Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Το εξπρές της Φάρμας"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 23/8/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    αγαπάω τρενάκι :inlove: κι ας έφερε 18 νέα δένδρα
    [​IMG]
    μου λείπουν η Νότια οξιά και η Ιτιά κάπρεα
    [​IMG]
    μου λείπει το Τίκι δέντρο
    και συνεχίζω μέχρι τέλους :p
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/8/17
    Αρέσει σε xara2011, GaTe987, sofiapao76 και 7 σε άλλους.
  2. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλησπέρα.
    Το εξπρές πάντα ήταν ωραίο δρώμενο (αν και τυχερό), αλλά αυτή τη φορά το αγαπημένο μας φαρμεράμα το παράκανε. Με τη μία 8 νέα δένδρα!!!!!!!!!!!
    Ξόδεψα πολλά δένδρα που είχα, ξόδεψα και πάνω από 1.000 φιορίνια κι ακόμη δεν τα έχω βρει και τα 8.
    Παρακαλώ πολύ να μην επαναληφθεί με τόσα πολλά νέα δένδρα. Επίσης νομίζω ότι και οι τιμές (80 φιορίνια ή 2070 δένδρα) είναι ακριβότερες ή τέλος πάντων ακριβές. Αν είσαι άτυχος μπορεί να ξοδέψεις και δέκα χιλιάδες φιορίνια και να μην σου τύχουν και τα 8.
    Όχι τόσο βαριά πράγματα σε δρώμενα με τον παράγοντα του τυχαίου...
    Επίσης ήταν λάθος το ότι δεν μπορούμε να δώσουμε δένδρα νησιού για να πάρουμε δένδρα νησιού.
     
    Αρέσει στους kitsena και SYLVART.
  3. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    ρε παιδιά με τρέλανε στις χχλ σεκόγια!!!πηρα και μερικά απο τα καινούρια αλλά στα 10 περιπου τελευταια μου ερχονται ολο τα ιδια και τα ιδια!!!!evieva απο ιτιές αλλο τίποτα σε μένα!!σε επόμενες ανταλλαγές σκούντα με αν δεν τισ τύχεις!
     
    Αρέσει σε sofiapao76, -lousi-leon2001, Megas_kokoriko και 2 σε άλλους.
  4. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Έχω μια απορία. Πως ακριβώς,γιατί δεν καταλαβαίνω,ξόδεψες πάνω από 1000 φιορίνια και δεν πέτυχες τα δέντρα;
    Γιατί εγώ ξόδεψα 5-6 και αυτό από βιασύνη να ξαναστείλω το τρένο,και πέτυχα όλα τα δέντρα.Εάν αυτό το διάβαζα πριν αρχίσω να παίζω,λιγάκι θα δίσταζα.Είναι λίγο,πως να το πω...φοβιστικό.
     
  5. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    ευχαριστώ, αλλά πιστεύω θα έρθει
    μόλις ήρθε [​IMG]και οξιά:D
    18 καινούρια έφερε το τρένο, αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις φιορίνια ?
    Αν το ήθελες και το έκανες δικαίωμα σου, αλλά ειλικρινά δεν χρειάζεται σε αυτό το event.
    Μέχρι τώρα μου λείπουν 2 από το σύνολο των 18 και δεν έχω ξοδέψει ούτε ένα φιορίνι.

    υ.γ
    ήρθε και το τίκι :D
    [​IMG]
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/8/17
    Αρέσει σε xara2011, GaTe987, toylaaaaa και 5 σε άλλους.
  6. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Μόλις ήρθε και το 7ο νέο δέντρο. Το ασημόδεντρο λείπει...
    Πως τα ξόδεψα; 80 φιορίνια το 1 συν 1 την άμεση ολοκλήρωση 13-14 χρυσά μυστηριώδη δένδρα πήρα... Έβαλα και άλλα τόσα με πληρωμή σε αξία δένδρων και από τα 28 περίπου ήρθαν 7 νέα και 1-2 διπλά και από τα άλλα τα παλιά τα 18-20. Δεν τα έγραφα γι αυτό τα λέω στο περίπου
    Και ναι ήθελα και το έκανα, γιατί πάντα θέλω πλήρη τη φάρμα μου... Και ξοδεύω γενικά πολλά και γι αυτό λέω και τη γνώμη μου...

    ΥΓ. Μπράβο κα Εβιέβα.
     
    Αρέσει στους jimixatz και powerranger91.
  7. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Θα αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο να κατάλαβα λάθος(θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβα λάθος), καθώς ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται.
    Διαβάζοντας το όμως, φαίνεται να λες ότι δικαιούσαι να λες τη γνώμη σου επειδή ξοδεύεις πολλά.
    Άρα όσοι ξοδεύουν λίγα ή καθόλου, δεν δικαιούνται να την λένε.
    Πάντως στα τόσα χρόνια εγώ έχω δει ότι οι πιο δημιουργικοί παίκτες ήταν όσοι δεν δίνανε ή δίνανε ελάχιστα λεφτά στο παιχνίδι.
    Γιατί αυτοί αναγκάζονται να βρουν λύσεις και τρόπους για να παίζουν ;)
    Εξάλλου φίλε συμπαίκτη κι εσύ πολλάκις ξοδεύεις χωρίς λόγο (έχεις παραδεχτεί αγορα καλαθιων ενω δεν χρειαζόταν)
    Άρα που έγκειται η παραπάνω βαρύτητα της γνώμης σου επειδή ξοδεύεις γενικά πολλά
    και αχρείαστα πολλές φορές θα πρόσθετα, αλλά είναι δικαίωμα σου το τι θα κάνεις και το πως θα παίξεις.
    Όχι όμως να το θέτεις υπό τέτοια βάση.
    8)
     
    Αρέσει σε skareleni, xara2011, GaTe987 και 6 σε άλλους.
  8. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Εγώ αγαπητέ λέω τη γνώμη μου χωρίς να ξοδεύω πολλά.Άλλωστε μια παροιμία που λένε στο χωριό μου (στο χωριό μας),λέει: Όποιος έχει πολύ πιπέρι βάζει και στα λάχανα.Αυτό κάνεις εσύ και νομίζεις ότι δικαιούσαι να λες τη γνώμη σου επειδή ξοδεύεις πολλά!!!
     
    Αρέσει σε Megas_kokoriko, xara2011, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  9. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλημέρα σας. Στο φόρουμ μπορούν να γράφουν όλοι οι παίκτες, είτε πληρώνουν είτε δεν πληρώνουν. Όλοι έχουν δικαίωμα να εκφέρουν την γνώμη τους και όλοι οι παίκτες έχουν την ίδια αντιμετώπιση ανεξάρτητα αν δίνουν χρήματα ή οχι. Θα σας παρακαλούσα να επανέλθετε στο θέμα της συζήτησης, ποστ άσχετα με το θέμα θα διαγράφονται.
     
    Αρέσει στους jimixatz, -lousi-leon2001 και IRENE26.
  10. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    Μόλις πήρα και το τελευταίο δέντρο που μου έλειπε!!!Ωραίο δρώμενο και εύκολο!!!
     
    Αρέσει σε xara2011, maria_palou, -lousi-leon2001 και 2 σε άλλους.
  11. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Ενα πρωτότυπο event σε ότι αφορά τα δέντρα, πρώτη φορά το πέτυχα, δεν ξέρω αν ήταν και στο παρελθόν, ωραίο δρώμενο, ξεφορτωθήκαμε κάποια δέντρα, ήρθαν καινούρια, καλοδεχούμενα όλα. Θα παραβλέψω την άποψη του φίλου μας ΝΟΤΗΣ, και θα πάω παρακάτω. Κι εγω ξόδεψα μερικά φιορίνια, αλλά δυστυχώς το δρώμενο το πέτυχα στις δυο τελευταίες μέρες καθώς έλειπα σε διακοπές και ο λόγος που τα ξόδεψα ήταν αυτός. Αν το πετύχαινα από την αρχή δε θα μπαινα σε τέτοιες διαδικασίες. Ευτυχώς ήρθαν όλα τα νεα δεντράκια. Εύχομαι να μας ξανάρθει ένα τέτοιο δρώμενο, αλλά να μπορούμε να δίνουμε και δέντρα του νησιού, γιατί και εκεί γίνεται ενας πανικούλης;)
     
    Αρέσει σε skareleni, sofiapao76, gtrullis και 2 σε άλλους.
  12. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Όχι σε καμιά περίπτωση, δεν βγαίνει αυτό το συμπέρασμα από τα λεγόμενά μου. Και για να το επιβεβαιώσω συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι πρέπει και θέλω να λένε τη γνώμη τους όλοι. Και θα ήθελα κάθε φορά, σε κάθε συζήτηση να βλέπω τη γνώμη τουλάχιστον ενός συναγρότη που να μην έχει δώσει ούτε ένα ευρώ, γιατί για μένα αυτοί οι παίκτες αποτελούν τον μπούσουλα και για μένα και για το Φαρμεράμα. Και δεν εννοώ ότι πρέπει να γράφει ο καθένας αν και τι ξοδεύει, ούτε ο ίδιος θα το κάνω συχνά.
    Απλά στο συγκεκριμμένο δρώμενο επειδή ήταν 8 τα νέα δένδρα αποφάσισα να ξοδέψω αρκετά και σε δένδρα και σε ευρώ (τελικά περίπου 1400 φιορίνια). Την πρώτη φορά πήρα 2 νομίζω του νησιού και παρασύρθηκα. Μετά με έπιασε η γκίνια μου. Και εξαιτίας της συνήθειας της γκίνιας να με καταχτυπά κάθε τόσο (=πολύ συχνά) έχω διαμορφώσει την άποψη και έχω πει πολλές φορές ότι το φαρμεράμα θα πρέπει να μειώσει τον παράγοντα τύχη στο ελάχιστο.
    Νομίζω επίσης ότι θα πρέπει να διαβιβαστεί στην εταιρία το παράπονό μου ότι προσπάθησα πολλές φορές και πέτυχα τα 7 από τα 8 νέα δένδρα, αν και ξόδεψα πολλά, πράγμα για το οποίο φταίνε τα πολλά νέα δένδρα, ο ίδιος και η γκίνια μου.
    Καλησπέρα σας!
     
    Αρέσει σε 2014chr, jimixatz, Nantia123 και 2 σε άλλους.
  13. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Γεια σας! Έτσι για την ιστορία του πράγματος, χωρίς φιορίνια, μόνο με φορτία 2070, δεν απέκτησα, τη νότια οξιά από τα δένδρα της φάρμας και από το νησί, τη μυρίκη την ερυθρά και το τίκι δένδρο.
     
    Αρέσει σε skareleni, sofiapao76, Gulit1 και 3 σε άλλους.
  14. panselhnos

    panselhnos Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Γεια σας και από μένα, δεν συνηθίζω να γράφω τα αποτελέσματά μου στα δρώμενα, αλλά με παρακίνησαν τα παράπονα κάποιων συναγροτών:). Λοιπόν με χρυσά φορτία αρχικά και στη συνέχεια ασημένια, πέτυχα όλα τα νέα δέντρα στη φάρμα και στο νησί από δύο φορές και άνω. Επίσης αρκετά xxl. Όλα αυτά χωρίς ούτε ένα φιορίνι:D. Η αλήθεια είναι ότι είχα πάρα πολλά δέντρα σε αχρηστία στη μπάρα και ήταν μια καλή ευκαιρία να τα ξεφορτωθώ. Ίσως ήταν αποζημίωση από την εταιρεία για τα χl δέντρα που κερδίζαμε δίνοντας φιορίνια. Ίσως πάλι ήμουν πολύ τυχερή:p.
     
    Αρέσει σε skareleni, -lousi-leon2001, gtrullis και 4 σε άλλους.
  15. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σε ολους ,ενδεικτικα εβαλα μια φωτο απο το νησι ...χωρις φιορινια παρα μονο 4-5 που εδωσα για να παρω γρηγοροτερα το φορτιο επαιξα και εγω...κυριως με το χρυσο φορτιο και μερικα (οταν πλεον μου τελειωσαν τα χλ δεντρα) ασημενια και χαλκινα ...για την ιστορια θα πω οτι λιγο πριν ληξει το δρωμενο με δυο χαλκινα φορτια πηρα δυο σαλακ που ηταν το μονο που δεν ειχα ....ολα τα ετυχα απο δυο φορες και πανω εκτος απο την τζιτζιφια που μου ετυχε μια ...φυσικα το δρωμενο μου εδωσε απλετα τα χχλ !!! ...τελικα μου αρεσε !!!! xD
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε skareleni, sofiapao76, GaTe987 και 6 σε άλλους.
  16. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Τι να πω βρε παιδιά... εγώ μόνο μοσχοκάρυδο και σμύρνα από Bahamarama και από τη βασική φάρμα τίποτα... Το πόσα ζαχαρένια σφενδάμια XXL πήρα να μη σας πω... τα υπόλοιπα ίσως next time... σε κανένα πάρε δώσε ίσως (έχασα λόγω διακοπών και το προηγούμενο)...
     
    Αρέσει σε maria_palou, skareleni, graganta και 3 σε άλλους.
  17. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλησπερα......
    εμενα ρε παιδια δεν μου ηρθε το ασημόδεντρο!!!!ενώ έπαιξα ενα σορό δέντρα και τα περισσότερα σε χρυσά δεν μπόρεσα να το τύχω!!!
    απο τα αλλασχεδόν όλα απο 2-3 φορες σε μερικά δε και 4 φορες!
     
    Αρέσει σε skareleni, sofiapao76, -lousi-leon2001 και 3 σε άλλους.
  18. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Ναι δικαιούμαι να τη λέω, αλλά πουθενά δεν λέω ότι αυτός που δεν ξοδεύει δεν έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του.
    Συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα με όλόκληρη την ανάρτησή σου.
    Μάλιστα έκανα και αρκετά like σε παιδιά που θεώρησαν ότι ήταν τυχερά και έμειναν ευχαριστημένα από την τύχη τους.

    Όπως όμως υπάρχει ισότητα στο φόρουμ δεν θα έπρεπε να υπάρχει ισότητα και στο παιχνίδι; Για σκεφτείτε στην πραγματική ζωή να καταβάλετε την ίδια προσπάθεια για το ίδιο πράγμα και ο παράγοντας της τύχης να σας έδινε διαφορετικές ανταμοιβές; Θα άρεσε π.χ. σε ένα μαθητή, σπουδαστή ή φοιτητή να έχει γράψει σε διαγώνισμα ακριβώς τα ίδια με κάποιον άλλο και ο βαθμολογητής να έβαζε στον άλλο 20 και σε αυτόν 0; Ή ακόμη χειρότερα να γράφατε ολόσωστα και να παίρνατε π.χ. 3 κι ένας άλλος με λάθη να έπαιρνε το 20άρι;
    Γιατί αυτός είναι ο παράγοντας τύχη: από το 0 μέχρι την κορυφή, άσχετα με την προσπάθεια...
    Μικρή συμμετοχή του παράγοντα τύχη προσθέτει λίγη πιπεράδα στο παιχνίδι. Μεγάλη δόση, όμως θυμίζει την παροιμία της συντοπίτισσας: Όποιος έχει πολύ πιπέρι βάζει και στα λάχανα (και μάλιστα πολύ).
     
    Αρέσει στους 2014chr και graganta.
  19. Gulit1

    Gulit1 Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλό βράδυ, εγώ πέτυχα 3 μυρίκη η ερυθρά, 2 ασημόδενρα, 1 νότια οξιά , 1 ιτιά κάπρεα, 1 σημύδα και μια χχλ, 1Σαλάκ, και 1 μοσχοκαρυδιά χχλ.:D
     
    Αρέσει σε GaTe987, Megas_kokoriko, maria_palou και 5 σε άλλους.
  20. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Λίγη προσοχή στο λόγο σου, σε παρακαλώ!
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.