Συζήτηση για το δρώμενο Φιλαράκια Φωλιο-χτίστες

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την iocaste1, 21/4/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Φιλαράκια - φωλιοχτίστες

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Φιλαράκια-Φωλιο-χτίστες.28835/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Φιλαράκια-Φωλιο-χτίστες.28834/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]
     
  2. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλημερα επιτελους κατι καλο και σε διακοσμητικα τα δινει διπλα καλη φασολια 10 φιορινια!!!!
    Αντε καλη αρχη παντα τετοια!!!
     
    Αρέσει σε vagelis1968, aggellll, Dr.Kelly και 7 σε άλλους.
  3. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Για να ολοκληρώσουμε την Αλις Αγριόγιδο θα χρειαστούμε 30 Σνακ ορειβάτη, προιόν μύλου.
    Για να φτιάξουμε 30 σνάκ ορειβάτη απαιτούνται 10.380 Ροδόδεντρα (φυτό εβέντ) και 660 Λειχήνες (αναδυόμενο απο βασικό χωράφι).

    Για να ολοκληρώσουμε τον Πιτ Μακάο θα χρειαστούμε 500 φωλιές παπαγάλου.
    Φωλιές παπαγάλου παίρνουμε οταν θερίζουμε το φυτό Φτέρη φωλιάς παπαγάλων στο τροπικό νησί.
    Σπόρους Φτέρης φωλιάς παπαγάλων θα παίρνουμε μόνο ταίζοντας την Αλις Αγριόγιδο με το σνάκ ορειβάτη.

    Αν υποθέσουμε οτι θα παίρνουμε κατά μέσο όρο 2 σπόρους Φτέρης φωλιάς παπαγάλων απο κάθε σνάκ ορειβάτη, τότε με 30 σνάκ ορειβάτη θα έχουμε περίπου 60 σπόρους Φτέρης φωλιάς παπαγάλων.
    Αυτοί οι 60 σπόροι θα πρέπει να μας φτάσουν για να θερίσουμε 500 φωλιές παπαγάλου.

    Στο τροπικό δάσος τα μεγάλα χωράφια με τσάτνι θα είναι πιο αποδοτικά δίνοντας 7 φωλιές παπαγάλων ανα σπόρο, 10 άμα βάλουμε και λίπασμα ζωζός.
    Αλλα μπόνους παραγωγής απο το ροδάνι ή απο την αποθήκη μας θα αυξήσουν την απόδοση των σπόρων.
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, xara2011, bmanolos και 28 σε άλλους.
  4. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    νομίζω απο τα πιό μπερδεμένα δρώμενα που έχουμε παίξει.... τα πιο ενδιαφέροντα δώρα οι εορταστικοί πόντοι και οι αναβαθμίσεις φάρου.. η φασολιά αδιάφορη για μένα καθώς και τα διακοσμητικά γιατί δεν έχω χώρο να τα βάλω... φυτεύουμε απο σήμερα το μεγαλύτερο μας φυτό στην βασική, για περισσότερα αναδυόμενα (Αυξημένες πιθανότητες για αναδυόμενα δίνουν τα φυτά, λιγότερες τα δέντρα και ακόμα λιγότερες οι στάβλοι)... πολύ καλή η ανάλυση του Χρήστου και τον ευχαριστούμε... καλή διασκέδαση...
     
    Αρέσει σε vagelis1968, sofiapao76, elenigri και 10 σε άλλους.
  5. beba6969

    beba6969 Ανερχόμενος συντάκτης

    Τα μικρά χωράφια δεν θα είναι καλύτερα;;
    Αφού από ένα μικρό με χρήση τσάτνι παίρνουμε 4 μείον ένα που χρησιμοποιούμε για την σπορά 3 επί 4 που αναλογουν στο ένα μεγάλο μας μένουν καθαρά 12 και χωρίς να έχουμε χρησιμοποιήσει λίπασμα Ζωζώς.
     
    Αρέσει σε elenigri, -sia1971-, Marinaloren και 3 σε άλλους.
  6. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα και απο μένα! Ευχαριστούμε πολύ τον xristos-ale3andros για τους υπολογισμούς ;)

    Θα παίξω μόνο για τους εορταστικούς πόντους και τις αναβαθμίσεις τους φάρου. Η φασολιά σε σχέση με άλλες πολύ φτωχή..
    Καλή μας επιτυχία!:music:
     
    Αρέσει σε elenigri, GEPPO1, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  7. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Στο βασικό χωράφι είναι σαφώς καλύτερα τα μικρά χωράφια με τσάτνι.
    Εκεί θα παίξουμε όπως παίζουμε στα περισσότερα εβέντ.

    Στο τροπικό δάσος όμως οι σπόροι φτέρης φωλιάς παπαγάλων χάνονται οταν τους φυτέψεις, δεν αναπαράγονται.
    Σπόρους θα παίρνεις μόνο ταίζοντας τα αγριόγιδα.
    Αυτή είναι η διαφορά απο τα κλασσικά εβέντ. Δεν ισχύει το 4 μείον ενα εδω.

    Στο τροπικό δάσος αυτό που θα σε περιορίσει είναι πόσες φωλιές παπαγάλων θα μπορείς να θερίσεις απο συγκεκριμένο αριθμό σπόρων.
    ................
    edit
    Να προσθέσω οτι πέραν απο τη φασολιά που δεν είναι εξαιρετική, οι αμοιβές που θα παίρνουμε ταίζοντας τους παπαγάλους φαίνονται αρκετά καλές.
    Νομίζω οτι είναι ευκαιρία να γεμίσουμε λίγο τις αποθήκες με σ.τροφές, σ.λιπάσματα και άλλα.
    Εγω θα προσπαθήσω να συνεχίσω να παίζω και πέραν απο τα παιχνίδια που απαιτούνται για τη φασολιά.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 21/4/20
    Αρέσει σε DINA1712, jiorgos, nickoikono11 και 13 σε άλλους.
  8. beba6969

    beba6969 Ανερχόμενος συντάκτης

    Συγγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω. Άρα θα μένουν 16 φωλιές.
     
    Αρέσει στους elenigri, -sia1971-, soyla74 και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αν υποθέσουμε οτι έχεις 10 σπόρους φτέρης φωλιάς παπαγάλων, πως θα καταφέρεις να μαζέψεις περισσότερες φωλιές παπαγάλων?
    Αν βάλεις μικρά χωράφια με τσάτνι θα πάρεις 4*10 ίσον 40 φωλιές παπαγάλων... και ξόδεψες όλους τους σπόρους.
    Αν βάλεις μεγάλα χωράφια με τσάτνι θα πάρεις 7*10 ίσον 70 φωλιές παπαγάλων... και ξόδεψες όλους τους σπόρους.
    Αν βάλεις μεγάλα χωράφια με τσάτνι και ζωζό θα πάρεις 10*10 ίσον 100 φωλιές παπαγάλων... και ξόδεψες όλους τους σπόρους.
    Τι σε συμφέρει περισσότερο?
     
    Αρέσει σε xara2011, jiorgos, sofiapao76 και 15 σε άλλους.
  10. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αν το καταλαβα κι εγω καλα μετα απο πολυ διαβασμα ,
    πρωτα μαζευουμε τα 10.380 φυτα -ροδοδεντρο- απ τη βασικη, στις μισες μερες θα εχει μαζευτει με τσατνυ.
    Αφου εχουμε μαζεψει και τις λειχηνες 660-αναδυωμενο-, φτιαχνουμε στο μυλο τα 30 σνακ και ταϊζουμε τα αγριογιδα, που θα μας δινουν φτερη φωλιας παπαγαλου, το οποιο φυτευουμε στο τροπικο δασος. Με αυτο ταϊζουμε τους Πικ Μακαο.
    Φυσικα δεν ειναι αναγκη να περιμενουμε να μαζεψουμε ολα τα ροδοδεντρα+αναδυωμενα, καθε μερα φτιαχνουμε στο μυλο οτι εχουμε μαζεψει.
    Ευκολο μου φαινεται, καλοι οι εορταστικοι ποντοι 4.980 και οι 4 αναβαθμισεις του Φαρου, οπως και τα 10 φιορινια!!!
    Η φασολια για εμενα δεν ειναι ευκαταφρονητη μιας και ανανεωνεται καθε 12 ωρες! Τα διπλα διακοσμητικα ;; ισως τα 2 (1Χ2) αντικαταστησουν καποια αλλα. Η αληθεια ειναι οτι κατι πρεπει να γινει πλεον με τοσα διακοσμητικα που εχουν μαζευτει στις αποθηκες μας.
    Ευχαριστω πολυ τον xristos-ale3andros , για τους υπολογισμους και την αναλυση!
    Καλη επιτυχια σε ολους :inlove:
     
    Αρέσει σε jiorgos, nickoikono11, vagelis1968 και 14 σε άλλους.
  11. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ναι, αλλά αν σπείρεις σε μεγάλα χωράφια, θερίζοντας θα πάρεις 5φωλιές +2 από το τσάτνι =7 (και 3 η ζωζώ =10). Επειδή έχεις συγκεκριμμένο αριθμό σπόρων -ας πούμε 60 όπως λέει ο xristos-ale3andros παραπάνω- τότε σε μικρά χωράφια θα πάρεις 60*4=240 φωλιές παπαγάλων, ενώ σε μεγάλα θα πάρεις 60*7=420 φωλιές παπαγάλου. Αν δε, βάλεις και ζωζώ -έστω στα μισά- θα πάρεις άλλες 30*3=90 φωλιές παπαγάλου, άρα θα ολοκληρώσεις την μπάρα των παπαγάλων, που θέλει 500 φωλιές.

    Ενδιαφέρον το δρώμενο και με καλά δώρα. Η φασολιά μποεί να μη δίνει πολλούς ΠΕ, αλλά και αυτοί που δίνει καλοί είναι. Τα διακοσμητικά σκέτα -χωρίς τη φασολιά- θα ήταν άχρηστα..

    Καλή επιτυχία σε όλους!

    ΥΓ xristos-ale3andros γράψαμε σχεδόν συγχρόνως το ίδιο. Αλλά ήσουν πιο γρήγορος!
     
    Αρέσει σε jiorgos, nickoikono11, vagelis1968 και 12 σε άλλους.
  12. aggellll

    aggellll Αναλυτής του παιχνιδιού

    Σχεδόν καλή φασολιά και καλα δωράκια και έχει και τις αναβαθμίσεις για τον φάρο
    Και δίνει και εξτρά διακοσμητικά πολύ καλό και όπως είπε και η αμφιθεα πρέπει να γίνει κάτι με τον χώρο οκ μας δίνεται διακοσμητικά εξτρά και ευχαριστούμε το θέμα είναι δεν υπάρχει χώρος πλέον γιατί πλέον έχει τιγκάρει ο χώρος και στις 2 περιοχές οπότε πρέπει να γίνει κάτι με τον χώρο
    Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου τον xristos-ale3andros για τους υπολογισμούς και την ανάλυση
    Καλή επιτυχία σε όλους μας
     
    Αρέσει σε vagelis1968, sofiapao76, elenigri και 8 σε άλλους.
  13. beba6969

    beba6969 Ανερχόμενος συντάκτης

    Σ ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση δεν μπορούσα να το καταλάβω, τώρα το κατάλαβα, είχα κάψει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα !!:D
     
    Αρέσει σε aggellll, elenigri, GEPPO1 και 7 σε άλλους.
  14. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Απο το μεσημερι που μπηκαν οι ΣΕ, επεσε πολλη μελετη..
    Υπολογισμους, αναλυσεις και σημειωσεις ....και το μυαλο εγινε κουρκουτι.. χαχαχα...
    Επιτελους βγαλαμε ακρη και σ αυτο βοηθησαν οι υπολογισμοι των συμπαικτων μας και τους ευχαριστουμε πολυ..
    Καλη η φασολια και το γεγονος οτι ειναι 12ωρη ,την κανει πιο ενδιαφερουσα..
    Αρκετοι οι εορταστικοι ποντοι,οπως και οι αναβαθμισεις του φαρου, και βεβαια δεν ξεχναμε και τα φιορινια ,καθως και ολες
    τις επιμερους ανταμοιβες.
    Εγω ξεκινωντας ,θα σπερνοθεριζω ωστε να εχω αποθεμα αρκετα φυτα και αρκετα αναδυομενα πριν αρχισω να φτιαχνω
    τα 30 σνακ στο μυλο για τα αγριογιδα ..Και αμεσως μετα φυτευουμε τους σπορους , στο τροπικο δασος για τις φωλιες παπαγαλων..
    Σε μεγαλα χωραφια με τσατνι και ζωζωκες πιστευω θα εχουμε τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα ..
    Επειδη θα τρεξουν παραλληλα 2 δρωμενα ,οι καλοι μου φιλοι και γειτονες ,ας μου πουν τι αναδυομενα θα προτιμουσαν να τους στελνω, λειχηνες η' σαπουνια ;;
    Καλη αρχη σε ολους μας..
    Καλο βραδυ ..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 22/4/20
    Αρέσει σε Panagiotiis, elafi88, -fasolaki- και 11 σε άλλους.
  15. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Τα πρώτα 8 ταίσματα αγριόγιδου έδωσαν 13 σπόρους φωλιάς παπαγάλου, αναλογία 1.625 σπόροι στο τάισμα.
    Οχι και τόσο ενθαρρυντικά τα νούμερα..:(
    Περίμενα περισσότερα.
     
    Αρέσει σε aggellll, Panagiotiis, Nantia123 και 3 σε άλλους.
  16. foteini1312

    foteini1312 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ποτε προλαβες να κανεις 8 ταισματα? χαχα εγω ακομα ουτε ενα
     
  17. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Καλημέρα, υπάρχουν και χειρότερα εγώ με 8 ταίσματα μάζεψα μόλις 10.. (εκτός από ένα που μου έδωσε 3 όλα τα άλλα μόνο 1):eek:
     
    Αρέσει στους aggellll, -sia1971- και xristos-ale3andros.
  18. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Αυτό κάνει υποχρεωτικό το φύτεμα της φτέρης φωλιάς παπαγάλου στο τροπικό δάσος, σε μεγάλα χωράφια με τσάτνι και λίπασμα της Ζωζός. Σε ένα από τα βήματα των αγριόγιδων δίνει και 5 φτέρες φωλιάς παπαγάλου. Οπότε αν παίρνουμε γύρω στο 1,5 από κάθε τάισμα αγριόγιδου, έχουμε 30*1,5=45 +5(από τη μπάρα προόδου αγριόγιδου)=50 *10(μεγάλα χωράφια 5 + τσάτνι 2 + Ζωζό3) = 500 φωλιές παπαγάλου.
    Όσα ακριβώς χρειαζόμαστε!
     
    Αρέσει σε aggellll, jimthrilosgate7, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  19. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    9 ταισματα 16φωλιες...ποσες φωλιες ειπαμε χρειαζομαστε?
     
    Αρέσει στους Panagiotiis και -sia1971-.
  20. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα.Πιο πάνω η Νάντια και άλλοι συμπαίκτες,το αναφέρουν πολλάκις .
     
    Αρέσει στους αμφιθεα και Panagiotiis.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.