20 αστερονομισματα.
    Αν παραδώσουμε μεσαία θα χρειαστούμε 1.990.800 αξία δένδρων και θα πάρουμε 42 α/ν.
    Αν παραδώσουμε μεγάλη θα χρειαστούμε 1.342.000 για 40 α/ν.
    Τα 40 αστερονομίσματα είναι αυτά που χρειαζόμαστε για να πάρουμε όλα τα δένδρα και μόνο αυτά. Για ό,τι επιπλέον, το ποσό ανεβαίνει. Συμφέρει λοιπόν η μεγάλη παράδοση για τα 40 και τις άλλες δύο τις χρησιμοποιούμε για δώρα που χρειάζονται κάτω από 8 α/ν το ένα.
    Σαν σύλληψη είναι ενδιαφέρουσα αλλά μου έκανε και πάλι εντύπωση πως από χθες οι τιμές των καρπών είχαν εκτοξευτεί ενώ εδώ και δύο τρεις μέρες άρχισαν να ανεβαίνουν "ξαφνικά"....
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 21 σε άλλους.
  5. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Παντού παραδίδουμε καρπούς, καρπούς εδώ, καρπούς εκεί, καρπούς και παραπέρα...
    Σε 3 μήνες περίπου αν δε κάνω λάθος έρχεται το ετήσιο δρώμενο θερισμού που θέλει γερές αποθήκες.
    Τα τελευταία events και οι τελευταίες αναβαθμίσεις (δενδροκομείο κτλ.) ωθούν τους περισσότερους παίκτες στην παράδοση πολλών αγαθών από τις αποθήκες τους. Τακτική της εταιρείας; Γιατί όχι. Όποια-ος θέλει απλά δεν ακολουθεί ή έχει τεράστιες ποσότητες. Εκτιμώ πως θα συνεχιστούν τέτοιου είδους δρώμενα-αποστολές μέχρι το δρώμενο θερισμού. Δεν έχω συμμετάσχει ποτέ στα 6 χρόνια που παίζω το παιχνίδι στο συγκεκριμένο event και προτιμώ να αυγατίζω τα χορτοτάλιρά μου τότε. Θα μου πείτε τότε εσείς, τι σε νοιάζει λοιπόν; Δε με νοιάζει απλώς γράφω και λέω δυνατά τις σκέψεις-εκτιμήσεις μου που δε σημαίνει ότι θα βγούνε...

    Από την φρουταγορά έχω σκοπό να πάρω αρχικά τα δώρα μιας ευκαιρίας, τις 50 χρήσιμες σούπερ τροφές γιατί ακολουθεί και δρώμενο εκτροφής αμέσως μετά, το χρήσιμο κουπόνι αγροτικών βοηθών, τους 3 πάρτι γύρους μπας και τύχουμε κάτι καλό στο ροδάνι, τα αστεράκια που αρχίσαμε πάλι να τα μαζεύουμε, τις χρυσές μπανάνες που τρέχω και δε φτάνω για να τις μαζέψω και τα 50 σούπερ χρήσιμα λιπάσματα και το αυτοκόλλητο θα το αφήσω για τους συλλέκτες...:p
    Τέλος θα προσπαθήσω να πάρω και εγώ όσα περισσότερα νέα δέντρα όπως ο φίλος μου ο powerranger91 ελπίζοντας να μην μπουν στο μέλλον ως αγορά με χορτοτάλιρα. Ας υπάρχουν οι καρποί τους στη λαϊκή και όποια-ος θέλει ας αγοράζει από εκεί. Καλό θα ήταν μερικά προϊόντα να τα αποκτούν μόνο οι ικανότεροι και όχι όλοι γιατί έτσι χάνουν την αξία τους στο μέλλον όπως έχουμε δει πολλές φορές στο παιχνίδι, πολλά τα παραδείγματα!

    Καλή τύχη σε όλες και σε όλους! :)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 22 σε άλλους.
  6. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Τελειο το δρωμενο:inlove:..ανυπομονω:inlove::p!Αλλα τι ειναι αυτο το κακο με την λαικη δεν βρισκω τιποτα απολυτως απο καρπους ολα τελειωμενα-.-...και μετα σου λεει ο αλλος ¨¨Ετοιμος για το δρωμενο θερισμου?¨"xDxD

    Υ.Γ Καλη επιτυχια παιδια και παρτε οσα νεα δενδρα μπορειτε..καμια εικοσαρια απο το καθενα:p:p..και μετα βαλτε τα στην αποθηκη γιατι χωρος δεν υπαρχειxD:music:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, -kristian- και 17 σε άλλους.
  7. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλό θα ήταν να μπει κι αποστολή με τους καρπούς αυτών των δέντρων.
    τα μυστηριώδη είναι καλύτερα δηλαδή; -.-

    χαχα!άμα σε πιάσω...!θα αντικαταστήσω τα άλλα που έχω με αυτά,βρε!αυτό εννοούσα. :wuerg:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, markos5560 και 10 σε άλλους.
  8. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    ισως αποκλεισαν τους καρπους του νησιου γιατι τα νεα δεντρα ειναι της φαρμας και σκεφτονται να κανουν κατι αναλογο και στο νησι
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 10 σε άλλους.
  9. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Με λίγα λόγια το ξεπουπούλιασμα συνεχίζεται!!Θα πάρω τα απολύτως αναγκαία όπως ο Λάζαρος;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 14 σε άλλους.
  10. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα
    Διάβασα το ποστ του συμπαίκτη μας fisherman65 και σκέφτηκα να υπολογίσω μήπως μας συμφέρει να παραδίνουμε σε όλα τα καλάθια
    Αν παραδώσουμε στο μικρο καλάθι στα 5 πρώτα βήματα
    θα δώσουμε 140.000 σε άξια καρπούς και θα πάρουμε 5 νομίσματα
    στο μεσαίο καλάθι άλλα 5 βήματα
    Θα δώσουμε 466.600 σε αξία καρπούς και θα πάρουμε 15 νομίσματα
    και στο μεγάλο καλάθι τα 3 πρώτα βήματα
    Θα δώσουμε 736.000 σε αξία καρπούς και θα πάρουμε 24 νομίσματα
    Συνολικά η άξια των καρπών θα είναι 1.342.600 και τα νομίσματα 44
    :eek:
    Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος ίσως συμφέρει να μην παραδώσουμε αποκλειστικά μόνο σε ένα καλάθι
    βρήκα δουλειά για τα μαθηματικά μυαλά του φόρουμ xD
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, siourdistan και 42 σε άλλους.
  11. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Σωστό είναι και αυτό που γράφεις. Στον ίδιο αριθμό καταλήγουμε και με τους δύο τρόπους. Με τον δικό σου παίρνουμε και 4 α/ν παραπάνω με μόνο 600 παραπάνω αξία.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 15 σε άλλους.
  12. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    καλησπέρα

    με έναν υπολογισμό φαίνεται οτι συμφέρει να παραδίνουμε σε όλα τα καλάθια (μικρό-μεσαίο-μεγάλο) .
    Θα πρέπει να υπολογίσουμε πόσο "κοστίζει" ένα αστερονόμισμα σε κάθε βήμα και έτσι να κινηθούμε ως εκεί που επιθυμούμε.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, -kristian- και 29 σε άλλους.
  13. lazaros_23

    lazaros_23 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Νομιζω πως συμφερει να παραδωσεις στην μικρη παραδοση τρεις φορες (μεχρι τις 28000) στην μεσαια παραδοση δυο φορες (μεχρι τα 82800) και μετα μονο στην μεγαλη παραδοση
    ο/η lagoudaki εγραψε 'Θα πρέπει να υπολογίσουμε πόσο "κοστίζει" ένα αστερονόμισμα σε κάθε βήμα'
    σε αυτη τη λογικη στηριξα τους υπολογισμους μου και βεβαια στο οτι ''Κάθε επόμενη μεγάλη παράδοση αυξάνεται κατα 10% της αρχικής ποσότητας.'' σε αντιθεση με το 20% στην μικρη και 15% στην μεσαια
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 15 σε άλλους.
  14. Louisa

    Louisa Κόμης

    Πολύ ενδιαφέρον το νέο δρώμενο και τόσο διαφορετικό από ότι έχω δει έως τώρα! Να δώσω λοιπόν τα συγχαρητήριά μου στην εταιρεία για την φρέσκια ιδέα της αγοράς νέων δέντρων με καρπούς. Πραγματικά πολύ μου άρεσε. Όπως μου άρεσε πολύ και η ελευθερία με την οποία αποφασίζει κανείς για τι θέλει να αγωνιστεί. Θεωρώ όμως ότι το συγκεκριμένο δρώμενο θέλει πολύ προσεκτικό χειρισμό γιατί κρύβει "παγίδες"... Τα 60 νομίσματα πχ αν τα πάρεις από την μεσαία παράδοση πρέπει να παραδώσεις καρπούς αξίας αποθήκης 3.492.000 ενώ στην μεγάλη παράδοση παίρνεις 80 νομίσματα με 3.246.000, 120 ν. με 5.710.000 και 160 ν. με καρπούς αξίας αποθήκης 8.733.900. Και ερωτώ: αξίζει τον κόπο να παραδώσει κανείς τόσους πολλούς καρπούς για να πάρει μερικά νέα δέντρα που σε λίγους μήνες θα έχουν χάσει την αξία τους; Πρέπει πρώτα ν' αποφασίσουμε τι θέλουμε να πάρουμε και μετά να πράξουμε ανάλογα.
    Ένα τεράστιο ευχαριστώ επίσης στους συμπαίχτες που με τα σχόλια και τους υπολογισμούς τους μας βοηθούν κάθε φορά τόσο πολύ.
    ΥΓ.: Προσοχή: Ενώ στο δρώμενο παραδίδουμε μόνο καρπούς της βασικής φάρμας, αναδυόμενα παίρνουμε ΚΑΙ από το νησί ;) .....και μόνο από τα δέντρα!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/7/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 19 σε άλλους.
  15. ESABA

    ESABA Ενεργός συντάκτης

    θα πεσει πολυ δουλεια στην λαικη . το δρωμενο ειναι ωραιο αλλα απαιτει αρκετα . θα πουλησουμε ακριβα!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 9 σε άλλους.
  16. apostam

    apostam Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Πολύ ωραίο το εβεντ και χαίρομαι που δίνεται η ευκαιρία και στα μικρά λεβελ να πάρουν όμορφα δώρα αν πχ έχουν απόθεμα από μήλα ;)
    Εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τις 7.000 ελιές που έχω αφού δν χρησιμοποιώ τους καρπούς κάπου αλλού και θα συμπληρώσω την απαιτούμενη αξία με χρυσόφυλλα κουκουνάρια πορτοκάλια κλπ
    Καλή επιτυχιά σε όσους ασχοληθούν και για τους υπόλοιπους είναι μια καλή ευκαιρία να βγάλουν χτ από την λαϊκή ;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 9 σε άλλους.
  17. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    μικρό καλάθι σωστά τα λες 140.000 αξία τα 5 πρώτα βήματα
    [​IMG]
    μεσαίο καλάθι έχεις κάνει λάθος
    το σωστό είναι 468.000 τα 5 βήματα
    [​IMG]
    μεγάλο καλάθι έχεις κάνει λάθος
    [​IMG]
    το σωστό είναι 739.200 τα πρώτα 3 βήματα

    άρα δεν είναι σύνολο 1.342.600 που έγραψες αλλά 1.347.200
    τα αστερονομίσματα είναι σωστά 44.

    Πάρε και ένα κομπιουτεράκι δώρο
    [​IMG]
    και πέτα το δικό σου που μας κλέβει >:(


     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/7/16
    Αρέσει σε ΒΗΜΑΣΩΤΑ, monolith2, -kristian- και 31 σε άλλους.
  18. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος


    Aαα ε ναι καλε ενοειται αντικατασταση θα κανουμε ολοι μας..ελα μου ντε ομως που ραβε ξηλωνε συνεχεια θα καταντησουμε με αλμυρικιες και λυγαριες...και θα λεμε το τραγουδι..<<Λυγαριαα... λυγαριαα.. εσενα εχω στην καρδιαα:music::wuerg:xD>>
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  19. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    δεν πειράζει.αφού αυτό συμφέρει.συνηθίσαμε.δηλώνω καλλίφωνος,οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε στην χορωδία αγροτών. xD
    επειδή από ένα σημείο και μετά ξεφεύγουν τα νούμερα της μεγάλης παράδοσης,φρόνιμο είναι να παραδίδουμε και στα τρία καλάθια υπολογίζοντας κάθε φορά τι μας συμφέρει.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, βιβη.2003 και 11 σε άλλους.
  20. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα,

    είπα κι εγώ μετά από πολύ καιρό να γράψω για να βοηθήσω αν μπορώ το πλέον "πολύπλοκο" παιχνίδι που παίζουμε και να θέσω σε κάποιους παίκτες με την σειρά μου κάποια ερωτήματα τα οποία ίσως δεν έχουν σκεφτεί, πριν κάνουν λάθη που θα μετανιώνουν για αρκετό καιρό.

    Κατ' αρχήν βλέπουμε εδώ και πολύ καιρό μία αλλαγή της εταιρίας στην δομή των δρώμενων είτε από άποψης δώρων είτε από άποψης επιλογών, το οποίο κατά την γνώμη μου είναι πολύ θετικό και αναζωογονητικό για το μονότονο που υπήρχε. Από την άλλη βέβαια χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο καταφέρνει να μας ζητάει περισσότερα απ' ότι ζητούσε παλαιότερα απλά δεν το καταλαβαίνουμε γιατί έχουμε ανέβει επίπεδα οπότε όπως έχω γράψει και στο παρελθόν από το επίπεδο 90 και πάνω το να βγάλει κανείς ένα δρώμενο είναι πλέον εύκολο επειδή δεν υπάρχει επίπεδο δυσκολίας βαθμιδωτό ανάλογα με επίπεδο των παικτών.

    Στο συγκεκριμένο δρώμενο έχουν και πάλι την επιλογή των δώρων με τον τρόπο που το θέλουμε εμείς οι παίκτες χωρίς αναγκαστικά να πρέπει να ακολουθήσουμε μία σειρά. Για να μην κάνει κανένας λάθος θα πρέπει να δει για αρχή, τι ακριβώς θέλει να αποκτήσει - πόσο θα του κοστίσει αυτό σε αστερονομίσματα - πόσο σε αξία καρπών - και σε πόσους καρπούς δέντρων αντιστοιχούν αυτοί.

    Κάποιος που θέλει να πάρει μία φορά τα νέα δέντρα και όλα τα διάφορα δώρα εκτός από το αυτοκόλλητο, θα πρέπει να αποκτήσει 63 αστερονομίσματα. Για να τα αποκτήσεις αυτά γρήγορα και πιο οικονομικά θα πρέπει να παραδώσει κανείς στα 7 πρώτα βήματα του μικρού καλαθιού 224.000 + στα 7 πρώτα βήματα του μεγάλου καλαθιού 2.038.400 = Σύνολο 2.262.400

    Ο λόγος που θα πρέπει να επιλέξει αυτήν την σειρά είναι επειδή κατά Μ.Ο. αξία αστερονομίσματος αυτή είναι η πιο οικονομική.

    Εάν τώρα κάποιος θέλει να πάρει τα δέντρα περισσότερες φορές θα πρέπει να συνεχίσει στο μεγάλο καλάθι που δίνει και 8 αστερονομίσματα και το οποίο είναι κατά Μ.Ο. αξίας πιο οικονομικό από το 8 βήμα και μετά.

    Βέβαια, αυτό που πρέπει να αναλογιστεί κανείς είναι ότι :

    2.262.400
    (Αξία καρπών) ισούται με 13.300 καρπούς σφενδάμι

    Το μεγάλο ερώτημα είναι :

    Αξίζει να δώσει κανείς τόσους πολλούς καρπούς (αν τους έχει φυσικά) για να πάρει αυτά που θα πάρει;

    Ένα άλλο μεγάλο ερώτημα είναι εάν τα δέντρα αυτά θα έχουν κάποια αξία ή θα χάσουν αμέσως την αξία τους όπως τόσα άλλα πολλά δέντρα που βρίσκονται μέσα στις αποθήκες μας. Δέντρα όπως ο Φελλός, ο Ραγοστρόβιλος και πάρα πολλά άλλα χρησιμοποιήθηκαν μόνο σε κάποιες αποστολές (μετρημένες στα δάχτυλα) - ή και πουθενά ακόμη - και μετά ξεχαστήκανε από το παιχνίδι... σαν να μην υπάρχουν ένα πράγμα. Και αυτό γίνετε κάθε 2 εβδομάδες περίπου με τα μυστηριώδη δενδρύλια και τους μυστηριώδες στάβλους.

    Πιστεύω πως κάποια στιγμή η εταιρία πρέπει να δώσει μία λύση σε όλα αυτά που θα λύνει τα χέρια μας....

    Καλή συνέχεια και κάντε σωστά τους υπολογισμούς σας για να μην κλαίτε μετά...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, kitsena, βιβη.2003 και 21 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.