Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Τούρτα στο Παράδεισο "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 7/2/24.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    μου λέει να μην στεναχωριέμαι.. φυσικά και στεναχωριέμαι γιατί γκαβώθηκα.. πείτε μου σας παρακαλώ που βλέπετε εσείς τις διαφορές σε αυτή την φωτογραφία.. το ερώτημα είναι ρητορικό.. φυσικά και υπάρχουν διαφορές αν βάλεις μικροσκόπιο.. υπόψιν οτι παίζω με ζοομ 150%

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε minos1978, nota.dim1802, biki2004 και 8 σε άλλους.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    upload_2024-2-10_12-22-53.png

    Όσο και να πεις και διαφορετικό χρώμα έχουν και διαφορετικό σχήμα.

    Αν τα βλέπεις ίδια, τότε μάλλον η οθόνη σου θέλει σετάρισμα ώστε να ξεχωρίζεις τα χρώματα. Αν είναι σωστές οι ρυθμίσεις, τότε κοίταξε μήπως έχει κάποιο θέμα η οθόνη σου.
     
  3. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    Καλημέρα, κατ'αρχάς ευχαριστούμε για το πακέτο αποζημίωσης και τις προσθήκες στο μαγαζόραμα. Όσο για τα γραφικά του δρώμενου, αυτός που τα σχεδίασε ή δεν είναι παίχτης ή είναι αετός. Παρακαλούμε να επανέλθουν οι εργοστασιασκές ρυθμίσεις. Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/2/24
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, olga-tse62, nota.dim1802 και 13 σε άλλους.
  4. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα σε ολους. δυστυχως αναγκαζομαι να ξαναγραψω απλα για να συμφωνησω με ολους σας... και τα γραφικα ειναι τραγικα και τ αναδυομενα λιγα.... που ειναι η διασκεδαση? εμενα αγχος κ ταλαιπωρια ειναι αυτα που μου ερχονται στο μυαλο...
    χμμμ ολοι??? μαλλον λαθος εκανα γιατι υπαρχει η φωτεινη εξαιρεση της σνορκελ η οποια, ως συνηθως, τα βλεπει ολα τελεια (και εν προκειμενω ) αετησια....η μαλλον γατησια (τσαμπα να παει το αβαταρ?) μηπως να της ζητησουμε να παιξει κ τα δικα μας ???? αλλιως δεν βλεπω να το τελειωνω οπως κ πολλοι αλλοι...
    απλα απαραδεκτο το δρωμενο
    υπομονη κ κουραγιο σε ολους μας ....
    αν υπαρχει χρονος κ τροπος ελπιζω ν αλλαξουν τα γραφικα κ ν αυξηθουν τ αναδυομενα...
    καλη μας συνεχεια
     
    Αρέσει σε minos1978, αμφιθεα, kostantinos.13 και 8 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    νόρκελ μου κανένα πρόβλημα δεν έχει ούτε η οθόνη μου , ουτε και το σετάρισμα όπως δεν είχε ποτέ σε κανένα δρώμενο.. πρόβλημα βέβαια έχουν τα μάτια μου αλλά φοράω γιαλιά.. αυτό που με στεναχωρεί πιο πολύ είναι που δεν δέχεσαι οτι υπάρχει πρόβλημα την στιγμή που δεν είμαι η μόνη που το λέω αλλά και όλοι παραπάνω παίκτες αλλά φαντάζομαι και στα άλλα φόρουμ του εξωτερικού.. τουλάχιστον εσύ μετά απο τα τόσα χρόνια που συμπορευόμαστε θα έχεις καταλάβει οτι σπάνια είμαι αδικη ... αυτή την φορά δεν είναι μια απο τις σπάνιες αυτές φορές.. το πιό απλό είναι ή να αλλάξουν τα γραφικά αν γίνεται και αν όχι τουλάχιστον να βελτιωθούν για την επόμενη.. ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου... τις ακολούθησα όλες οσον αφορα το ζοομ κλπ, αλλα ακόμα τα πράγματα είναι δύσκολα...
     
    Αρέσει σε kostantinos.13, nota.dim1802, Marinaloren και 12 σε άλλους.
  6. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Προσωπικά με βοήθησε κάπως το τιπ με την απομνημονευση των θέσεων για την ταχύτητα. Μετά απο καμια 20αρια προσπάθειες βλέπω πως αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι όταν έχω την βάση 2 ή 4 και την κρέμα 2 ή 4, εκεί ίσως θα βοηθούσε στο μέλλον αν στη βάση δεν υπήρχε το ίδιο εκρού κεκάκι αλλά κάτι διαφορετικό. Επίσης με δυσκολεύει πολύ το 5ο διακοσμητικό, πλέον έχω αποφασίσει ότι όταν δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το διακοσμητικό να βάζω αυτό.

    Edited: Επίσης δεν βοηθάει που τα αναδυόμενα φαίνεται να πέφτουν όχι τόσο συχνά, ειδικά το χρονόμετρο που πέφτει με το σταγονόμετρο.

    Καλή συνέχεια σε όλους!
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, vagelis1968, Marinaloren και 4 σε άλλους.
  7. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα κι απο μένα.. έχετε απόλυτο δίκιο,κι εγώ δυσκολεύομαι.Πρώτη φορά σ'αυτό το δρώμενο που δεν καταφέρνω να φτιάξω και τα τρία γλυκάκια.Αν βάλεις οτι και τα αναδυώμενα είναι ελάχιστα...Νομίζω ότι το παιχνίδι είναι για να περνάμε καλά.Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να το παρατήσω...
     
    Αρέσει σε nickoikono11, minos1978, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  8. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα αγρότες και αγρότισσες!
    Εγώ το παίζω με το πρόγραμμα ζωγραφικής
    που έχουν τα Windows και είναι εύκολο για εμένα.

    [​IMG]

    Στο δικό μου πληκτρολόγιο, έχει αυτό το κουμπί.
    [​IMG]
    Σε άλλα έχει αυτό.
    [​IMG]

    Έχουμε τα δύο παράθυρα ανοιχτά δίπλα δίπλα, μόλις πατήσουμε το σιρόπι κακάο, πατάμε το print screen και μας φτάνουν τα 5 δευτερόλεπτα για να πατήσουμε επικόλληση.

    [​IMG]

    Καλή επιτυχία σε όλους!​
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, vagelis1968, μαρω69 και 6 σε άλλους.
  9. maruli1357

    maruli1357 Προχωρημένος

    καλησπέρα
    το δρώμενο είναι από τα χειρότερα που θυμάμαι να έχω παίξει.
    Τα αναδυόμενα με το σταγονόμετρο και τα γραφικά ούτε με ζουμ δεν διακρίνονται.
     
    Αρέσει σε minos1978, kostantinos.13, zoyzoyni1971 και 11 σε άλλους.
  10. ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ

    ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ Ενεργός συντάκτης

    τα γραφικα δεν ειναι καλα....κριμα....οτι βγει στην τυχη!!!!!
     
    Αρέσει σε kostantinos.13, vagelis1968, maria_palou και 8 σε άλλους.
  11. renalian

    renalian Ενεργός συντάκτης

    τα γραφικα με ζοριζουν πολυ.με τα παλιοτερα ηταν πιο ευκολο
     
    Αρέσει σε minos1978, kostantinos.13, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  12. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Πράγματι τα γραφικά ειναι το πρόβλημα...1 κεκάκι έχει 2χρώματα στο εξωτερικό χαρτί π.χ γαλάζιο με μια γραμμή καφέ ,και πριν μπει η κρέμα φαίνεται λίγο παντεσπάνι π.χ πορτοκαλί ...και τα διακοσμητικά είναι σχετικά μεγάλα με διάφορα χρώματα και σχέδια (2 καρδιές καφέ και μπλε και τριανταφυλλάκια) οπότε κρύβουν αρκετά τη κρέμα.Έχεις το χρόνο να τρέχει....το μάτι προσπαθεί να ξεχωρίσει τα χρώματα που χρειάζονται(γιατί είπαμε μερικα είναι άχρηστα απλά για να δυσκολεύουν)Άθλιος σχεδιασμός!!!!!!
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, kostantinos.13, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  13. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!

    Διαβάζοντας όλα τα σχόλια πριν ξεκινήσω να παίζω, ομολογώ πως είχα κατατρομάξει. Επειδή μάλιστα δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς σκέφτηκα να μην ασχοληθώ καθόλου.

    Όμως η κα Snorkel έχει δίκιο! Θέλει ψυχραιμία, συγκέντρωση και μεγάλη προσοχή και δεν κάνεις ούτε ένα λάθος.

    Έπαιξα 9 παιχνίδια κάνοντας μόνο 1 λάθος (σε μία από τις τούρτες) και αυτό γιατί στο βήμα Νο. 2 (γλάσο) (βλέπε φωτο κας Snorkel) από βιασύνη μπέρδεψα το 4ο από αριστερά γλάσο (την 1η φορά που το είδα μέσα σε τούρτα) με το 3ο. Φυσικά έχουν διαφορά στο χρώμα καθώς το 3ο είναι έν και μεγαλύτερο στο πάνω μέρος.

    Περιγράφω ακριβώς τι έκανα εγώ:

    Αρχικά ανοίγω την κάμερα του κινητού μου και κάνω μεγέθυνση κεντράροντας το σημείο που εμφανίζονται οι τούρτες.
    Κρατάω το ποντίκι πάνω στο σιρόπι κακάο, πατάω κλικ και τραβάω γρήγορα φωτογραφία τις τούρτες. Την ανοίγω άμεσα από την στρογγυλή προεπισκόπηση που βρίσκεται δεξιά κάτω από το κουμπί που τραβάμε φωτό και περιμένω να αρχίσει η διαδικασία.
    Αν χρειαστεί κάνω ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση.
    Κρατώντας στο αριστερό χέρι το κινητό και στο δεξί το ποντίκι, επιλέγω εύκολα το σωστό παντεσπάνι, μετά το γλάσο με μεγάλη προσοχή (κοιτάζοντας πάντα στο πάνω μέρος της τούρτας) για να μην μπερδέψω το 3ο με το 4ο και τέλος τη διακόσμηση δίνοντας σημασία στο χρώμα τους και σε λεπτομέρειες (π.χ. μπλε καρδιά ή καφέ καρδιά με γράμμα L ή ροζ τριαντάφυλλο ή 2 καρδιές ή κόκκινη καρδιά "Love") για να μην μπερδευτώ.

    Κατάφερα έτσι και τις 3 τούρτες μέσα στο χρόνο χωρίς να χρησιμοποιήσω καν επιταχυντή. Δοκιμάστε το!

    Ελπίζω να σας βοηθήσει το σύστημα αυτό όπως εμένα.

    Προσπαθήστε να το διασκεδάσετε! Χωρίς φόβο!

    Καλή επιτυχία!
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, Nantia123, Coinhunter01 και 3 σε άλλους.
  14. ADENDRO

    ADENDRO Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    τα τρια τελευταια δρωμενα δεν τα τελειωσα.παντα τελειωνα τα δρωμενα.749 νησι.238 φαρμα.
     
    Αρέσει στους vagelis1968, Hecuba και renalian.
  15. renalian

    renalian Ενεργός συντάκτης

    δεν διαθετουν ολοι καλο κινητο δυστυχως
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, sofaki1968, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Χαίρετε!
    Ομολογώ πως όταν διάβασα τις αναρτήσεις των συμπαικτών στην αρχή του δρώμενου τρόμαξα, γιατί δεν είχα παίξει ακόμη. Βλέπετε συνηθίζω να μαζεύω και μετά να τα κάνω όλα μαζί. Ωστόσο, έχοντας την περιέργεια δοκίμασα να παίξω μερικά παιχνίδια και η αλήθεια είναι ότι δεν έχασα κανένα. Έκανα όλες τις παραγγελίες ολόσωστες και ολόιδιες. Ακόμα και τις τρεις τούρτες! Και με τα λιγοστά παιχνίδια έφτασα ήδη εδώ :

    [​IMG]

    Ο τρόπος που έπαιξα είναι αυτός όπως και σε προηγούμενα δρώμενα : βγάζω φωτογραφία με το κινητό και την κρατάω με το αριστερό χέρι και έτσι φτιάχνω τις τούρτες όλες σωστές. Θεωρώ πως πρέπει να προσαρμοζόμαστε στα δρώμενα του FARMERAMA και όχι να προσαρμόζονται αυτά σε εμάς. Άλλα απαιτούν να είμαστε πολύ προσεκτικοί και γρήγοροι και άλλα απλά να παίζουμε έξυπνα.

    Μια ακόμη τακτική που έκανα στα πρώτα μου χρόνια στο παιχνίδι ήταν να βάζω αρχικά για κάθε συστατικό της τούρτας. Τα έγραφα σε χαρτί και σαν ποιήμα (που δημιουργούνταν από τα αρχικά) έφτιαχνα πάλι σωστά τις τούρτες. Και αυτό το γράφω για να δικαιολογήσω το γεγονός ότι εμείς πρέπει να προσαρμοζόμαστε και όχι το παιχνίδι. Θέλοντας και μη , το δρώμενο σχεδιάστηκε έτσι και πρέπει να το φέρουμε εις πέρας.

    Θέλω να πιστεύω πως όλοι θα καταφέρετε να ολοκληρώσετε το δρώμενο , ασχέτως αν χρειαστείτε πιο πολλά φυτά και αναδυόμενα. Εξάλλου εδώ διασκεδάζουμε!

    Καλό ξημέρωμα σε όλους:)
     
    Αρέσει σε sofiapao76, vagelis1968, Hecuba και 2 σε άλλους.
  17. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    εννοείται παιδιά πως απο τους πρώτους που μίλησα για φωτογραφία , είμαι εγώ όπως θα δείτε και στην πρώτη ανάρτηση μου και απο την πρώτη μέρα που ήρθε αυτου του είδους το δρώμενο στο φαρμεράμα.. το δρώμενο το έχουμε παίξει όλοι μας πάρα πολλές φορές μεχρι τώρα και ποτέ δεν είχαν γίνει παράπονα.. λέτε να τρελαθήκαμε όλοι μαζί τωρα και να παραπονιόμαστε??
    επίσης δείτε και τα άλλα φορουμ.. δεν παραπονιόμαστε μόνο στην Ελλάδα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 11/2/24
    Αρέσει σε αμφιθεα, kostantinos.13, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  18. .sofaki.

    .sofaki. Επιφανής του φόρουμ

    Για πρωτη φορα,σαυτο το παιχνιδι, μπερδευομαι στο στολισμα και ο χρονος κυλαει, με αποτελεσμα 1 στα2 να τα κανω λαθος.:cry:
     
    Αρέσει σε kostantinos.13, vagelis1968, Hecuba και 3 σε άλλους.
  19. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Kαλημέρα!
    είπε κανείς κάτι τέτοιο ; Η μήπως κατηγορήσαμε εσένα προσωπικά ή κάποιον άλλον συμπαίκτη; o_O
    Ίσα ίσα προτείναμε και κάποιες επιπλέον λύσεις ώστε να βοηθηθείτε!
     
    Αρέσει στους kostantinos.13 και vagelis1968.
  20. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Το γνωρίζω τι γίνεται στα άλλα φόρουμ πολύ περισσότερο από εσας.
    Τα παράπονα είναι οτι ειναι δυσδιάκριτα τα γραφικά της γαρνιτούρες.
    Εδώ διαβάζω ακόμα για τις βάσεις από τα κεκάκια το οποίο και δεν ισχύει.
    Ας μην είμαστε λοιπόν υπερβολικοί.

    Όπως σου είπα έχω σχεδόν τελείωσει το δρώμενο και έχω 2 λάθη. Πως το εξηγείς αυτό;

    Μπορεί να είναι δυσδιάκριτα αλλά με τα τιπς που σας δόθηκαν , το δρώμενο είναι εφικτό.

    Όλα τα κινητά της τελευταίας 20ετίας διαθέτουν καμέρα.
    Αλλά σας δόθηκαν επίσης οδηγίες πως να το κάνετε αν δεν έχετε κινητό.
     
    Αρέσει στον/ην gianniskostas_.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.