Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Φιλικοί εισβολείς

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 6/7/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Θερμή παράκληση προς τους συντονιστές , ενημερώστε τους Γερμανούς πως στην Ελλάδα υπάρχει παρατεταμένος καύσωνας και πως Παρασκευοσαββατοκύριακα πάμε για μπάνιο στη θάλασσα , ας βάλουν τα γεννητούρια άλλες μέρες , άντε γιατί καήκαμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    [​IMG] εσείς βάλτε τις κότες σας , εγώ πάλι την έστειλα για μπάνιο στην θάλασσα και ίσως την στείλω και στον τελικό του euro να τους αναστατώσει λίγο
    [​IMG]
    καλή επιτυχία σε όλους
     
    Αρέσει σε heavymetal7, Gulit1, biki2004 και 27 σε άλλους.
  2. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Οι κότες τι ρόλο παίζουνε με τα σαλλιγκάρια?εχω μια ντουζίνα κοτέτσια κι ενα τόνο τροφη κοτών χαχαχα
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, thena και 3 σε άλλους.
  3. smacsyl

    smacsyl Άρχων του φόρουμ

    Θυμαμαι παλαιοτερα οτι περιμενα καθε δρωμενο πως και πως.Πλεον λιγα δρωμενα μου κινουν ενδιαφερον.(χωρις αυτο να σημαινει οτι δε συμμετεχω γενικοτερα)..Με τις ελαχιστες σ.τ. που εχω ,αυτο το δρωμενο δεν ειναι για τα δοντια μου :(-.- αλλα δε μπορω να πω οτι απογοητευομαι που δε συμμετεχω..Τουλαχιστον θα επωφεληθω τα γεννητουρια ;)
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  4. Louisa

    Louisa Κόμης

    με κάθε κότα παίρνεις δώρο ένα σαλιγκάρι xD
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, maria_palou και 6 σε άλλους.
  5. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Λυπάμαι που στο λέω αλλά η παράκληση σου πήγε στο βρόντο. Οι Γερμανοί δεν σεβάστηκαν τον καύσωνα που τους είπες.Γιαυτό φέρε πίσω τις κότες και τρέχα!(γέλεσα πάρα πολύ με το που σε διάβασα.)
     
    Αρέσει σε mama1234, soyla74, jimixatz και 8 σε άλλους.
  6. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    όχι μόνο δεν την άκουσαν,αλλά θα βάλουν για τιμωρία κι άλλο δρώμενο(ποδοσφαιρικό).με τα χέρια θα μαζεύουμε και θα εκτρέφουμε σαλιγκάρια και με τα πόδια θα κλωτσάμε την μπάλα και με προσοχή μην πατήσουμε κανένα κέλυφος σαλιγκαριού.ψυχή τε και σώματι δοσμένοι στο φαρμεράμα. :p
     
    Αρέσει σε soyla74, toylaaaaa, jimixatz και 8 σε άλλους.
  7. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    ελπιζω να μαζεψουμε τα σαλιγκαρια χωρις πολυ κοπο, και τα γεννητουρια λιγο πιο νωρις?
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  8. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα,
    κοτέτσια παντού, παπαγάλοι στον νησί + γλαστράκι του έρωτα και μπαλίτσες τυριού (προεραιτικά τα βιοτεχνικά ) και τα σαλιγκάρια θα μαζευτούν μια χαρούλα :)
     
    Αρέσει σε soyla74, jimixatz, sofiapao76 και 3 σε άλλους.
  9. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα.
    Νομίζω πως είναι άδικος κόπος οι στάβλοι και κυρίως τα κοτέτσια.
    Και γιατί το λέω αυτό; Καταρχήν έχω σε όλες τις εκτάσεις εδώ και καιρό μικρά χωράφια. Το βράδυ φύτεψα γαρύφαλλο σε βασική, άγριο λιβάδι και δάσος ενώ στις δύο εκτάσεις του νησιού γκουαρανά. Το αποτέλεσμα ήταν 175 αναδυόμενα σαλιγκάρια που μπήκαν αμέσως για εκτροφή και για του λόγου το αληθές:
    [​IMG]
    Μετά τις 15:00 που έκανα και το μάζεμα των φυτών, φύτεψα πάλι γκουαράνα στο νησί και τριαντάφυλλο στις υπόλοιπες εκτάσεις που θέλει κάτι λιγότερο από 7 ώρες για να γίνει με τις παρακάτω προϋποθέσεις όμως:
    [​IMG]
    Άρα μετά τις 22:00 είναι έτοιμο και 100+ σαλιγκάρια θα μπουν πάλι για εκτροφή.
    Φυτεύω γαρίφαλο και γκουρανά στο νησί γύρω μετά τις 00:00 κ.ο.κ.
    Ούτε στάβλοι, ούτε κοτέτσια, ούτε αρώματα, ούτε τίποτα.
    Μην ξεχνάτε πως το δρώμενο επιστρέφει και 74 σαλιγκάρια.
    Όσο για τα γεννητούρια αύριο, εκτιμώ πως δε θα χρειαστούν πάνω από 200-250 σούπερ τροφές με σωστή στρατηγική πάντα. ;)
    Μια μέρα υπόθεση είναι το event, η αυριανή δηλαδή και τέλος.
    Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/7/16
    Αρέσει σε Giotak80, LILA413, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  10. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    πες μου σε παρακαλώ ποια ειναι αυτή,γιατί ειλικρινά δεν την ξέρω.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, soyla74, jimixatz και 3 σε άλλους.
  11. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Ξεκίνησα το ιβεντ στις 4.30. Το παρακάτω αποτέλεσμα είναι με κίτρινα κοτέτσια στο μισό ξεφωτο του δάσους και με παπαγάλους στην μία περιοχή στο νησί.
    [​IMG]
    Ας κρίνει ο καθένας τι τον συμφέρει.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, soyla74, jimixatz και 2 σε άλλους.
  12. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    [​IMG]
    1) Καταρχήν μιλάμε για 4 μόνο ζώα εκτροφής ή 5 αν υπολογίσουμε και το βασικό και όχι 9 όπως στις κανονικές εκτροφές.
    2) Το βασικότερο είναι πως οι πιθανότητες να πετύχεις το τελευταίο κίτρινο σαλιγκάρι δεν είναι οι ίδιες όπως στις κανονικές εκτροφές αλλιώς δε θα ζητούσε το δρώμενο 3 κίτρινα σαλιγκάρια ή 7 ροζ που είναι το προτελευταίο στάδιο. Αν είναι οι ίδιες με τις κανονικές εκτροφές ακυρώνονται όλα τα παρακάτω...
    3) Με 250 σούπερ τροφές έχουμε 125 εκτροφές. Αν κάποιος κάνει 125 εκτροφές απλών σαλιγκαριών είναι μέγα σφάλμα.
    4) Άρα δε κάνουμε 125 εκτροφές απλών σαλιγκαριών αλλά μόνο 80 για παράδειγμα. Έχουμε βγάλει σίγουρα μέσα σε αυτές τις εκτροφές τα 23 πράσινα σαλιγκάρια έχοντας και περίσσευμα, τα μισά (αν όχι παραπάνω) μπλε σαλιγκάρια άντε και 2 ροζ σου βάζω εγώ.
    5) Μένουν 45 εκτροφές λοιπόν. Αφήνουμε τα απλά ζώα και βάζουμε τα χρωματιστά για αναπαραγωγή με σκοπό να βγουν επόμενα-μεθεπόμενα.
    6) Όλα τα παραπάνω υπολογίζοντας τα γεννητούρια που δίνουν συχνά-πυκνά καλά αποτελέσματα.
    7) Δεν έχω σκοπό να πέσω κάτω από τις 750 σούπερ τροφές και εδώ θα είμαστε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα.

    Μάλλον ή είμαι πολύ αισιόδοξος ή θα έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότητας αύριο.
     
    Αρέσει σε mary73, sofiapao76, LILA413 και 4 σε άλλους.
  13. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    μάλλον είσαι υπεραισιόδοξος,φιλαράκι.δε θέλω να σ'την χαλάσω.εύχομαι τα λεγόμενά σου περί 250 σούπερ τροφών να επιβεβαιωθούν.
     
    Αρέσει σε misirli, sofiapao76, soyla74 και 4 σε άλλους.
  14. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    έχω γεμίσει την φάρμα από το μεσημέρι με κότες , έχω μαζέψει πολλά σαλιγκάρια και έχω γεμίσει το εκτροφείο και στις 132 θέσεις , μάζεψα λίγα που έχουν γίνει και αυτό που παρατήρησα είναι ότι δίνει και μεθεπόμενης γενιάς , χωρίς τα γεννητούρια , άρα μάλλον με το αυριανό μάζεμα μάλλον θα πάρουμε όλα όσα χρειάζονται , οι τροφές θα κυμανθούν περίπου στις 250-300 , αύριο θα δούμε τι θα γίνει
    άντε να τελειώσει και αυτό και να πάμε για μπάνιο !!!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, sofiapao76, soyla74 και 7 σε άλλους.
  15. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σε ολους το πιστευω οτι το να αφησω τα δεντρα (παντου και με αρκετα οχι ολα χχλ ) μαλλον αποδειχτηκε καλυτερη επιλογη
    με ενα μαζεμα στις 4 το μεσημερι και 2 μαζεματα απο κοτετσια μονο στην βασικη και στο αγριο λιβαδι
    [​IMG] φυσικα τα περισσοτερα απο τα δεντρα ....αν αφαιρεσετε τα δυο μαζεματα των κοτετσιων θα δειτε οτι πηρα σχεδον 400 σαλιγκαρια
     
    Αρέσει σε Gulit1, sofiapao76, soyla74 και 5 σε άλλους.
  16. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία Louisa :)
     
    Αρέσει σε sofiapao76, soyla74, skareleni και 2 σε άλλους.
  17. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην αγροτοπαρέα, μέχρι στιγμής τα αναδυόμενα σαλιγκαράκια, έρχονται με καλούς ρυθμούς. Ήδη το πρώτο πράσινο σαλιγκαράκι τελείωσε. Πήρα και το πρώτο διακοσμητικο. Εύχομαι το ίδιο εύκολη να είναι και η συνέχεια στις εκτροφές.
    Η αλήθεια είναι οτι το φοβόμουν, αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο. Αύριο που θα μπουν γεννητούρια σίγουρα θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα θέλω να πιστεύω.
    Καλή μας επιτυχία και καλές εκτροφές να έχουμε με θετικά αποτέλεσματα;)
     
    Αρέσει σε Gulit1, jimixatz, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  18. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα!!! Μάζεψα 700 σαλιγγάρια μέχρι τώρα και θα βγάλω τις κότες. Νομίζω είναι αρκετά. Έχω και τις σούπερ τροφές και θέλω να ακολουθήσω την τακτική σου. Μπορείς σε παρακαλώ να μας βοηθήσεις λίγο περισσότερο;; Πες μας αν θέλεις πόσες εκτροφές με απλά, πόσες με πράσινα, μπλε, ροζ και κίτρινα, για να βγει όλο το ιβέντ. Προσπάθησα να τα υπλογίσω, αλλά όλο τα χάνω. Μάλλον δεν είμαι τόσο καλή στα μαθηματικά όπως εσύ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
     
    Αρέσει σε skareleni, jimixatz, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  19. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Από τις 19:00 σήμερα Παρασκευή βάζουν και προσφορά σούπερ τροφών και γεννητούρια.
    Μια 400αριά σαλιγκάρια μάζεψα, με όλα τα κοτέτσια που είχα, πολλά δένδρα και μερικά χωραφάκια.
     
    Αρέσει στους sofiapao76, skareleni και jimixatz.
  20. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα παρεούλα, έχω πάρει όλα τα διακοσμητικά [χρειάστηκα περίπου 300 Σ.Τ] τα σαλιγκαράκια έρχονται με πάρα πολυ καλό ρυθμό, ακόμη και το σιτάρι δίνει κάτι. Μου λείπει ενα κίτρινο σαλιγκάρι για να τελειώσω το δρώμενο. Τελικά είναι εύκολο και καθόλου δυσκολία δεν συναντάς. Καλή μας επιτυχία, και ειδικά τώρα που θα ξεκινήσουν και τα γεννητούρια πιστεύω οτι πολύ θα το τελειώσουν.;)


    edit: Τέλος το δρώμενο για μένα, ενα κιτρινάκι έλειπε, πάει κι αυτό. Καλή σας επιτυχία
     
    Τελευταία επεξεργασία: 8/7/16
    Αρέσει σε Giotak80, Gulit1, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.