Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Το φωτεινό μονοπάτι ΙΙ"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 13/7/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο

    Το φωτεινό μονοπάτι ΙΙ
    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    [​IMG]
    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-φωτεινό-μονοπάτι-ΙΙ.32032/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-φωτεινό-μονοπάτι-ΙΙ.32030/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    επειδή βλέπω ότι σας έπιασε η ζέστη κάνω εγώ την αρχή χαχαχ (σαν πιο μικρότερη).. λοιπόν θα χρειαστούμε...
    7.276 Φωτεινοκρόκο 5:00 ώρες Μπορείτε να το καλλιεργήσετε στη βασική έκταση της φάρμας και το ξέφωτο του δάσους

    6.430 Φωτεινοκαρύδα 6:30 ώρες Μπορείτε να το καλλιεργήσετε στη βασική έκταση του Bahamarama και το τροπικό δάσος

    4.959 Φωτεινοκολοκύθα 8:00 ώρες Μπορείτε να το καλλιεργήσετε στη βασική έκταση Πανσελήνου και το Δάσος των μανιταριών

    3.460 Πυροσκόνη από συγκομιδές φυτών και δέντρων απο τη Βασική έκταση, το άγριο λιβάδι, την βασική έκταση Bahamarama, το τροπικό δάσος, την βασική έκταση Πανσελήνου και το Δάσος των μανιταριών

    χωρίς καμία γκρίνια αυτή τη φορά τουλάχιστον απο μένα... ωραίο δρώμενο καλοσχεδιασμένο, τα δώρα στο μαγαζί σούπερ (προσωπικά θα κυνηγήσω μόνο πίκολο και κιβώτια) και η φασολιά αρκετά καλή.. καλή διασκέδαση σε όλους...
     
    Αρέσει σε athnia111, nickoikono11, pigara και 21 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα σε ολους !!!
    Πολλα τα αναδυομενα που θα πρεπει να μαζεψουμε αλλα και πολλες οι εκτασεις, απο τις οποιες θα τα παιρνουμε.
    Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι οι χιουι δεν επιδρουν στις εκτασεις πανσεληνου.
    Ελπιζω τα πολυωρα που εχουμε βαλει παντου να κανουν καλη δουλεια και να παρουμε αναδυομενα αρκετα.
    Τα πικολακια και τα κιβωτια θα τα κυνηγησω και εγω , και απο εκει και περα οτι αλλο μπορεσω να παρω απο το
    καταστημα.Μου αρεσει το δρωμενο αλλα με τις διαφορετικες ωρες της ωριμανσης των φυτων θα πρεπει να ειμαστε
    συνεχως πανω απο τον υπολογιστη. Να και αλλο ενα μειονεκτημα. Συν το επερχομενο δρωμενο στο αγριο που θα
    μπει παλι το π/σ/κ. Μας περιμενει πολλη δουλεια για τις επομενες ημερες. Σηκωνουμε λοιπον μανικια και ξεκιναμε.
    Ευχαριστουμε την φιλη GEPPO1 ,για τους υπολογισμους της.
    Καλη μας δυναμη συναγροτες/ισσες.
    Καλη αρχη σε ολους μας.
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, athnia111, -sia1971- και 4 σε άλλους.
  4. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    θα φυτεύουμε στο ξέφωτο αλλά θα παίρνουμε αναδυόμενα απο το αγριο? διάβασα σωστά?
     
    Αρέσει στους ioanna6929, athnia111 και -sia1971-.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπερα.Ναι, σωστα διαβασες.
     
    Αρέσει στους ioanna6929 και -sia1971-.
  6. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους!!!:DΤα αναδυομενα δεν νομιζω να αποτελεσουν προβλημα...ηδη για την πρωτη μερα μαζεψα 800 στο συνολο και ειμαι σιγουρη οτι αλλοι μαζεψαν ποιο πολλα!!!το προβλημα που βλεπω προσωπικα ειναι η πολυπλοκοτητα στις διαφορετικες εκτασεις και ωρες φυτων του ιβεντ που πρεπει να φυτεψουμε γιατι ενω ειναι 22000 χιλ περιπου φυτα στο συνολο εχουν αλλες ωρες και χωρους φυτεματος το καθε ενα.....ολη η φαρμα δηλαδη σηκωνει μανικια και ξηλωνειxDΤο ιβεντ αυτο αν υπηρχε χρονος ειναι πολυ ομορφο και διασκεδαστικο με ομορφα δωρα αλλα λογω εργασιας ο χρονος ειναι λιγος.......οποτε θα το προσπαθησω και οπου φτασω......καλη επιτυχια σε ολους ευχομαι:inlove:!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεχασετε το κολπο του συμπαικτη ALCHEMIST με τον μυλο περνωντας 5 τεμαχια φωτεινο ελιξηριο και φτιαχνωντας 5 συνεχεια φυτα ανα πντε ωρες,αφου στην πρωτη θεση εχετε μεγαλη ποσοτητα τροφης μιας ασχετης πχ σουπερ τροφη,οταν ανοιξετε το δευτερο φυτο ακυρωνετε την τροφη και εχετε ετοιμη μεγαλη ποσοτητα φυτων για το νεο φυτο.....οποιος δεν καταλαβε επειδη γραφω γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω, ας ανατρεξει σε παλαιοτερες αναρτησεις!!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/7/21
    Αρέσει σε ioanna6929, thena, dafni_mat και 7 σε άλλους.
  7. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σε όλους!!

    Ευχαριστούμε GEPPO1 για τους υπολογισμούς.

    Εύκολο δρώμενο που όποιον παίξει οργανωμένα δεν νομίζω να τον προβληματίσει. Οι διαφορετικοί χρόνοι των φυτών δεν θα είναι πρόβλημα, καθώς δεν φυτεύονται συγχρόνως, αλλά το ένα μετά το άλλο. Έτσι όσο καλλιεργούμε στη φάρμα πχ, μπορούμε να βάλουμε μεγάλα φυτά στους άλλους χώρους (νησί-πανσέληνο) για αναδυώμενα, οπότε θα μαζευτούν εύκολα.

    Εγώ επέλεξα να ξεκινήσω με το φυτό της φάρμας, γιατί υπολόγισα πως θα το τελειώσω πιο γρήγορα και έτσι θα αρχίσω να παίρνω αστερονομίσματα από την αυτόματη παραγωγή.

    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Dr.Kelly, pigara και 14 σε άλλους.
  8. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα συναγρότες και συναγρότισσες!
    Ευχαριστώ κι εγώ πολύ την GEPPO1 για τους υπολογισμούς.

    Το δρώμενο μου αρέσει πάρα πολύ. Έχει βέβαια διαδικασία, αλλά με σωστή στρατηγική βγαίνει κι αυτό!
    Ξεκίνησα από το φυτό της Πανσέληνου, ύστερα του νησιού και τέλος της φάρμας. Για τα αναδυόμενα βάζω στους χώρους που έχουμε ελεύθερους πολύωρα φυτά για τις αποστολές των μεγάλων επιπέδων. Να πω επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στους σχεδιαστές του δρώμενου, καθώς τα αναδυόμενα - αν και πολλά - έρχονται με εκπληκτικό ρυθμό!! Τουλάχιστον δεν θα μας παιδέψουν..
    Καλή συνέχεια & κάθε επιτυχία σε όλους.:)

     
    Αρέσει σε ioanna6929, thena, Lina123 και 8 σε άλλους.
  9. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα. Με αρκετό ροδάνι, εξευγενισμένο σχοινόπρασο στη φάρμα και τσίλι/πιπεριά στο νησί για αναδυόμενα και 500-600 σ.λ. για τα φυτά πάει και αυτή η φασολιά … αρκετά καλή η μαγική φασολιά, σίγουρα δεν φτάνει την προηγούμενη αλλά δεν πειράζει. Το ιβέντ δεν τελείωσε βέβαια καθώς πρέπει να μαζεύονται και τα ρολογάκια … ένα ακόμη θετικό ότι αυτή τη φορά είναι 10ωρα. Καλή συνέχεια σε όλους.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Lina123, soyla74 και 11 σε άλλους.
  10. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Καλησπέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες γιατί για να φτιάξεις το επόμενο φυτό θα πρέπει να έχεις τελειώσει με το προηγούμενο. Δηλαδή στην 9η εργασία θα πάρεις 9999 σπόρους καρύδας αν έχεις ξεκινήσει από τη βασική φάρμα με σπόρους κρόκου άρα μέχρι να φτάσεις σ΄αυτό το βήμα μόνο 5 σπόρους κρόκου μπορείς να μαζεύεις ανά 5ωρο. Πώς καταφέρνετε και ετοιμάζετε σπόρους καρύδας ή κολοκύθας? και ανάλογα προχωράτε είτε στη 10η είτε στην 17η εργασία? και κάτι ακόμη γιατί 9999 σπόροι αφού όσο τυπικός και αν είσαι στην τήρηση του 5ωρου πάλι δεν πρόκειται να τους εξαντλήσεις. Τί είναι αυτό που μου διαφεύγει?
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, soyla74 και 2 σε άλλους.
  11. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    [​IMG]
    Καλησπερα σε ολους!!!κοιτα προσεκτικα την εικονα οπως βλεπεις εχω μπροστα σουπερ τροφη η οποια κανει 32 ωρες να γινει!!!!Διπλα εχω βαλει φωτεινοκαρυδα να γινεται και οπως βλεπεις εχω φτασει στις 20 φωτεινοκαρυδες και συνεχιζω......εχω υπολογισει το χρονο που θα χρειαστω προσωπικα για να ξεκλειδωσω το αλλο φυτο και για αυτο οι 32 ωρες στη σουπερ τροφη μολις ξεκλειδωσω το αλλο φυτο ακυρωνω την φωτεινοκαρυδα και μου δινει πισω τα υλικα οποτε εχω περισσοτερα φωτεινα ελιξηρια για να κανω το αλλο φυτο που εχω διαλεξει π.χ φωτεινοκροκο!!!Προσεχω παντα τις ωρες που βαζω την πρωτη τροφη (π.χ σουπερ)να ειναι πολλες μην τυχον τελειωσει και αρχισει να γινεται η αλλη τροφη που χρειαζομαστε!!!!Ελπιζω να καταλαβες και να ημουν κατανοητη:D!!!!
    ******Το κολπο αυτο ειναι δωσμενο απ'τον συναγροτη μας ALCHEMIST ........
    *******Το ξαναεγραψε και ο συναγροτης μας P.TOSH
     
    Τελευταία επεξεργασία: 15/7/21
    Αρέσει σε ioanna6929, martha72, Lina123 και 5 σε άλλους.
  12. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Ευχαριστώ (όλους) για την επεξήγηση θα το δοκιμάσω... καλή συνέχεια, καληνύχτα...
     
    Αρέσει στους ioanna6929, soyla74, Lina123 και σε ακόμα ένα άτομο.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα... δοκίμασε το γιατί είναι πολύ εξυπηρετικό... μόλις το εφαρμόσεις μια δυο φορές θα το καταλάβεις... και εγώ τώρα το κατάλαβα και διαπίστωσα πόσο έξυπνο και απλό είναι... μ αυτό τον τρόπο θα μαζέψεις αρκετά λαμπερά ελιξήρια για το επόμενο φυτό... απλά να έχεις τον νου σου να μην ξεχαστείς και δεν ακυρώσεις τον μύλο όταν τελειώνει πχ η σουπερ τροφή... επίσης μπορούμε να έχουμε μόνιμα στον ένα μύλο σουπερ τροφή πχ 80 ωρες , αφού για τα φυτά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τον μύλο του νησιού... ευχαριστούμε τα παιδιά για αυτό το έξυπνο κολπάκι...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, niktsa112, soyla74 και 3 σε άλλους.
  14. doctor.k

    doctor.k Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Ίσως κάποιοι να αγοράζουν πακέτα που δίνουν λαμπερά ελιξήρια και να παράγουν τα φυτά δρώμενου που χρειάζονται στο μύλο χωρίς να φυτέψουν καθόλου.
     
    Αρέσει στον/ην ioanna6929.
  15. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    διάβασε λίγο καλύτερα σε παρακαλώ για αυτό το κολπάκι και θα καταλάβεις οτι δεν χρειάζεται καμια αγορά
     
    Αρέσει στους ioanna6929, Lina123, thena και σε ακόμα ένα άτομο.
  16. snoopy181209

    snoopy181209 Αρχάριος στο φόρουμ

    Εχω ξεμείνει από Λαμπερά Ελιξίρια, μάλλον πάτησα λάθος φυτό στο μύλο. Θα μου πιστωθούν άλλα ή χάλασε η αποστολή?
     
    Αρέσει στους ioanna6929, -sia1971- και IRENE26.
  17. *a*a*123aa

    *a*a*123aa Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καλησπέρα
    δεν έχω καταλάβει το "κόλπο" στο μύλο.
    Αν καλλιεργώ φωτεινοκάρυδα πως μπορώ να έχω ελιξήρια για το αλλο φυτό;
     
    Αρέσει στους ioanna6929, -sia1971- και IRENE26.
  18. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα, παίρνεις 5 κάθε 5 ώρες.
    Όταν πάρεις το κλειδί, που είναι το προτελευταίο βήμα σε κάθε έκταση, το δίνεις στο αντίστοιχο εικονίδιο και σου ανοίγει τους σπόρους του επόμενου φυτού.
     
    Αρέσει στους ioanna6929, Lina123, skias10 και σε ακόμα ένα άτομο.
  19. p.tosh

    p.tosh Προχωρημένος

    Καλημερα και καλο σ/κ. Φιλτατε αν δεις πιο πανω στο ποστ 11 η συναγροτισα soyla74 δειχνει πως γινεται.Παρολαυτα αν χρειαστεις κατι στειλε μου μην στη φαρμα για να μην πλατιαζουμε εδω μεσα.
    Παρεμπιπτόντως τα πικολακια μετα απο τοοοοοοσα και τοσα που εχω ανοιξει ειπαν να με ανταμειψουν
    [​IMG]
    [​IMG]
    το αλλο τωρα το μεσημερι θα δουμε τι μας εχει.....
    αντε δροσερες καλημερες κι υπομονη τα καλυτερα ......ερχονται!!!!
     
    Αρέσει σε Megas_kokoriko, icons1, SYLVART και 15 σε άλλους.
  20. *a*a*123aa

    *a*a*123aa Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
    καλή συνέχεια
     
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.