Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Φιλικοί εισβολείς

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 6/7/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    Φιλικοί εισβολείς

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Φιλικοί-εισβολείς.18092/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Φιλικοί-εισβολείς.18091/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην GREECE81.
  2. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    αν δεν τρεξουν γεννητουρια> ουτε που θα το ακουμπησω.βοηθεια οι μαθηματικοι του παιχνιδιου καντε υπολογισμους καιγομαστε καλοκαιριατικα
     
    Αρέσει σε Louisa, kitsena, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  3. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημερα, καλοο, πολυ καλο φαινεται. Πλακα θα'χει, τουλαχιστον θα μεζεψω κοτες. χαχαχα xD Κι ομορφουλικα τα νουμπλον.
     
    Αρέσει σε Louisa, Gulit1, voula48 και 12 σε άλλους.
  4. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Είναι καθαρά ένα δρώμενο τύχης και ποσότητας. Όποιος κάνει τις περισσότερες εκτροφές, όποιος χρησιμοποιήσει όσον το δυνατόν περισσότερες σούπερ τροφές έχει και τις περισσότερες πιθανότητες να το ολοκληρώσει. Κακό αυτό.

    Πάμε παρακάτω να δούμε τι θα χρειαστούμε για να το ολοκληρώσουμε:
    56 Νουμπλόν σαλιγκάρια.
    23 Πράσινα νουμπλόν σαλιγκάρια.
    20 Μπλε νουμπλόν σαλιγκάρια.
    7 Ροζ νουμπλόν σαλιγκάρια.
    3 Κίτρινα νουμπλόν σαλιγκάρια.

    Για να δούμε και τις συνολικές ανταμοιβές:
    513.600 Πόντοι εμπειρίας.
    424.400 Χορτοτάλιρα.
    332.000 Τροπικοί πόντοι εμπειρίας.
    115 Αρώματα.
    74 Νουμπλόν σαλιγκάρια.
    46 Αστεράκια.
    25 Σούπερ λιπάσματα.
    25 Λιπάσματα της Ζωζώς.
    20 Σούπερ τροφές (20 ολόκληρες σούπερ τροφές, δεν πιστεύω να είστε παραπονεμένοι)
    4 Μυστηριώδες στάβλος bahamarama.
    4 Εργαλειοθήκες XXL.
    3 Διακοσμητικά.
    2 Εργαλειοθήκες 3XL.
    1 Μύλος υφασμάτων.
    1 Μαγαζί μεταμφιέσεων.
    1 Εργοστάσιο κατασκευής πανιών.
    1 Αυτοκόλλητο.
    1 12ωρο κουπόνι αγροτικών βοηθών.
    1 Ομάδα σύννεφων μαγικής φασολιάς.

    Κακό το ότι δε θα χρησιμοποιήσουμε λαϊκή καθώς δε θα υπάρχουν τα σαλιγκάρια εκεί παρά μόνο τα αρώματα.
    Κακό το ότι θα χρειαστούν πολλές σούπερ τροφές ενώ μας επιστρέφουν πίσω μόνο 20!
    Καλό ότι μετατρέπονται στο τέλος τα σαλιγκάρια σε άλλα ζώα εκτροφής που βρίσκουμε στη λαϊκή.
    Καλό θα είναι μάλλον ότι θα έχουμε γεννητούρια στο Σ/Κ (εκτίμηση) αλλιώς ευχαριστώ δε θα πάρω.
    Καλό είναι ότι παίρνουμε από παντού νουμπλόν σαλιγκάρια.
    Τα υπόλοιπα σχόλια τα αφήνω σε εσάς.
    Καλή τύχη και καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/7/16
    Αρέσει σε graganta, Hellenagal200010, buenakias και 32 σε άλλους.
  5. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    ωραίο το ιβέντ και με ωραία δωράκια, δυστυχώς με 104 σούπερ τροφές δεν με βλέπω να προχωράω και πάρα πολύ. Ακόμη και αν μπουν τα γεννητούρια δεν έχω πολλές ελπίδες. Αυτοί οι εξωγήινοι δεν μου φαίνονται ότι έρχονται με πολύ φιλικές διαθέσεις, και για αυτό και εγώ θα τους αντιμετωπίσω με περιφρόνηση και απαξίωση !!! xD
     
    Αρέσει σε Gulit1, ILIASWV, Stefoulini και 15 σε άλλους.
  6. farmapantelis

    farmapantelis Αρχάριος στο φόρουμ

    χωρίς γεννητούρια θέλει να μαζέψουμε 1556 Νουμπλόν σαλιγκάρι και θα χρειαστούμε μόλις 970 σ.τ.!!!!
     
    Αρέσει σε -stavroula47-, dimitra.s, jewel και 12 σε άλλους.
  7. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην αγροτοπαρέα, Λάζαρε ευχαριστούμε πάρα πολύ:inlove: για τους υπολογισμούς που μας βοηθάνε σε καθε δρώμενο. Προσωπικά το βρίσκω δύσκολο, έχει και ζέστη. Οι τροφές που θα χρειαστούν ειναι πολλές, και τα δώρα οχι οτι το καλύτερο... Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ, αν βγουν γεννητούρια εξωγήινα, ίσως το κάνω. Θα δείξει στην πορεία.. Καλή μας επιτυχία
     
    Αρέσει σε Gulit1, kolokythopitas, Louisa και 5 σε άλλους.
  8. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    θα ξεκινήσω έχοντας έτοιμα προς συγκομιδή τα δεντράκια μου.έπειτα θα βάλω (σχεδόν) παντού κοτέτσια(ποιος θα μου το'λεγε;!) μέχρι να κάνω ικανοποιητικό απόθεμα σε νουμπλόν σαλιγκάρια.στα νησιά τα δεντράκια μου θα τα αφήσω ως έχουν.και φυσικά θα περιμένω τα γεννητούρια.οι τπε της φασολιάς την καθιστούν απίθανη!!!την θέλω!ελπίζω μόνο να μη μας μαδήσουν οι νουμπλόν τις σούπερ τροφούλες μας!τα υπόλοιπα έπαθλα δε με ενθουσιάζουν,αν και παρουσιάζουν ποικιλία.όλα όμως είναι ευπρόσδεκτα.δίνεται και κάποια ποσότητα νουμπλόν σαλιγκαριών για εκκίνηση σε κάποια βήματα.οι 20 σούπερ τροφές που επιστρέφονται είναι σταγόνα στον ωκεανό.ελπίζω να μην ταλαιπωρηθούμε πολύ καλοκαιριάτικα.:oops:
    καλές εκτροφές να έχουμε με πολλές και συχνές υπερβάσεις γενεών! :inlove:

    υ.γ.1 ευχάριστη η τελική μετατροπή τους σε υπάρχοντα ζώα εκτροφής.
    υ.γ.2 προέκυψε ένα τόόόσο δα μικρούλι προβληματάκι που δε φάνηκε στο τεστ... :wuerg::cry:
    προσφορές σε τροφές κοτών στην λαϊκή:[​IMG]
    ξεχασμένες τροφές κοτών στην αποθήκη μου:[​IMG]

    με τον μύλο μου απασχολημένο στην παραγωγή σούπερ τροφών,θα πέσει καραούλι στην λαϊκή να αρπάξω ό,τι προσφορά σε τροφή κοτών βρω.τι ζω,θεέ μου,μες στον καύσωνα,ο ταπεινός σου δούλος;;;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/7/16
    Αρέσει σε Gulit1, Mahi_tr, anastz και 12 σε άλλους.
  9. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    γρηγορα το166 ερχεται το εγκεφαλικο.εχουν ξεφυγει τελειως στα ζητουμενα των δρωμενων χαλαρα και οτι παρω
     
    Αρέσει σε RARANIARO, Stefoulini, anastz και 9 σε άλλους.
  10. geoba

    geoba Ειδικός του φόρουμ

    αναμεσα στα εντυπωσιακα δωρα και τα παντα χρησιμα : μυλος υφασματων και κατασκευαστης πανιων.
    και το πιο εντυπωσιακο ειναι πως κανεις δεν το εκθειαζει!!!
    τι να πει κανεις? αχαριστοι!!!!
    το τι ζητα το δρωμενο-ασχολιαστο. θυμιζει τους ιθαγενεις που τους παιρναν τα ζωα και τις γυναικες τους και τους ''χαριζαν'' καθρεφτακια και μια μπουκαλα ρουμι. γιοχοχο.
     
    Αρέσει σε Gulit1, nota.dim1802, figbis13 και 14 σε άλλους.
  11. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    και μαγαζί μεταμφιέσεων.το δυνατό τους χαρτί ξεχνάς;το κίνητρο...
     
    Αρέσει σε Gulit1, Louisa, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  12. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    καλησπερα σε ολους!!!!!!!!δινει λιγα ζητα πολλα......δεν ξερω εχω 400 σ.τ μαζεψει....αλλα μαλλον θα περιμενω γεννητουρια!!!!!το μονο θετικο ειναι η μετατροπη σε ζωα εκτροφης οπως λενε τα παιδια πανω....για μενα δημητρη παντως το μαγαζι δεν ειναι το δυνατο χαρτι αλλα η σειρα συννεφιας που δινει!!!!!!!!ισως αυτο με παρακινησει να λαβω μερος!!!!!!!!!!!!!ευχαριστουμε πολυ λαζο για την αναλυση!!!!!!!!!!!το μονο που θα ηθελα να πω ειναι επειδη τα δωρα μου τα στελνω νωρις το πρωι ,αν θελει,ας μου γραψει οτι θελει νουμπλον και οχι φρουτο εκπληξη .......παλι μαζι πεσανε:cry:!!!!!!!!!να μη στηλω δωρο-αδωρο γιατι προσωπικα μου δινει μεγαλη χαρα τα δωρα που στελνω να ειναι χρησιμα!!!!!!!!και αν μπορει καποιος να μου πει αν αφησω τη φαρμα οπως εχει με χχλδεντρα και απλα και δεν φυτευσω η βαλω σταβλους για το απλουστατο λογο βαριεμαι αφανταστα αυτο το ραβε-ξηλωνε ποσα αναδυωμενα περιπου παρω;;;γιατι συνηθως εχω απ'ολα στη φαρμα τωρα λογω του τρεχων ιβεντ εβαλα παντου δεντρα!!!!!!!!!!ευχαριστω πολυ:inlove::D
     
    Αρέσει σε Gulit1, koyrsaros, Louisa και 9 σε άλλους.
  13. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    ειρωνικά το είπα,σούλα!κι εγώ την φασολιά σχολίασα θετικά!
    σε αυτό θα μπορέσω να σου απαντήσω μετά βεβαιότητας αύριο με το που κάνω το μάζεμα των δέντρων μου. :p
    εικάζω πως θα δίνει σχεδόν τα διπλάσια αναδυόμενα απ'όσα δίνει συνήθως εφόσον θα χρειαζόμαστε 4 σε κάθε εκτροφή.μιλάω για συγκομιδή δέντρων ή φυτών.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/7/16
    Αρέσει σε Gulit1, Louisa, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  14. vickyargi

    vickyargi Ενεργός συντάκτης

    Εγώ πάλι έχω να προτείνω κοτέτσια παντού, όπως αναφέρθηκε και πριν από συμπαίκτη. Γιατί να χάνω χρόνο με 12ωρα κ 20ωρα δέντρα που έχουν κάποιες πιθανότητες να μου δώσουν αναδυόμενα και να μην βάλω κοτέτσια που θα μου δίνουν σίγουρα 1 κάθε φορά?

    Θα γεμίσω και στους 3 χώρους κοτέτσια κ θα παίρνω κάθε 1:30 ώρα γύρω στα 100 αναδυόμενα νουμπλόν σαλιγκάρια. Οπότε αυτό χρειάζεται γύρω στις 16 φορές για να μαζευτούν όλα τα 1684 νουμπλόν σαλιγκάρια (56 απευθείας στα πρώτα βήματα κάθε σαλιγκαριού και 1628 για τις εκτροφές).

    Θα ξεκινήσω να βάζω εκτροφές από την αρχή χωρίς αρώματα, αλλά δεν θα τις μαζέψω άμεσα. Θα περιμένω να δω αν θα υπάρξουν γεννητούρια προς το σαββατοκύριακο. Χωρίς γεννητούρια οι σούπερ τροφές εκτιμήθηκαν από συμπαίκτη γύρω στις 970, εγώ προσωπικά τις έβγαλα 814 και νομίζω ότι αυτό το νούμερο είναι το σωστό. Όμως αυτός ο αριθμός μπορεί να μειωθεί έως και το 1/3 σε περίπτωση γεννητούριων (γύρω στις 200-300 σούπε τροφές μάξιμουμ). Και σε αυτήν την περίπτωση φυσικά δεν θα χρειαστούν όλα τα παραπάνω νουμπλόν που μέτρησα, αλλά πολύ λιγότερα.

    Είναι ένα χαλαρό εβέντ, χωρίς ιδιαίτερο κόπο κ χωρίς να ζητά πολλά διαφορετικά πράγματα (φυτά, προιόντα μύλου κλπ.). Και επιπλέον θα έχουμε κ τη μετατροπή στο τέλος σε άλλα ζώα εκτροφής, πράγμα καθόλου άσχημο.

    Καλή επιτυχία σε όλους!!
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, maroula, koyrsaros και 16 σε άλλους.
  15. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    λοιπόν έχω διαβάσει μερικά σχόλια, αλλά σκέφτομαι να εκμεταλευτώ αλλιώς τους φιλικους εισβολεις...να εκθρέψω σαλιγκαρια (μόνο σε γεννητούρια) και να τα αφήσω να μετατραπούν σε ζώα εκτρόφης! :) Ένα θετικό σε αυτό! απλά δεν θα έχω δώσει άλλα ζώα χαχα
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, Louisa, kikijimy και 8 σε άλλους.
  16. kollitoi

    kollitoi Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ήθελα να προσθέσω και τα κοτέτσια κούκων,με τον ίδιο χρόνο,αλλά με περισσότερη αξία αποθήκης και τιμή λαϊκής;)
    καλή μας επιτυχία !
     
    Αρέσει σε Louisa, sofiapao76, jimixatz και 11 σε άλλους.
  17. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα και από μένα!
    Καταπληκτικό σε σύλληψη δρώμενο, ασυνήθιστο για εκτροφές.
    Δίνει καλά δώρα (εκτός από τον φτωχό αριθμό των σούπερ τροφών. Η φασολιά πλούσια σε ΤΠΕ, τα εργαστήρια πολύτιμα -αν και τα έχω- περιλαμβάνουν όλα τα παλιά εργαστήρια που έχουν δοθεί κατά καιρούς. Να με θυμηθείτε θα έχουμε κάποια αποστολή στο εγγύς μέλλον με υλικά εργαστηρίων...
    Τώρα τα νουμπλόν σαλιγκάρια. Πιστεύω ότι θα έχουν μεγάλο ποσοστό ανάδυσης και από τα δένδρα (και φυτά). Οπότε θα αφήσω αρχικά τα δένδρα μου και αναλόγως με το τι θα πάρω στο πρώτο μάζεμα θα τα αντικαταστήσω με στάβλους, όλα ή μερικά (συνήθως έχω 1 ή 1,5 χωράφι με στάβλους).
    Τα απαιτούμενα του δρώμενου είναι ανάλογα με παρόμοιας λογικής δρώμενα (όπως των κούκων ή των ταρανδούληδων). Οπότε με γεννητούρια -που είμαι σίγουρη πως θα 'ρθουν- θα χρειαστούν αρκετά λιγότερες τροφές, μάλλον κοντά στις 500 ή λιγότερες. Επίσης τα αρχικά νουμπλόν σαλιγκάρια θα είναι σημαντικά λιγότερα μια και θα χρειαστούν τα μισά και λιγότερο καθώς πολλές φορές παίρνουμε πίσω πολλά αρχικά ζώα(σαλιγκάρια).
    Για όλα τα παραπάνω πιστεύω ότι δεν θα είναι δύσκολο δρώμενο, τουλάχιστον για όσους διαθέτουν καμιά 400-500αρια σούπερ τροφές.
    Φυσικά θα συμμετέχω, αλλά μόνο αφού μπουν τα γεννητούρια.
    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε koyrsaros, heavymetal7, Louisa και 9 σε άλλους.
  18. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Μην το κάνεις,φτιάξε τη φάρμα γειτονισσα με κότες και κούκους γιατί θα τρέχεις μετά.Εγώ εχω βάλει και τροφές και γίνονται.
     
    Αρέσει σε Louisa, sofiapao76, jimixatz και 3 σε άλλους.
  19. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    το κοτέτσι κούκων κοστίζει 4.000 χτ.το κοτέτσι κοτών κοστίζει 220 χτ.
    η τροφή των κούκων στην λαϊκή μου είναι πιο ακριβή κι απ'τον ίδιο τον κούκο.
    αν ακολουθήσω την συμβουλή σου θα μου κοστίσει ο κούκος κότα,εεε...αηδόνι ήθελα να πω. :p
     
    Αρέσει σε Louisa, misirli, sofiapao76 και 11 σε άλλους.
  20. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Άλλο ένα δρώμενο που ζητά πολλά και προσφέρει λίγα. Το διασώζει (για μένα) η σειρά συννέφων που θα μου δίνει 13.140 x 2 ΠΕ μπαχαμαράμα και η μετατροπή των υπολοίπων σε ζώα.
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποια σειρά μας βολεύει.... (για να πάρουμε τη συννεφιά και άλλα ενδιαφέροντα)...
     
    Αρέσει σε Louisa, sofiapao76, jimixatz και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.