Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Το φαινόμενο των μούρων"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 3/7/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο

    Το φαινόμενο των μούρων

    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Το-φαινόμερο-των-μούρων.24229/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Το-φαινόμενο-των-μούρων.24227/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    [​IMG] Η ομάδα του Farmerama[​IMG]
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και mmixail.
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Aγαπημενοι μου φιλοι/φιλες για τη φασολια χρειαζόμαστε 12.600 φυτα μουρα και 740 ανθη (αναδυόμενα). Επειδη τα βλεπω λιγα δεν γνωριζω με τι ρυθμο θα βγαινουν τα αναδυόμενα. Επίσης για τους αγροτες που εχουν στις αποθηκες τους ολα τα ζητουμενα (εργαλεια-φυτα), θεωρω ότι το δρωμενο ειναι ευκολο! Για τους υπολοιπους θεωρω οτι θελει δουλιτσα!!! Καλη συνεχεια σε ολους!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΝΕΦΕΛΗ9, mara_libra και 21 σε άλλους.
  3. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Kαλημέρα.
    Θα χρειαστούν 12.600 σφαιρικά μούρα (6ωρο φυτό δρώμενου) και 740 ανθούς (αναδυόμενο).
    Καλλιεργούμε στις εκτάσεις της βασικής φάρμας, το άγριο λιβάδι και το ξέφωτο του δάσους.
    Εκτός της μαγικής φασολιάς εδιαφέρον έχουν οι 10 χρυσές μπανάνες.
    Και για να μην ξεχαστούμε, θα πρέπει να δώσουμε φυτά και εργαλεία στις δύο μπάρες (δεξιά αριστερά) για να παίρνουμε τα μέγιστα σε σούπερ τροφές και σούπερ λιπάσματα προσφέροντας στην οριζόντια μπάρα.
    Ευκολάκι φαίνεται.
    Καλή επιτυχία σε όλους.

    ΥΓ. Με πρόλαβε ο συμπαίκτης nickoikono11 στη συγγραφή.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ΝΕΦΕΛΗ9, mara_libra και 22 σε άλλους.
  4. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Εντάξει βρε παιδιά είπαμε να μας κοροϊδεύετε με τις φασολιές αλλά όχι και έτσι.... τι τσιγκουνιά είναι αυτή στη φασολιά; Ενώ οι πλερουά φασολιές δίνουν τροφές ζώων... τι να πω... ευτυχώς που είναι καλοκαίρι και θα πάω διακοπές να μη στεναχωριέμαι.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nota.dim1802, mmixail και 14 σε άλλους.
  5. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Ο Τσίγκφριντ και οι φίλοι του έρχονται με νέες μελέτες για τη φύση!!:) Αυτή τη φορά, για να μαζέψουν διάφορα είδη μούρων και άλλων φρούτων. Θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε τις αποστολές που χρειάζονται;:eek: Δεν ξέρω, άλλα εγώ προσωπικά θα ασχοληθώ όσο μπορέσω, αν και η νέα ομάδα σύννεφων μαγικής φασολιάς είναι μέτρια έως σχεδόν άχρηστη σε μπόνους.-.- Καλή τύχη σε όλους-ες όπου φτάσει ο καθένας μας!!;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, nana και 7 σε άλλους.
  6. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    για αλλη μια φορα ζηταει πολλα και η φασολια δινει λιγα. καλη επιτυχια σε ολους!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, White-Farmer και 9 σε άλλους.
  7. White-Farmer

    White-Farmer Επιφανής του φόρουμ

    προσωπικα πιστευω πως η φασολια ειναι λίγη! θα κανω μόνο τις δυο καθετες μπαρες για να παρω τα μυστήρια. αν δουν το σχολιο μου αυτο οι γειτονες μου, τους παρακαλω να στελνουν τα δωρα-ανθη σε παίκτες που θα τα χρειαζονται. καλη επιτυχια σε οσους προσπαθησουν
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/7/18
    Αρέσει σε nickoikono11, kolokythopitas, poi94 και 7 σε άλλους.
  8. aposperitis1

    aposperitis1 Ενεργός συντάκτης

    θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τις επιδόσεις της φασολιάς πως στα τελευταία δρώμενα η φασολιά είναι πολυ μειωμένη σε ανταπόδωση! θα έλεγα μάλιστα κάθε πέρσι και καλύτερα!
    το ερώτημα μου είναι πως με αυτές τις ανταμοιβές θα ανεβαίνουμε επίπεδο οταν από κάποιο επίπεδο και μετά θα χρειαζόμαστε κατι τρις μύρια ΠΕ για να προχωρήσουμε;
     
    Αρέσει σε nickoikono11, kolokythopitas, mmixail και 6 σε άλλους.
  9. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλησπέρα σε ολους
    ενταξει γελασαμε γιατι για γελια είναι βαλτε τωρα και την αληθινη φασολια
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, White-Farmer, βελιος και 11 σε άλλους.
  10. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    Ρε παιδια τη φασολια ειναι αυτη δηλαδη ελεος...τι να την κανουμε την γρηγοροτερη παραγωγη στην αγρια φραουλα για 1 ωρα και μονο 18000 ΠΕ? Τις χρεωνουν πλεον τις φασολιες και τις εχετε κανει ετσι?Για να ξερουμε και εμεις δηλαδη....
     
    Αρέσει σε nickoikono11, kolokythopitas, poi94 και 5 σε άλλους.
  11. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα ενταξει η φασολια δεν αξιζει εγω θα το ξεκινησω και οπου φτασω καλο κουραγιο σε οσους ασχοληθουν.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, nana, Gulit1 και 6 σε άλλους.
  12. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    καλημέρα σε όλους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαξιώνετε τόσο πολύ την φασολιά. Θα μιλήσω μόνο για την μείωση χρόνου στο κόκκινο βατόμουρο στο 15% , το οποίο αν συνδυαστεί με σκόνη μανδραγόρα 4% και άρωμα της αγάπης 6% κάνει ένα φυτό που διαρκει 17,48 ωρες να ετοιμάζεται σε 13,11 ωρες, χωρίς νερο και κοπριά. Εδώ και πολύ καιρό παιδεύομαι να πετύχω στον εξευγενισμό του τετρ. τριφυλλιού την μείωση χρόνου 20% και δεν θα αφήσω να χαθει μια μείωση χρόνου που δίνεται έτσι εύκολα.
    Επίσης για όσους δυσκολεύονται με τα αναδυόμενα, ένα τέτοιο δώρο δεν θα πρέπει να αγνοηθεί. Καλή επιτυχία σε όλους;)
     
    Αρέσει σε nickoikono11, martha72, xristos-ale3andros και 21 σε άλλους.
  13. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Μερικές φορές στα δρώμενα αξίζουν περισσότερο οι επιμέρους ανταμοιβές των εργασιών παρά τα bonus της φασολιάς. Ωστόσο είναι σωστές οι παρατηρήσεις της SYLVART.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, xristos-ale3andros, vagelis1968 και 5 σε άλλους.
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Πρέπει να έχεις πολύ πολύ χρόνο στη διάθεσή σου για να σκέφτεσαι κάθε φορά τέτοιους συνδυασμούς. Εγώ βλέπω μία φασολιά ότι είναι πράσινη και σκέφτομαι ότι χρειάζεται 2,33 κλικ για να την ενεργοποιήσεις (δύο η ενεργοποίηση και 1/3 για να πας στις επόμενες τρεις φασολιές) και αυτό μου είναι εξαιρετικά επώδυνο για μέσο όρο 30 φασολιές που έχω να ενεργοποιήσω κάθε φορά που μπαίνω στο παιχνίδι. Πού να κάθομαι να σκέφτομαι και τους συνδυασμούς... δεν θα πρέπει να έχω προσωπική ζωή μετά!
     
  15. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα. Το οτι ο/η συμπαίκτης/τρια σου μοιράστηκε με τους υπολοίπους παίκτες έναν συνδυασμό που βρήκε, δεν σημαίνει πως δεν έχει προσωπική ζωή. Σημαίνει πως θέλει να διευκολύνει τους υπολοίπους παίκτες όπως και οι παίκτες που σε κάθε δρώμενο υπολογίζουν τα φυτά και τα αναδυόμενα για τους υπόλοιπους. Αν νομίζεις πως όσοι ασχολούνται με το παιχνίδι, δεν έχουν προσωπική ζωή, τότε θα πρέπει να σε ευχαριστήσουμε και όλοι οι συντονιστές για τα καλά σου λόγια που αφιερώνουμε χρόνο και κάνουμε κόπο για να είμαστε διαθέσιμοι να βοηθάμε τους παίκτες σε τυχόν απορίες που έχουν.
     
    Αρέσει σε martha72, vagelis1968, αμφιθεα και 12 σε άλλους.
  16. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Μήπως για να λαμβάνεις πιο πολλά αναδυόμενα σε μικρότερη ώρα; Παραπονιέσαι για αναδυόμενα και λες οτι φυτεύεις "μακροχρόνια" φυτά. Μάλλον θα εννοούσες χρονοβόρα γιατί μακροχρόνια φυτά δεν έχουμε ακόμα και αλίμονο μας αν είχαμε. Οπότε οπως είπε και η συμπαίκτρια SYLVART με το παράδειγμα του κόκκινου βατόμουρα σε χαλάει μια μείωση περίπου 4 :30 ωρών; Ξέρεις πόσα αναδυόμενα θα πάρεις από μια συγκομιδή;

    Megas_kokoriko υπάρχουν παίκτες που παίζουν και μελετάνε το παιχνίδι, ακονίζουν το μυαλό τους με μαθηματικές πράξεις και σκέφτοντα στατηγικές ενώ άλλοι απλά παίζουν. Το οτι ανήκεις στην 2η κατηγορία δεν σημαίνει οτι μπορείς να κρίνεις τους παίκτες της 1ης κατηγορίας. Και τελειώνοντας να σου πω οτι έχω 281 σειρές και λαμβάνω εκατομμύρια ΠΕ και ΤΠΕ καθημερινά από τις σειρές. Καμία δεν δίνει εκατομμύρια ΠΕ από μόνη της αλλά λίγα απο εδώ και λίγα απο εκεί μαζεύονται.


    Οπως είπα τις προάλλες, αφήνουμε την μια σειρά επειδή δεν μας αρέσει, την αλλή επειδή βαριόμαστε να σκεφτούμε σε δρώμενα στρατηγικής και την παράλλη επειδή βαριόμαστε να διαβάζουμε τις ΣΕ και βρίσκουμε περίπλοκο το δρώμενο.
    Μην παραπονιόμαστε όμως μετά οτι δεν έχουμε αναδυόμενα, δεν έχουμε σούπερ τρόφες και κ.τ.λ

    Γιατί κανένας δεν σχολίασε οτι με την σωστή στρατηγική (ολοκληρώνουμε πρώτα τις δύο κάθετες μπάρες και μετά την οριζόντια) θα λάβουμε 90 σούπερ λιπάσματα και 45 σούπερ τροφές. Απλά κολλήσαμε στο 18,000 ΠΕ και παραβλέψαμε όλα τα υπόλοιπα.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, martha72, .sofaki. και 21 σε άλλους.
  17. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    '' Ένα κλαδί βγάζει καρπούς,
    δύο κλαδιά άλλους τόσους,
    μα ένα δένδρο ολόκληρο,
    βγάζει καρπούς καμπόσους. ''
     
    Αρέσει σε nickoikono11, GaTe987, Gulit1 και 15 σε άλλους.
  18. *illustrator*

    *illustrator* Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα σας,
    είμαι επίπεδο 63 και δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω τα υλικά που χρειάζονται για την αριστερή μπάρα του δρώμενου.
    Ακόμα όμως και να τα καταφέρω,θα τα διαθέσω για την κατασκευή εργαστηρίων,τα οποία θα μου είναι χρήσιμα να τελειώσω αποστολές με καλές ανταμοιβές,γιατί η απόκτηση των υλικών δεν είναι εύκολη.
    Στην περίπτωσή μου,όπως πιστεύω και σε άλλους με το δικό μου επίπεδο και φυσικά σε μικρότερα επίπεδα,δεν υφίσταται θέμα στρατηγικής,αλλά καθαρά θέμα επιλογής,αν θέλουμε να παραδώσουμε τα απαιτούμενα υλικά που μπορεί να έχουμε στην κατοχή μας ή όχι.

    Προσωπικά θα αρκεστώ στην δεξιά μπάρα με την παράδοση φυτών.
    Σας εύχομαι καλή επιτυχία :)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/7/18
    Αρέσει σε mmixail, vagelis1968, kolokythopitas και 8 σε άλλους.
  19. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας συντονιστής (που πρέπει κανονικά να δημιουργεί ένα όμορφο κλίμα για τους παίκτες) μου επιτίθεται για μία απάντηση που έδωσα σε έναν άλλον παίκτη. Αν νομίζει ο συμπαθέστατος SYLVART ότι το σχόλιό μου τον ενόχλησε του ζητάω ταπεινά συγγνώμη. Αλλά η πρόθεσή μου είναι να καταδείξω ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) τέτοιες σκέψεις είναι μακριά από πολλούς παίκτες που διαθέτουν λίγη ώρα για να διασκεδάσουν με το παιχνίδι με αποτέλεσμα τέτοιες φασολιές να προσφέρουν λίγα πράγματα σε αυτούς τους παίκτες. Αλλά θα ήθελα ο αγαπητός συντονιστής που μου επιτίθεται να συμφωνήσει μαζί μου (γιατί μιλάω αντικειμενικά με το χρόνο που χρειάζεται) ότι για τέτοιες πολύπλοκες σκέψεις θα πρέπει να διαθέτει κανείς πολύ πολύ από τον ελεύθερό του χρόνο.

    Τώρα που ξαναδιαβάζω το σχόλιό μου ίσως να παρεξηγήθηκε η φράση:"Πρέπει να έχεις πολύ πολύ χρόνο στη διάθεσή σου για να σκέφτεσαι κάθε φορά τέτοιους συνδυασμούς" η οποία είναι γραμμένη σε δεύτερο πρόσωπο όχι επειδή απευθύνομαι στον συμπαίκτη μου αλλά με την έννοια :"Πρέπει να έχει κανείς πολύ πολύ χρόνο στη διάθεσή του για να σκέφτεται κάθε φορά τέτοιους συνδυασμούς." (για να μη παρεξηγηθώ)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/7/18
    Αρέσει σε nickoikono11, Boy_salonica88, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  20. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    Ποτε μην υποτιμας καμια μα καμια φασολια Τσουκου τσουκου λιγα απο δω λιγα απο κει γινονται πολλα Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι Καλοπροαιρετα
     
    Αρέσει σε nickoikono11, mmixail, poi94 και 9 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.