Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Φεστιβάλ των Χάιλαντς

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 25/9/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Φεστιβάλ των Χάιλαντς
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Φεστιβάλ-των-Χάιλαντς.27385/#post-197614
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Φεστιβάλ-των-Χάιλαντς.27384/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση
    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα σε ολους/ολες!!!
    Για τη φασολια, θα χρειαστουμε 100 σποραν, δηλ. 37.500 γκαιντα και 2.500 κρφιτσες κιλτ!
    Σε οσους/οσες θελουν να φτασουν στο 110, θα χρειαστουν επιπλεον: 3.750 γκαιντα και 250 καρφιτσες κιλτ!
    Πολλα τα χρειαζουμενα μιας και χρειαζονται και ζωα και φυτα που πρεπει να εχουμε στις αποθηκες μας!!! Η φασολια ομως καλη και τα δωρα πολλα και καλα! Πολλα σπερνοθερισματα αφου το φυτο ειναι 5ωρο! Θα το προσπαθησω και οπου φτασω!!! Καλη προσπαθεια σε ολους μας!!!

    Y.Γ. Συγγνωμη για το λαθος ! Το φυτο ειναι επταωρο, αρα τα πραγματα γινονται εξαιρετικα δυσκολα!!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/9/19
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 19 σε άλλους.
  3. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Υπολόγισες τις 100 φορές σαν 50 από τη μία στήλη και 50 από την άλλη ή με άλλον συνδυασμό ας πούμε όλη την πρώτη και 39 από τη δεύτερη;
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, vagelis1968, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 5 σε άλλους.
  4. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλο μεσημερι!!!
    Παααρα πολλα τα φυτα , με 7ωρο φυτο , (Διάρκεια : 7:00 ώρες απο τις συχνες), με νερο + απλο λιπασμα , και παλι δεν μου φθανουν οι μερες. Θα ασχοληθω φυσικα αλλα αυτη τη φορα δεν θα τρεξω πισω απο τη φασολια.
    Καλη προσπαθεια κι απο μενα σε ολους μας!!
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, nota.dim1802, vagelis1968 και 11 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    υπερβολικά απαιτητικό δρώμενο.. εφταωρα φυτα και τόσα πολλά?? τα δωράκια αρκετά καλά... ελάχιστα τα κουπόνια αυτή τη φορά.. που σ αυτό το δρώμενο μας χρειάζονται τόσο πολύ... και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι αφού σχεδόν όλα τα δώρα επαναλαμβάνονται πλουσιοπάροχα σε όλα τα δρώμενα.. πε, τπε, μπανάνες κλπ... γιατί δεν επαναλαμβάνονται και μερικά κουπόνια παραπάνω..... τες πα... η φασολιά είναι αρκετά καλή... αλλά βλέπω δύσκολα τα πράγματα... θα ξεκινήσω και βλέπουμε.. καλή επιτυχία σε όλους..
     
    Αρέσει σε vagelis1968, ioanna6929, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 9 σε άλλους.
  6. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αγαπητε Fisherman, ο καθενας μας χρησιμοποιει οσα θελει απο τη πρωτη λιστα και οσα θελει απο τη δευτερη αναλογα με αυτα που εχει στις αποθηκες του, ωσπου να συμπληρωσει τα 100 ή τα 110!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 10 σε άλλους.
  7. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπέρα κι από μενα.. Θα συμφωνησω με τους φιλους, ότι ζηταει το δρωμενο, μεγαλες ποσοτητες φυτων..
    Δυσκολα θα μαζευτουν, ακομη κι αν επιστρατεύσουμε όλα τα βιοτεχνικα που εχουμε στην διαθεση μας..
    Τσατνι, νερο και λιπασμα για αρχη..Και στην πορεια βλέποντας και κανοντας..
    Οσο καλα κι αν είναι τα δωρακια και η φασολια συμπαθητικη, δεν θα ασχοληθώ παραπανω από τις δυναμεις μου..
    Ξεκιναμε λοιπον και καλη επιτυχια σε ολους μας.. Χαλαρα και οπου φτασουμε..
    Φιλικα Βικυ.. :inlove:
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, nota.dim1802, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  8. alexbas

    alexbas Έμπειρος


    καλο μεσημερι
    εγω τωρα γιατι διαφωνω με αυτα που εγραψες???? αχαχαχα
    μαλλον καπου τα μπερδεψες... εγω τα βγαζω 54 τα σπορακια κ συνολο 29600 τα φυτα....
    και τα αναδ/να τα εβγαλα 1865....
    για ξανα κοιτα το ... κ θα τα βρουμε 8)8)8)
    καλη μας συνεχεια...
    υ.γ. αν εχω κανει λαθος συχωρα με
    αν ειμαι σωστος μη μου το πεις..... (που λεει κ το ασμα, απο τα αγαπημενα μου....ασχετο :music::music:)
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 7 σε άλλους.
  9. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Τα ζώα της φάρμας θα μας ταξιδέψουν στη Σκωτία και χρειάζονται τη βοήθεια μας στους τοπικούς αγώνες!:) Θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε τις αποστολές που εμφανίζονται;:eek: Δεν ξέρω, αν και το βλέπω πάρα πολύ απαιτητικό και δύσκολο θα συμμετάσχω όσο μπορέσω. Καλή τύχη με τους Σκωτσέζικους αγώνες όπου φτάσει ο καθένας μας!!;)
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 6 σε άλλους.
  10. renalian

    renalian Ενεργός συντάκτης

    μας διωχνουν.περισσοτερο αγχος απο τον ενφια
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, vagelis1968, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  11. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα παρεούλα, να ενημερώσω τους φίλους και γείτονες οτι ΔΕΝ θα συμμετέχω στο δρώμενο. Καλή επιτυχία σε όσους το παλέψουν
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, vagelis1968, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  12. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Σωστά, αλλά αλλάζουν κάπως τα ζητούμενα. Εγώ, αν έπαιζα, θα έκανα 51 (για να πάρω και το κουπόνι βοηθού) από την πρώτη και 49 από τη δεύτερη. Για τη φασολιά μόνο.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, nota.dim1802, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  13. bmanolos

    bmanolos Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να δώσω και τους δικούς μου υπολογισμούς, για τις απαιτήσεις του δρώμενου, όπως τις κατάλαβα εγώ.
    Υπάρχουν 2 λίστες εργασιών από 61 εργασίες η κάθε μία.
    Η 1η λίστα απαιτεί 7150 φυτά δρώμενου - 195 αναδυόμενα - 18 Σπόραν (6750 φυτά δρώμενου + 450 αναδ/να).
    Η 2η λίστα απαιτεί 2100 φυτά δρώμενου - 350 αναδυόμενα - 36 Σπόραν (13500 φυτά δρώμενου + 900 αναδ/να).
    Άρα συνολικά και για τις 2 λίστες (122 εργασίες) : 29500 φυτά δρώμενου - 1895 αναδυόμενα.
    Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά εμένα τόσα μου βγαίνουν. Κάθε διόρθωση δεκτή και καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 12 σε άλλους.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σ' όλους!
    Δρώμενο πρόκληση με τις ποσότητες που ζητάει, οι οποίες ευτυχώς δεν είναι όσες οι πρώτες εκτιμήσεις!
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον bmanolos στις ποσότητες και θα παραθέσω τους δικούς μου υπολογισμούς.
    Λοιπόν για τη φασολιά θα σύμφερε να κάνουμε από 50 από κάθε λίστα (ή 51-49 όπως λέει ο fisherman65 παραπάνω), γιατί από κει και κάτω οι απαιτήσεις μεγαλώνουν πολύ -ιδίως στη 2η λίστα που για τις τελευταίες 11 εργασίες ζητάει 18 σποράν.
    Έτσι έχουμε:
    1η λίστα (ως το 50): 10 σποράν (375 γκάιντα και 250 καρφίτσες), 4250 γκάιντα και 110 καρφίτσες.
    Συνολικά: 8000 γκάιντα και 360 καρφίτσες κιλτ
    2η λίστα (ως το 50): 18 σποράν (6750 γκάιντα και 450 καρφίτσες), 2100 γκάιντα και 225 καρφίτσες
    Συνολικά: 8850 γκάιντα και 675 καρφίτσες κιλτ
    Άρα για τις 100 εργασίες θα χρειαστούμε: 16850 γκάιντα και 1035 καρφίτσες κιλτ.
    Νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό, με δεδομένο ότι θα πάρουμε και 3 σποράν από το αναβαθμισμένο διακοσμητικό.

    Τώρα για να ολοκληρώσουμε τις 110 εργασίες θα χρειαστούμε επιπλέον (αν κάνουμε την πρώτη λίστα μέχρι το 60, αφήνοντας την τελευταία εργασία -με τα 5 σποράν): 3 σποράν (1125 γκάιντα και 75 καρφίτσα), 1950 γκάιντα και 65 καρφίτσα.

    Για να ολοκληρωθεί εντελώς το δρώμενο θα χρειαστούμε επιπλέον των προηγούμενων άλλα 23 σποράν (5 για την 61 εργασία της πρώτης λίστας και 18 για τη δεύτερη), και 125 καρφίτσες κιλτ.

    Καλή επιτυχία σε όλους και όπου φτάσει ο καθένας!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/9/19
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 20 σε άλλους.
  15. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Παιδια, μη δινετε σημασια στους υπολογισμους μου, μαλλον τα εχω κανει θαλασσα!!!!! Ποιος ξερει τι σκεφτομουν εκεινη την ωρα!!!!! Ευχαριστω για τις διορθωσεις των συναγροτων!!!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 14 σε άλλους.
  16. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Αλλο ενα ιβεντ με μια φασολια που παλι δινει σεντουκι επαγγελματιων κανενα σεντουκι με φιορινια δηλαδη χαθηκε να δινει καμια φασολια ετσι για πρωτοτυπια ?
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 15 σε άλλους.
  17. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Ευχαριστούμε Nantia123, για αυτήν την ειδική και πολύ καλή πρόταση που μας παρουσίασες. Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με το δρώμενο καθόλου, αλλά τώρα με βάζεις σε σκέψη. Τα έπαθλα και η φασολιά, δεν θα έλεγα με τίποτα ότι παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αλλά η πρότασή σου, με ...γαργαλάει... xDτόσο, που ίσως και να το κάνω.;)
    Με την ευκαιρία, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιο διακοσμητικό αναφέρεσαι;
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, nota.dim1802 και 6 σε άλλους.
  18. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Στη 10η εργασία που θα κάνουμε παίρνουμε το διακοσμητικό "ώρα για χορό" και στην 25η την αναβάθμισή του που δίνει 1 σποράν και 1500ΠΕ κάθε 5 ώρες για 3 χρήσεις. Αναφέρεται στις ΣΕ στο post μετά τη φασολιά και πριν τα καλάθια.


    Ώρα για χορό-Αναβάθμιση

    Όταν ολοκληρώσετε 10 εργασίες θα πάρετε το διακοσμητικό "Ώρα για χορό"
    Ώρα για χορό
    [​IMG]
    Δίνει: 900 Π.Ε / Τ.Π.Ε
    Διάρκεια: 05:00
    Διαστάσεις: 1x2

    Όταν ολοκληρώσετε 25 εργασίες θα πάρετε μια αναβάθμιση τους διακοσμητικού "Ώρα για χορό"

    [​IMG]

    Όταν αναβαθμίσετε το διακοσμητικό θα σας δίνει:

    [​IMG]
    Δίνει: 1500 Π.Ε / Τ.Π.Ε και 1 Σποράν
    Διάρκεια: 05:00
    Διαστάσεις: 1x2

    Για 3 χρήσεις

    Όταν τελειώσουν οι χρήσεις του θα πρέπει να το διαγράψετε για να το τοποθετήσετε σε κάποια έκταση ή στη σειρά συννέφων.

    Αναβαθμίσεις του διακοσμητικού μπορείτε να βρείτε και στα καλάθια του δρώμενου.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαμαβικη, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  19. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος


    Ευχαριστώ πολύ. Λόγω της αδιαφορίας μου προς το δρώμενο, δεν το είχα δει αυτό. Να΄σαι καλά και καλή συνέχεια!!:)
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, nota.dim1802, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  20. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Τωρα μαλιστα αφου ο πορτοκαλι περιστερωνας εγινε πορτοκαλι λυκος τρελαθηκα πραγματικα :cry::cry:
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, vagelis1968, GaTe987 και 8 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.