Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Τα βότανα του Φαραώ"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 29/9/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    ποια σειρα ειναι ο καστανουλης? ποτε μπορουσαμε να τον αποκτησουμε?
     
    Αρέσει στους -sia1971- και αμφιθεα.
  2. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Δρωμενο <Γιορτη του καστανου> Νοεμβριος 2014
    Δίνει :
    50 π.ε χ επίπεδο
    45 π.ε bahamarama χ επίπεδο bahamarama
    5% αποτελεσματικοτερο σούπερ λίπασμα για 6 ώρες
    Ενεργοποιείται : κάθε 96 ώρες

    Δυστυχως δεν την ειχα παρει τοτε, αλλα απο τα σχολια πολλων απο τοτε και ως τωρα ηταν θαυματουργη ως προς το χρονο των φυτων και συνεπως και των αναδυωμενων.

    Να γραψω και τους χρονους των φυτων μας για να προγραμματισουμε οσο μπορεσουμε τα θερισματα μας σε σχεση με τα μπονους +1 φυτων που θα παρουμε στις εργασιες 10,20,30 (+2), 38 (+3)
    Μουρο 4ωρες +νερο=3.12 + απλο λιπασμα =2.53
    Ροδο 6ωρες +νερο=4.48 +λιπασμα =4.20
    Αγκαθωτο 8ωρες +νερο=6.24 +λιπασμα =5.46

    Προσπαθηστε να φτιαξετε οσα περισσοτερα Ανκχ στο μυλο σας, να παιξετε πρωτα (τουλαχιστον) τα 9 παιχνιδια , να φυτεψετε οσα φυτα βγουν απο τα πουγκια και μετα να παιξετε το 10ο παιχνιδι, μολις ειναι ετοιμα τα φυτα σας για θερισμα, για να οφεληθειτε απο το +1.


    Καλη αρχη σε ολους!!!:inlove:

     
    Αρέσει σε jiorgos, Marinaloren, soyla74 και 8 σε άλλους.
  3. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Μετά από πολύ διάβασμα παλιών δρώμενων με την ίδια στρατηγική και χειρισμό κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Δεν ξέρω αν είναι σωστά, και αν έχω κάπου λάθος διορθώστε με. Θα χαρώ πολύ! :)

    Το πρώτο μπόνους για τα φυτά μας ενεργοποιείται όταν παραδώσουμε, ή καλύτερα όταν παίξουμε με το 10ο Ανκχ. Μπορούμε, λοιπόν, να έχουμε έτοιμα 9 Ανκχ (μιας και μας δίνεται 1 στην αρχή) με τα πρώτα αναδυόμενα, που ελπίζω να μπορέσουμε να τα μαζέψουμε, να φυτέψουμε σε μεγάλα χωράφια τα φυτά που θα πάρουμε και με όλα τα συναφή (ζωζώκες, λιπάσματα, νερό & κοπριά, σε συνδυασμό με λευκή αγνότητα και χρ. στόλεν). Πριν μαζέψουμε όμως θα παίξουμε το 10 παιχνίδι ώστε να λάβουμε το μπόνους. Βέβαια θα έχουμε προνοήσει να έχουμε μαζεμένα Ανκχ για να φυτεύουμε και μετά καθώς τρέχει το μπόνους.

    Θα ακολουθήσουμε την ίδια στρατηγική και για το 2ο, 3ο κ.ο.κ. Εύχομαι να μην σας μπέρδεψα:oops:

    Τα αναδυόμενα στο νησί μου ήρθαν λίγο πιο ελάχιστα από ότι στην φάρμα, αλλά θα δοκιμάσω και άλλα πράγματα.
    Αν κάποιος πήρε με δέντρα/στάβλους πολλά ας μας το πει. Θα μας βοηθήσει. ;)
     
    Αρέσει σε skias10, -fasolaki-, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  4. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα, να σας ρωτήσω πως πήγατε με τα αναδυόμενα; Με φυτό 21;00 και μικρά χωραφάκια δηλαδή περίπου 380 (δύο εκτάσεις) πήρα περίπου 120 συνολικά, μου φάνηκαν πολύ λίγα.. Έβαλα λίγο γαρύφαλλο σε μεγάλα χωράφια και πήρα αναδυόμενο σχεδόν από κάθε χωράφι, δηλαδή στα 45 να πήρα 42 ας πούμε. Γιατί τέτοια διαφορά; Δεν ισχύει το ίδιο σε μικρά και μεγάλα χωράφια;
     
    Αρέσει στους αμφιθεα, Panagiotiis και -sia1971-.
  5. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Σου προτείνω να βάλεις δέντρα. Εγώ από βασική, άγριο και ξέφωτο, και με απλά δέντρα, έβγαλα 438 αναδυόμενα :)
     
    Αρέσει στους -fasolaki-, .sofaki. και αμφιθεα.
  6. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Έχεις απόλυτο δίκιο.
     
  7. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Απλώς μια ερώτηση έχω: αφού τα δέντρα είναι 20ωρα το πολύ ενώ τα χωράφια 24ωρα στο νησί και 23ωρα περίπου στη φάρμα, πως γίνεται να δίνουν πιο πολλά αναδυόμενα τα δέντρα; Φυσικά αναφέρεσαι στη βασική φάρμα και ίσως δεν έχεις φυτά πάνω από 20 ώρες οπότε ισχύει αυτό για τα δέντρα. Αλλά και με μικρότερης διάρκειας φυτά, αν κάνεις εξευγενισμό τότε βγάζεις περισσότερα. Οχι κάθε φορά που μαζεύεις αλλά σε ορίζοντα 2 -3 ημερών, αφού στις 3 μέρες θα μαζέψεις 5 τουλάχιστον φορές. Στο νησί δεν νομίζω να ισχύει τώρα (γενικά, σίγουρα δεν ισχύει).
    Τα λέω αυτά γιατί τα αναδυόμενα είναι πρόβλημα στο νησί όχι στη φάρμα.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, maria_palou, μαρω69 και 2 σε άλλους.
  8. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού


    Αρχικά αναφέρθηκα μόνο στην φάρμα και όχι στο νησί. Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα στο νησί με τα αναδυόμενα...Αλλά και σαγκουάρο που έβαλα (που είναι και 24ώρες) μάζεψα μέχρι τώρα τόσα:


    [​IMG]

    Δοκίμασα και τα φυτά, κι γι' αυτό πρότεινα τα δέντρα. Έβαλα γογγύλι που είναι 19:30 ώρες στο ξέφωτο και πήρα αναδυόμενα πολύ πιο ελάχιστα από ότι στις άλλες εκτάσεις. Για παράδειγμα, από βασική γεμάτο δέντρα έλαβα 167, ομοίως και άγριο. Αντίθετα, στο ξέφωτο με γογγύλι και κάποια δέντρα γύρω στα 90 - 100. Οπότε, τα δέντρα δίνουν πιο πολλά.

    Εξάλλου, με την ρούνα τα δέντρα γίνονται πιο γρήγορα, αν και εγώ δεν το έχω φτάσει μέχρι τέλους. Το έχω γύρω στις 18ώρες +κάτι, αρά από το να βάλω φυτά, που θα μου γίνουν σε 13 ώρες (εξευγενισμένο γαρύφαλλο), γιατί να μην βάλω δέντρα με 18ώρες σχεδόν και να έχω καλύτερα αποτελέσματα;

    Καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους! :)
     
    Αρέσει στους jimixatz, -sia1971-, smaro94 και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    τα αναδυομενα στο νησι ελαχιστα,φυτευω λαχανικα με μασκα τικι [μειων 20%}και βιοτεχνικα μειων10% νερο και απλο λιπασμα,και παλι ειναι ελαχιστα σε σχεση με την φαρμα.δοκιμασα και με δεντρα χχλ καμια διαφορα...αλλη ιδεα καποιος?
     
    Αρέσει στους soyla74, αμφιθεα και elenigri.
  10. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    Ολγα βάλε απλά δέντρα παντού... μόνο απο δέντρα θα βγούνε
     
  11. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπέρα και από εμένα:inlove:
    Εγώ φυτεύω δόλιχο στο νησί με βιοτεχνικά μείωσης λαχανικών...μαζεύω δυο φορές την ημέρα γύρω στα 200 αναδυόμενα περίπου
    Πάντως τα αναδυόμενα της φάρμας υπερτερούν...
    Όπως και να έχει το δρώμενο είναι τέλειο και η φασολιά έχει άρωμα παλιών εποχών:music:...απλά μοναδική:p
    Βέβαια εξαρτάται από το χειρισμό που κάνει ο καθένας..για κάποιους ίσως να μην αποτελεί δέλεαρ...
    Καλή συνέχεια σε όλους!!!:inlove::inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/10/20
    Αρέσει σε nota.dim1802, sofiapao76, niktsa112 και 9 σε άλλους.
  12. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Καθε μεγαλο χωραφι δινει και ενα αναδυομενο.Δολιχος με μασκα τικι ,θεραπευτικη αλοιφη,αποσταγμα γνωσης και σουπερ λιπασμα στο 3ωρο δινει 40. σε καθε εκταση. Αρκει να υπαρχουν σ.λ. διαθεσιμα...
     
    Αρέσει σε -sia1971-, GEPPO1, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  13. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    χωρίς το σ. λίπασμα πόσο πάει ο χρόνος;
     
  14. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    9.30 ωρες,αυτο υπολογιζα μολις τωρα.Συμφερει
    τη νυχτα να βαλουμε μικρα χωραφια με δολιχο σε ολες τις εκτασεις και το πρωι θα εχουμε λογικα πανω απο εκατο αναδυομενα. Αν και νομιζω δολιχος σε μικρα χωραφια γυρω στα 40-45 δινει σε καθε εκταση.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, μαρω69, skias10 και 5 σε άλλους.
  15. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    ωραία..σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
     
  16. HLIANAKI2

    HLIANAKI2 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    βαλτε απλα δεντρα στο νησι
     
    Αρέσει σε -fasolaki-, αμφιθεα, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  17. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα.. λίγο σκούρα τα βρήκαμε με τα αναδυόμενα στο νησί... προσωπικά φυτεύω δόλιχο (λαχανικό) με μάσκα τίκι, απόσταγμα γνώσης και θεραπευτική αλοιφή... ο συνδυασμός ρίχνει αρκετά τον χρόνο.. με νερό και και απλό λίπασμα έφτασε στις 9μιση ώρες... αντίστοιχα για λουλούδια στην φάρμα, ελιξίριο και πηγή της ζωής , όπως και εξευγενισμένο γαρύφαλλο... επίσης στάνταρ στις άκριες έχω δένδρα με τούρμπο της ζωζως...
    επίσης μην ξεχνάτε ότι στο μίνι παιχνίδι όταν τα βρίσκουμε δύσκολα , κλείνουμε με το χ μέχρι να βρούμε ένα παζλ που είναι εύκολο να το λύσουμε.. καθυστερείς βέβαια λίγο με το άνοιξε κλείσε αλλά έχεις όφελος τον χρόνο και άρα περισσότερα φυτά.... καλό μήνα σε όλους..
     
    Αρέσει σε -fasolaki-, αμφιθεα, Panagiotiis και 8 σε άλλους.
  18. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Ηλιανάκι2 είχες απόλυτο δίκιο !!! Πριν λίγο μάζεψα από το νησί Bahamarama 114 δαχτυλίδι σφραγίδα με απλά δέντρα (και έχοντας τοποθετημένο εκεί 1 Χιούι Ντόνατ) και από το τροπικό δάσος 94.
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  19. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα και από μένα. Εγώ φυτεύω στο νησί ελικόνια με νερό κάνει 10:48. Έχω μπόνους για λουλούδια 75% σε όλες τις εκτάσεις, πε/τπε 200%, τπε 100% και ψωμί καρότου και μου έδωσε 112 δαχτυλίδια σφραγίδα. Για τη φάρμα θα επανέρθω όταν μαζέψω τα λουλούδια πορτοκαλί πανσές που έχω βάλει. Έχω για τη φάρμα μπόνους τα παραπάνω που γράφω και ένα μπόνους πε 100%. Υπάρχουν βιοτεχνικά που μειώνουν το χρόνο παραγωγής στα λουλούδια. Εγώ έχω βάλει εξιλίριο της ζωής. Από φασολιές τη φασολιά το μυστήριο των βοτάνων ΙΙ-2 που δίνει μπόνους 60% σε όλες τις εκτάσεις για λουλούδια και μπόνους συγκομιδής σε όλες τις εκτάσεις για λουλούδια +1 και τη φασολιά να 'ξέρες τι χάνεις μπόνους τροπικών πε 50% στα λουλούδια. Μπορούμε να βάλουμε και παραδεισένιο στεφάνι αν φυτέψουμε σε όλες τις εκτάσεις μας λουλούδια γιατί δίνει +3 στα λουλούδια αντί για τσάτνι καρότου-μήλου. Μπορούμε να καταναλώσουμε και το μπόνους 200% για περισσότερα πε ή τπε από φυτά που μας δίνεται από τη γιορτή με 1 μάρκα.
     
    Αρέσει στους jimixatz, αμφιθεα και -sia1971-.
  20. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Με δεντρα, μαζεψα 125 αναδυόμενα από το τροπικό δάσος χωρίς χιουι, με σαγκουάρο στο βασικο τροπικο νησι και με χιουι μαζεψα 75. θα δοκιμάσω δόλιχο στους καταρράκτες. Παίζοντας χαλαρά αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο νούμερο 23 στην αριστερ στήλη και 24 στη δεξιά. Εσείς πως τα πάτε?
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.