Συζήτηση για το δρώμενο "Συγκομιδή μανιταριών"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 12/11/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. Mahi_tr

    Mahi_tr Προχωρημένος

    Καλησπέρα παιδιά! Το πρώτο σκέλος θα το βγάλουμε, καλά είναι και αυτά τα δωράκια! Το δεύτερο κι εγώ δεν το βλέπω... Αν αδειάσει η φάρμα μου που να την ξαναστήσω εύκολα! Καλή επιτυχία σε όλους μας ότι κι αν αποφασίσουμε τελικά!:);):D:D
     
    Αρέσει σε xaris68, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 13 σε άλλους.
  2. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Και ένα συμπλήρωμα σε αυτά που γράφτηκαν προηγουμένως με τα οποία και συμφωνώ.
    Τι να τους κάνουμε τους παραπάνω π.ε. αφού ούτε περισσότερα αναδυόμενα δεν δίνουν; Το να ανεβαίνουμε διαρκώς επίπεδο δεν βλέπω να έχει νόημα πια.. Και το να αδείασω τις αποθήκες μου για να πάρω πε που δεν μου δίνουν κάτι ουσιαστικό δεν το βρίσκω συνετό. Θα παίξω το πρώτο μέρος.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, Stefoulini, sofouladim και 14 σε άλλους.
  3. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    Συμφωνω!!! κι εγω το πρωτο μερος θα παιξω.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, chara1959 και 11 σε άλλους.
  4. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα!
    Είναι το μοναδικό ιβεντ που δεν έχω λάβει μέρος ποτέ και το ίδιο θα κάνω και αυτή τη φορά. Λυπάμαι πάρα πολύ κόπο μου ... να μαζεύω όλη τη χρονιά και ξαφνικά να μένω με άδειες αποθήκες.
    Θαυμάζω πολύ αυτούς που έχουν το κουράγιο να το κάνουν αλλά εγώ δεν το αντέχω.
    Πρώτο μέρος λοιπόν και τέλος.
    Καλή επιτυχία σε όλους του Έλληνες που θα προσπαθήσουν!
     
    Αρέσει σε Giotak80, xaris68, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 16 σε άλλους.
  5. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σην παρεα .....καθε περυσι και καλυτερα το εχετε ακουσει αυτο?? εεεε αυτο συμβαινει εδω !!:p ....καθε φορα ζηλευα τα δωρα και φετος σκεφτομουν (στην αρχη) , επειδη ο τροπος ειναι πιο ευκολος μηηηηπως να το δοκιμαζα και να συμμετειχα ...μα οπως κατεβαινα ,,κατεβαινα και διαααααβαζα το ποστ των σ.ε εφτασα και στα δωρα .....εεε εκει τα εχασα λιγο:eek: ....ηρθε και ο tsarouxis με τους πινακες συγκρισης και εδεσε το γλυκο !!!!o_O
    Τα δωρα ειναι η μερα με την νυχτα παιδια ...πολυ φτωχικα ...δεν ξερω γιατι .....μα σιγουρα δεν ειναι η κριση χαχαχα αν επαιζε ρολο τοτε σιγουρα η σχεση θα ηταν αφιδρομη (προσφορας με την ζητηση ;) )

    Οποτε για αλλη μια φορα θα το αφησω για του χρονου ,δεν υπαρχει περιπτωση να αδειασω μια τουρμπο φαρμα για να παρω το 30% γιατι μονο αυτο ειναι λιγο ενδιαφερον .....και λεω λιγο γιατι καποιος που δεν κυνηγαει τους π.ε μα προχωρει χαλαρα στην φαρμα του και εχει και μια ντουζινα κατοικιδια παλι θα το διπλοσκεφτει ....Αυτα απο μενα ,καθαρα προσωπικη αποψη !
    Οσοι αποφασισουν να ασχοληθουν ευχομαι καλη επιτυχια και θα χαρω να διαβασω τα ονοματα τους στην 1000δα :)
     
    Αρέσει σε xaris68, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 20 σε άλλους.
  6. dkokka

    dkokka Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σε όλους. Φυσικά και θα ασχοληθώ μόνο με το πρώτο σκέλος το ιβεντ. Το δεύτερο δεν έχω καν τα κότσια να το πλησιάσω. Άλλωστε είμαι και λίγο τσιγκούνα και λυπάμαι να αποχωριστώ τις σοδειές μου. Πάντως θα είμαι πολύ περήφανη εάν σας δω στη 1000δα. Για την Ελλάδα ρε ......! Καλή επιτυχία λοιπόν;)
     
    Αρέσει σε xaris68, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 17 σε άλλους.
  7. Louisa

    Louisa Κόμης

    Καλησπέρα και από εμένα. Από ότι μου έχουν πει φίλοι που αγωνίζονται για τη 1000άδα, πρώτα απ' όλα τους εξιτάρει ο αγώνας, ο σχεδιασμός μιας καλής στρατηγικής, η άμιλλα, το πνεύμα σύμπνοιας και συνεργασίας και η καλή διάθεση που τους χαρακτηρίζει όλους. Πρώτα απ' όλα το ταξίδι και μετά η Ιθάκη... Εύχομαι σε όσους το προσπαθήσουν καλή επιτυχία μέσα απ' την καρδιά μου.
    Εγώ σαν νέα παίκτρια φυσικά θα απέχω απ' το 2ο μέρος, ελπίζω όμως του χρόνου να τα καταφέρω.
     
    Αρέσει σε xaris68, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, Stefoulini και 15 σε άλλους.
  8. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    το θεμα εδω δεν ειναι αν θελεις να παρεις μερος στο δευτερο σκελος του ιβεντ αλλα αν μπορεις να παρεις μερος.

    το διακοσμητικο το φετινο ειναι πολυ καλυτερο απο το περσινο.
    η διαφορα ειναι μεγαλη!!
    εκεινο εδινε 100% μονο στο νησι καθε 48 ωρες και αυτο δινει 60% σε ολες τις εκτασεις την ημερα δηλαδη 120% το 48ωρο σε ολη την φαρμα.

    κατ εμε τα δωρα ειναι καλα!! δεν νομιζω οτι ενας παιχτης ο οποιος εχει να δωσει 100 μυρια και ανω χτ στον κουβα θα σκεφτει τους 5 λιγοτερους σταυλους η τα 5 λιγοτερα δενδρυλλια που θα παρει φετος απ οτι περσι.
    αυτο που κοιταει ο παιχτης αυτος ειναι να παρει το διακοσμητικο, να ανταμειφθουν οι κοποι μιας ολοκληρης χρονιας που την περασε στην λαικη και φυσικα να διασκεδασει.
    :)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/11/15
    Αρέσει σε xaris68, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, *As* και 19 σε άλλους.
  9. beliza

    beliza Νέος ειδικός

    δεν μπορω να μη πω οτι συμφωνω μαρια13 μαζι σου, πραγματικα ησουν στο μυαλο μου μεσα, θυμαμαι μια φορα που απογοητευτηκαμε με αυτο που εδινε τις μπανανες και παρ ολα αυτα το παιξαμε ολοι οι οργανωμενοι σε αποθηκη παικτες.κι ακομη χτυπιεμαι που δεν ειχα παρει το πρωτο διακοσμητικο αλλα τοτε ηταν κρυφο το τι εδιναν οι συμπαικτες και δεν ηξερα τι να παραδωσω και τελικα το εχασα. αγωνα μεγαλο θελει να μαζευεις ολη την χρονια με τα τοσα ιβεντ και ωρες υπολογισμων. εκει ειναι το προβλημα και εκει ακριβως ειναι και η χαρα του να εισαι τελικα στους 1000ους οτι δωρο κι αν δινει.
     
    Αρέσει σε xaris68, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  10. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Και για μένα που δεν νομίζω να συμμετάσχω ποτέ στο διαγωνισμό των 1.000 μου φαίνεται καλύτερο φέτος.
    Για όσους συμμετάσχουν στην κούρσα των 1.000, δεν νομίζω να μπορείς να μαντέψεις αν θα είναι ευκολότερο ή δυσκολότερο φέτος. Αν αποφασίσουν να συμμετάσχουν πολλοί καλοί και έμπειροι αγρότες θα είναι δυσκολότερο, αν όχι ευκολότερο
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, sofouladim, dkokka και 6 σε άλλους.
  11. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    το θεμα εδω δεν ειναι αν θελεις να παρεις μερος στο δευτερο σκελος του ιβεντ αλλα αν μπορεις να παρεις μερος.

    Καλησπέρα σας,
    θα αξιολογήσω το να μπορεί να πάρει κάποιος μέρος έτσι ώστε να βρεθεί στην λίστα των 1000 είναι: αφενός να παραδώσει τα απαραίτητα προϊόντα,αφετέρου να έχει και ένα επαρκές απόθεμα αυτών,έτσι ώστε να μη βρεθεί με άδειες αποθήκες.
    Προσωπικά θα ακολουθήσω το πρώτο σκέλος,γιατί στο δεύτερο σκέλος δεν μπορώ να ανταποκριθώ ακόμη.
    Σε όσους το τολμήσουν,εύχομαι καλή επιτυχία και θα χαρώ να δω πολλές ελληνικές συμμετοχές στο παρών δρώμενο.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, Gulit1 και 14 σε άλλους.
  12. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σ'όλους.
    Λοιπόν να πω και εγώ τη γνώμη μου για το event θερισμού.
    Ενδιαφέρων το 1ο μέρος με 4 διαφορετικές σοδειές, αλλά πολύ εύκολο. Τα φυτά που ζητάει μαζεύονται πανεύκολα και χαλαρά. Επίσης καμιά ανησυχία για αναδυόμενα! Και τα δώρα είναι πολύ καλά αναλογικά μες τις απαιτήσεις.
    Το 2ο μέρος σίγουρα θέλει κότσια και καλή προετοιμασία. Τα δώρα είναι μεν πιο φτωχά από άλλοτε -ειδικά σε τροφές, λιπάσματα κλπ- αλλά το διακοσμητικό δεν είναι. Δεν προσφέρει μόνο 30% παραπάνω ΠΕ, αλλά τους προσφέρει για 4 ώρες κάθε 8 ώρες. Πρακτικά το μισό χρόνο θα υπάρχει ένα +30% ΠΕ. Αυτό δεν το προσφέρει άλλο διακοσμητκό μέχρι τώρα -ούτε τα πανάκριβα κατοικίδια.
    Εγώ, αν και έχω αρκετά προϊόντα (όχι πολλά αλλά ίσως θα μπορούσα να φτάσω στις τελευταίες θέσεις) δε σκοπεύω να συμετάσχω στο 2ο μέρος.
    Καλή επιτυχία σε όποιον το προσπαθήσει!!
    ΥΓ. Δε κατάλαβα το νόημα του στιφάδου μανιταριών. Δίνει 15000 αξίας κάθε 8 ώρες ούτως ή αλλως. Και για να αξίζει τον κόπο, πρέπει να φτιάξει κανείς πάρα πολλά φυτοθρεπτικά για να συντομεύει πολύ το χρόνο. Δε νομίζω ότι αξίζει τόση καλλιέργεια μανιταριών για αυτό το ποσό. Μπορεί στον ίδιο χρόνο κανείς να βάλει εξευγενισμένα γαρύφαλλα (σε άνετα χωράφια με σούπερ λίπασμα, επιταχυντικά του λιπάσματος και τη σειρά του κάστανου) και να πάρει από ένα μόνο χωράφι περισσότερη αξία σε ΧΤ από το στιφάδο. Αρκει να υπάρχουν σούπερ λιπάσματα. Αλλά νομίζω και με τριαντάφυλλο εξευγενισμένο -σε μικρά χωράφια με τσάτνι- τα ΧΤ που αξίζει θα είναι παρόμοια.
     
    Αρέσει σε kikijimy, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 14 σε άλλους.
  13. triadioena

    triadioena Νέος ειδικός

    καλησπερα και απο εμενα
    μου αρεσει η φασολια μιας και δινει αξιολογους ποντους και παιρνεις και το κατι τις σου σε χ.τ. Επισης οπως βλεπω θα γεμισει χρωματα η φαρμα μας!
    οσο για το 2ο μερος ...θα κανω οτι ειναι απο αλλο παιχνιδι που δεν παιζω :p
    με τα απανωτα ιβεντ ...ποιες αποθηκες? ασε που εχω και ενα καρο αποστολες να ολοκληρωσω.
    αυτο που δε μου ειναι ξεκαθαρο ειναι κατα ποσο το στιφαδο μανιταριων που κοστολογειται 15.000 θα βοηθησει οσους συμμετασχουν ή αν τους συμφερει αντι για την παραγωγη του (και την παραγωγη/συγκομιδη των υλικων για να "μαγειρευτει" πιο γρηγορα) να βαλουν κατι αλλο να γινεται στη φαρμα τους!
    καλη τυχη σε ολους

    lol με προλαβε η ναντια με τον ιδιο προβληματισμο μεχρι να πατησω το ποστ
     
    Αρέσει σε kikijimy, graganta, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  14. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    Υπάρχει και μια ακόμη προοπτική στο δρώμενο αυτό και μόνο για το δεύτερο μερος του. Σκεφτείτε πως είστε -με το καλό- στο 120 ή 140 επίπεδο και οι αποθηκες είναι γεμάτες με ποικίλα αγαθά που ουσιαστικά στοιβάζονται χωρίς να υπάρχει ανάγκη, χωρίς να επιτελούν κάποιο σκοπό. Αυτοί οι παίκτες κυνηγούν την άνοδο επιπέδων και τα τρέχοντα δρώμενα. Υπάρχει λοιπόν η ανάγκη από την πλευρά της εταιρίας να κρατήσει τον ενδιαφέρον ζωντανό. Ο τρόπος του δρώμενου της 1000αδας είναι να παραδώσεις όσα περισσότερα "αχρηστα" προϊόντα με αντάλλαγμα ένα σπέσιαλ διακοσμητικό +30% που καλύπτει αυτή την ανάγκη για π.ε.. Κάνεις ένα reset στον αχυρώνα και παίρνεις ένα βραβείο γι αυτό το θαρραλέο και γενναιόδωρο άδειασμα και να ξεκινάς ανανεωμένος να αναπληρώνεις τα χαμένα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά, καλά καλά μικρή ζημιά!!!!
     
    Αρέσει σε graganta, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, Gulit1 και 11 σε άλλους.
  15. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    ioanna6929 ο τροπος που το εθεσες εχει ενα ενδιαφερον δεν μπορω να πω ...κυριως για οσους φιλους αγροτες αποζητουν αυτη την αλλαγη και ανανεωση γιατι εγω θα ελεγα οτι αν καποιος εχει κουκουβαγιες σε καθε μερος της φαρμας του εχει καθε μιση ωρα και για 10'
    ενα 40% ....για πιο λογο θα πρεπει να μεινω φτωχη και αστεγη ( :p ) για ενα 30% .....εκτος αν κανω λαθος υπολογισμο :) (.....μην μου πειτε να το δω αθροιστικα ,αυτο ειναι αλλο καπελο ....τωρα βλεπουμε αν αξιζει το διακοσμητικο απο την μια και το ρισκο απο την αλλη)

    υγ: + τα αλλα κατοικιδια ...
    υγ2 : παντα συζηταμε θεωροντας δεδομενο οτι μπορει καποιος να παρει μερος ...αν δεν μπορουσαμε ισως δεν θα γινοταν αυτη η συζητηση γιατι δεν θα μας ενδιεφερε ετσι κι αλλιως ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/11/15
    Αρέσει σε graganta, βιβη.2003, kolokythopitas και 7 σε άλλους.
  16. rodaggelos70

    rodaggelos70 Ανερχόμενος

    Σωστα!!!!! το θεμα ειναι για να παρεις μερος και να μην κλαις για τις αποθηκες πρεπει να εχεις πολυ αποθεμα...αλλιως δεν εχει αξια!!Και παλι ας μην λεμε τιποτα ακομα γιατι στην πορεια μπορει να ανατραπουν ολα...προσωπικα δεν το εχω σε τιποτα να αδειασω τις αποθηκες αρκει να μην χρειαστει να ξοδεψω χορτοταληρα(πανι με πανι εμεινα)...-.-
     
    Αρέσει σε xaris68, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 6 σε άλλους.
  17. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα κι απο μενα φαρμερόπουλα!!! πω πω αναστάτωση που έφερε το πολυπόθητο εβεντ!! προσωπικά η αλήθεια είναι οτι είχα μεγάλες προσδοκίες, οσον αφορά τα δώρα και τελικά δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα!!! το εβεντ ειναι αρκετά εύκολο και λίγο πολύ για όλους τους παίκτες, αλλά θα περίμενα πιο αξιόλογα δώρα, οπως κουπόνια και τίποτα μυστηριώδη. εννοειτε βεβαια οτι θα παίξω και εγω να πάρω την φασολιά σαν αναμνηστικο, αλλά και τα υπόλοιπα δώρα που οσο να ΄ναι είναι πάντα χρήσιμα. τώρα για το δεύτερο μέρος ουτε συζήτηση!!! εκτος του οτι πράγματι τα δώρα σε σχέση με πέρσυ είναι φτωχότερα, εγω προσωπικά δεν έχω τα φόντα να συμμετάσχω. βέβαια οι αποθήκη μου είναι τίγκα απο καρπους δένδρων, αλλα δεν το διακινδυνεύω. σε 2,3 χρόνια ισως!!!
    καλή επιτυχία στα Ελληνόπουλα που θα προσπαθήσουν και ας τους βοηθήσουμε όπως μπορούμε!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/11/15
    Αρέσει σε rodaggelos70, xaris68, βιβη.2003 και 9 σε άλλους.
  18. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Ηρθε κι΄η ώρα για ύπνο ,αυτό φταίει και το δρώμενο είναι τόσο υποτονικό?χωρίς ενταση?
    θα κοντέψουμε να κοιμηθούμε, στο πρώτο μερος του.Ευτυχως ακολουθεί το δεύτερο μέρος,και θα διορθωθεί κάπως η κατάσταση.;)
    Σίγουρα το επαθλο ειναι πιο χρηστικό απο τον Βασιλιά του κάστανου,κι΄οσοι κυνηγάμε τους πε,το γλυκοκοιτάζουμε απ΄τη στιγμη που εμφανίστηκε στις ΣΕ , κι' ας μην εχει ιχνος απ' τη γοητεία του καστανά ,κι΄ας μην περιτριγύριζεται απο πολλά καλούδια.
    Ομως δεν μου αρεσει να συναντώ τέτοια λιτότητα, στο κορυφαίο δρώμενο της χρονιάς.
    Μαλλον για μια φορά ακόμη η αγροτιά θα δείξει το δρόμο..προτεινω να την αφουγκραστείτε και να την ακολουθήσετε .
    Καλό ξημέρωμα παιδιά:)
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, xaris68, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 17 σε άλλους.
  19. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Πιστεύω ότι όσοι έχουν την δυνατότητα θα το τολμήσουν...μη ξεχνάμε όμως ότι η τόλμη θέλει και γνώση!!!
    Να έχετε ένα όμορφο βράδυ :inlove:
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 8 σε άλλους.
  20. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    καλησπέρα, να παραθεσω και εγω τη γνωμη μου για αυτό το ιβεντ οπου πρωτη φορα θα συμμετεχω...είναι καλο και ανετο θεωρω το πρωτο μερος με μετρια δωρα...τωρα για την λιστα των 1000 πρεπει να εχεις τεραστια αποθηκη ειδικα αν είσαι κατω από 95 επιπεδο..δεν θα το τολμησω καν διοτι λυπάμαι την αποθηκη που γεμιζα τοσο καιρο..!! σε συγκριση με ότι οποιος θελει να μπει στους 1000 θα ξοδεψει και απτην τσεπη του σιγουρα...
     
    Αρέσει σε Giotak80, rodaggelos70, βιβη.2003 και 6 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.