Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Τα βότανα του Φαραώ"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 29/9/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    "Τα βότανα του Φαραώ"

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Τα-βότανα-του-Φαραώ.29793/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Τα-βότανα-του-Φαραώ.29792/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]


    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Με τέτοια φασολιά μάλλον θα βάλω στάβλους να κάνω καμιά αποστολή....
     
  3. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα. Η σειρά συννέφων αντικαθιστά την σειρά σύννεφων του θερισμού, γνωστή ως Σειρά με τα καστανάκια. Όποιος δεν έχει τη σειρά με τα καστανάκια, αυτή η σειρά είναι πολύτιμη. Επιπρόσθετα, αν κάποιος έχει και τις δύο προηγούμενες σειρές συννέφων που μειώνουν το χρόνο των φυτών με τη χρήση σούπερ λιπάσματος, μαζί με λευκή αγνότητα και στόλεν, τα φυτά είναι έτοιμα σε πολλή λίγη ώρα.

    Το ίδιο ισχύει και για το τούρμπο λίπασμα, μαζί με τα κατοικίδια που μειώνουν το χρόνο των δέντρων με τούρμπο λίπασμα, τα 20ωρα δέντρα είναι έτοιμα σε λιγότερο απο 9 ώρες.

    Καλύτερα να το ξανασκεφτείτε όσοι νομίζετε οτι είναι μια ανούσια σειρά συννέφων.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, Nantia123, LILA413 και 17 σε άλλους.
  4. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Έχει δίκιο η συντονίστρια, η φασολιά δεν λέει τίποτα στον τρόπο που παίζω εγώ το παιχνίδι. Αφού δεν διαθέτω και πολύ χρόνο... μαζεύω όλες τις φασολιές και τα διακοσμητικά μια φορά το βράδυ και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν θυμάμαι σε καμία περίπτωση τι κάνει η κάθε φασολιά... έτσι και να την πάρω μετά από λίγο δεν θα θυμάμαι τι κάνει και το μόνο που θα μου προσφέρει είναι ότι κάθε βράδυ αν είναι ενεργή θα τη μαζεύω... και έπειτα δεν βασίζομαι στα λιπάσματα...
    Για τους παίκτες που σκέφτονται λίγο παραπάνω στο παιχνίδι οπωσδήποτε θα είναι χρήσιμη.
     
    Αρέσει σε kat77, maria_palou, jiorgos και 6 σε άλλους.
  5. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Εγω παλι θα βαλω σκετο το διακοσμητικο γιατι δινει επι επιπεδο π.ε και μαλιστα πολλους ετσι λεει στις σ.ε
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και -sia1971-.
  6. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολη την αγροτοπαρεα !!!

    Φιλη μου στην εργασια 52 της δεξιας στηλης υπαρχει 2η φορα το μικρο διακοσμητικο που δινει π.ε. επι το επιπεδο, αλλα και το αλλο το δινει στην εργασια 61 της δεξιας.

    Στο δρωμενο μας τωρα.
    Για την φασολια και μονο θα χρειαστουμε 28 εργασιες απο την αριστερη στηλη ητοι:
    644 σκαραβαιους και 812 δαχτυλιδια = 28 Ανκχ στο μυλο μας
    και
    1920 μουρο του νερου
    1450 ροδο της κοιλαδας
    1500 αγκαθωτο μανιταρι

    αναδυωμενα θα παιρνουμε :
    Σκαραβαιους απο τις βασικες εκτασεις (βασικη-λιβαδι-δασος) μονο απο φυτα και δεντρα
    Δαχτυλιδια απο τις εκτασεις του νησιου (βασικο νησι-τροπικο δασος-καταρρακτες) απο τα παντα (δεντρα-φυτα-σταβλους-εργαστηρια)

    Τη φασολια τη βρισκω πολυ πολυ χρησιμη :D τα δωρακια ικανοποιητικα και δινει και μερικα φιορινακια! :)

    Προσοχη χρειαζεται πως θα επωφεληθουμε απο τα μπονους +1 για 8 ωρες στις εργασιες 10 και 20 , οπως και +2 για 8 ωρες στην 30η εργασια και +3 για 8 ωρες στην 38η εργασια;)

    Καλη επιτυχια σε ολους μας :inlove:
     
    Αρέσει σε pigara, Marinaloren, jiorgos και 10 σε άλλους.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Ναι δίκιο έχεις, Δίνει πάρα πολλούς πόντους. Γιαυτό το μειώσαμε στους 1850 ΠΕ ;)
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  8. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Τι θελω και μιλαω δεν αφηνετε κανεναν να χαρει
     
    Αρέσει στους bmanolos, -sia1971- και sirtakis.
  9. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Επειδη συχνά πυκνά παραπονιέσαι για τα αναδυόμενα και ενώ σου δίνεται τρόπος να τα αποκτήσεις εύκολα, μήπως θα πρέπει να σκεφτείς αν τελικά ο τρόπος που παίζεις δεν είναι ο σωστός και αν τα παραπονά σου ωφείλονται στο τρόπο που παίζεις και όχι στο παιχνίδι ;
     
  10. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Και για μένα η φασολιά δεν λέει πολλά επειδή τη μαζεύω μια φορά μονάχα την ημέρα, αλλά έχει ωραία δωράκια. Θα παίξω και ότι κερδίσω. Καλή επιτυχία σε όσους παίξουν.
     
    Αρέσει σε Megas_kokoriko, Dr.Kelly, -fasolaki- και 2 σε άλλους.
  11. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγώ πιστεύω πως είναι μια καλή φασολιά, και αξίζει να την προσπαθήσουμε!!! Σε μελλοντικά "βαρβάτα" δρώμενα (να θυμίσω το δρώμενο
    "Μεγάλο Κυνήγι"
    ) θα είναι σίγουρα χρήσιμη. Και με την κατάλληλη στρατηγική θα είναι εύκολο να την πάρουμε...
    Εγώ πάντως θα ασχοληθώ:p
     
    Αρέσει σε nickoikono11, vagelis1968, jiorgos και 5 σε άλλους.
  12. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα συναγρότες, απίθανο ηβέντ αυτό που μας έρχεται. Οι φασολιές, απαραίτητες, πιστεύω προσωπικά, έχω τη φασολιά του κάστανου απο τότε που ήμουν αρκετά μικρό επίπεδο, και με εχει βοηθήσει πάρα πολλές φορές να τελειώσω ηβέντς τα οποία δεν έβγαιναν με άλλο τρόπο. Ενα εχω να πω στους φίλους που δεν την έχουν---κάντε το παν να την κερδίσετε ---μόνο όταν θα τη δουλέψετε θα καταλάβετε την αξία της. 'Οσο για το παιχνιδάκι με τα τουβλάκια εγώ το λατρεύω, θα το έπαιζα και μόνο του αν ήταν π.χ. στον ρέντζο.

    Αγαπητέ εγώ έλυσα το προβληματάκι με την επιλογή των φασολίων προς πάτημα εύκολα, έβαλα πράσινη σήμανση σε όλες τις φασολιές που δίνουν π.ε. δώρα κ.τ.λ. και τις μαζεύω όποτε είναι έτοιμες μαζικά. Τις άλλες τις κάνω επιλογή, ή τις μαζεύω πριν αρχίσω ένα ηβεντ και κατά τη διάρκεια κάθε πρωί. Τη σειρά του κάστανου δε μόνο όταν τη χρειάζομαι, είναι απλό, εχω ξηλωμμένο το ένα διακοσμητικό της, που σημαίνει πως δεν μπορώ να την μαζέψω κατά λάθος ;) Αυτάαααα, καλό βράδυ και καλές σοδιές, και συγνώμη αν σας κούρασα.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, martha72, sofiapao76 και 15 σε άλλους.
  13. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Αυτό το δρώμενο είναι σχεδόν ισάξιο με αυτό που έδινε τα δύο φιορινοδεντρα. Οσοι δεν έχουν τον καστανούλη να το παίξουν οπωσδήποτε με κάθε κόστος και δεν θα ξαναπαραπονεθούν για αναδυόμενα (εκτός αν τους αρέσει να παραπονούνται γενικά, πράγμα αποδεκτό! ). Αν και έχω τον καστανουλη θα το παίξω για τη φασολιά. Ελπίζω να βγαίνει στρωτά στον δικό μου υπολογιστή, με τη νέα έκδοση του παιχνιδιού.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, martha72, pigara και 7 σε άλλους.
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Βρε παιδιά... σε τι σκέφτομαι λάθος; Η φασολιά ενεργοποιείται κάθε 96 ώρες και διαρκεί 6 ώρες. Αυτό σημαίνει δύο φορές σε κάθε δρώμενο και για έξι ώρες πρέπει να είσαι στον υπολογιστή επάνω και να μπουκώνεις λιπάσματα (και πού να τα βρεις?) μπας και σου έρθουν αναδυόμενα... εεε παιχνίδι είναι αυτό; Διορθώστε με αν κάνω λάθος για να μαθαίνω δηλαδή...
     
    Αρέσει σε GaTe987, -sia1971-, kadim65 και 3 σε άλλους.
  15. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Η ευκολια με αυτη τη φασολια (τον καστανουλη δεν τον εχω και δεν τον ξερω), ειναι οτι με ενα φυτο εξευγενισμενο μαζι με καποια αντιστοιχη φασολια που μειωνει το χρονο σε ειδος φυτου -οπως π.χ.λουλουδια- και με τη βοηθεια λευκής αγνότητας και στόλεν, σε λιγοστες ωρες απο ενα πολυωρο φυτο μαζευουμε πολλα αναδυωμενα.
    Ετσι αν φυτεψουμε οσο πιο αργα ενα βραδυ νωρις το πρωι ειναι ετοιμα και αφου τα θερισουμε και παρουμε τα αναδυωμενα συνεχιζουμε με τα φυτα των δρωμενων. Επισης και με τα δεντρα με τουρμπο λιπασμα ζωζω μειωνεται ο χρονος τους αισθητα.
    Τα λιπασματα που θα χρειαστουμε, πιστευω ολο και μαζευονται λιγο απο το ροδανι λιγο απο τα δρωμενα λιγο απο καποιο σεντουκι θα μας φθασουν για μια φορα.
    Αλλωστε δεν καιγομαστε για αναδυωμενα σε καθε δρωμενο.
    Εγω θα τη δοκιμασω σε ενα φυτο μολις την αποκτησω και θα σας πω τους χρονους (σε γαρυφαλλο που σχεδον ολοι μας εχουμε εξευγενισει).
    Καλο βραδυ σε ολους :inlove:
     
    Αρέσει σε jiorgos, -sia1971-, vagelis1968 και 4 σε άλλους.
  16. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Ο καστανουλης ειναι σανιδα σωτηριας!!!!Σιγουρα και αυτη η φασολιας θαναι πολυ χρησιμη
     
  17. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Χρειάζεσαι 10 δευτερόλεπτα και 44 σούπερ λιπάσματα για να πάρεις 44 αναδυόμενα με την σωστή χρήσης της φασολίας. Οπότε ούτε χρειάζεσαι να κάθεσαι 6 ώρες στον υπολογιστή ούτε να την ενεργοποιείς κάθε μέρα. Σε 10 λεπτά έχεις μαζέψει όλα τα αναδυόμενα που σου λείπουν.
    Μια φορά σε κάθε δρώμενο είναι υπεραρκετή.


    Ο χρόνος στο γαρύφαλλο είναι 1 δευτερόλεπτο.
     
    Αρέσει σε pigara, -sia1971-, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  18. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα... γνωστό δρώμενο που χρειάζεται προσοχή για να εκμεταλλευτούμε σωστά τα μπόνους +1,+2,+3 προσωπικά μαζεύω πρώτα τα αναδυόμενα ώστε να φτιάξω αρκετά ανκχ.. και μετά θερίζω χρησιμοποιώντας τα μπόνους ... τα δωράκια αρκετά καλά... η φασολιά ούτε κλαίει ούτε γελάει για τον απλούστατο λόγο ότι σπάνια χρησιμοποιώ σούπερ και τούρμπο λίπασμα γιατί δεν έχω μεγάλα αποθέματα... συνήθως το χρησιμοποιώ στην αρχή του κάθε δρώμενου...
    για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού χρειαζόμαστε 3720 απο το κάθε φυτό , 1380 χρυσούς σκαραβαίους, 1740 δαχτυλίδι σφραγίδα...
    καλή διασκέδαση σε όλους
     
    Τελευταία επεξεργασία: 30/9/20
    Αρέσει σε niktsa112, soyla74, Nantia123 και 7 σε άλλους.
  19. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλημερα ο καστανουλης και αυτη η φασολια που δινει αυτο το δρωμενο αν δεν εχεις σ λιπασματα +τουρμπο λιπασματα ειναι δωρον αδωρον.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, -fasolaki-, jimixatz και 2 σε άλλους.
  20. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ορισμένες φορές είναι καλύτερα να αποκτήσεις κάποιο μπόνους, άσχετα αν θα το χρησιμοποιείς συνέχεια ή αν θα το χρησιμοποιείς περιστασιακά (ή και σπάνια).
    Επίσης, ορισμένες φορές είναι καλύτερα να αποκτήσεις κάποιο μπόνους, κι΄ας μην ξέρεις πως να το αξιοποιήσεις την ώρα που το παίρνεις.
    Κάνοντας τους σωστούς εξευγενισμούς και χρησιμοποιόντας το +5% για σ.λίπασμα μπορείς, για παράδειγμα, να πάρεις αμέσως τα 100 αναδυόμενα που σου λείπουν την τελευταία μέρα του εβέντ.
    Οι δυνατότητες που δίνονται είναι πολύ περισσότερες αλλά υπάρχουν ανοικτές συζητήσεις στο φόρουμ όπου ανταλλάσονται απόψεις.

    Οσον αφορά το εβέντ, βλέπω οτι θα μπορούμε να αποκτήσουμε περίπου 1.000 σπόρους απο τα μίνι παιχνίδια και θα πρέπει απο αυτούς να βγάλουμε περίπου 10.000 φυτά. Λέω στο περίπου γιατί κάθε φορά μετράω λίγο διαφορετικά νούμερα..
    Για να βγούν 10 φυτά απο κάθε σπόρο θα χρειαστούμε σίγουρα κάποια μπόνους παραγωγής φυτών.
    Κάποια μπόνους παραγωγής δίνονται απο τα μίνι παιχνίδια, κάποια μπορεί να βγούν απο το ροδάνι και κάποια που έχουμε στην αποθήκη.

    Βλέπω οτι θα χρειαστούμε πολλά αναδυόμενα, περισσότερα απο το νησί παρά απο τη φάρμα.
    Εκεί θα εστιάσω την προσοχή μου, κυρίως με φυτά σε μικρά χωράφια, χρησιμοποιόντας και τα βιοτεχνικά μείωσης χρόνου.
    Λογικά θα βάλω λαχανικά όπου θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και βιοτεχνικό μάσκα τίκι που μειώνει κατά 20% το χρόνο των λαχανικών του νησιού.

    Να θυμήσω οτι θα μπορούμε να αγοράζουμε και να πουλάμε τα φυτά εβέντ στη λαική, οπότε κάποιοι θα μπορέσουν να βγάλουν αρκετά χορτοτάληρα και κάποιοι να καλύψουν κάποια φυτά που τους λείπουν.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, jiorgos, soyla74 και 7 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.