Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Το Μυστικό του Άι Βασίλη "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 14/12/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Το Μυστικό του Άι Βασίλη "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Το-μυστικό-του-Άι-Βασίλη.32758/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    Σ.Ε - Το μυστικό του Άι Βασίλη | Farmerama GR


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG] [​IMG] [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους. Ωραία γραφικά, ωραία δώρα, πολλές μέρες για να το τελειώσουμε, αλλά πολύ μπέρδεμα και η φασολιά;;;;;;; xDxDxDΘα έχω μια φασολιά που θα τη μαζεύω 2 φορές το χρόνο;;;;;; Δεν ξέρω, ίσως αν δεν βαρεθώ να το κάνω. Για την ώρα έριξα μια ματιά στις σ.ε. τρόμαξα κι έφυγα τρέχοντας.!!!!!!:eek:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, βιβη.2003, vagelis1968 και 24 σε άλλους.
  3. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    καλημέρα και υγεία σε όλους!Συμφωνώ μαζι σου μαρουλα και σκέφτηκα οπως εσύ.... οι 182,5 μέρες που θέλει να μαζευτεί η τελευταία φασολιά ειναι πάρα πολλές ενώ εχει τα καλύτερα δώρα απ΄τις αλλες, η αξία τους κανει βουτιά κατακόρυφη.....μήπως λογω εορτων και καταστασεων γυρω μας η φασολιά να γίνει τουλάχιστον μηνιαια;;;;Αφαιρω απ΄την κουβεντα την πολυπλοκοτητα των ιβεντ που δεν υπηρχε λογος να γινουν ετσι και να ειναι εξαρτώμενα μερες που ειναι το θεμα ειναι να χαρουμε και οχι να αγχωθούμε.....αλλα.... οποιος θελει συμμετεχει ........
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/12/21
    Αρέσει σε zoyzoyni1971, ioanna6929, βιβη.2003 και 24 σε άλλους.
  4. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    τι λαβυρινθος δρωμενων ειναι αυτος? :eek: χαθηκα καπου στη διαδρομη διαβαζοντας... αλλα και η φασολια των 4000 ωρων και κατι σοβαρα τωρα? 2 φορες τον χρονο θα την μαζευουμε? μηπως σας ξεφυγε κανα νουμερο παραπανω λεω εγω τωρα!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, βιβη.2003, vagelis1968 και 21 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    στην αρχή νομιζα οτι γκαβώθηκα.. το δρώμενο πολύ ενδιαφέρων και θα το αναλύσουμε στην πορεία...αλλά η τελευταία φασολιά κάθε 6 μήνες?? νομίζω οτι το έβαλαν για πλάκα γιατί σίγουρα ξέρουν τις αντιδράσεις μας... πάντως χαρούμενη και ενθουσιασμένη δεν με λες..
     
    Αρέσει σε ioanna6929, xaidi, βιβη.2003 και 17 σε άλλους.
  6. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Τι να πω κι εγώ ;;;
    Αλληθώρισα μόλις είδα τις ώρες της φασολιάς.
    Σας παρακαλώ.Μην με στέλνετε στον οφθαλμίατρο,στα καλά καθούμενα.
    Και εδώ έρχετε το μέγα ερώτημα.Μέσα σε 6 μήνες ,πόσα σεντούκια νέον θα πάρουμε απο διάφορα δρώμενα;;
    Αρκετά, θα απαντήσω. Τότε γιατί να ενθουσιαστώ με την συγκεκριμένη 6μηνη φασολιά ;;
    Και ξανααπαντώ .Λοιπόν ,δεν μου τρέχει η χαρά από τα μπατζάκια .Αυτο ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα που δίνει.
    Καλή μου εταιρεία, λυπήσου και εμάς τους ταλαίπωρους αγρότες.Γιορτές έρχονται .Κάνε μας ένα σούπερ σπέσιαλ δωράκι.
    Και σε αυτήν την υπέροχη-κατα τ άλλα- φασολίτσα μείωσε τον χρόνο της, για να μπορέσουμε να την χαρούμε.
    Καλή συνέχεια στην ημέρα σας.
    Φιλικά Βίκυ:inlove:
     
    Αρέσει σε ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, katerina-paylopoyloy, ioanna6929 και 21 σε άλλους.
  7. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    γεια σας κι από μενα. γιορτινή τράπουλα θα παίρνουμε μονο κάθε 12 ωρες απο τα συγκεκριμένα σημεία? γιατί δεν κατάλαβα
    αν μπορούμε να φτιάξουμε.
    πάντως, τρία παιχνίδια σε ένα, συνεχόμενα και μπερδεμένα, τέτοιες μερες είναι λίγο πονοκέφαλος...
     
    Αρέσει σε ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, ioanna6929, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  8. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Το δρώμενο θα βγει σταδιακά, θέλω να πιστεύω ότι θα το ξεμπουρδουκλώσουμε....
    Αλλά αυτό που με ξεπερνάει είναι η φασολιά.... Σούπερ ουάου (αλήθεια ήθελε πολύ σκέψη? )
    Αναρωτιέμαι με ποιά λογική μπήκαν αυτές οι ώρες.....
    Συγνώμη κιόλας αλλά σιγά τα δώρα πια που θα δίνονται και κάθε 6 μήνες!!!!!!
    Μέσα σε έξι μήνες θα έχουμε πάρει τα τριπλάσια...... Και αν όχι δεν θα σκάσω κιόλας!!!
    Καλά ακόμα το σκέφτομαι και γελάω μόνη μου:p
     
    Αρέσει σε ioanna6929, βιβη.2003, vagelis1968 και 11 σε άλλους.
  9. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Πονεσε ο αμφιβληστροειδηςμου με αυτο που ειδα...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, xaidi, βιβη.2003 και 17 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Λοιπόν για να ξεκινήσουμε από κάπου πάμε να δούμε τι χρειαζόμαστε για το πρώτο δρώμενο Τα μονοπάτια του Άι Βασίλη #1

    15340 Στεφαστέρια φάρμας Βασική έκταση φάρμας και το άγριο λιβάδι
    200 Διακοσμητική μπάλα

    14230 Στεφαστέρια νησιού βασικό νησί Bahamarama και το τροπικό δάσος
    200 Διακοσμητική μπάλα

    7820 Στεφαστέρια φεγγαρόφωτος μόνο στη βασική έκταση Πανσελήνου
    200 Διακοσμητική μπάλα

    για να ολοκλήρωσουμε το δρώμενο, άλλες 4900 διακοσμητικές μπάλλες
    σύνολο δηλαδή 5500 από τις συγκομιδές φυτών και δέντρων στη βασική έκταση φάρμας, το βασικό νησί Bahamarama και τη βασική έκταση Πανσελήνου

    ο Μηχανισμός γνωστός επιλέγουμε από ποιο μονοπάτι θα ξεκινήσουμε και στην πορεία ανοίγουμε και τα επόμενα

    Τα δώρα αν εξαιρέσουμε τις δύο φωλιές τουλάχιστον για μένα δεν είναι τίποτα το σημαντικό όμως η φασολιά είναι πραγματικά πάρα πάρα πολύ καλή

    Βέβαια αυτό που δεν ξέρω πώς θα μαζέψουμε τόσες διακοσμητικές μπάλ
    ες συνολικά 5.500 διακοσμητικές μπάλες το βλέπω σχεδόν αδύνατο
    Όπως και να χει Καλή επιτυχία σε όσους ξεκινήσουν να παίζουν αυτό το δρώμενο που είναι από ότι βλέπω από τα πιο δύσκολα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/12/21
    Αρέσει σε mariaK58, ioanna6929, MariaStathaki και 22 σε άλλους.
  11. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    τοσα τα εβγαλα κι εγω . και για το δευτερο δρωμενο της κολοκυθας θα χρειαστουμε 14580 γιορτινα στεφαστερια .
     
    Αρέσει σε ioanna6929, βιβη.2003, vagelis1968 και 4 σε άλλους.
  12. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα.
    Το δρώμενο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, αρκεί να διαβάσουμε προσεκτικά και με καθαρό μυαλό τις ΣΕ.

    Ξεκινάμε το δρώμενο από όποια έκταση επιθυμούμε και συνεχίζουμε να μαζεύουμε αναδυόμενα από τις υπόλοιπες εκτάσεις. Επειδή παραπάνω διάβασα για 5,500 αναδυόμενα, ο συνολικός αριθμός που χρειαζόμαστε είναι 9,000. Και για να προλάβω πολλά σχόλια πάνω σε αυτό να σας υπενθυμίσω ότι σε κλασσικά δρώμενα έξι ημερών καταφέρναμε και βγάζαμε σχεδόν τα μισά που χρειαζόμαστε τώρα, οπότε δε νομίζω να είναι από τα πιο δύσκολα δρώμενα! Είναι θέμα καλής και σωστής στρατηγικής..

    Είναι πολύ σημαντικό να ξεκλειδώσουμε γρήγορα και τα σημεία με τις κάρτες που δίνονται κάθε 12 ώρες, ώστε να εξασφαλίσουμε όσες περισσότερες μπορούμε στο διάστημα που διαρκεί το δρώμενο! Για παράδειγμα, μπορούμε από την έναρξη του δρώμενου να παραδώσουμε προϊόντα φάρμας, πανσελήνου και νησιού μέχρι το Νο 9 στο 2ο μέρος για να παίρνουμε από την αρχή του δρώμενου κάρτα ανά 12 ώρες..
    Το νέο σεντούκι που μας δίνεται από τη μία φασολιά είναι τέλειο και χρήσιμο για όλους. Ευχαριστούμε Farmerama!!:inlove:
    Καλή επιτυχία σε όλους και καλές γιορτές με υγεία!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, rixainrempite και 13 σε άλλους.
  13. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Βλέπω πολύ ανησυχία για το τίποτα.
    Το δρώμενο διαρκεί 21 ημέρες οπότε κάτι παραπάνω από 3πλάσια διάρκεια από τα καθιερωμένα δρώμενα.
    Επίσης έχουμε παίξει τέτοιου είδους δρώμενα πολλάκις.

    Θα αρχίσω από το 2ο και θα ξεκλειδώσω τα πρώτα βήματα μέχρι τις καγκελόπορτες.
    Θα επιστρέψω στο 1ο μέρος και θα διαλέξω μονοπάτι. Θα αρχίσω από της φάρμας καθώς έχουμε 2 εκτάσεις και θα ολοκληρωθεί πιο γρήγορα. Θα συννεχίσω με το Bahamarama και τέλος της πανσελήνου.
    Τα βήματα με τα αναδυόμενα θα τα αφήσω τελευταία (δεν με επείγουν τα διακοσμητικά). θα προτιμήσω να τα δώσω στο 2ο μέρος πρώτα για να ξεκλειδώσω βήματα με κάρτες.

    Επίσης μόλις φύτεψα πολύωρα φυτά στις εκτάσεις του δρώμενου.

    Με την σωστή στρατηγική, το δρώμενο είναι βατό και ευχάριστο.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, FARMERAMA16000, vagelis1968 και 15 σε άλλους.
  14. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    απο που προέξυψε οτι χρειαζόμαστε για το πρώτο δρώμενο Τα μονοπάτια του Άι Βασίλη #1 9000 διακοσμητικες μπάλλες??
     
    Αρέσει στους ioanna6929 και -sia1971-.
  15. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Από που προέκυψε ότι μίλησα για το πρώτο ή το δεύτερο δρώμενο εγώ? :eek:
    Συγκεκριμένα αναφέρω αυτό :

     
    Αρέσει σε ioanna6929, Lina123, rixainrempite και 2 σε άλλους.
  16. maruli1357

    maruli1357 Ενεργός συντάκτης


    καλημέρα
    Λαγουδάκι σε παρακαλώ μπορείς να γράψεις τι εννοείς
    "Θα αρχίσω από το 2ο και θα ξεκλειδώσω τα πρώτα βήματα μέχρι τις καγκελόπορτες"
    ευχαριστώ καλή συνέχεια
     
  17. renalian

    renalian Ενεργός συντάκτης

    μπορουμε να αρχισουμε απο το δευτερο μερος;αφου λεει οτι πρωτα πρεπει να ανοιξουμε το πρωτο για να παρουμε κλειδια;
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  18. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα

    Στο 2ο μέρος μπορούμε να παίξουμε στα βήματα που είναι πριν τις καγκελόπορτες και ζητάνε διάφορα προϊόντα που όλοι έχουμε.
    Έτσι θα πάρουμε 6 κάρτες και θα ξεκλειδώσουμε και το πλακίδιο που θα μας δίνει κάρτα κάθε 12 ώρες από την έναρξη του δρώμενου.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, boykitsa68, Megas_kokoriko και 14 σε άλλους.
  19. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Για πρωτοχρονιά πάμε, όχι για πρωταπριλιά.... Λες να μπερδεύτηκαν εκεί;:D:D:D:D:D:D
    Τι να πω, δεν έχω να συμπληρώσω κάτι το διαφορετικό. Έχουν ειπωθεί ήδη όλα, από τις πρώτες κιόλας αναρτήσεις μας... Πολυπλοκότητα χωρίς ιδιαίτερο λόγο που το κάνει πολύ κουραστικό και αποκρουστικό, φασολιά 6μηνης διάρκειας που δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω, με πολύ καλά όμως έπαθλα. Να λέμε και του στραβού το δίκιο...:D:p
    Καλή δύναμη... Αυτή θα μας χρειαστεί περισσότερο!!;)
     
    Αρέσει σε Lina123, thena, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  20. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Πάντως τα αναδυόμενα έρχονται με μεγάλη ευκολία. Σε όλες τις εκτάσεις πήρα τόσα όσα και τα χωράφια ή δένδρα που είχα.Ακόμη και δένδρα εξάωρα -στην Πανσεληνο- δώσαν το καθένα από ένα αναδυόμενο. Βέβαια αρχίζοντας το δρώμενο έχω ενεργοποιήσει όλες τις σειρές φασολιάς για παραπάνω αναδυόμενα. Δεν χρησιμοποίησα κανέναν Χιούι!
    Για το δρώμενο, όσα θα μπορούσα να πω, έχουν ειπωθεί ήδη. Η φασολιά μου θυμίζει κάτι από θαλασσινό τριφύλι, που λέει και ο Ελύτης.
    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε pigara, Lina123, ioanna6929 και 7 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.