Συζήτηση για το δρώμενο "Τέσσερις Φωτίτσες - Η Γιορτή της Πυγολαμπίδας"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 19/10/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG]
    κάντε εκτροφές για να πάρετε τις λευκές αγελάδες
    εγώ ξόδεψα 43 σ,τ για αυτές που μου έλειπαν και δείτε τι μου έδωσε
    [​IMG]και εκεί που περίμενα την λευκή να σου η ελβετικές
     
    Αρέσει σε xara2011, psipsi1978, ioanna6929 και 9 σε άλλους.
  2. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα.
    Επειδή είμαι καλή και στα μαθηματικά, αλλά και κάτι ξέρω από προγραμματισμό, να πω κάτι για να λυθούν οι απορίες των φίλων που διαμαρτύρονται για την ώρα που εμφανίζονται τα κασκόλ.
    Όπως είπε η κα Snorkel το σύστημα ελέγχει κάθε 9 λεπτά αν πρέπει να εμφανίσει κασκόλ και αν ναι, το εμφανίζει. Στο παράδειγμά της υποθέτει ότι έγινε έλεγχος μόλις μαζεύουμε το κασκόλ και άρα το εμφανίζει σε 18 λεπτά -αν και υπάρχει από τα 15 και με ανανέωση φαίνεται. Συνήθως όμως ο έλεγχος δε γίνεται τη στιγμή που μαζεύουμε, αλλά νωρίτερα. Σκεφτείτε λοιπόν να είναι το σύστημα στο 4ο λεπτό του μεσοδιαστήματος, όταν συλλέξουμε το κασκόλ. Σε 5 λεπτά θα γίνει έλεγχος και δε θα χρειάζεται κασκόλ. Σε άλλα 9 λεπτά (14 από το μάζεμα) θα ξαναγίνει έλεγχος και πάλι δε θα χρειάζεται. Έτσι το κασκόλ θα εμφανιστεί στα 23 λεπτά. Αυτό εξηγεί γιατί όσοι γράφουν παραπάνω έχουν διαφορετικούς χρόνους εμφάνισης. Η μόνη επιβάρυνση που προκαλείται από αυτό είναι ότι από τη στιγμή που δεν έχει μαζευτεί το κασκόλ, το σύστημα υπολογίζει να δώσει το επόμενο στα 20 λεπτά -αντί των 15. Έτσι αν κάποιος μαζέψει στο 18 λεπτά (κατά το παράδειγμα της κα Snorkel) το επόμενο θα έρθει σε 15 λεπτά από τη στιγμή του μαζέματος. Αλλά αυτά τα λίγα λεπτά δεν έχουν καμιά σημασία! Ελπίζω να βοήθησα να καταλάβουν όσοι ψάχνουν τέτοιες λεπτομέρειες.
    Να διευκρινίσω ότι εμένα δε με ενδιαφέρουν αυτές οι μικροδιαφορές στον χρόνο και έχω ήδη μαζέψει 60 κασκόλ (το 1/3 στο 1/6 του χρόνου του δρώμενου) συν 16 από φίλους. Πιστεύω ότι τα κασκόλ θα μαζευτούν από τους περισσότερους σε 3-4 μέρες.
    Καλή επιτυχία στο κασκολοκυνήγι όλων!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ και 11 σε άλλους.
  3. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    καλησπερα!!!

    τελειο ιβεντ.:)
    πρωτοτυπο και ευκολο.και με πολλα καλα δωρακια!!:inlove:

    κατ εμε τα γεννητουρια δεν χρειαζονται.αν θελει να δωσει κατι η εταιρια ειναι προσφορα σ.τ και οχι μαζι και γεννητουρια.
    δηλαδη αν εχουμε απανωτα ιβεντ που θα χρειαζονται ζωα εκτροφης θα πρεπει και καθε σ/κ να εχουμε γεννητουρια?:(
    ολες και ολες οι σ.τ που χρειαζεται για να βγουν οι λευκες αγελαδες δεν ξεπερνουν τις 150.υπαρχουν αρκετες αποστολες στην λαικη που μπορεις να ολοκληρωσεις και να βγαλεις οχι 150 αλλα πολυ περισσοτερες σ.τ.
    τα φυτα βγαινουν μεσα σε δυομιση μερες σχεδον.τα αναδυομενα και αυτα ερχονται με ..την σεσουλα:p
    οσο για τα κασκολ συμφωνω με την Ευα!! στο τελος θα μας περισσεψουν!!
    ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 21/10/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, xara2011, ioanna6929 και 15 σε άλλους.
  4. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    [​IMG]
    ψέμματα δεν θα σου πω
    δεν μπήκα καν στον κόπο να σε καταλάβω
    xDxD
    γιατί όπως είπες και εσύ με μικροδιαφορές δεν ασχολούμαι, ούτε σπάω το κεφάλι μου
    για να μην χάνω την χαρά του παιχνιδιού.
    Απλά θα πω στο τέλος να μαζέψουμε όλα τα κασκόλ που θα μας έχουν μείνει
    και να τα κάνουμε δωρεά σε κάποιο σύλλογο που θα τα έχει ανάγκη.
    είπαμε χειμώνας έρχεται...
    8)
     
    Αρέσει σε tempelxanas, xara2011, maria071966 και 20 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    παντως εγω θεωρώ οτι αυτη η ιστορία με τα κασκόλ, δεν θα μου βγει σε καλο!! μεχρι στιγμης εχω μαζεψει 58 μαζι με τα δωρα των φιλων. βεβαια χοντρικα θα πρεπει σε 3-4 μερες να μαζευτουν, με την προυποθεση οτι θα μπαινω συνεχεια. ομως Παρασκευη και ΣΚ που έχω δουλειά τι θα γίνει?? πρεπει να μπαίνει κανείς τουλάχιστον 3-4 φορές την ημέρα. εγω λοιπόν θα πω οτι καθόλου δεν μου αρέσει αυτο το στυλ παιχνιδιού.
     
    Αρέσει σε psipsi1978, ioanna6929, Stefoulini και 9 σε άλλους.
  6. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους ..

    Επιτελους αφησαμε τα μεγαλα λογια για το μελλον του παιχνιδιου και πιασαμε τα εργα ...απο την ωρα που καταλαβαν οτι το παιχνιδι αυτο θελει κινηση και καλες ανταμοιβες νομιζω οτι παμε απο το καλο στο καλυτερο ... ωραια ιβεντς ακομη καλυτερα δωρα και επιτελους κινηση στη λαικη :inlove: παντα τετοια !!!

    Τωρα για τις γκρινιες που μονιμα υπαρχουν το προσπερνω γιατι η παροιμια λεει ..τι ειχες Γιαννη , τι ειχα παντα ...
    Τι μια θελουμε γεννητουρια το Σ/Κ την αλλη λεμε δεν με βολευει το Σ/Κ ... ολα καλα λοιπον xD

    ΥΓ. και μιας και οι μαθητες μου (ναι ναι εχω και εγω πλεον ) δεν θελουν συμβουλες να το πω εδω μηπως το διαβασουν ... με ενα ποσο περιπου 15.000 χτ μπορουν κανοντας 3 βηματα στο ιβεντ αυτο να αποκτησουν 440,000 και να ανεβουν παρα πολλα επιπεδα 8)
     
    Αρέσει σε tempelxanas, chara1955, ioanna6929 και 15 σε άλλους.
  7. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    Τωρα για τις γκρινιες που μονιμα υπαρχουν το προσπερνω γιατι η παροιμια λεει ..τι ειχες Γιαννη , τι ειχα παντα ...


    μηπως θελεις να πεις κατι για τις γκρινιες του γιαννη λιζυ???:p
     
    Αρέσει σε maria071966, ioanna6929, βιβη.2003 και 5 σε άλλους.
  8. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Εσυ καλε μου δεν γκρινιαζεις ... ευλογεις !!! xD
     
    Αρέσει σε tempelxanas, maria071966, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  9. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    Μην αγχώνετε τα κασκόλ και μας ξηλωθούν!
    Μπορούμε να ζητήσουμε βοήθεια και στις ανταλλαγές δώρων, αν χρειαστεί.
    Ανυπέρβλητα? [​IMG] Ανεπανάληπτα?
    Δε σχολιάζω με την ίδια ένταση??? :mad:

    Απλά και στα μεν και στα δε
    δεν ανεβάζω την ένταση, για να μην ενοχλώ και τους γείτονες:p:p

     
    Αρέσει σε Gulit1, maria071966, psipsi1978 και 13 σε άλλους.
  10. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Εντάξει ,αφού τίθεται θέμα διατάραξης της κοινής ησυχίας της γειτονιάς σου, το κατανοώ
    Μπορεις ομως να ανεβάζεις σταδιακά την ένταση ,ωστε να το συνηθίσουν :p
    Ομως τώρα εχω πρόβλημα ,και χρειαζομαι τη βοήθειά σου ..πως θα πάρω τη λευκή αγελάδα να την πάω στη λαική???? Η καφέ με αγριοκοιτάζει,γείτονα μπορεις σε παρακαλώ να της αποσπάσεις την προσοχή για λίγο ??? 450.000 χτ κοστιζει στη λαική
    η ασπρουλιάρα:inlove:
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria071966, GEPPO1 και 11 σε άλλους.
  11. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    o_O Αν θες να αδειάσεις τη θέση μου στη γειτονιά πες το ξεκάθαρα :mad:
    Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι θες να γίνω σουβλάκι για ένα μοσχαράκι, >:(
    γιατί δε νομίζω κι αυτά που έχει στο κεφάλι να τα θεωρείτε καλαμάκια...:p
    Το μόνο που μπορεί να με σώσει είναι ότι είναι τέντυ-μπόυς κι έχει μακρύ μαλλί, δε βλέπει καλά xD
     
    Τελευταία επεξεργασία: 21/10/15
    Αρέσει σε tempelxanas, kolokythopitas, Gulit1 και 12 σε άλλους.
  12. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Αγαπητοί μου συμπαίκτες,

    Θα παρακαλούσα να μην ξεφεύγουμε από τα πλαίσια της κουβεντούλας για το event και κάνουμε προσωπική κουβεντούλα. Ας διατηρήσουμε αυτό το θέμα ως πρέπει, ώστε να μπορούν όλοι να συμμετέχουν με απόψεις και σχόλια.

    Ευχαριστώ και καλή συνέχεια. :)
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, empotonaki και 4 σε άλλους.
  13. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης



    να προσθεσω κι εγω με κατι βγαλμενο απο την μεγαλη των σπορων σχολη για τα μικρα λβλ...απλα και μονο αγοραζοντας απο το καταστημα σπορων ανα 100 σπορους την ημερα σε δεντρολιβανο κ μεντα,και πουλωντας τους με 350-400 ανα τμχ..εχουν ενα κερδος στα 70.000 την ημερα μονο απο εκει..Χ 7 ημερες της διαρκειας του ιβεντ βγαινει αλλο ενα κερδος στα 400.000 χτ περιπου απλα αγοραζοντας κ πουλωντας


    τις ευλογιες μου τοτε τεκνον μου...καθως θα δεηθομεν ολοι ομου υπερ της ταχειας πληρωσης των κασκολ ημων των επιουσιων,προσχωμεν!:p
     
    Αρέσει σε tempelxanas, kitsena, kolokythopitas και 17 σε άλλους.
  14. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    μια παρατηρηση που εχω να κανω είναι ότι για να φωτεισουμε ένα φαναρι πρεπει να ικανοποιούμε ολο το ποσο για να το παραδωσουμε...αυτό νομιζω δεν μας ωφελει σε περιπτωση που καποιος θελει π.χ να δωσει 10 λευκες αγελαδες και τις υπολοιπες μεσω φιορινων...κριμα
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, LILA413, xara2011 και 3 σε άλλους.
  15. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ααα τι ωραία!!!!! ήρθαν και τα γεννητούρια!!!!! τώρα μπορώ να φτιάξω και τις γελαδίτσες μου!!!! υπέροχα!!!
     
    Αρέσει σε psipsi1978, kolokythopitas, jim3215 και 9 σε άλλους.
  16. triadioena

    triadioena Νέος ειδικός

    ναι ναι μπηκαν και τα πολυποθητα γεννητουρια...εγω δεν ειχα υπομονη ομως και μαζεψα ηδη τις αγελαδες!
    εντωμεταξυ πως εχω καταφερει να μου λειπουν 3 φαναρακια αναμενα...και να μην εχω πετυχει κανενα συνδιασμο...θελει τεχνη! o_O
    τα φυτα βγηκαν πολυ ευκολα για εμενα , με τσαντι και μικρα χωραφια σχεδον παντου (και καμια 100αρια σουπερ λιπασματα+της ζωζως στην αρχη,που τελικα τσαμπα ξοδεψα).επισης, μετα απο καιρο καταφερα και ενεργοποιησα και τη γραμμη φασολιας με τα λουλουδια (τουλιπες μαργαριτες κτλ κτλ),δεν ειδα καποια τρελλη διαφορα αλλα καπου θα βοηθησε κι αυτο!
    τα κασκολ ,σταματησα να ψαχνω πως ...αλλα κουτσα στραβα μαζευονται.
    τα αναδυομενα ειναι μια μικρη ανησυχια αλλα αν ανοιξει και η νεα εκταση πανσεληνου λογικα θα εχουμε κι απο εκει εξτρα σημαιες. προς το παρον το γυρισα σε κανονικα χωραφια και εξευγενισμενο τριανταφυλλο ,ενω στο νησι εχω τσαγακι και δεντρα.θα δω αν ειναι καλος συνδιασμος συγκομιδης αναδυομενων,χρονος υπαρχει.
    εχω βγαλει περιπου 2 μυρια χορτοταλιρα (ξοδεψα 1 για τις αγελαδες κτλ) με τα δωρα του δρωμενου και καποιες αγοραπωλησιες. νομιζω απαξ ξεπεραστει ο σκοπελος των αγελαδων , ειδικα τωρα με τα γεννητουρια ειναι πολυ προσοδοφορο ιβεντ και κυλαει σχετικα ευκολα!
    καλη συνεχεια σε ολους μας
     
    Τελευταία επεξεργασία: 22/10/15
    Αρέσει σε Louisa, kolokythopitas, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  17. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    σσσσσ
    Ψιτ να σου πω το αστείο; και εγω το ίδιο έχω κάνει! χαχα άρα γίνεται ;) να μαντέψω πια φαναράκια έχεις αφήσει; χιχι
    3, 6, 12 εγώ αυτά έχω αφήσει προς το παρόν.
     
    Αρέσει σε tempelxanas, kolokythopitas, βιβη.2003 και 6 σε άλλους.
  18. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    Εχω δουλεια ακομη ,σιγα σιγα πιστευω θα τα καταφερω ,
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  19. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    γιατί εγώ που θέλω το 6 και το 13 έχω πάρει τίποτα ? αυτά τα νούμερα είναι μέσα σε όλους τους συνδυασμούς
    μόνο 3000 φυτά παραπάνω , πως μου περίσσεψαν τόσα δεν ξέρω !!!!!!!!!!χαχαχα!!!!!!!! σπέρνω - σπέρνω και δεν κοίταξα ότι τελείωσα με τα φυτά !!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε psipsi1978, kolokythopitas, βιβη.2003 και 10 σε άλλους.
  20. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Αρέσει σε kolokythopitas, Stefoulini, toylaaaaa και 8 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.