Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Τι ψάρια πιάνεις; Ιούνιος 2017

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 27/6/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας, για το δρώμενο
    Τι ψάρια πιάνεις; Ιούνιος 2017

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:

    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Πάμε-για-ψάρεμα.21377/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Τι-ψάρια-πιάνεις-Ιούνιος-2017.21376/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και jimixatz.
  2. farmer_babis

    farmer_babis Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Πλουσιοπάροχη η γραμμή φασολιάς.
    Αξίζει να την κυνηγήσουμε, και με λίγο τύχη θα την αποκτήσουμε!!!!!
    "Προσοχή στα αναδυόμενα. Για να πέρνουμε καί τα τρία, θα πρέπει να έχουμε καί φυτά και δέντρα και ζώα-εργαστήρια στην φάρμα μας."

    Καλή τύχη σε όλους σας και καλές ψαριές!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, mmixail και 9 σε άλλους.
  3. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημερα, ποτε δεν τα πηγα καλα με το ψαρεμα, στη φαρμα τουλαχιστον. Εχω την αισθηση, πως θα βγαινουν δυσκολα τα αναδυομενα,
    ωστοσο με πολυωρους σταβλους,-χωρις εργαστηρια- δεντρα και φυτα απο 14ωρο και πανω θα βγουν. Καλη μας επιτυχια, αν και θα προτιμουσα το αληθινο ψαρεμα, αλλα αφου ειμαι και θα παραμεινω σπιτι, θα παιξω ως την τελευταια στιγμη.8):music:
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, heavymetal7 και 12 σε άλλους.
  4. vickymou

    vickymou Κόμης

    σαν νεα θα ψαρεψω για πρωτη φορα.Αν καποιος παλιος ξερει ας μας δωσει καμια σωστη οδηγια.Καλη ψαριά!
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, mmixail και 5 σε άλλους.
  5. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα και απο μενα.Εγω τις προηγουμενες φορες επαιζα με δολωματα πολυτελειας και με εκλεκτα δολωματα γιατι δεν ημουν τοσο ευστοχη με τους κυκλους.Ετσι μαζευα ψαρια που εδιναν περισσοτερα νομισματα.Το καλο ειναι ο,τι δεν εχουμε φυτο αυτη τη φορα ,οποτε θα μπορεσουμε να παμε και για κανενα μπανακι να δροσιστουμε....Αν βρειτε και κανενα ψαρακι παρτε το ..μπορει να βοηθησει
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, antonispap και 21 σε άλλους.
  6. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα.
    Πολύ δύσκολο πρόβλημα μας έβαλε το φαρμεράμα με το ψάρεμα. Θα δοκιμάσω να υπολογίσω πόσα αναδυόμενα χρειαζόμαστε βασιζόμενος στο μέσο όρο επιτυχίας σε κακό, καλό και τέλειο σημείο και με μέσο όρο των 3 δολομάτων. Συνεπώς όποιος είναι πιο εύστοχος/τυχερός από το μέσο όρο θα θέλει λιγότερα, όποιος είναι λιγότερο εύστοχος/τυχερός θα θέλει περισσότερα.
    Για τη μαγική φασολιά χρειαζόμαστε 750 αστερονομίσματα.
    Κάθε Μάρλιν δίνει 25 αστερονομίσματα, κάθε χταπόδι 9, κάθε γουρονόψαρο 5, κάθε Παπαγαλόψαρο 3, κάθε αστακός 2 (ενώ στα ιχθυοπωλεία κοστίζει περισσότερο :) ) και κάθε σκουμπρί 1,33.
    Οι δυσκολίες στον υπολογισμό προκύπτουν από το ότι κάθε δόλωμα δίνει διαφορετικά αποτελέσματα, αλλά και κάθε είδος ψαριάς πάλι διαφορετικά.
    Αν χρησιμοποιήσουμε μόνο απλά δολώματα, θα χρειαστούμε 95 ψαριές κατά μέσο όρο, δηλαδή θα χρειαστούμε 285 αγκίστρια και 380 φτερά (285+380=665)
    Αν χρησιμοποιήσουμε μόνο εκλεκτά δολώματα, θα χρειαστούμε 40 ψαριές, δηλαδή από 240 αγκίστρια, δίσκους και φτερά (280*3=720)
    Αν χρησιμοποιήσουμε μόνο πολυτελείας, θα χρειαστούμε 24 ψαριές, δηλαδή από 408 αγκίστρια και δίσκους και συνολικά (408*2=816)

    Αν χρησιμοποιήσουμε από όλα τα δολώματα, θα χρειαστούμε 38 ψαριές, δηλαδή 330 αγκίστρια, 292 δίσκους και 127 φτερά (=749).

    Οπότε σε αντίθεση με άλλα δρώμενα που περίμενα να μαζέψω ότι χρειαζόταν και μετά έπαιζα ή έδινα όλα τα απαιτούμενα, σε αυτό θα παίζω κάθε βράδυ ότι έχω μαζέψει...
    Να υπογραμμίσω ότι τέτοιο υπολογισμό δεν έχω ξανακάνει στη 25ετία που χρησιμοποιώ φύλλα υπολογισμού, έτσι δεν εγγυώμαι ότι τα συμπεράσματά μου είναι ορθά. Με κάθε επιφύλαξη, λοιπόν.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/6/17
    Αρέσει σε kolokythopitas, heavymetal7, farmer_babis και 19 σε άλλους.
  7. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα σε όλους!
    Ενδιαφέρων δρώμενο, το πρώτο που βασίζεται αποκλειστικά και μόνο σε αναδυόμενα. Αυτό δίνει την ευκαιρία να καλλιεργήσεις ότι φυτά θέλεις για να πάρεις τα ανάλογα αναδυόμενα και γενικά να διαμορφώσεις τη φάρμα σου όπως σ' αρέσει.
    Λοιπόν ακούστε τι θα κάνω εγώ, χωρίς αυτό να αποτελεί "χρυσή συμβουλή".
    Αυτή τη στιγμή έχω σε πολλούς χώρους δένδρα και σε 1,5 χωράφι στάβλους. Μετά το πρώτο μάζεμα θα μαζέψω τα δένδρα από όλη τη βασική φάρμα και θα βάλω χωράφια παντού, με μεγάλα φυτά (ούτως ή άλλως χρειάζομαι τριφύλλι και βρίζα για αποστολές). Στο νησί θα αφήσω μόνο δένδρα και θα έχω τα 4 συνολικά ζωοκομεία και εργοστάσια. Θα κατασκευάσω όσα εκλεκτά δολώματα μπορώ από τα αναδυόμενα των στάβλων και τα υπόλοιπα θα πάνε όλα σε δολώματα πολυτελείας (που δεν χρειάζονται αναδυόμενα από στάβλους). Πιστεύω ότι έτσι θα φτιάξω σχετικά γρήγορα αρκετά δολώματα για να πάρω διακοσμητικά και φασολιά και μετά ότι ήθελε προκύψει...
    Ά! με το γρήγορα εννοώ κανένα τριήμερο, όχι αύριο...
    Καλή επιτυχία και καλές ψαριές σε όλους!
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, heavymetal7 και 16 σε άλλους.
  8. bill18

    bill18 Ενεργός συντάκτης

    Πολύ ωραίο φαίνεται το event και σχετικά εύκολο (για τα μεγάλα επίπεδα) να πάρουν τα έπαθλα της φασολιάς. Με καλές ψαριές πιστεύω εύκολα θα τα πάρουμε. Καλή επιτυχία σε όλους :)
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, skareleni και 4 σε άλλους.
  9. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Πρώτη φουρνιά, αμάζευτα από το πρωί: 62 φτερά, 50 αγκίστρια και 12 δίσκοι.
    Πρέεπι να αυξήσω τους δίσκους...
     
  10. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Δεν χρειαζόμαστε όλα τα αναδυόμενα.
    Ανάλογα με το τρόπο παιξίματος του καθενός, θα χρειαστεί και τα ανάλογα αναδυόμενα.

    Η δική μου στρατηγική είναι:
    Παίζω μόνο με δολώματα πολυτελείας (x 3 ψαριές κάθε φορά) οπότε θα χρειαστώ μόνο δέντρα και φυτά.
    Αυτό σημαίνει ο,τι εξοικονομώ χώρο αφού δεν χρειάζομαι το 3ο αναδυόμενο και άρα δεν χρησιμοποιώ στάβλους.

    Μέχρι τώρα έχω ήδη 85 αστερονομίσματα και υπόλοιπο 320 μεταλλικοί δίσκοι, αφού είχα μόνο τοποθετημένα δέντρα σε όλες τις εκτάσεις. Και τώρα πάμε χαλαρά με φυτά για να μαζέψουμε τα ανάλογα αγκίστρια.
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, everme και 22 σε άλλους.
  11. Paradisenia

    Paradisenia Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Προσπαθώ να καταλάβω πως βρήκες αυτά τα νούμερα.
    Αν χρησιμοποιείς δολώματα πολυτελείας θα χρειαστείς 10-50 δολώματα που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση 170 μεταλλικούς δίσκους και 170 αγκίστρια και στην χειρότερη περίπτωση 850 μεταλλικούς δίσκους και αντίστοιχα αγκίστρια.

    Εδώ θα χρειαστείς 30-558 δολώματα που σημαίνει 90 εως 1674 αγκίστρια και 120 εως 2232 φτερά.

    Εδώ θα χρειαστείς 15 - 100 δολώματα και αρα 90-600 αγκίστρια, 90-600 φτερά και 90-600 μεταλλικούς δίσκους.

    Αν υποθέσουμε οτι έχουμε καλό στόχο, οι ποσότητες κλίνουν προς το ελάχιστο ζητούμενο ποσό αναδυόμενων και άρα δεν υπάρχει κανένα ποσό μέσου όρου οπου μπορεί να υπολογιστεί αφού το σημαντικότερο ρόλο παίζει ο στόχος. Στους υπολογισμούς σου πρόσθεσες κάποια μεταβλητή και αν ναι , ξέρεις ποια είναι αυτη;

    Μάλλον κάτι έχεις υπολογίσει λάθος ή δεν έχεις καταλάβει κάτι ή ξέρεις κατι παραπάνω που μου διέφυγε.​
     
  12. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    lagoudaki η βοήθειά σου είναι εκπληκτική, σ ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας. Θα ακολουθήσω αυτή την τακτική, γιατί κι εγώ με δολώματα πολυτελείας παίζω..;)
    Καλή μας επιτυχία
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  13. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπερα θα ακολουθησο και εγω αυτην την τακτικη μου αρεσε η ιδεα σου καλη επιτυχια σε ολους.
     
    Αρέσει σε ESABA, kolokythopitas, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  14. RARANIARO

    RARANIARO Ενεργός συντάκτης

    αυτόν τον ξιφία πως τον πιανεται;:cry::cry:
     
    Αρέσει σε giannissuper, kolokythopitas, everme και 6 σε άλλους.
  15. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    απο τη μύτη!!!!xD
     
    Αρέσει σε giannissuper, ESABA, kitsena και 17 σε άλλους.
  16. RARANIARO

    RARANIARO Ενεργός συντάκτης

    :D:Dκαλο graganta χαχα.
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, everme και 3 σε άλλους.
  17. bill18

    bill18 Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα παιδιά. Έχω μία απορία. Με συμφέρει να βάλω μικρά χωράφια για περισσότερα αναδυόμενα ή με μεγάλα χωράφια παίρνω τον ίδιο αριθμό αναδυόμενων; Πήρα και τις πρώτες 2 ανταμοιβές μου για σήμερα :D (το πρώτο διακοσμητικό και τους 5 πάρτι γύρους)
     
    Αρέσει στους giannissuper και kolokythopitas.
  18. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Μπορεί να είμαι μπουμπούνας ή μπορεί να μην ήταν σαφείς οι οδηγίες. Στις ΣΕ γράφει: "Κάνε ξανα κλικ οταν οι κύκλοι εφάπτονται για να κερδίσεις τα καλύτερα ψάρια.". Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν εφαπτόμενοι κύκλοι (τουλάχιστον στην ελληνική γεωμετρική ορολογία). Ξόδεψα όμως μερικά δολώματα και κατάλαβα το εξής: υπάρχουν δύο πρασινο-γκρίζοι (βεραμάν μου λέει η κόρη μου) κύκλοι και ανάμεσά τους ένας πιο λευκός (εκρού μου λένε). Όταν ο φωτεινός κύκλος που αυξομειώνεται σταματήσει πάνω στους βεραμάν κύκλους και όχι ανάμεσα όπως (μάλλον λανθασμένα δείχνει το βιντεάκι στις ΣΕ) σου δίνει καλά ψάρια. Έτσι τουλάχιστον συνέβει σε εμένα και το μοιράζομαι...
     
    Αρέσει σε giannissuper, sevenmarg, ikariaf και 8 σε άλλους.
  19. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλα εχεις καταλαβει.Οταν ο κυκλος που κινειται πεσει πανω σ΄αυτον που λες εκρου, τοτε σου δινει καλα ψαρια.Θα το καταλαβεις γιατι ο κινουμενος κυκλος αλλαζει χρωμα και ειναι πιο εντονο πρασινο.Τα καλα ψαρια ειναι σχετικο .Εγω επεσα ακριβως πανω στο κυκλο και ειχε γινει εντονο πρασινο αλλα μου εδωσε αστακο......
     
    Αρέσει σε giannissuper, wywy., SOFIA1270 και 9 σε άλλους.
  20. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Όχι λέω κάτι άλλο... άμα πας πάνω στον εκρού δεν μου έδωσε καλό ψάρι όπως σε εσένα. Όταν πάω πάνω στους δύο βεραμάν μου έδωσε δύο καρχαρίες δύο φορές. Μπορεί να ήταν απλή τύχη αλλά το συζητάω μήπως βγάλουμε κανένα συμπέρασμα τι συμβαίνει με τις περιοχές.
     
    Αρέσει στους giannissuper, kolokythopitas και mmixail.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.