Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Τα βότανα του Αλχημιστή"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 3/8/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Κι εγώ ίδιο και έχω μαζέψει έως τώρα 39 Ανκχ.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Lina123, Marinaloren και 2 σε άλλους.
  2. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Κι εγω στο νησι εβαζα δολιχο με τα βοηθηματα που αναφερε παραπανω η συμπαικτρια olga-tse2.
    Μεγαλο αριθμο αναδυομενων δινει και η Ιξορα οπως επισης και το σαγκουαρο.
    Προς το παρον φτιαχνω ανκχ στο μυλο και θα τα παιξω ολα μαζι ,για να κερδισω ολα τα μπονους +1 ,+2 και +3.
    Τα δαχτυλιδια θα μας ταλαιπωρησουν αρκετα πιστευω.
    Καλη συνεχεια σε ολους μας !!!
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Lina123, Marinaloren και 4 σε άλλους.
  3. skgskg

    skgskg Κόμης

    Καλησπέρα εγώ πήρα την φασολιά αλλά έκανα το λάθος και έπαιξα τα πρώτα 21 παιχνίδια και μετά τα υπόλοιπα 39 με αποτέλεσμα να μην έχω μαζέψει τον απαιτούμενο αριθμό στα φυτά και έχω μείνει στα 69 παιχνίδια και τώρα περιμένω μήπως πουλήσει κανένας για να αγοράσω αν είμαι τυχερή. Το καλύτερο είναι να τα παίξετε όλα τα παιχνίδια μαζί για να επωφεληθείτε όλα τα μπόνους. Φανταστείτε ότι χάλασα και κάποια φιορίνια. Μακάρι να φτάσω μέχρι το πίκολο και να τελειώσω και την δεξιά στήλη γιατί θα είναι κρίμα. Όσοι τελειώνετε το δρώμενο και σας περισσεύουν φυτά πουλήστε τα αλλά όχι πολύ ακριβά για να βοηθηθούμε όλοι για να το τελειώσουμε.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Lina123, Marinaloren και 5 σε άλλους.
  4. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    τελειωσα την αριστερη στηλη και επαιξα ολα τα παιχνιδια μαζι με ολα τα μπονους και δεν εφτασαν για τη δεξια στηλη,θελω ακομα γυρο στα 1000απο καθε ειδος.οσα παιχνιδια και αν φτιαξω ακομα χωρις μπονους δυσκολο το πικολο ,θα δουμε....επρεπε να φτιαξω τουλαχιστον αλλα 20 παιχνιδια παρα πανω και μετα να τα παιξω με ολα μαζι με ολα τα μπονους.συμβουλη μη βιαστητε να χρησιμοποιησετε τα μπονους!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Lina123, Marinaloren και 4 σε άλλους.
  5. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    καλησπέρα κι από μένα, για όποιον ενδιαφέρεται τα φυτά που χρειαζόμαστε είναι:4725 μούρο νερού, 4470 ρόδο κοιλάδος κ 4645 αγκαθωτό μανιτάρι.(διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος) Προσωπικά παίζω σε μεγάλα χωράφια με ΣΛ, ΛΖ, λευκή αγνότητα κι όλα τα σχετικά μπόνους στο +17 (+7 απ'το ιβέντ) ως το 38ο βήμα κ σε 2η φάση τα υπόλοιπα μπόνους. καλή συνέχεια σ'όλους.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Lina123, Marinaloren και 7 σε άλλους.
  6. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σε όλους!
    Το δρώμενο ολοκληρώθηκε!

    [​IMG]

    Βέβαια μένει ένα παιχνίδι, αλλά έχω 3 ανκχ και θα το παίξω μόλις ετοιμαστεί το εργοστάσιό μου με τα εργαστήρια πλουμιστών βενταλιών, ώστε να εκμεταλευτώ το +1 στα εργαστήρια -και μάλιστα 2 φορές!!

    Οι σπόροι μου έφτασαν και μάλιστα έχω από καμμιά 40-50 από κάθε είδος φυτεμένους, για να μαζέψω και να τους πουλήσω. Δεν κέρδισα κάτι στο ροδάνι, αλλά ενεργοποίησα ένα μπόνους +100% για απόδοση φυτών. Έσπειρα πρώτα σε μεγάλα χωράφια, μισα και μερικά μικρά όλους τους σπόρους που είχα μαζέψει από το 9 πρώτα παιχνίδια χρησιμοποιώντας και Ζοζώ και όταν ετοιμάστηκαν έπαιξα όλα τα παιχνίδια μαζί από το 10 μέχρι το 38 και μάζεψα χρησιμοποιώντας και 2 τζακ με δώρα. Αμέσως έσπειρα σε μικρά χωράφια, με όλα τα παραπάνω και σούπερ λίπασμα. Κάθε μικρό χωράφι έδινε 20 καρπούς!!! Έτσι μου έφτασαν και εχω και περίσσευμα για πώληση.
    Όσο παίρνω αναδυόμενα θα κατασκευάσω μερικά ακόμη ανκχ και θα πουλώ τα φυτά.

    Καλή επιτυχία σε όλους!! Με σύστημα και υπομονή θα τα καταφέρετε!

    ΥΓ. το παιχνίδι με το παζλ μου αρέσει πολύ. Σπάνια χρειάζομαι τη χρήση του Χ. Συνήθως το ολοκληρώνω σε λιγότερο από 30'' (Το ρεκόρ μου είναι 14''!).
     
    Αρέσει σε sofiapao76, -sia1971-, vagelis1968 και 13 σε άλλους.
  7. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά..
    Τελείωσα από εχθές και εγώ με τη φασολιά.

    [​IMG]

    Έπαιξα μαζεμένα 43 παιχνίδια για να έχω συγκεντρωμένα όλα τα μπόνους. Όσον αφορά τα φυτά, φύτεψα σε μεγάλα χωράφια και κατάφερα να φτάσω έως το 65ο βήμα της δεξιάς στήλης.

    Θα συνεχίσω να μαζεύω αναδυόμενα φυτεύοντας δόλιχο στο νησί, αλλά και από τις χαρωπές εκπτώσεις και το δρώμενο των εκτροφών, ώστε να τελειώσω κι τις δύο στήλες.

    Μιας και μίλησε η καλή μου γειτόνισσα Nantia123 για ρεκόρ της, το δικό μου είναι τα 8 δευτερόλεπτα8):music:

    [​IMG]

    Κάθε επιτυχία σε όλους και καλή συνέχεια!
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, gtrullis, Marinaloren και 12 σε άλλους.
  8. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Πηρα και εγω την φασολια.
    Εχω 6 παιχνιδια ακομη να παιξω στην αριστερη στηλη και μαζευω ανκχ για να τα παιξω μαζεμενα ,κερδιζοντας και το
    τελευταιο μπονους στο 55ο βημα. Εχω βαλει με 1 τροφη αρκετες εκτροφες και το για το δρωμενο εκτροφων ,
    αλλα φυσικα και για δαχτυλιδια .Θα συνεχισω μεχρι το τελος να φυτευω σπορους και θα τους ριξω στην λαικη
    στην χαμηλοτερη τιμη, για να βοηθηθουν και οι υπολοιποι συμπαικτες μας.
    Χρησιμοποιησα τσατνι,μπονους εσοδων φυτων,ζωζωκες και τζακ ,παιρνοντας ετσι αρκετα μεγαλο αριθμο φυτων.
    Καλα τελειωματα σε ολους μας !!!
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε vickymou, toula25, gtrullis και 9 σε άλλους.
  9. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα παιδιά.. τέλειωσα την αριστερή στήλη αλλά είμαι στο 66 της δεξιάς.... εξακολουθώ και παίζω παιχνίδια μαζεύοντας τα 5 σακούλια απο το μπόνους, η αγορά ειναι άδεια θα προσπαθήσω λοιπόν να το τελειώσω μ αυτό τον τρόπο...
     
    Αρέσει σε Lina123, Marinaloren, -sia1971- και 5 σε άλλους.
  10. jimisraf1

    jimisraf1 Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλη εβδομαδα...Ειμαι περιεργος,ποτε οι αγαπητοι συμπαικτες θα ριξουν τα φυτα στη λαικη...Δεν θελω να πιστευω οτι προτιμουν να τα κρατησουν,μεχρι τελους,παρα να βοηθησουν αλλους παικτες...Ομως σε 6 διαφορετικες λαικες που κοιταξα δεν υπαρχει φυτο για δειγμα...Ελπιζω οτι δεν τα προλαβαινω,παρα οτι κανεις δεν βαζει τιποτα...
     
    Αρέσει σε Lina123, Panagiotiis, skias10 και 2 σε άλλους.
  11. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Δεν υπήρξε κίνητρο να φτιαχτούν περισσότερα φυτά απ'οτι χρειάζονται, όπως υπήρχε στα προηγούμενα αντίστοιχα εβέντ.
    Σε αυτό το εβέντ το κάθε σακκίδιο δίνει ενα τυχαίο σπόρο.
    Τα συνολικά μπόνους φυτών εβέντ είναι +8.
    Στα προηγούμενα εβέντ με "Τα βότανα του Αλχημιστή" τα νούμερα ήταν αρκετά διαφορετικά.
     
    Αρέσει στους Lina123, Panagiotiis, skias10 και σε ακόμα ένα άτομο.
  12. jimisraf1

    jimisraf1 Επαγγελματίας του φόρουμ

    Δεν ειναι κινητρο,το να κερδιζεις χορτοταληρα Χρηστο?
     
    Αρέσει σε Lina123, Panagiotiis, skias10 και 2 σε άλλους.
  13. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Είναι κίνητρο, αλλά οι τιμές στη λαϊκή είναι πολύ χαμηλές. Αυτό οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει μεγάλη περίσσεια φυτών και πολλές προσφορές ώστε να ανέβει η τιμή. Τα λίγα που περίσσεψαν στον καθένα, διστάζει να το πουλήσει καθώς το κέρδος είναι ελάχιστο. Εμένα μου περίσσεψαν γύρω στα 1200-1400 από το καθένα. Έδωσα ορισμένα στη λαϊκή και το βραδάκι θα δώσω και τα υπόλοιπα.. Και ναι οι προσφορές μόλις μπαίνουν εξαφανίζονται, ούτε εγώ δεν προλαβαίνω να τις δω!
     
    Αρέσει σε Lina123, Panagiotiis, jimisraf1 και 3 σε άλλους.
  14. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Υπήρχε κίνητρο οταν τα σακίδια έδιναν μέσο όρο 1.7σπόρους, τα μπόνους φυτών ήταν +21 (ή και +18 ) και το ροδάνι έδινε πιο συχνά μπόνους παραγωγής.
    Τότε και εγω και άλλοι ξοδεύαμε πολλά σ.λιπάσματα και βγάζαμε φυτά για 2 και 3 εβέντ.
    Ρίχναμε ποσότητες στη λαική και ανέβαιναν οι τιμές για να βγάλουμε χορτοτάληρα.
    Αυτή τη στιγμή συμφέρει απλά να βγάλεις το εβέντ και να πουλάς λαχανόγουλο για την τροφή των σκορπιών.

    Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε οι παίκτες είναι να ακολουθούμε το σχεδιασμό του εβέντ.
    Σε αυτό το εβέντ έκρινα, και απο οτι φαίνεται και άλλοι παίκτες, οτι δε βγαίνουν οι ποσότητες..
     
    Αρέσει σε Lina123, Panagiotiis, jimisraf1 και 5 σε άλλους.
  15. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Δεν βγαίνουν οι ποσοτητες χωρίς χρήση ενισχυτικων ,δεν θυσιάζω τα bonus μου για να πάρω ενα σεντούκι ,σταματάω στο 70 για παραδόσεις φυτών και πάμε γιαλλα για καλυτερα
     
    Αρέσει στους -sia1971- και Lina123.
  16. βουλα38

    βουλα38 Ανερχόμενος

    παρακαλώ οποίος μπορεί να μου στείλει σφραγίδα δαχτυλίδια!!
    ευχαριστώ.
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  17. vickymou

    vickymou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ελεος!!!!!!δεν ξερω αν μου σβησουν την αναρτηση, εγω παντως θα πω την γνωμη μου χωρις παρεκτροπες.Φυτεψα ολα τα φυτα με ζωζω ,τσατνι +1,+2,+3 και τα παιγνιδια ηταν στα 30", αλλα τιποτε μου λειπουν κατι χιλιαδες φυτα για να τελειωσω την δεξια στηλη Το μονο που δεν εκανα ηταν να αγορασω καλαθια.Μετρησα τα φυτα που εδινε το παιγνιδι και αυτα που χρειαζονται για να ολοκληρωθει και ειναι περιπου 500 φυτα λιγοτερα,που ειναι λοιπον ο σωστος σχεδιασμος?ειναι και αυτος ενας σοβαρος λογος να μη παιζουμε σχεδον ολα τα δρωμενα γιατι αυτου του ειδους σχεδιασμοι κουραζουν!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, skareleni, Marinaloren και 2 σε άλλους.
  18. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα κι απο μενα !!!
    Τελειωσα το δρωμενο. Τερματισα την δεξια και την αριστερη στηλη.
    Σταματησα και τα εξτρα φυτεματα ,αφηνοντας λιγο χρονο μεχρι τις 15.00 που τελειωνει το δρωμενο, να ετοιμαστουν
    και οι τελευταιοι σποροι που φυτεψα. Ξοδεψα βεβαια πολλες ζωζωκες και σ.λιπασματα .
    Εβαζα τους σπορους σε μεγαλα χωραφια, με τσατνι, τζακ, μπονους εσοδων φυτων και ζωζωκες.
    Επαιρνα παντα, ενα αρκετα καλο αριθμο φυτων. Εννοειται οτι επαιξα τα παζλ μαζεμενα, για να κερδισω ολα τα μπονους
    που μας εδιναν + στα φυτα. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη πηγαινα λιγο στα κουτουρου μεχρι να βρω τον ρυθμο μου και
    τον τροπο που θα λειτουργησει καλυτερα το δρωμενο στην δικη μου φαρμα.
    Τελος καλο,ολα καλα λοιπον !!!
    Καλα τελειωματα σε οσους το προσπαθουν ακομη.
    Φιλικα Βικυ:inlove::inlove::inlove::inlove:
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, gtrullis, -sia1971- και 5 σε άλλους.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα και απο εμένα... συμφωνώ μαζί σου.. το παιχνίδι είναι σχεδόν ανεκπλήρωτο οπωσδήποτε για τα πιο χαμηλά επίπεδα που συνήθως δεν έχουν αποθέματα, αλλά και για εμας τους παλιούς... ο σχεδιασμός ευνοεί τις αγορές ή αυτούς που έχουν πολύ υψηλά αποθέματα σε σ λίπασμα και ζωζώκες όσον αφορά την δεξιά μόνο στήλη όμως... η φασολιά και η αριστερή στήλη είναι εφικτά σχεδόν για όλους.. όμως ένα δρώμενο το διεκδικούμε συνολικά όχι κατά μέρη... θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα μετα την ολοκλήρωση της αριστερής στήλης , της συνέχειας του παιχνιδιού απεριόριστα, όπως έχει γίνει σε πολλά άλλα δρώμενα, όχι με 5 σακούλια σας μπόνους αλλά πολλά περισσότερα.. εμπάς περιπτώση προσωπικά δύσκολα να ολοκληρώσω την αριστερή στήλη παρότι παίζω ακόμα, καθώς η λαϊκή είναι άδεια..
     
    Αρέσει σε gtrullis, -sia1971-, Marinaloren και 2 σε άλλους.
  20. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλημέρα. Εγώ έπαιξα όλα τα παιχνίδια μαζί και όσα παραπάνω είχα. Έτσι προστέθηκαν όλα τα μπόνους +τζακ. Φύτεψα σε μικρά χωραφάκια με σούπερ λίπασμα και σε 3-4 σπορές έφτασα ένα βήμα πριν το πίκολο. Τα 135 φυτά που μου έλειπαν τα πήρα με σπαμμάρισμα στη λαϊκή με πολύ ζόρι γιατί γίνεται χαμός και συνέχεια βγάζει μαργαρίτες. Τα πολύ λίγα φυτά που περίσσεψαν τα πούλησα. Μου ήταν πολύ δύσκολο να ολοκληρώσω το δρώμενο λόγω του προγράμματός μου και πρακτικά θα μου ήταν αδύνατο χωρίς σούπερ λίπασμα.
    Καλή συνέχεια σε όλους! :music:
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, gtrullis, -sia1971- και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.