Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Τα βότανα του Φαραώ"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 29/9/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Εγω εχω μαζεψει τα 38 παιχνιδια και περιμενω να αδειασω ολα τα χωραφια μου απο οτι εχω βαλει ωστε να παρω ολα τα συν που ειναι 7 συν τα 2 απο το τσατνι =11 αν μου δωσει και τιποτα το ροδανι διαφορετικα θα χαλασω μια φορα απο τα 2 τζακ με τα δωρα θα τα ψεκασω και με ζωζω οποτε θα μαζευω απο καθε χωραφακι 18 αυτα νοιζω οτι αυτη τακτικη ειναι η πιο καλη φυσικα ειμαι πολυ τυχερη που εχω πολλα τζαμποδεντρα και μαλιστα χχλ
     
    Αρέσει σε Panagiotiis, soyla74, μαρω69 και 6 σε άλλους.
  2. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Φυτεψα στο τροπικό δάσος και στους καταρράκτες δολιχο, και κατάφερα να μαζέψω με 4 χιουι, το ένα κύπελλο στο 30 και το άλλο στο 28, γύρω στα 80 αναδυόμενα. Μάλλον θα ξανά εστιασω στα δέντρα.
    Καλό βράδυ :)
     
    Αρέσει σε soyla74, αμφιθεα, jiorgos και 3 σε άλλους.
  3. skgskg

    skgskg Κόμης

    Με φυτεμένο το λουλούδι πορτοκαλί πανσέ στη φάρμα πήρα 91 αναδυόμενα και με φυτεμένη την ελικόνια στο νησί πήρα 107 αναδυόμενα. Με 2 φορές που μάζεψα την ελικόνια πήρα 112 το πρωί και 107 τώρα το βράδυ σύνολο 219. Για αύριο έχω φυτέψει ήδη μπιγκόνια που με το ελιξίριο της ζωής και με νερό ο χρόνος είναι 12 ώρες και στο νησί σκουφοκάκτο που με νερό ο χρόνος είναι 12:18. Θα σας πω το πρωί που θα μαζέψω αν θα πάρω παραπάνω αναδυόμενα που είναι 16 ώρες η μπικόνια και ο σκουφοκάκτος 15 ώρες. Και το βράδυ θα σας ξαναπώ πόσα θα πάρω την ημέρα με 2 φυτέματα και αν συμφέρει τελικά να βάζουμε λουλούδια και στη φάρμα και στο νησί. Επειδή και στα 2 είχα λουλούδια και πήρα +1 από τη φασολιά και +3 από το παραδεισένιο στεφάνι σύνολο 6 φυτά.
     
  4. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Καλημέρα, συμφωνώ για το νησί. Δοκίμασα και με στάβλους δίνει από ένα σε αυτά που έχω βάλει, βέβαια πιάνουν χώρο όσο ένα μεγάλο χωράφι. Μαζεύονται τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα. Άφησα κροκόδειλο, αγάμα, κουόκα, καμήλα και αλογάκι δοκιμαστικά. Πάντως γενικά έχω την εντύπωση ότι στα μεγάλα χωράφια με πολύωρα φυτά δίνει σε όλα, ενώ στα μικρά στα μισά πέφτει.
     
  5. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    εχω φτασει τα 39 παιχνιδια δηλαδη μεχρι το συν3,και δεν εχω φυτευσει ακομα τιποτα.εχει κανει κανεις υπολογισμους αν συμφαιρει να φυτευσουμε σε μεγαλα η μικρα χωραφια και ποτε ετσι ωστε να επωφεληθουμε απο τα μπονους οσο γινεται περισσοτερο?
     
  6. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα
    Γιατί δεν δοκιμάζετε δέντρα? Με XXL δέντρα παίρνω πάνω κάτω 100 σε κάθε έκταση. Με τα ανάλογα μπόνους για μείωση χρόνου μπορώ να θερίσω 5 φορές την ημέρα. (4 φορές χωρίς Premium) ;)
     
    Αρέσει σε martha72, αμφιθεα, soyla74 και 3 σε άλλους.
  7. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Kαλημερα και καλο σκ σε ολους..
    Εγω κανω εναλλαγες σε πολυωρα φυτα και δεντρα..Χρησιμοποιω τα xxl και οσο για τα χωράφια βαζω σ.λιπασμα,
    στολεν,αγνοτητα και φυσικα τσατνι..Δεν μπορω να πω ότι είμαι ικανοποιημενη από την ροη των αναδυομενων δαχτυλιδιών..
    Παντα ξεμενω στο νησι και ειμαι στην αναμονη για τα επομενα που θα μαζεψω..Τα αναδυομενα στην φαρμα ερχονται καλυτερα ..
    Αργησα να ξεκινησω το δρωμενο ,με 2 μερες σχεδόν καθυστερηση και εχω μεινει αρκετα πισω..
    Θα συνεχισω τις προσπάθειες και ελπιζω να σταθω τυχερη τουλάχιστον στο ροδανι..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε jimixatz, nota.dim1802, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  8. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Τα δεντρα δινουν πολλα πιο πολλα αναδυομενα απο φυτα και σταβλους.Αν συνδυαστουν και με τουρμπο ζωζω λυσαμε το προβλημα;):). Σιγουρα συμφερει να χρησιμοποιουμε τα μεγαλα χωραφια ειδικα οταν εχουμε τα +2,+3. Μεχρι στιγμης καλα τα παω,πηρα τη φασολια και παω για τα 100% φυτων,σταβλων,εργαστηριων,αξιες ανεκτιμητες και αυτα.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, soyla74, αμφιθεα και 3 σε άλλους.
  9. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα και από μένα με φυτεμένη μπιγκόνια στη φάρμα πήρα 151 αναδυόμενα και με φυτεμένο σκουφοκάκτο στο νησί πήρα 153 αναδυόμενα. Θα δω και το βράδυ που θα μαζέψω ξανά αν θα πάρω τόσα.
     
    Αρέσει στους -sia1971-, nota.dim1802 και soyla74.
  10. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Είσαι σίγουρη; Γιατι εγώ είμαι σίγουρη οτι χρησιμοποιούμε μικρά χωράφια όταν έχουμε μπόνους ενεργά. ;)
     
    Αρέσει στους martha72, -sia1971-, jiorgos και σε ακόμα ένα άτομο.
  11. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους και ολες!!

    Εδω εχουμε μια ειδικη συνθηκη ως προς τα φυτα του δρωμενου.
    1ον Εχουμε σπορους που δεν ξαναφυτευονται
    2ον Εχουμε μπονους + στα φυτα που εχουν περιορισμενο χρονο (8ωρες)
    Πρεπει στο χρονο που διαρκει το μπονους να βγαλουμε οσο περισσοτερα φυτα γινεται με τον μικροτερο αριθμο σπορων.
    Στο μικρο χωραφι 1Χ1 , φυτευουμε 1 σπορο και με τσατνυ και ζωζω παιρνουμε =7 φυτα
    Στο μεγαλο χωραφι 2Χ2, φυτευουμε 1 σπορο και με τσατνυ και ζωζω παιρνουμε =10 φυτα
    Αρα με λιγοτερους σπορους παιρνουμε περισσοτερα φυτα απο τα μεγαλα χωραφια.

    Επειδη ομως μας πιεζει και ο χρονος του μπονους , πρεπει να χρησιμοποιησουμε και σ.λιπασμα (το καλυτερο μαζι με λευκη αγνοτητα+στολεν)
    Στα μεγαλα χωραφια θα κανουμε οικονομια σε ολα τα λιπασματα μας και σε πολυ λιγο χρονο θα εχουμε τα φυτα που θελουμε για να προχωρησουμε στη δεξια στηλη.

    Ενδεικτικα οι χρονοι με λευκη αγνοτητα και στολεν, νερο, απλο και σουπερ λιπασμα :
    μούρου του νερού = 0:51
    ρόδου της κοιλάδας = 1:03
    αγκαθωτού μανιταριού = 2:00
    (ελπιζω να τα σημειωσα σωστα, ισως να εκανα λαθος σε ελαχιστα λεπτα μονο)

    Για να εκμεταλλευτουμε οσο γινεται περισσοτερο τα + μπονους που παιρνουμε , καλυτερα να μαζεψουμε πρωτα τα αναδυωμενα για τα ανκχ τουλαχιστον απο το 9ο εως και το 39ο παιχνιδι και μετα φυτευοντας και παιζοντας μινι παιχνιδια συνεχεια.

    Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια σε ολους :inlove:
     
    Αρέσει σε boykitsa68, Megas_kokoriko, .sofaki. και 14 σε άλλους.
  12. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Tα μικρα ειναι καλυτερα οταν εχεις τοσα συν
     
    Αρέσει στους olga-tse62, -sia1971-, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  13. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Συμφωνώ απόλυτα:inlove:
    Παρ όλο που συνήθως όταν έχουμε πολλά μπόνους βάζουμε μικρά χωράφια,εν προκειμένω για εξοικονόμηση σπόρων και σούπερ λιπάσματος πρέπει να βάλουμε μεγάλα.;)
    Εγώ αυτό κάνω και το βράδυ παίρνω φασολιά!:D
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, soyla74, .sofaki. και 8 σε άλλους.
  14. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Εγω παιδια μαζεψα ολα τα παιχνιδια στην αριστερη πλευρα πηρα ολα τα συν τα επαιξα ολα μαζι και πηρα ολα τα σπορια τα φυτεψα σε μικρα χωραφια αλλα θα το ξαναπω χωρις πολυ σ.λιπασμα δεν θα μπορουσαν να γινουν και να προλαβω τα μπονους που ειναι μονο για 8 ωρες κι ετσι τερματισα :inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/10/20
    Αρέσει σε Dr.Kelly, Marinaloren, Panagiotiis και 11 σε άλλους.
  15. HLIANAKI2

    HLIANAKI2 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τελειωσα τη φασολια με απλα δεντρα στο νησι παντου με λιπασμα της ζωζω, τα μεγαλα φυτα σε μικρα χωραφια μου εδωσαν ελαχιστα και τα αντικατεστησα με απλα δεντρα
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, Marinaloren, αμφιθεα και 9 σε άλλους.
  16. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Με δέντρα στο νησί και τούρμπο λίπασμα για να γίνουν απο 20ωρα 12ωρα,... φύτεμα μόνο σε μεγάλα χωράφια τους σπόρους που κέρδισα από το παιχνίδι αφού προηγουμένος μάζεψα πολλά αναδυόμενα -έπαιξα 20 και συνεχόμενα παιχνιδια για να πάρω πολλούς σπόρους και να προλάβω το οχτάωρο των +2 και +3 - με 3 φορές +1 στο ροδάνι -κυριακή σήμερα πάω για τζόκερ- , με τα +2 και +3 από το παιχνίδι, με τσάτνυ, με νερό, με λίπασμα, με σούπερ λίπασμα και σουπερ λίπασμα της ζωζώς, με λευκή αγνότητα και με στόλεν κατάφερα να πάρω τη φασολιά και συνεχίζω -που να μην πήγαινα και χαλαρά χαχαχαχα- . Χωρίς δέντρα στο νησί δύσκολα βγαίνει. Καλή επιτυχία σε όλους και ευχαριστούμε όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που δώσανε για να κυλίσει όμορφα και πιο εύκολα το παιχνίδι.
     
    Αρέσει σε gtrullis, bmanolos, Dr.Kelly και 7 σε άλλους.
  17. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    εσείς που τελειώσατε πουλήστε μας στην λαικη
     
    Αρέσει στους Dr.Kelly, nota.dim1802 και -sia1971-.
  18. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα
    Τέλος με την φασολιά, και τώρα θα συνεχίσω να φυτεύω και όπου φτάσω. Αφού πήρα την φασολιά δεν με πειράζει τώρα :p

    [​IMG]

    Βέβαια, αυτά τα αναδυόμενα στο νήσι:oops:...τι να πω :mad: [​IMG]

    Καλή συνέχεια σε όλους!! :music:
     
    Αρέσει σε sofiapao76, gtrullis, Dr.Kelly και 11 σε άλλους.
  19. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα πήρα την φασολιά το μεσημέρι, είμαι στην αριστερή μπάρα στο 41 και στη δεξιά στο 53. Φύτεψα πολύωρα λουλούδια και σε φάρμα και σε νησί και όπου φτάσω.
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, μαρω69, Dr.Kelly και 4 σε άλλους.
  20. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε sofiapao76, -sia1971-, αμφιθεα και 6 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.