Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Τα Βιβλία της Σοφίας "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 23/5/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Τα Βιβλία της Σοφίας "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Τα-βιβλία-της-Σοφίας.35427/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Τα-βιβλία-της-Σοφίας.35426/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην thena.
  2. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημερα σε όλους!Γνωριμο ιβεντ,ιδιο,παρομοιο θα ελεγα, με το ιβεντ με τα μακαρον,μονο που εδω εχουμε βιβλία!!

    Για την πληρη ολοκληρωση του ιβεντ και τα 40 επιπεδα θα χρειαστουμε:
    80 -2,που μας δινονται,78 λαμπες τραπεζιτη,προιον μυλου(1χ320 ηλεκτρικο αστερι +18 λαμπα )αυτο εξαργυρώνεται σε:24960 ηλεκτρικο αστερακι,φυτο δρωμενου,φυτευουμε σε βασικη εκταση και αγριο λιβαδι,ωρες που κανει 5:30 και 1404 λαμπες αναδυόμενο που περνουμε απο βασικη,αγριο λιβαδι.Αναδυεται απο φυτα και δεντρα!!

    Μεχρι την φασολια θα χρειαστουμε:
    610 αστερονομισματα αρα 31 μινι παιχνιδια και αυτο μεταφραζεται ως 62-2(που μας δινονται) 60 λαμπες τραπεζιτη αρα:19200ηλεκτρικο αστερακι φυτο και 1080 λαμπες αναδυόμενο και αυτο, με την προυποθεση οτι στο μινι παιχνιδι θα εχουμε τα μεγιστα δυνατα 20 αστερονομισματα που μας δινει καθε επιτυχημενο μινι παιχνιδι!!

    Καλη επιτυχια σε ολους μας!!:D
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/5/23
    Αρέσει σε nickoikono11, jimthrilosgate7, jimixatz και 21 σε άλλους.
  3. gardalgio

    gardalgio Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Αυτό της συλλογής των αναδυομένων από την βασική έκταση της πανσελήνου μου ακούγεται κάπως παράξενα, μια και δεν υπάρχει ούτε στην ιταλική ούτε στην γερμανική εκδοχή του παιχνιδιού, πρωτοτυπούμε ή πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής?
     
    Αρέσει σε nickoikono11, ioanna6929, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Ήταν λάθος και το έχουμε διορθώσει. Συγνώμη για την αναστάτωση.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, ioanna6929, nota.dim1802 και 4 σε άλλους.
  5. thena

    thena Εξαιρετικό ταλέντο

    ηδη νιωθω μια ταλαιπωρια xDxD
    τωρα τι δηλαδη, εβαλαν βιβλια αντι για μακαρον για πιο ευκολο???xDxDxD
    Σουλα μου ευχαριστουμε πολυ!!!ελπιζω να βγαλουν παλι σε βιντεακι τα βηματα τα δυσκολα αλλιως μας βλεπω με νευρα κ γκρινια...:wuerg::oops:-.-:cry::cry:
     
    Αρέσει σε nickoikono11, jimixatz, ioanna6929 και 13 σε άλλους.
  6. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, και εγώ θυμάμαι εκείνο το δρώμενο με τα μακαρόν και απελπίζομαι. Θυμάμαι να βλέπω κάθε βιντεακι πολλές φορές και να αντιγράφω βήμα βήμα. Πρώτος στόχος είναι φυσικά η φασολιά και από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας ...
     
    Αρέσει σε nickoikono11, martha72, nota.dim1802 και 9 σε άλλους.
  7. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ


    αν έχουν βγάλει τον χρόνο πείτε μου να συμμετέχω και εγω...αλλιως αλου ...τα λερ (πως το λένε στα γαλλικα βρε παιδί μου; :D

    edit: αφήστε το είδα έχει χρόνο μπάι μπάι!!

    υ.γ. προς συντονηστρια/ης hermes Μάη έχουμε όχι Απρίλη !!! ;) (δες την σημερινη σου ανακοίνωση)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/5/23
    Αρέσει σε ioanna6929, thena, GEPPO1 και 5 σε άλλους.
  8. -*Hermes*-

    -*Hermes*- Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα.
    Ε όχι και συντονίστρια ολόκληρος ρακούν και Ερμής! :p
    Ευχαριστώ για την επισήμανση. Η επίσημη ανακοίνωση του Mini-event διορθώθηκε.

    Καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε omar45, ioanna6929, thena και 4 σε άλλους.
  9. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    [​IMG] Καλησπέρα συμπαίκτες/ες. Στο Γερμανικό φόρουμ βρήκα αυτό τον πίνακα με τους χρόνους , για τα 40 παιχνίδια. Εκεί, υπάρχουν και τα βήματα του κάθε παιχνιδιού, από τους γερμανούς παίκτες. Καλό κουράγιο!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, jimixatz, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  10. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους!!Δεδωμένης της τωρινης καταστασης μου ειχα ας το πουμε day off , ηταν η μοναδικη μου ευκαιρια να μπορω να εχω ελευθερο χρονο για προσβαση στη φαρμα μου για πολυ ωρα.Ετσι εβαλα ολα τα μεσα που μου παρεχει το παιχνιδι και εχω κανει κοπο να μαζευω,αποκτω, με μεγαλη ευλαβεια και προσηλωση να αποθηκευω ολα αυτα που μου δινονται ωστε να τα χρησιμοποιω οποτε εγω νομιζω!!ετσι σταθηκα τυχερη στο ροδανι με πολλα μπονους,εκανα εξευγενισμο τον αμαρανθο και τελικα με 45000 φυτα περιπου που μαζεψα και αναδυομενα αρκετα απο τον εξευγενισμο που με ωφελησε καταφερα να το τελειωσω!

    [​IMG]με πολλα μπονους απο το ροδανι και δικα μου επερνα 39 απο 1χ1 χωραφακι

    [​IMG]εφτιαξα 129 παιχνιδια και 2 που ειχαμε 131,χρειαστηκα λιγα ακομη [​IMG]

    [​IMG]φυσικα και εκμεταλευτικα τα μπονους για να μαζεψω αμαρανθο!!
    [​IMG] Πηρα ολα τα δωρα εκτος απο 16 σουπερ τροφη,το αβγουλοδεντρο και τα σεντουκια ενισχυσεων!!Ομως θα ξαναγυρισω για να τα παρω χιχιχιχι καθοτι εχω παραξει και αλλα παιχνιδια για παν ενδεχομενο!!Απο το καταστημα τα αγορασα ολα θα ηθελα και ενα πικολο και ΄κει στο καταστημα νομιζω θα ταν πιο σωστο!Τα εβγαζα σχετικα ευκολα τα παιχνιδια και χρησιμοποιησα και αρκετα την ανανεωση χρονου!!Κουραστηκα ομως ομολογω να βλεπω βιβλια ουτε και στην πραγματικοτητα τοσαxD!!Σαν ιβεντ ειναι διασκεδαστικο αλλα δυσκολο λογω χρονου!!Μαζευω ομως τα πικολο ηδη εχω φτασει τα 7 και συνεχιζω μπας και με ευνοησουν τα ποσοστα για κανενα φιορινοδεντρο η τζακ!!Προσπαθησα πολυ για να το βγαλω τοσο γρηγορα και δεν μου αρεσει καθολου, ομως ασ οψεται η ..εποχη.....
    Καλη επιτυχια και συνεχεια ευχομαι σε ολους!!!:inlove::D
     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/5/23
    Αρέσει σε nickoikono11, dafni_mat, jimthrilosgate7 και 12 σε άλλους.
  11. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Επειδή εγώ κάτι σε κοκοκο ξέρω και με το ζόρι έμαθα και λίγα Ελληνικά, μήπως κάποιος μπορεί να μας μεταφέρει από το Γερμανικό φόρουμ τις κινήσεις; Λέω τώρα εγώ...
     
  12. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    θα παίξω με μιικρα χωράφια χωρις καθολου λιπασματα γιατι δεν μπορω να πω οτι υπαρχει κατι που θελω οποσδηποτε να αποκτησω εκτος βεβαια απο το πικολο .. η φασολια βεβαια ειναι πολυ καλή αλλα το θεωρω απιθανο να καταφερω ολες τις πιστες... οποτε θα αρκεστω σε οτι μπορεσω.. καλο ξημερωμα σε ολους
     
    Τελευταία επεξεργασία: 26/5/23
    Αρέσει σε Marinaloren, jimthrilosgate7, maria_palou και 8 σε άλλους.
  13. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα μέγα κοκορίκο με τα κοκοκο xD Μικρή η κίνηση και στο γερμανικό φόρουμ... ενδεικτικά παραθέτω
    Παιχνίδι 13:
    3-4, 1-3, 2-1, 4-2, 1-4, 1-4, 3-1, 3-1, 3-4, 1-3, 1-3, 1-3, 2-1, 2-1, 2-4, 2-1
    Παιχνίδι 23:
    4-2, 4-2, 1-4, 1-2, 3-2, 1-4, 3-1, 3-2, 3x 4-3, 4-1, 4x 3-4, 3-1
    Παιχνίδι 31:
    1-8, 4-8, 7-8, 7-8, 3-9, 1-9, 1-9, 7-9, 1-3, 4-1, 6-1, 6-8, 6-1, 2-4, 7-2, 6-7,6-9, 2-6, 2-6, 3-6, 3-6, 5-6, 5-1, 2-3, 2-3, 5-2, 5-7, 5-7, 3-5, 3-5, 3-5, 4-5, 4-5, 3-2, 3-7, 4-2, 4-2
    Σωθήκαμε με λίγια λόγια χαχα ...Πάντως λένε οτι τα παιχνίδια έχουν ίδια βήματα με το προηγούμενο με τα μακαρόν. Όποιος κράτησε σημειώσεις ,αν ήθελε να μας τις δώσει. Ακριβώς πριν μία εβδομάδα πέταξα το τετράδιο της φάρμας με τις λύσεις, επειδή είχε τελειώσει xD
    Βοηθήστε μας άνθρωποι!
     
    Αρέσει στους nota.dim1802, nickoikono11 και αμφιθεα.
  14. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Μου κανει εντύπωση οτι δυσκολεύεστε να λύσετε τα απλά παιχνίδια και μπορείτε να τα λύσετε με γρίφους όπως τα παραπάνω.
    Και είναι φυσικό αποκρυπτογραφόντας τα 1,2,3,4,5,6,...1000 να είστε εκτός χρόνου.
    Επίσης δεν έχω καταλάβει που οφελεί ο πίνακας με τους χρόνους.

    Τα 20 πρώτα επίπεδα είναι πανεύκολα. Το 22 και το 39 θέλουν λίγη προσπάθεια περισσότερο αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα για όποιον έχει καταλάβει πως παίζετε και μπορεί να σκεφτεί λίγο.

    Πρέπει να βάλετε λίγο το μυαλό σε σκέψη. Ανακατεύοντας τα βιβλία δεν πρόκειται να λύσετε παρά μόνο το 1ο επίπεδο.

    Επίσης ούτε τα μισά δεν είναι ίδια με το προηγούμενο. Οι πληροφορίες σου είναι λάθος.
     
    Αρέσει στους Marinaloren και vagelis1968.
  15. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Γιατί σας κάνει εντύπωση κ.Global Team Leader? Δεν είμαστε όλοι τόσο έξυπνοι όσο εσείς, τι να κάνουμε?
    Ο πίνακας με τους χρόνους είναι απλά ενδεικτικός , γιατί σας ενόχλησε? κακό είναι να ξέρουμε πόσο χρόνο θα κρατάει κάθε παιχνίδι?
    Παρέθεσα αυτά που γράφει το γερμανικό φόρουμ, με κάθε επιφύλαξη. Αν είναι σωστά ή όχι, αν είναι τα ίδια με τα προηγούμενα ή όχι, αυτό θα φανεί στη πορεία. Εσείς έχετε το προνόμιο να ξέρετε, λόγο θέσης, τι συμβαίνει με το παιχνίδι. Είμαστε κι εμείς ,που δε το ξέρουμε. Το κάθε βήμα για κάποιους είναι άγνωστο. όσο για το μυαλό,αν υπονοείτε οτι δεν έχουμε, πράγματι δεν είμαστε όλοι έξυπνοι.Είμαστε και κάποιοι χαζοί και θέλουμε βοήθεια. Να είστε καλά καλό μεσημέρι από Ελλάδα.
     
    Αρέσει σε νταφυντακ, letinahara, αμφιθεα και 3 σε άλλους.
  16. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν είναι θέμα εξυπνάδας αλλά όταν βαριόμαστε να ακονίσουμε το μυαλό μας, τα βρίσκουμε βουνά και περιμένουμε κάποιον άλλον να χρησιμοποιήσει το μυαλό του για να τα βρούμε έτοιμα.

    Φυσικά και είναι ωραίο να βοηθάει ο ένας τον άλλον αλλά και εμείς θα πρέπει να κάνουμε την προσπάθεια μας.

    Και για να ξέρεις, κανείς συντονιστής δεν έχει κανένα προνόμιο. Κανείς δεν μας έδωσε τις λύσεις αν αυτό εννοείς. Μόνοι μας παίζουμε όπως και εσύ. Αλλά παίζουμε, δεν περιμένουμε τις λύσεις ουρανοκατέβατες. Και όπως είπα πλην 2 επιπέδων τα υπόλοιπα είναι πάρα μα πάρα πολύ εύκολα. Τόσο εύκολα που γίνονται και βαρετά. Ήδη είμαι στο 38ο επίπεδο και μέσα στο χρόνο σε όλα τα παιχνίδια. Χρησιμοποίησα επέκταση χρόνου μόνο σε ένα.

    Αν κατανοήσεις πως παίζεται (είχα δώσει οδηγίες την προηγούμενη φορά) και αφήσεις το μυαλό σου να δουλέψει, θα δεις πόσο εύκολο είναι.

    Επιπλέον οι χρόνοι σε κάθε επίπεδο εμφανίζονται στην επάνω αριστερή γωνία.
     
    Αρέσει στους gianniskostas_, Hellenagal200010 και vagelis1968.
  17. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    όταν παιζεις συχνά αυτό το παιχνίδι στο κινητο δεν ακονίζεις το μαυλο σου; και ευτυχώς χωρίς χρόνο τελικά!!!

    Το πως παιζεται το ξέρουν ακόμα και οι κότες της φάρμας μας

    υ.γ. Επίσης εντάξει προσωπικα εγω είμαι όλη μέρα σε μια οθόνη αλλα δεν θα σπαταλήσω τον χρόνο μου ολημερής σε μια φάρμα!!! αλλα όπου εγω θέλω στο διαδικτυο ή σε παιχνίδια
     
    Αρέσει στους αμφιθεα, vagelis1968 και maria_palou.
  18. thena

    thena Εξαιρετικό ταλέντο

    κολλησα στο 22...καμια βοηθεια καπου???
     
  19. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Μάζεψε πρώτα τα γαλάζια και μετά τα βιβλία με τα ματάκια και μετά τα μοβ.
     
    Αρέσει σε μαρω69, nickoikono11, toylaaaaa και 6 σε άλλους.
  20. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    22παιχνιδι,4-5,1,4,1-5,1-5,2-1,3-1,3-5,4-3,4-3,4-5,4-2,4-1,3-4,3-4,3-4,2-3,2-3,2-4,2-3,1-2,1-2,1-2,1-2,3-1,3-1,3-1,3-1,3-4.
    27 παιχνιδι1-4,2-4,1-2,3-1,5-1,3-4,5-4,6-3,6-3,2-6,2-6,2-5,6-2,6-2,6-2,,6-5
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/5/23
    Αρέσει σε nota.dim1802, nickoikono11, toylaaaaa και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.