Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Το Ριφ του Πεπρωμένου "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 16/3/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Το Ριφ του Πεπρωμένου "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-Ριφ-του-πεπρωμένου.31334/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-Ριφ-του-πεπρωμένου.31333/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλες και σε όλους!

    Για να ολοκληρώσουμε το δρώμενο θα χρειαστούμε:
    11.170 Αγκαθωτά συμβόλαια (φυτό δρώμενου που καλλιεργείται μόνο στη βασική έκταση πανσελήνου).
    1.350 Βελζεβουλοθάμνους (φυτό πανσελήνου).
    750 Ταφόπλακες (φυτό πανσελήνου).
    415 Απόκοσμες πένες (αναδυόμενο δρώμενου από τις συγκομιδές φυτών στη βασική έκταση πανσελήνου).

    9 Κοκάλινα ξυλόφωνα (προϊόν μύλου).
    5 Ντουντούκες (προϊόν μύλου).

    Πολλά τα φυτά για μια μόνο έκταση, αλλά αν μας κάνει τη χάρη η τύχη στο ροδάνι τότε θα βγουν πολύ εύκολα και θα 'χουμε χρόνο να ασχοληθούμε λίγο και με τις τρομακτικές αποστολές. Προσωπικά σε αυτό το δρώμενο κυνηγάω 3 κουτιά πίκολο. Ένα το δίνει η αποστολή στο δρώμενο και άλλα δύο οι συγκεκριμένες αποστολές στη λαχαναγορά:
    [​IMG]

    Καλή επιτυχία!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/3/21
    Αρέσει σε *Chelsea*, .FARMERAMA010., martha72 και 39 σε άλλους.
  3. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ


    Προσωπικά σε αυτό το δρώμενο κυνηγάω 3 κουτιά πίκολο. Ένα το δίνει η αποστολή στο δρώμενο και άλλα δύο οι συγκεκριμένες αποστολές στη λαχαναγορά:
    [​IMG]

    Ευχαριστούμε Λάζαρε για τις υπέροχες ανάλυσεις που κάνεις κάθε φόρα και μας βοηθάς!!!!Να'σαι καλά!!!!!!και γω αυτα κυνηγώ τα πίκολο!!!!!Γ'αυτό θα πάρω μέρος στο δρώμενο αν και η πανσέληνος δεν ειναι και απ'τα αγαπήμενα μου κομμάτια στη δική μου φάρμα!!Απ'τη στιγμή ομως που δεν ενοχλεί την βασική μου φάρμα και μπορώ με άνεση να αντικαταστήσω τα φύτα που έδωσα για την γιορτή,ειναι και το πίκολο στη μέση θα το προσπαθήσω!!!!!Καλή επιτυχία σε όλους απο καρδιάς εύχομαι:inlove:Κάλη σαρακοστή!!!!!και έλπιζω του χρόνου να είμαστε όπως πρίν.........να αγκαλιαζόμαστε!!!:inlove::inlove:
     
    Αρέσει σε martha72, icons1, toula25 και 16 σε άλλους.
  4. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους.:D:D
    Συμφωνω με τον lazos95 οτι τα φυτα ειναι αρκετα και τον ευχαριστουμε πολυ για την αναλυση του.
    Μεγαλη βοηθεια οπως παντα.
    Παρολαυτα ,οσοι εχουμε ολοκληρη την βασικη της πανσεληνου ανοικτη , δεν πιστευω να δυσκολευτουμε ιδιαιτερα.
    5,5ωρο το φυτο δρωμενου οποτε με τα βοηθηματα που εχουμε στην διαθεση μας ,θα προλαβαινουμε τουλαχιστον
    4 σπερνοθερισματα μεσα στην ημερα. Ουτως η' αλλως θα ασχοληθω επισταμενα ,αφου κι εγω κυνηγαω τα πικολακια.
    Τις αποστολες της πανσεληνου που αναφερουν παραπανω οι φιλοι ,τις εχω ολοκληρωσει χωρις βεβαια τα πικολακια
    να μου δωσουν κατι αξιολογο.
    Καλη αρχη σε ολους μας και καλη επιτυχια !!!
    Φιλικα Βικυ :inlove:
     
    Αρέσει σε skareleni, jimixatz, Panagiotiis και 10 σε άλλους.
  5. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα η βασικη εκταση της πανσεληνου μας δινεται απ΄την αρχη ολοκληρη δεν χρειαζεται να κανουμε τιποτε!!!οποτε θα εχουν ολοι οι παικτες προσβαση στο ιβεντ που αυτο ειναι κατι πολυ καλο γιατι η βαση του ιβεντ ειναι με ισους ορους για ολους τους παικτες!!!!!να΄σαι καλα!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/3/21
    Αρέσει σε nickoikono11, Lina123, thena και 3 σε άλλους.
  6. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Ισως και να εχεις δικιο soyla74 . Θυμομουν οτι καποια κομματια χωραφιων στις εκτασεις τις πανσεληνου, τα ανοιγαμε εμεις.
    Μπορει και να κανω λαθος ομως. Ευχαριστω για την διορθωση .
     
  7. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα και απο μενα σε ολη την αγροτοπαρεα!μια χαρα θα το βγαλουμε το δρωμενο παιδια!το φυτο ειναι 5 ωρες με νερο και λιπασμα πεφτει στις 3,5 περιπου οποτε μιλαμε για 7 σπερνοθερισματα σε μια μερα! αν υπολογισουμε οτι η βασικη εκταση της πανσεληνου χωραει 200 μικρα χωραφια και βαζοντας μονο τσατνι καροτου μηλου θα περνουμε 600 φυτα σε καθε μαζεμα!οι 152 ωρες που διαρκει το δρωμενο νομιζω θα μας φτασουν ! δεν συμφωνειται;
     
    Αρέσει σε skias10, xristos-ale3andros, Lina123 και 2 σε άλλους.
  8. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    7 σπερνοθερίσματα την ημέρα??? θα τρώμε και θα κοιμόμαστε με τον υπολογιστή??? χαχαχ δεν νομίζω οτι έχω αυτή την δυνατότητα... αλλά αν έρθει κανένα μπονους τότε οκ
     
    Αρέσει σε vagelis1968, boykitsa68, martha72 και 11 σε άλλους.
  9. toula25

    toula25 Τακτικός στο φόρουμ

    καλησπερα σε ολους! δεν εχω καταλαβει το δρωμενο το μαζευουμε βασικη εκταση πανσεληνου εχω 2 ερωτησεις : 1 ειναι προσβασιμη προς ολους? ειμαι σε μικρο επίπεδο σε αυτη την εκταση μαζευουμε το φυτο του δρωμενου...τοτε τις ταφοπλακες και τους βελζεβουλοθαμνους που θα τα μαζεψω? πιστευω λοιπον οτι για μας που δεν εχουμε ανοίξει το δασος των μανιταριων και δεν εχουμε απόθεμα και ουτε δυνατοτητα να τα αγοράσουμε λαικη δεν μπορουμε ουτε σε αυτο το δρωμενο να παιξουμε ...καλη επιτυχια σε οσουν μπορουν !!
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 17/3/21
    Αρέσει σε soyla74, pap100, skias10 και 6 σε άλλους.
  10. alkistis70

    alkistis70 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Αγαπητέ συναγρότη. Αν διαιρέσουμε το 24ωρο με 3,5 που είναι η διάρκεια που χρειάζεται το φυτό, τότε το αποτέλεσμα είναι 6,85. Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτουν τα 7 σπερνοθερίσματα αν λάβει κανείς υπ΄όψιν του ότι εγώ τουλάχιστον έχω το ελάττωμα να κοιμάμαι και κάποιες ώρες χωρίς να κάνω διάλλειμα κάθε 3,5 ώρες.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, .sofaki., martha72 και 11 σε άλλους.
  11. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    ειναι σε ολους προσβασιμη η εκταση!!!!!!
    με εκανες και γελασα πραγματικα κελλυ(θα τρωμε ........στον υπολογιστη)!!!!!!!!παντως ειναι δελεαρ το πικολο ,ε θα παιξουμε και κανενα γυρο στο ροδανι για να το κανουμε πιο ευκολο το δρωμενο!!!
     
    Αρέσει σε Lina123, vagelis1968, skareleni και 5 σε άλλους.
  12. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλησπέρα σε όλους!!!!
    Εύκολο σχετικά δρώμενο που το μόνο που αξίζει είναι το πίκολο που για αυτό θα παίξουμε όλοι φαντάζομαι
    και ΧΩΡΙΣ να χάσουμε τον ύπνο μας;)
    Θα βάλω τσάτνι καρότου μήλου, από το ροδάνι δεν περιμένω κάτι γτ με έχει ξεχασμένη έτσι και αλλιώς:p
    Η ανθοδέσμη τρόμου δεν θυμάμαι αν βοηθάει στα δρώμενα για γρηγορότερη παραγωγή των φυτών.....
    Όσο για τις αποστολές που αναφέρονται πιο πάνω τις έχω τελειώσει και δεν μου έδωσαν τίποτα το ιδιαίτερο.
    Να ευχαριστήσω και εγώ τον lazos95 για την πολύτιμη βοήθεια του.....
    Καλή επιτυχία σε όλους!!!!
     
    Αρέσει σε vagelis1968, skias10, GEPPO1 και 5 σε άλλους.
  13. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Τα 11.170 φυτά εβέντ βγαίνουν με 19 μαζέματα σε μικρά χωράφια και τσάτνι.
    Αυτό σημαίνει οτι χρειαζόμαστε περίπου 3,5 μαζέματα την ημέρα χωρίς επιπλέον μπόνους παραγωγής.
    Δε χρειάζεται ξενύχτι εκτός αν κάποιος θέλει να το τελειώσει στο μισό χρόνο.
    Τα αναδυόμενα δε φαίνονται πολλά, απλά θα πρέπει να δούμε με ποιά συχνότητα έρχονται.

    Πέρα απο το πίκολο που είναι δέλεαρ τους περισσότερους νομίζω οτι οι υπόλοιπες αμοιβές αφορούν περισσότερο τα μικρά επίπεδα παρά τα μεγαλύτερα.

    ...οχι των φυτών εβέντ στο χώρο της Πανσελήνου. Μόνο των κανονικών φυτών της Πανσελήνου.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Antigoni-GR1, Nantia123 και 7 σε άλλους.
  14. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Πόσο σε καταλαβαίνω! Τα ίδια περνούσα σε παλαιότερα δρώμενα και στεναχωριόμουν που δε μπορούσα να αντεπεξέλθω στα δρώμενα της πανσέληνου. Προτείνω να ασχοληθείς με τις αποστολές για να ανοίξεις τις εκτάσεις στο Δάσος των Μανιταριών και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Ένα πράγμα χρειάζεται στο παιχνίδι..ΥΠΟΜΟΝΗ!

    Τώρα για το δρώμενο τι να πω; xD να πω ότι μου άρεσε; όχι.. έχουμε παίξει και καλύτερα δρώμενα. Θα προσπαθήσω έτσι επειδή έχω συνηθίσει να μην αφήνω δρώμενα, αλλά και επειδή υπάρχει το όμορφο πίκολο! Ευχαριστώ τον lazos95 για τους υπολογισμούς.

    Καλή επιτυχία σε όλους!:):inlove:
     
    Αρέσει σε vagelis1968, jimixatz, martha72 και 8 σε άλλους.
  15. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα αγαπητη συναγροτισα alkistis70 δεν προετρεψα κανεναν να κοιμηθει και να τρωει μπροστα απο τον υπολογιστη του για ενα παιχνιδι! το φυτο του δρωμενου κανει 3 και 35 λεπτα με νερο και απλο λιπασμα! τα 7 σπερνοθερισματα τα ανεφερα σαν παραδειγμα βαση του χρονου του φυτου( 3 ωρες και 35 λεπτα επι 7 μας κανουν 25 ωρες και 5 λεπτα)!!!!!! οπως ανεφερε παραπανω καποιος συναγροτης ο αριθμος των φυτων που χρειαζομαστε βγαινει και με 3-4 θερισματα την ημερα!Δεν θα προλαβεις να κανει 19 θερισματα σε 6 ημερες;
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Panagiotiis, jiorgos και 5 σε άλλους.
  16. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση :)
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Panagiotiis, -sia1971- και 2 σε άλλους.
  17. toula25

    toula25 Τακτικός στο φόρουμ

    σε ευχαρηστω πολυ αυτο σκεφτηκα να κανω να ευχαριστήσω και την Lina123 και ενα ευχαρηστω στον Lazos 95 !! Καλή επιτυχία σε ολους σας !!
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 17/3/21
    Αρέσει στους -sia1971-, soyla74 και Lina123.
  18. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    toula25 θα σε παρακαλέσω να μην αντιγράφεις συνδέσμους στα κείμενα σου. Απαγορεύεται από τους κανόνες. Σου επεξεργάστηκα τις αναρτήσεις σου αλλά την επόμενη φορά θα τις διαγράψουμε.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  19. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Το καλο ειναι οτι το ''δασος μανιταριων'' ,η 2η εκταση της πανσεληνου θα ειναι διαθεσιμη για να φυτευουν, οσοι δεν εχουν
    αρκετους βελζεβουλοθαμνους και ταφοπλακες .
    Ενα μειονεκτημα που βλεπω εγω ειναι, οτι ακομη μια φορα θα παρουμε 3 διακοσμητικα χωρις φασολια.Τα συμπερασματα δικα σας.
    Καλη επιτυχια σε ολους.
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, -sia1971-, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  20. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα.

    Να προτείνω κάτι; Μπορούμε το βράδυ αφού κάνουμε το τελευταίο θέρισμα να φυτέψουμε το πολύωρο της Πανσέληνου, το οποίο μειώνεται με την ανθοδέσμη τρόμου, την κατάλληλη φασολιά, το νερό και την κοπριά στις 4:04 ώρες. Έστω και αν κάποιος δε διαθέτει τη φασολιά που προανέφερα, το φυτό με νερό, κοπριά και την ανθοδέσμη μειώνεται περίπου στις 4:52!

    Καλή συνέχεια σε όλους!:)
     
    Αρέσει σε martha72, -sia1971-, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.