Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Το μυστήριο των βοτάνων

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 7/8/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Το μυστήριο των βοτάνων
    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Το-Μυστήριο-των-Βοτάνων.24459/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Το-μυστήριο-των-βοτάνων.24458/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  2. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Ο Τσίγκφριντ και ο Άκης έρχονται με νέες δραστηριότητες για το επάγγελμα τους και χρειάζονται τη βοήθεια μας!!:) Θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε τις αποστολές που χρειάζονται;:eek: Δεν ξέρω, αν και το βλέπω πάρα πολύ απαιτητικό και δύσκολο θα συμμετάσχω όσο μπορέσω. Καλή τύχη στις νέες περιπέτειες των δύο αλχημιστών όπου φτάσει ο καθένας μας!!;)
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, nota.dim1802 και 4 σε άλλους.
  3. liontaraki__

    liontaraki__ Νέος ειδικός

    Γιατί βρε παιδιά τόση πολυπλοκότητα με το εβέντ καλοκαιριάτικα??
    Εμάς που μπαίνουμε κλεφτά από το κινητό δε μας λυπάστε??
    Ειλικρινά στα 8 χρόνια που παίζω δε θυμάμαι άλλο εβέντ τα είναι τόσο πολύπλοκο.
    Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να έχει το κουράγιο να κάνει τους υπολογισμούς γιατί εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, icons1 και 15 σε άλλους.
  4. megami

    megami Προχωρημένος

    Δε βλεπω τελικα και πολυ προθυμια για υπολογισμους τελικα μας κουρασε και κουρασε το παιχνιδι εκει καταληγουμε
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, aposperitis1 και 4 σε άλλους.
  5. liontaraki__

    liontaraki__ Νέος ειδικός

    Δεν ξερω αν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι κ εγω τους εκλεψα.

    Για την δεξιά μπαρα θα χρειαστουμε:
    2770 Μουρο του νερου
    2491 Ροδο της κοιλαδας
    2705 Αγκαθωτο μανιταρι

    για τα 60 mini παιχνίδια:
    960 βαζο με κόλλα
    780 σπασμενο γυαλι

    Καπου ειδα οτι θα μας πιστωθει απο ενα παιχνιδι οποτε μαλλον θα παιξουμε 59 mini παιχνιδια

    Ειναι ευκολο παντως να χασεις την μπαλα με αυτο το εβεντ. Εγω λεω να αφησω ενα χωραφι μονο για φυτεμα κ βλεπουμε, για να μπορεσουν να βγουν κ τα αναδυομενα που δεν παιρνουμε απο τα φυτα και να μην την πατησω οπως με τα λυχναρια στο προηγουμενο.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/8/18
    Αρέσει σε mara_libra, Gulit1, xristos-ale3andros και 16 σε άλλους.
  6. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Ζαλισμένες καλησπέρες! :oops:

    [​IMG]
    Μπήκα να διαβάσω τις Σ.Ε. να κάνω κανέναν υπολογισμό για το τι θα χρειαστούμε αλλά με έπιασε πονοκέφαλος.
    Τόση πολυπλοκότητα, τόσες μετατροπές, τόσα νούμερα για δύο κεντρικές μπάρες... Παίζουν και μικρά παιδιά το παιχνίδι έχουμε πει εε;
    Όποιος έχει την όρεξη και κάνει τους υπολογισμούς (ήρωας) του στέλνω κάθε μέρα μέχρι να τελειώσει το δρώμενο από ένα τσατνί καρότου-μήλου.

    Καλή επιτυχία!
     
    Αρέσει σε *Chelsea*, mara_libra, empotonaki και 28 σε άλλους.
  7. bmanolos

    bmanolos Νέος ειδικός

    Καλησπέρα. Από έναν έλεγχο στις απαιτήσεις για το μυστήριο ( ή το μαρτύριο για πολλούς...) των βοτάνων, συμφωνώ με τις μετρήσεις του/της liontaraki πιο πάνω. Λογικά για αρχή θα βάλω συνδυασμό από όλα (στάβλους-δέντρα-φυτά) για αναδυόμενα και παραγωγή των 60 φορητών θερμοκηπίων. Μάλλον θα τα παραδώσω όλα μαζί για να εκμεταλλευτώ τα μπόνους στα φυτά που δίνει η αριστερή μπάρα. Βέβαια λέει ότι θα μπορούμε να αγοράσουμε/πουλήσουμε φυτά του δρώμενου....ίδωμεν. Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε Gulit1, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 6 σε άλλους.
  8. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Πολύπλοκο δρώμενο από πρώτη ματιά αλλά με σωστή στρατηγική είναι εύκολο και γρήγορο.
    Η στρατηγική που θα ακολουθήσω:

    Τοποθετώ στάβλους λόγω των διπλών αναδυόμενων και ενδιάμεσα δέντρα xxl ώστε να είναι έτοιμα αύριο το μεσημέρι.
    Μαζεύω αναδυόμενα για 7 θερμοκήπια + 1 το δωρεάν = 8 θερμοκήπια.

    Παίζω μόνο τα 7 θερμοκήπια και φυτεύω όσους σπόρους θα πάρω από τα σεντούκια που θα κερδίσω με αυτά τα 7 θερμοκήπιο.
    Μόλις όλα τα φυτά είναι έτοιμα, δεν τα μαζεύω αλλα παίζω πρώτα το 8ο θερμοκήπιο.
    Έχοντας το +1 από το 8ο παιχνίδι, μαζεύω τα φυτά μου και παίζω στην δεξιά μπάρα.

    Ομοίως μαζεύω αναδυόμενα και παίζω 30 παιχνίδια. Το 31ο το παίζω εφόσον τα φυτά που έχω φυτέψει είναι έτοιμα για συγκομιδή ώστε να ωφεληθώ από το +2 κ.ο.κ

    Η 3η σειρά με το 40% είναι πάρα πολύ καλή και θα πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να την πάρουμε. ;)
     
    Αρέσει σε mara_libra, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 19 σε άλλους.
  9. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    καλησπερα σε ολους
    περα απο την σχετικη περιπλοκοτητα και το μακροσκελες των σ.ε. εγω θα ηθελα να τονισω για αλλη μια φορα την μεγαλη επιδραση του παραγοντα της τυχης και σε αυτο το ιβεντ
    ''
    Το δρώμενο αποτελείται από 36 κουτακια, σε ένα τυχαίο κουτάκι από όλα κρύβεται ο θησαυρός.''
    πρωτη φορα η τυχη μπροστα μας σε εεενα απ ολα τα κουτακια ο θησαυρος
    αντε και ξεκιναμε

    ''Μόλις πατήσετε ένα τυχαίο κουτάκι θα εμφανιστεί ένα πράσινο βελάκι που θα σας δείξει προς ποια κατεύθυνση βρίσκεται ο θησαυρό''
    αντε με την τυχη να πεσουμε μακρια...συνεχιζουμε...

    ''Πατώντας τυχαία ένα δεύτερο κουτάκι, μας δείχνει πως ο θησαυρός βρίσκεται προς τα πάνω.''
    και δωστου και προχωραμε...μετα απο προσπαθειες..δεν ξερουμε ποσες..αφου ειναι θεμα τυχης πεφτουμε στον θησαυρο..δηλ.στην χειροτερη μπορει να παρουμε και ενα μονο κουτι αν κανουμε πανω απο 10 προσπαθειες
    καιιιι!! νααα!!! ενας ολοκληρος σπορος αγκαθωτου μανιταριου!!!!:eek:

    αφου
    τυχαια...εχουμε..

    1 Σπόρος μούρου του νερού
    3 Σπόροι μούρου του νερού
    5 Σπόροι μούρου του νερού
    1 Σπόρος ρόδου της κοιλάδας
    3 Σπόροι ρόδου της κοιλάδας
    5 Σπόροι ρόδου της κοιλάδας
    1 Σπόρος αγκαθωτού μανιταριού
    3 Σπόροι αγκαθωτού μανιταριού
    5 Σπόροι αγκαθωτού μανιταριού
    περα απο την τυχη...εγω θεωρω πως εχουμε να κανουμε καθαρα με προσπαθεια πωλησης πακετων αλλα και λιπασματων..τελος παντων θεμιτο αυτο απο την εταιρια
    στο δρωμενο τωρα..εχουμε τρεις πολυ αξιολογες φασολιες..ειδικα γιάυτους που κυνηγανε ΠΕ αλλα και για ολους
    την
    πρωτη φασολια την περνουμε με μολις 36 παιχνιδια απο την αριστερη μπαρα που σημαινει μολις με
    465 αγκαθωτα μανιταρια
    395 μουρα νερου
    545 ροδα της κοιλαδας
    για την
    δευτερη φασολια απο την δεξια μπαρα θα χρειαστουμε να φτασουμε μεχρι την 50 εργασια που σημαινει
    815 αγκαθωτα μανιταρια
    720 μουρα νερου
    1.140 ροδα κοιλαδας
    για την τριτη φασολια και ολοκληρωση του δρωμενου θελουμε
    2.705 αγκαθωτα μανιταρια
    2.770 μουρα νερου
    2.490 ροδα κοιλαδας
    καλη επιτυχια σε ολους που θα λαβουν μερος!

     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/8/18
    Αρέσει σε mara_libra, Gulit1, xristos-ale3andros και 21 σε άλλους.
  10. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Πολύπλοκο , με αλληλεπιδράσεις δρώμενο και μια πρωτοτυπία , φυτά του ιβεντ θα πωλούνται στη λαϊκή... Ίδωμεν !!!
    Κοιτώντας το κάνω τη σκέψη πως ίσως θα μπορούσε να ήταν δρώμενο θερισμού με μία δύο αλλαγές ...

    Πιστεύω πως με σωστά βήματα το δρώμενο θα είναι εύκολο μιας και τα 7-8.000 φυτά δεν είναι πολλά
    Θα πρέπει να έχουμε συνεχή ροή αναδυόμενων είτε μέσω εξευγενισμών , είτε με δέντρα στάβλους και οτιδήποτε διαθέτει ο καθένας μας
    Τα αναδυόμενα θα ορίσουν τη δυσκολία του ιβέντ(προσωπικά θα παίξω με εξευγενισμένο χρυσάνθεμο 2-3 φορές σε μίνι χωράφια όπου σχεδόν κάθε χωραφάκι 1Χ1 μου δίνει αναδυόμενο του ιβέντ - εννοείται δίχως σούπερ λίπασμα)

    Πάμε λοιπόν στην αρχή για καλά μαζέματα για αναδυόμενα , φτιάχνουμε 30 θερμοκήπια -όχι λιγότερα και ξεκινάμε ως εξής....
    Παίζουμε πρώτα τα 7 θερμοκήπια και φυτεύω όσα φυτά έχουν μέσα τα σεντούκια που θα τύχω , όταν θα είναι έτοιμα για μάζεμα παίζω το 8ο που έχει το μπόνους +1 και μέχρι το 30 για να πάρω νέα σεντούκια να προλάβω να φυτέψω ξανά στην 4ωρη διάρκεια!!!
    Ομοίως θα είμαι έτοιμος με νέα θερμοκήπια από το 31 έως το 46 γιατί το μπόνους διαρκεί τώρα 8 ώρες
    Σκοπός είναι το μπόνους +1 , +2 και +3 να το αξιοποιήσετε για 2 μαζέματα και ο τρόπος είναι αυτός!!!
    Μην σας ξεφύγει μάζεμα δίχως να έχετε έτοιμα νέα παιχνίδια για να πάρετε νέους σπόρους ...
    Και για τέλος θα έλεγα πως αν δούμε να μη μας φτάνουν τα φυτά για ολοκλήρωση (στο τελευταίο +3 στα μαζέματα) ας έχουμε έτοιμα μερικά θερμοκήπια ακόμη να προλάβουμε να φυτέψουμε πάλι όσο θα διαρκεί το μπόνους.

    Θα είναι εύκολο μ αυτόν τον τρόπο το δρώμενο εάν ο παίκτης μπορεί να εξασφαλίσει τα αναδυόμενα που θα χρειαστεί.Παίκτης που έχει άφθονο σούπερ λίπασμα θα μπορεί να το ολοκληρώσει σε πολύ μικρό χρόνο για ευνόητους λόγους !!!
     
    Αρέσει σε mara_libra, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 28 σε άλλους.
  11. farmer_babis

    farmer_babis Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Δέν έχω λόγια...παρα μόνο απογοήτευσης.
    Θα προτιμήσω, μπανάκι και ανεμελιά για λίγο καιρό, παρά να σπάω το κεφάλι μου με τέτοιο δρώμενο.
    Καλούς υπολογισμούς και υπομονή σε όσους το προσπαθήσουν.
    (Άντε να δούμε τί άλλο θα σκεφτούν οι υπεύθυνοι για να μας αποτρέπουν να παίζουμε)
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, White-Farmer και 6 σε άλλους.
  12. iridaki

    iridaki Ειδικός του φόρουμ

    μολις γυρισα απο τη δουλεια και ειπα να δω τις συχνες ερωτησεις και τις αποψεις των συναγροτων και με επιασε πονοκεφαλος θα τα ξαναδω με τη ησυχια μου αυριο μπας και βγαλω ακρη ως τοτε καληνυχτα
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, gsiomos και 10 σε άλλους.
  13. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Φαντάζομαι μικρά χωραφάκια και τσατνί καρότου μήλου δεν θα χρησιμοποιηθούν σε αυτό το δρώμενο. Τελικά όμως είναι προτιμότερο να παίξουμε μέχρι το 7 και να συνεχίσουμε όπως αναφέρουν οι συναγρότες παραπάνω ή να παιχτούν όλα τα παιχνίδια μαζί;
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  14. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα
    Αφού ευχαριστήσω τα παιδιά που κουράστηκαν να μας δώσουν τις συμβουλές τους, να δηλώσω ότι τέτοιο πολύπλοκο δρώμενο δεν θα το παίξω. Συνεπως δεν θα χρειαστώ ούτε και δώρα γειτόνων.
    Να συμφωνήσω και με τους φίλους που σημείωσαν ότι και Αύγουστος είναι και μικρά παιδιά παίζουν το παιχνίδι...
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  15. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα και απο μενα Παιζω απο το 2010 και τετοιο δρωμενο δεν ξαναειδα Δεν μπορω να λυσω τον γριφο του Νας Δεν ειμαι ο Δασκαλακης ,και θελω τα μυαλα μου στη θεση τους Δεν ξερω αν παιξω Ισως οταν ξεκινησει να δω το δρωμενο με αλλο ματι Ισως!
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, NOTHS58 και 6 σε άλλους.
  16. White-Farmer

    White-Farmer Επιφανής του φόρουμ

    καλησπερα σας. θελω να παιζω για να χαλαρώνω διασκεδάζοντας. θελω να διωχνω οτιδηποτε μου προκαλεί άγχος. γι αυτο δεν καταφερα ποτέ να μαθω σκάκι :eek:. παρακαλω τους γειτονες μου να μη μου στελνουν δωρακια του δρωμενου γιατι δεν θα ασχοληθω. καλη επιτυχια σε οσους το προσπαθησουν
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, NOTHS58 και 5 σε άλλους.
  17. polyp

    polyp Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Φίλοι μου και το τσάτνι λειτουργεί και τα μικρά χωραφάκια.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  18. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Και το τσάτνι λειτουργεί και τα μικρά χωράφια αλλά..
    .. αν οι σπόροι είναι αυτοί που καθορίζουν την πορεία στο εβέντ τότε, απο κάθε σπόρο:
    - με μεγάλα χωράφια παίρνεις 5+2 (απο τσάτνι) =7 φυτά
    - με μεσαία χωράφια παίρνεις 3+2 (απο τσάτνι) =5 φυτά
    - με μικρά χωράφια παίρνεις 2+2 (απο τσάτνι) = 4 φυτά
    Στην ουσία με μεγάλα χωράφια καταναλώνεις λιγότερους σπόρους.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, NOTHS58, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  19. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    xristos-ale3andros -1 στα αποτελεσματα γιατι ειναι και ο σπορος που χρησιμοποιεις για να τον φυτεψεις. π.χ με μεγαλα χωραφια δεν περνεις 7 φυτα αλλα 6 για ειναι -1 τον σπορο που φυτεψες.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, kolokythopitas, NOTHS58 και 3 σε άλλους.
  20. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    τσατνι, το +1 από το event, ζωζώ, παίξτε και ροδάνι
    και θα μαζευτούν :p
    [​IMG]
    σε μεγάλο χωράφι συμφέρει
     
    Αρέσει σε mara_libra, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 16 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.