Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Τρέλα με τα άγρια ζώα

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 19/9/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας, για το δρώμενο
    Τρέλα με τα άγρια ζώα

    [​IMG] [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.
    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Τρέλα-με-τα-άγρια-ζώα.18773/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Τρέλα-με-τα-άγρια-ζώα.18772/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και vagelis1968.
  2. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
    Ούτε μια γραμμή φασολιάς; Ούτε ένα διακοσμητικό, τώρα που είχαμε συνηθίσει; Ψιλοαδιάφορο, αλλά θα ασχοληθούμε και με αυτό.

    Για την ολοκλήρωσή του θα χρειαστούμε:
    151.000 ΧΤ αξίας από πουλιά.
    120.000 ΧΤ αξίας από αρθρόποδα.
    91.000 ΧΤ αξίας από ερπετά.
    140 Σήματα πουλιών, άρα γύρω στις 140 εκτροφές πουλιών.
    110 Σήματα αρθρόποδων, άρα γύρω στις 110 εκτροφές αρθρόποδων.
    85 Σήματα ερπετών, άρα γύρω στις 85 εκτροφές ερπετών.
    Άρα χρειάζονται και 670 σούπερ τροφές (μέγιστη εκτίμηση, θα είναι σίγουρα λιγότερες, αν θεωρούνται λιγότερες τόσες σούπερ τροφές).

    Με την ολοκλήρωσή του θα έχουμε λάβει συνολικά:
    135.000 Χορτοτάλιρα.
    60.000 Πόντους εμπειρίας.
    25.000 Τροπικούς πόντους εμπειρίας.
    40 Αστεράκια.
    30 Σούπερ τροφές.
    14 Πάρτυ γύροι.
    10 Χρυσές μπανάνες.
    8 Δενδρύλια bahmarama γουαϊχέκε.
    7 Ροζ ζελέ.
    4 Μυστηριώδες στάβλους bahamarama τοπάζι.
    4 Μυστηριώδες στάβλους νεφρίτη.
    3 Εργαλειοθήκες (XXL, XL, 3XL)
    1 3ωρο κουπόνι αγροτικών βοηθών.
    1 Κόκκινο εργοστάσιο σκέιτμπορντ.
    1 Κόκκινο εργαστήρι Τοτέμ Τίκι.
    1 Κόκκινη πισίνα καβουριών.
    1 Εργοστάσιο σκέιτμπορντ.
    1 Εργαστήρι Τοτέμ Τίκι.
    1 Πισίνα καβουριών.
    1 Αυτοκόλλητο.

    Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους!:)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/9/16
    Αρέσει σε *Chelsea*, kolokythopitas, -stavroula47- και 35 σε άλλους.
  3. vickyargi

    vickyargi Ενεργός συντάκτης

    Φίλε Λάζαρε, μάλλον μπερδεύτηκες. Η κάθε εκτροφή δίνει και ένα σήμα. Άρα, θέλουμε τον ίδιο αριθμό εκτροφών όσα και τα σήματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το διαιρείς με το 4.
    Επομένως, 110 εκτροφές αρθροπόδων, 85 εκτροφές ερπετών και 140 εκτροφές πτηνών. Άρα, 335 εκτροφές σύνολο, δηλαδή 670 σούπερ τροφές.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, -kristian-, takis.00 και 11 σε άλλους.
  4. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα
    Λαζο μηπως το βλεπεις υπεραισιοδοξα το ιβεντ ...140 σηματα με 35 εκτροφες ? κτλ ... απο που ? πες και σε μας ...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, eeelenaki, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  5. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλημέρα

    Το ζητούμενο στο event είναι τα σήματα που πρέπει και όχι ο αριθμός των εκτροφών που απαιτούνται. Συνεπώς και θα διαφωνήσω κάθετα με τον συμπαίκτη lazos95 όσον αφορά τον υπολογισμό των σούπερ τροφών.

    Και εξηγούμαι, διότι τα σήματα που απαιτούνται στο σύνολο τους είναι 335 και σε κάθε εκτροφή παίρνουμε 1 σήμα και άρα απαιτούνται 670 σούπερ τροφές (η κάθε εκτροφή θέλει 2 σ.τ) !!! Τα νούμερα που ζητά λοιπόν είναι εξωφρενικά σε σχέση με τα δώρα που δίνει.

    .
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Boy_salonica88, eeelenaki και 11 σε άλλους.
  6. farmer_babis

    farmer_babis Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα.
    Πώς γίνετε να κάνεις 20 εκτροφές ερπετών και να πάρεις 85 σήματα?
    Ένα σήμα πέρνουμε απο κάθε εκτροφή?????

    (Αντίστοιχα 27 εκτροφές αρθρόποδων για 110 σήματα, και 35 εκτροφές πουλιών για 140 σήματα??)
    Κάποιο λάθος στον υπολογισμό υπάρχει εδώ!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, sofiapao76, skareleni και 2 σε άλλους.
  7. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Εντάξει παιδιά μην πυροβολείτε, είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου και προφανώς μπέρδεψα λίγο τα νούμερα.
    Τουλάχιστον για λίγο χάρηκαν μερικοί.
    Άλλαξαν αμέσως όμως τα νούμερα και ευχαριστώ για τις ευγενικές σας διορθώσεις.;)

    Άντε και καλή μας εβδομάδα!
     
    Αρέσει σε *Chelsea*, kolokythopitas, RARANIARO και 17 σε άλλους.
  8. farmer_babis

    farmer_babis Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Κάπου μπερδεύτηκε ο lazos95. Εντάξει. Το διόρθωσε.
    Να σαι καλά πάντως lazo, γιατί προς στιγμή με έκανες αισιόδοξο γιατί νόμιζα οτι βγαίνει το event. χαχαχαχα
    Το πρόβλημα το μεγάλο εκτός απο τις αρκετές σούπερ τροφές είναι και τα απελπιστκά πολλά ζώα, ιδιαίτερα τα αρθρόποδα και τα ερπετά που έχουμε λιγότερες επιλογές.
    Τα πουλιά είναι πιό βατά. Έχουμε πολλές επιλογές.

    Αντε καλή δύναμη σε όσους προσπαθήσουν!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nota.dim1802, eeelenaki και 9 σε άλλους.
  9. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Δεν μπορεί να έχουμε σήματα μόνο από εκτροφές....η μπορεί?καλημέρα
    ...Ε μα βέβαια ,έχουμε και τα καλάθι...δίνει 5 ολόκληρα σήματα xD
    Ευκαιρία πάντως για όποιον δεν θέλει να παίξει ,να κάνει εκτροφούλες και να γεμίσει την αποθήκη "ζωντανά"....
    Καλή επιτυχία !
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/9/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, eeelenaki, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  10. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Σημασία δεν έχει το ποιος θα γράψει 1ος τα νούμερα για να πάρει τα εύσημα, σημασία έχει να γράφονται σωστά και χωρίς βιασύνη για να μην μπερδευόμαστε και κυρίως για να μην αμφισβητεί ο ένας τον άλλον γιατί καήκαμε.

    Η πιθανότητα να κερδίσουμε 2ο σήμα είναι μικρή σύμφωνα με τις Σ.Ε (άρα σχεδόν μηδαμινή) και θα πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι το δρώμενοι δίνει ώς δώρο την φοβερή ποσότητα των 30 σ.τ !!! και όπως θα παρατηρείτε το άδειασμα των αποθηκών συνεχίζετε με γοργούς ρυθμούς !!

    .
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ESABA, yelander10 και 12 σε άλλους.
  11. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Φοβερό!!!
    Τι είναι αυτό. Μέσα σε ένα δρώμενο εισάγονται με τη μία δύο νέα εργαστήρια, και ένας νέος στάβλος.
    Μάλιστα παίρνουμε και τις κόκκινες (παρακαλώ!) αναβαθμίσεις τους. Ευτυχώς δεν εισάγονται και οι εκτροφές των αντίστοιχων ζώων (χελώνας, τουκάν, κάβουρα) αλλά πιστεύω ότι αυτό θα μας απασχολήσει τους επόμενους μήνες.
    Πρακτικά λοιπόν για να πάρουμε τα απαραίτητα σήματα θα χρειαστούμε ανάλογες εκτροφές(ίσως ένα 10% λιγότερες). Τα ζώα που πρέπει να παραδώσουμε πιστεύω ότι θα βγουν απ' αυτές τις εκτροφές και δε θα χρειαστεί κάτι παραπάνω. Ιδίως στα πουλιά, όλο και θα τα έχουμε ήδη (είναι πολλά τα πουλιά που κάνουν εκτροφές).
    Τα δώρα πάντως είναι καταπληκτικά! Συνήθως παίρνουμε πορτοκαλί αναβαθμίσεις από τέτοια δρώμενα, αλλά εδώ είναι κόκκινες. Επίσης αρκετοί μυστηριώδεις στάβλοι και δένδρα.
    Θα γίνει λοιπόν της εκτροφής!
    Καλή επιτυχία σε όλους!
    ΥΓ. Οι χρυσές μπανάνες σίγουρα θα χρειαστούν (πολλαπλάσιες) για να ανοίξουμε την εκτροφή του τουκάν που αργά ή γρήγορα θα έρθει!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, jimthrilosgate7, RARANIARO και 11 σε άλλους.
  12. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Μάλλον δεν πρέπει να κάνεις ποτέ λάθη εσύ στη ζωή σου.
    Σημασία δεν έχει το να κάνεις ένα λάθος, σημασία έχει να το διορθώσεις και να το παραδεχτείς.
    Το ότι κάθομαι και υπολογίζω τι χρειάζεται ένα δρώμενο και τι προσφέρει δε το κάνω για να πάρω τα εύσημα, το κάνω για να βοηθήσω τους υπόλοιπους παίκτες όπως και για να βοηθήσω τον εαυτό μου. Κανείς δε μου το ζήτησε, κανείς δε θα μου το απαγορεύσει. Αν ο καθένας περιμένει στη γωνία τον άλλον για να κάνει λάθος και να του κάνει παρατήρηση τότε καήκαμε φίλε μου.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/9/16
    Αρέσει σε *Chelsea*, kolokythopitas, ESABA και 29 σε άλλους.
  13. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Δεν αντιλαμβάνομαι την επιθετικότητα σου όταν ο ίδιος παραδέχτηκες την ευγενική μας διάθεση για τις διορθώσεις μας. Και δεν φτάνει που έκανες λάθος στους υπολογισμούς σου και θα έπρεπε να ζητήσεις τουλάχιστον ένα συγνώμη μας την λες και απο πάνω οτι σε πυροβολάμε και ότι σε περιμένουμε στη γωνία να σου κάνουμε παρατηρήσεις. Αν είναι έτσι την επόμενη φορά που θα κάνεις λάθος να μην μιλήσει κανένας μας για να μη σε θίξουμε.

    Σταματώ εδώ, όποιος κατάλαβε κατάλαβε, διότι αν δεν το πρόσεξες ξεφύγαμε απο το θεμα και θα έχουν δίκιο όταν θα αρχίσουν οι διαγραφές.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και ΔΙΑΚΟΣ.
  14. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Παρακαλώ πολύ, ας σταματήσει εδώ η αντιπαράθεση. Το ποστ με τους υπολογισμούς έχει διορθωθεί και πάμε παρακάτω. Κάθε επόμενο άσχετο σχόλιο θα διαγράφεται.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Giotak80, heavymetal7 και 6 σε άλλους.
  15. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Τολμώ να πω ότι όποιος δεν έχει τα απαραίτητα μπορεί να σταματήσει στο 6ο βήμα: 75 σήματα αρθρόποδων, 95 πουλιών και 60 ερπετών άρα: 230 εκτροφές Χ 2 = 460 Σούπερ Τροφές (βέβαια δεν θα πάρει τις αντίστοιχες κόκκινες αναβαθμήσεις)
    Θα δούμε στην πορεία... καλή επιτυχία...

    Υ.Γ. εννοείται και τις 10 χρυσές μπανάνες (7ο αντίστοιχο βήμα)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/9/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, moira, RARANIARO και 10 σε άλλους.
  16. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα!
    Καλή επιτυχία σε όσους θα πάρουν μέρος στο δρώμενο!
    Εγώ δυστυχώς ξέμεινα από σούπερ τροφές.
    Ελπίζω ότι θα βάλουν και αυτή την φορά προσφορά διότι διαφορετικά θα κοιτάζω τα νέα εργαστήρια από ...μακρυά!!
    Λάζαρε ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες και όλα τα παιδιά βέβαια,που με τους υπολογισμούς σας μας τα "δίνετε" έτοιμα!!:inlove:
    Καλή μας συνέχεια!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ESABA, pap100 και 13 σε άλλους.
  17. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Γεια σας! Με 128 σ.τ. που έχω, πέστε μου! Όχι, πέστε μου! Τι μπορώ να κάνω; Να αγοράσω καλάθια και τέτοια αποκλείεται! Να παίξω όσο αντέχω; Κρίμα για τους καινούριους στάβλους πάντως!!! Κλαψ, κλαψ...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, pap100, Giotak80 και 10 σε άλλους.
  18. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    πολλες παρα πολλες ΣΤ .τις εχω αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο αξιζει τελικα να τις χαλασω!Οπως και να εχει καλη επιτυχια ευχομαι σε ολους. ( οι υπολογισμοι που κανουν καποια ατομα μας βοηθουν παντα !!!!οσο για τα λαθοι ...τι να κανουμε...συμβαινουν και αυτα!!!)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, moira, mary73 και 5 σε άλλους.
  19. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Το να θέλουμε να ολοκληρώσουμε τα δρώμενα όλοι οι παίκτες, είναι απολύτως φυσιολογικό και πιστεύω ότι αν όλα είναι βατά και "φυσιολογικά" τότε μετά από ένα συγκεκριμένο επίπεδο και με μία σχετικά καλή αποθήκη (όσον αφορά τα βιοτεχνικά κλπ.) τα δρώμενα βγαίνουν.

    Το συγκεκριμένο δρώμενο είναι κάτι σχετικά καινούργιο γιατί μας δίνει δύο νέα εργαστήρια και ένας νέος στάβλος ενώ από την μία τα προβλήματα χώρου με τους αποθηκευτικούς δεν έχουν δώσει την λύση που όλοι οι παίκτες θέλαμε και από την άλλη δεν υπάρχει πιστεύω παίκτης που να έχει καταφέρει να προχωρήσει σε αναβάθμιση αυτών ώστε να μπορέσει να τις αξιοποιήσει. Επιπλέον είναι και το γεγονός ότι δεν υπάρχει χρήση για όλα αυτά τα ζώα που εισάγονται παρά μόνο σε καμιά νέα αποστολή που ενδεχομένως να εισαχθεί.

    Η αλήθεια είναι ότι ενώ τα δώρα είναι πολύ καλά, πρέπει όμως να παραδεχτούμε όλοι ότι πρώτον θα έπρεπε να υπάρχουν πολύ περισσότερες σούπερ τροφές (ως ανταμοιβή) μιας και οι απαιτήσεις αυτών στο δρώμενο είναι - κατά την γνώμη μου πάντα - αρκετά υψηλές και δεύτερον ότι όλα τα τελευταία δρώμενα μας έχουν διαλύσεις τα αποθέματα της αποθήκη χωρίς κανένα κενό.

    Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν ο καθένας και όσο αντέχει η αποθήκη και η σούπερ τροφές μας.

    Ευχαριστώ τους συμπαίκτες μας για τους υπολογισμούς που κάνουν γιατί εμένα τουλάχιστον μου γλιτώνουν πάρα πολύ χρόνο και ίσως και από περιττές σπατάλες της αποθήκης μου. Τέλος γνωρίζω από τώρα κιόλας μέχρι που μπορώ να φτάσω και τι να κάνω στον εναπομείναντα χρόνο ώστε να καταφέρω να γεμίσω και πάλι τι αποθήκες μου.

    Καλή συνέχεια...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Genne1, moira και 10 σε άλλους.
  20. deppy1970

    deppy1970 Ανερχόμενος

    Εξωφρενικά πολλές οι σούπερ τροφές , δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν πολλοί να συμμετάσχουν
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Boy_salonica88, psipsi1978 και 8 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.