Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Το μεγάλο Καμπούμ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 4/3/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Το μεγάλο Καμπούμ
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-μεγάλο-Καμπούμ.28438/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-μεγάλο-Καμπούμ.28436/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση
    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα σε ολη την παρεα!
    Για να ολοκληρωσουμε το νεο δρωμενο θα χρειαστουμε:
    - 10.300 μπιζελοπαρουτι (Βασικη εκταση)
    - 9.600 μπαμπου μπουμ (Βασικο νησι Bahamarama)
    - 10 εκρηκτικους μηχανισμους :
    Χρειαζονται : 270 μπαταριες αυτ/του (σταβλοι/εργαστηρια- Αγριο λειβαδι)
    350 ξυλινα κιβωτια (δεντρα - τροπικο δασος)
    10 βιολογικες κολλες
    Επισης :
    - 100 γκιγκο
    - 15 λαμα
    -100 κακαο
    - 15 ανακοντα

    Καλη προσπαθεια σε ολους μας !!
     
    Αρέσει σε *mava*, Panagiotiis, stef10 και 39 σε άλλους.
  3. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Προσωπικά, σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ που είχες την καλοσύνη να κάνεις τους υπολογισμούς και να τους μοιραστείς μαζί μας, μιας και οι αρμόδιοι, αρνούνται πεισματικά να μας ανακοινώνουν τις συγκεντρωτικές ποσότητες των δρώμενων στις ΣΕ.
    Ένα ακόμη δρώμενο με πάρα πολλά φυτά, κι αν σκεφτείς ότι θα τα αναζητήσουμε σε πολύ περιορισμένο χώρο, τα πράγματα ζορίζουν αρκετά. Το εντυπωσιακό στο δρώμενο αυτό είναι, ότι τα φυτά τα ψάχνεις αλλού και τα αναδυόμενα αλλού. Εμένα μου θυμίζει αυτό που λέει ο σοφός λαός μας, ...αλλού παππάς κι αλλού τα ράσα του....!! (χαχαχα)
    Σε γενικές γραμμές, δεν το λες άσχημο. Καλά τα έπαθλα κι αν βρεις και την σωστή διαχείριση του χρόνου στα σπερνοθερίσματά σου, πιστεύω ότι βγαίνει σχετικά εύκολα.
    Καλή επιτυχία σε όλους μας!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/3/20
    Αρέσει σε nickoikono11, .mairi., NOTHS58 και 6 σε άλλους.
  4. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα κι απο εδω!!!
    nickoikono11 ευχαριστουμε για τους υπολογισμους, μολις ημουν ετοιμη να γραψω με προλαβες, κι ετσι επιβεβαιωσα τους δικους μου!!
    Σχετικα ευκολο δρωμενο, 5:30ωρα τα φυτα που δεν θα χρειαστουμε σ.λιπασματα και ζωζωκες εκτος απο τα 2 πρωτα φυτεματα, θα βγουν ανετα.
    Για οσους βρισκουν πολλα τα φυτα:
    Βασικη 200μικρα χωραφακια Χ 3φυτα οφελος=600 με 3 θερισματα τη μερα=1800 επι 6 ημερες=10.800, και το τελευταιο θερισμα θα μας δωσει απο 4 φυτα.
    Νησι 188μικρα χωραφακια Χ3φυτα οφελος=564 με 3 θερισματα τη μερα=1692 επι 6 ημερες=10.152
    Αρα με ηρεμια θα βγουν!!!
    Τα αναδυωμενα αν και δεν φαινονται πολλα, ισως μας δυσκολεψουν μιας και δεν θα τα εχουμε απο φυτα για να μας βοηθησουν εξευγενισμοι κλπ ευκολιες και ξερουμε ολοι οτι απο σταβλους ή εργαστηρια δεν παιρνουμε πανω απο 1 αναδυωμενο.
    Οσοι εχουν εργοστασια/ζωοκομεια/δενδροκομια , θα ειναι πιο ευνοημενοι, αυτα δινουν εως και 8 το καθενα. Φροντιστε να τα τοποθετησετε στους χωρους των αναδυωμενων.
    Τα δωρα αδιαφορα σχεδον, μονο η λιμνουλα ψαριου κυβος αξιζει και ευτυχως υπαρχουν και 2 κουπονια 3ωρα στη μεση του δρωμενου.
    Το δρωμενο δουλευει για την "γιορτη" , και η φασολια καλουτσικη θα προτιμουσα να εδινε και ποντους.
    rixainrempite , χωρις παρεξηγηση, αλλα δεν ξερω γιατι δυσκολευεσαι τοσο με τους υπολογισμους, οταν καθε φορα στη συζητηση των δρωμενων ειμαστε πολλοι που κανουμε τους υπολογισμους.
    Οι συντονιστες δεν ειναι υποχρεωμενοι να μας τους δινουν και σε κανενα ξενο δρωμενο δεν δινονται.
    Καλη επιτυχια σε ολους μας! :inlove:
     
    Αρέσει σε .sofaki., skareleni, Dr.Kelly και 16 σε άλλους.
  5. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Αλήθεια τώρα,θα μου πεις να καταλάβω γιατί πρέπει να μας λένε οι συντονιστές τις ποσότητες φυτών που χρειαζόμαστε;;;Εγώ τουλάχιστον θα αισθανθώ ανίκανη και λίγο άχρηστη.Εσύ;;;
     
    Αρέσει σε skareleni, bmanolos, soyla74 και 8 σε άλλους.
  6. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ευχαριστούμε nickoikono11 για τους υπολογισμούς.. μας πρόλαβες χαχαχ.. τα φυτά πάρα πολλά και πρέπει να μην χαθεί κανένα φύτεμα για να είμαστε άνετοι.. ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ένα διασκεδαστικό παιχνίδι να μετατρέπεται σε ψυχαναγκαστικο... τα αναδυόμενα μπερδεψούρα... άλλα από δω και άλλα απο κει... και ελπίζω να μην μας δυσκολέψουν και πολύ.... κατά τα άλλα αρκετά καλά τα δώρα και η φασολιά επίσης... βάζουμε απο τώρα δένδρα και στάβλους για να έχουμε αρκετά αναδυόμενα στο πρώτο θέρισμα... απλά δένδρα των 20ωρων και οχι χχλ και στάβλους πολύωρους... σε γενικές γραμμές ένα δυσκολούτσικο δρώμενο με καλούτσικα δώρα και καλή φασολιά... καλή επιτυχία...
     
    Αρέσει σε sofiapao76, Dr.Kelly, elenigri και 4 σε άλλους.
  7. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αφου απο τα φυτα δεν εξαρτωντε τα αναδυωμενα γιατι τοσο αγχος μη χαθει καποιο φυτεμα;
    Αν διαβασες τους υπολογισμους μου, εβγαλα πολυ περισσοτερα φυτα με μονο 3 φυτεματα στο 24ωρο, μπορουν να γινουν και εως 6 φυτεματα περιπου, αλλα δε βλεπω το λογο να ξενυχταμε.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Dr.Kelly, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    tempelxanas και rixainrempite
    Θα σε παρακαλέσω από εδώ και στο εξής να συμμετέχεις με ένα λογαριασμό στο Forum. Μπορείς να εκφράζεις την γνώμη σου με έναν και μόνο λογαριασμό.

    Σε ευχαριστώ για την συνεργασία σου.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  9. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Ναι, το έχω υπόψη μου. Από κεκτημένη ταχύτητα έγινε, μην το κάνουμε θέμα. Ευχαριστώ κι εγώ. Καλή συνέχεια!!
     
    Αρέσει στους αμφιθεα και -sia1971-.
  10. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα. Το ζωοκομείο θα μπορούμε να το τοποθετήσουμε στο άγριο λιβάδι ώστε να μας δώσει κι αυτο αναδυόμενα;;;
    Καλή επιτυχία σε όλους με το δρώμενο.:p
     
    Αρέσει στους vagelis1968, -sia1971- και αμφιθεα.
  11. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    φυσικά Παναγιωτη.. οπως και το δενδροκομειο στο τροπικο νησι


    θα το ήθελα λίγο πιο χαλαρό γιατί έχουμε και δουλίτσες χαχαχ
     
    Αρέσει σε vagelis1968, sofiapao76, Panagiotiis και 2 σε άλλους.
  12. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Ε, ποσο πιο χαλαρο πια ... ενας καφες το πρωι, ενα διαλειμματακι το μεσημερι και μια σταση κατα το βραδακι ;) :)
    αφου κι οταν βαζουν 8ωρα φυτα παλι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι,
    νομιζω 3 φορες τη μερα ολοι μας περναμε απο τη φαρμα μας, εστω και για μια βολτα :)
    Ευχομαι μονο να μη μας φρεναρουν τα αναδυωμενα για να το χαρουμε και στο τελος ολοι να χαμογελαμε:inlove:
     
  13. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Λόγω του ότι αισθάνομαι κάπως να "προκαλούμαι" από μια μερίδα συμπαικτών μου, για να αιτιολογήσω την άποψή μου σχετικά με την ενημέρωση των ΣΕ από τους αρμόδιους ως προς τις συγκεντρωτικές απαιτούμενες ποσότητες του δρώμενου και του κάθε δρώμενου, θεωρώ ότι πρέπει να το κάνω και για αυτό, θα ζητήσω την ανέχεια της Κας Σνόρκελ, μιας και μπορεί να μην είναι η κατάλληλη ενότητα για τέτοιου είδους συζήτηση.
    Καταρχήν, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι αρμοδιότητα των συντονιστών. Μίλησα καθαρά για τους αρμόδιους και δεν είναι άλλοι, από εκείνους που σχεδιάζουν τα δρώμενα. Όποιος από εσάς κατάλαβε το αντίθετο, λυπάμαι πολύ, αλλά έκανε λάθος. Κατά την προσωπική μου κρίση και άποψη, είναι φύση αδύνατον οι αρμόδιοι του σχεδιασμού των δρώμενων, να μη γνωρίζουν τις συγκεντρωτικές ποσότητες για το κάθε είδος που σχεδιάζουν και για το κάθε δρώμενο. Με κριτήριο αυτό, χωρίς να είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσετε μαζί μου, εγώ δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να μην τις ανακοινώνουν και σ΄εμάς, μέσω των ΣΕ.
    Κάποια φίλη είπε, ότι αν δεν κάνει τους υπολογισμούς, θα νοιώθει άχρηστη. Κι όμως, η κουβεντούλα μπορεί να αναλωθεί σε πολλά άλλα, εξίσου ενδιαφέροντα θέματα.
    Να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Όταν πηγαίνετε να πληρώσετε έναν λογαριασμό, τηλεφώνου για παράδειγμα, παίρνετε και το κομπιουτεράκι μαζί σας για να κάνετε την άθροιση των επιμέρους χρεώσεων ώστε να βγάλετε το τελικό ποσό πληρωμής, ή σας το δίνει έτοιμο η κάθε εταιρία;
    Καλή συνέχεια σε όλους σας!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/3/20
    Αρέσει σε sofaki1968, fisherman65, *mava* και 12 σε άλλους.
  14. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Μμμμ...
    270 μπαταρίες αυτκινήτου απο στάβλους και εργαστήρια απο το άγριο λιβάδι και 350 ξυλινα κιβωτια απο δέντρα στο τροπικό δάσος
    ..............
    Σήμερα έβαλα πολύωρους σταύλους > 24 ωρών στο άγριο λιβάδι.
    Αύριο μόλις τους μαζέψω θα βάλω κάτι σε 10 ώρες για να προλάβω να να τους ξαναμαζέψω το βράδυ.
    Θα μετρήσω και τι αναδυόμενα θα μου δώσουν οι 10ωροι σταύλοι για να ξέρω πως θα κινηθώ πιο μετά.

    Στο τροπικό δάσος έβαλα κανονικά δέντρα.
    Πρίν τα μαζέψω θα πατήσω το καράβι του πειρατή παπαγάλου και θα φάω ενα φιαλίδιο ανάπτυξης για να είναι έτοιμα πάλι στις 7 το πρωί.
    Το επόμενο πρωί θα δω αν θα βάλω XXL δέντρα που μαζεύονται δύο φορές την ημέρα ή αν θα αφήσω τα κανονικά δέντρα.

    Μετά απο τα πρώτα μαζέματα των φυτών εβέντ θα βάζω τα βιοτεχνικά που μειώνουν το χρόνο ωρίμανσης των σταύλων.
     
    Αρέσει σε jiorgos, vagelis1968, GEPPO1 και 9 σε άλλους.
  15. theanw1

    theanw1 Ανερχόμενος

    τι ειναι αυτο το καραβι του πειρατη παπαγαλου και που βρισκεται/ κατι μου διαφευγει μαλλον /εγω ηξερα μονο για το φυαλιδιο αναπτυξης και το αναλογο λιπασμα της ζωζως
     
    Αρέσει στους -sia1971- και αμφιθεα.
  16. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αρέσει στους vagelis1968, -sia1971- και αμφιθεα.
  17. theanw1

    theanw1 Ανερχόμενος

    ευχαριστω αν και δεν το εχω
     
    Αρέσει στους -sia1971- και xristos-ale3andros.
  18. maraki85

    maraki85 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπερα, θα μπορεσουμε να μπουμε να παιξουμε;, Αυτο ειναι το σημαντικο, ολα τ αλλα θα τα βρουμε. Μπορει να γκρινιαζουμε στην αρχη μα σχεδον παντα εστω και στο παραπεντε τελειωνουμε τα ιβεντ.
    Οι συνεχεις αποσυνδεσεις δεν μας επιτρεπουν να φτιαξουμε την φαρμα οπως πρεπει, ο χρονος μετραει. κατι πρεπει να γινει.
     
    Αρέσει στους -sia1971- και vagelis1968.
  19. theanw1

    theanw1 Ανερχόμενος

    εγω αν και δεν γνωριζω πολλα απο υπολογιστες καταφερα να κατεβασω το firefox και πλεον παιζω απο εκει. δεν υπαρχει καθολου αποσυνδεση/ αλλωστε το συμβουλευουν και οι συντονιστες να μπουνε απο αλλον browser
     
  20. viktoria170903

    viktoria170903 Ανερχόμενος συντάκτης

    είμαστε σίγουροι ότι οι στάβλοι δίνουν αναδυόμενα? δε θα έπρεπε με το μάζεμα 2 τζάμπο στάβλων και ένας κύκνος να δώσουν τουλάχιστον 1 αναδυόμενο? αν δε δίνουν 24 ώρη στάβλοι ποιος στάβλος θα δώσει?
     
    Αρέσει στους -sia1971- και Panagiotiis.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.