Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Στάβλοι Νέον"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 7/1/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Στάβλοι Νέον "


    [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Δρώμενο-Στάβλοι-Νέον.16313/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Δρώμενο-στάβλοι-Νέον.16311/#post-102800

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, markos5560, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  2. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Φαίνεται υπέροχο!! :D εννοείται θα περιμένω τα γεννητούρια που ελπίζω πως θα μπουν...;) αλλά λόγω μικρού αριθμού στ, δεν με βλέπω να πηγαίνω μακριά...:oops:
     
    Αρέσει σε AnnaSk1996, kolokythopitas, markos5560 και 6 σε άλλους.
  3. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Αρέσει σε maria071966, kolokythopitas, markos5560 και 11 σε άλλους.
  4. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Για το 1ο βήμα - την οριζόντια μπάρα - χρειάζονται 160 κλειδαριές, δηλαδή 320 σούπερ τροφές. Μείον 62 που δίνει το δρώμενο, μένουν 260 σ. τρ. περίπου. Εντάξει 258 για να μη φωνάζετε.. Αρα βγαίνει.
    Για τη 2η γραμμή συννέφων χρειάζονται 180 κλειδαριές δηλ. 360 σουπερ τροφές. Μαζί με 260 παραπάνω, μας βγαίνουν 620 ... Ειναι κάπως πολλές κ για την πλειοψηφία των παικτών πάρα πολλές. Επιπλέον, η 2η γραμμή δίνει μόνο π.ε. φάρμας κ νησιού, δηλ κάτι ελάχιστα έως καθόλου μπορώ να πω, χρήσιμο.
    Θα κάνω μόνο την πρώτη μπάρα κ τη γραμμή από τη 2η, χωρίς τα διακοσμητικά.
     
    Αρέσει σε megakanoni, koyrsaros, βιβη.2003 και 14 σε άλλους.
  5. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Αρέσει σε maria071966, kolokythopitas, markos5560 και 7 σε άλλους.
  6. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    καλησπερα χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν:D''δυστηχως''και λεω δυστηχως γιατι προσωπικα που ειμαι λατρης της φασολιας θα πρεπει να κανω οποσδηποτε εκτροφη για να την αποκτησω αχχχ πανε οι πολυτιμες σουπερ τροφες μου:cry::cry:το πρωτο μερος μαλλον θα το κανω οσο μπορω με απλα ζωακια ετσι ωστε να γλιτωσω οσες σ.τροφες γινεται και να τις χρησιμοποιησω στο 2ο μερος!!!!!!!!για παραπανω διακοσμητικα δεν νομιζω να το προσπαθησω οι τσεπες μας λιγο πολυ και βγαινοντας και απο γιορτες εχουν υποστει μια μικρη ''ζημια''xDxDπροσωπικα περιμενα περιπου το ιβεντ να ειναι σαν το προηγουμενο ετσι ειναι με κατι παραπανω και το κατι παραπανω αν θες τη φασολια σε αναγκαζει να κανεις εκτροφη!!!!!!!!!λογικο ομως το βρισκω γιατι οι σταβλοι αυτοι που δινει ως δωρο για να φτιαχτουν κανονικα θελει μεγαλης γενιας ζωα!!!!!!!!!καλη επιτυχια σε ολους και ευχομαι οπου εχει βαλει ο καθενας στοχο σε αυτο το ιβεντ να τον υλοποιησει!!!!!!!fisherman65 ευχαριστουμε για την αναλυση σου!!!!!!!!καλη επιτυχια:inlove::D
     
    Αρέσει σε megakanoni, Gulit1, VeraNikol και 15 σε άλλους.
  7. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Ωραιο το νέο ιβέντ αλλά για αυτούς που έχουν σούπερ τροφές. Εγω υπολογίζω ότι και οι 2 σειρές σύννεφων θέλουν 260 κλειδαριές ( 520 σ.τ ) μιά και τα 3 διακοσμητικά τα δίνει το πρώτο μέρος του ιβέντ. Προσωπικά θα προσπαθήσω να πάρω την δεύτερη γραμμή φασολιάς και κάποιο διακοσμητικό και θα ελπίζω να μπουν τα διακοσμητικά στο ιβέντ πάρε δωσε !!!
     
    Αρέσει σε VeraNikol, βιβη.2003, GaTe987 και 10 σε άλλους.
  8. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλησπερα σε ολους. πολυ ομορφο το δρωμενο και σιγουρα θα παιξω για την μια γραμμη φασολιας εστω!!! για την δευτερη γραμμη δεν θα παιξω γιατι ειναι πολλες οι σουπερ τροφες!!!! παντως ειναι απο τα ενδιαφεροντα εβεντ. καλη επιτυχια σε ολους!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, VeraNikol, βιβη.2003 και 13 σε άλλους.
  9. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στα αγροτόπουλα, δύσκολο το βλέπω το νεο δρώμενο, γιατί με τις εκτροφές ποτέ δεν είχα επιτυχία, παρ ολα αυτά, θα το δοκιμάσω, κι οτι τύχω. Καλή μας επιτυχία:)
     
    Αρέσει σε Gulit1, VeraNikol, βιβη.2003 και 10 σε άλλους.
  10. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    καλο κουραγιο σε οσους παιξουν πολλες σ-τ που στους περισσοτερους δεν υπαρχουν!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, soyla74, LILA413 και 7 σε άλλους.
  11. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    ωραιο δρωμενο αλλα πολες στ και δεν εχω τοσες πολες .καλη επιτυχια σε ολους μας και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν!!!!
     
    Αρέσει σε Stefoulini, Gulit1, βιβη.2003 και 8 σε άλλους.
  12. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    σαν πολυ γρηγορα δεν ξαναμπαινει δρωμενο εκτροφων;;;:eek:
    δεν πηραμε ανασα απο το προηγουμενο με τους ταρανδουληδες,ποτε να προλαβουμε να παραξουμε-κερδισουμε-συγκεντρωσουμε ενα ικανοποιητικο στοκ σουπερ τροφων;;;o_Oκαι μαλιστα τοσες πολλες που να μας φτασουν να παρουμε και τις δυο γραμμες με τα διακοσμητικα τους βεβαιως-βεβαιως,εστω απο μια φορα το καθενα;γιατι για δευτερη,τριτη κλπ φορα φανταζει σεναριο επιστημονικης φαντασιας!απαραδεκτο!-.-
    θα μου πειτε και πως θα μοσχοπουλησει η εταιρεια τις σουπερ τροφες της;δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα.σωστο κι αυτο.;)
    απλα πιστευω πως αν σκεφτονταν εξ αρχης την λειτουργια με το καταστημα και τις κλειδαριες της αγαπης τωρα δε θα ειχαμε φτασει στο σημειο του να τρεχουμε και να μην φτανουμε,γιατι πολυ απλα θα ειχαμε αποκτησει τις κλειδαριες της αγαπης απο τις εκτροφες που καναμε στο προηγουμενο δρωμενο με σταβλους νεον κοτας,λαγου και κατσικας.τωρα πια,ετεροχρονισμενα,τρεχατε ποδαρακια μου!!!:oops:
    τι να πω;φανταχτεροι οι χρυσοποικιλτοι σταβλοι κι οι γραμμες με τα νεον διακοσμητικα,μα πολυ δαπανηροι για την αποκτηση τους.
    ειναι απο τις λιγες φορες που ειλικρινα δεν ξερω μεχρι που θα φτασω στο δρωμενο.εδω θα ειμαστε να τα ξαναπουμε οταν θα μπει το δρωμενο.:)
    αντε,αγροτοπουλα μου,κι ο Θεος μαζι μας!:pκαλη επιτυχια σε ολους!:inlove:
     
    Αρέσει σε giorgos19691969, megakanoni, Stefoulini και 22 σε άλλους.
  13. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    Δημήτρη συμφωνώ μαζί σου από την αρχή ως το τέλος της ανάρτησής σου!!!
    Όσο κι αν μου αρέσουν οι σταύλοι "νέον", όσο πρακτικοί κι αν είναι θα πρέπει να είναι και προσιτοί αλλιώς τι νόημα θα έχει να κυνηγάμε ένα δρώμενο που υπερβαίνει τις "δυνάμεις" των περισσότερων...
    ίσως αν μας έδιναν στις ανταμοιβές των βημάτων παράπανω σ.τ. να ήταν πιο εύκολο για μας
    δεν λέω πως κάποιοι δε θα δυσκολευτούν ή πως κάποιοι δε θα αγοράσουν σ.τ. αλλά είναι σαν να τρέχουμε σε δρόμους παράλληλους που ο δικός μου τερματισμός είναι διαφορετικός από των άλλων που έχουν "καλύτερο" τρόπο να προετοιμαστούν.........
    όμως, ουσιαστικά έτσι είναι πάντα!!! ;)
     
    Αρέσει σε giorgos19691969, Stefoulini, Gulit1 και 13 σε άλλους.
  14. Louisa

    Louisa Κόμης

    Αν και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες θα ήθελα να προσθέσω ότι εδώ υπάρχουν τα καλά και τα κακά νέα 8)
    Τα καλά νέα είναι ότι οι πολύτιμοι στάβλοι νέον είναι στο 3ο βήμα και άρα μάλλον προσιτοί σε όλους είτε με απλά ζώα είτε με εκτροφής. Τα ζόρικα έρχονται όταν στο στόχαστρο μπαίνουν και οι φασολιές...:oops: εκεί παίρνει μπάλα η γκρίνια και βγαίνει... Νομίζω ότι την πρώτη θα την καταφέρουμε. Την δεύτερη όμως θα την αποκτήσουν (στο μεγαλύτερο ποσοστό) μόνο όσοι αγοράσουν σούπερ τροφές.
     
    Αρέσει σε giorgos19691969, Gulit1, kolokythopitas και 11 σε άλλους.
  15. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    ευτυχως που τουλαχιστον τα διακοσμητικα της πρωτης φασολιας τα δινει το πρωτο μερος του δρωμενου.
    παντα στο στοχαστρο ειναι οι φασολιες,Λουιζα!για την πλειοψηφια τουλαχιστον των παικτων!αρα ειναι δυσκολο κι απαιτητικο το δρωμενο,οπως και να το δεις,αν δεν αγορασεις σουπερ τροφες.κι οταν δεν υπαρχουν διαθεσιμες αποστολες που δινουν σουπερ τροφες και μιας και το δρωμενο δε δινει αρκετες(δε γινεται αλλωστε),αρχιζει η αναγνωση κομικς(προτιμω το πρωτο κομικ,αλλα πολλη βρωμη,βρε παιδι μου!:oops:) για επιπλεον τροφουλες:
    [​IMG]

    μεχρι και το εβδομαδιαιο πακετακι των 10 τροφων απο το φροντιστηριο πηρα.


    [​IMG] να δω τι αλλο θα κανω πια γι'αυτο το δρωμενο. :p
     
    Τελευταία επεξεργασία: 8/1/16
    Αρέσει σε giorgos19691969, megakanoni, Stefoulini και 15 σε άλλους.
  16. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    καλημερα σε ολους και καλη χρονια!!
    εγω απλα θα συμφωνησω με το 1ο ποστ του συμπαιχτη powerranger91 και σε συνδιασμο με την επισημη ανακοινωση για τα αποτελεσματα των προηγουμενων εκτροφων οτι οντως δεν ειχε μπει στην ουσια το μπονους της εκρηξης γεννησεων (οπως ολοι οι παικτες ειχαν επισημανει και διαμαρτυρηθει).δηλ.ολοι καναμε εκτροφες σαν να ηταν απλες καθημερινες εκτροφες με αποτελεσμα την κατασπαταληση επιπλεον σ.τ.(γυρω στις 200+) εχω υπολογισει καπως προχειρα...και θα αναρωτηθω ..(κατι που ειχε κανει και η συμπαιχτρια EVIEVA παλιοτερα) αν η ''αποζημιωση'' του μπονους κωδικου με δωρο 10 σ.τ.που μας εδωσαν μετα αντισταθμηζει εστω και λιγο την χασουρα:(.
    οποτε σε τοσο συντομο διαστημα απο τις προηγουμενες ως τις τωρινες εκτροφες γινεται πολυ εμφανης αυτη η απωλεια δυστηχως ..ειδικα σε αυτες τις δυσκολες ωρες για ολους που πολλοι παιχτες δεν εχουν την δυνατοτητα αγορας επιπλεον σ.τ. απο το πουθενα.
    τελος παντων πιστευω να δωθει η καταληλλη σημασια σε αυτο απο την εταιρια και να δωθει και καποια λυση..οσο για το τωρινο ιβεντ..προχωρουμε οπως και οσο μπορουμε(και οσο αντεχουμε απο τροφες)και ελπιζουμε για το καλυτερο!(αλλωστε ενα παιχνιδι ειναι ειναι και δεν αξιζει ουτε την διασκεδαση ουτε την διαθεση μας να χαλασουμε!)
    καλη χρονια σε ολους μας και παλι!:)
     
    Αρέσει σε Louisa, kolokythopitas, βιβη.2003 και 14 σε άλλους.
  17. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ωραίο δρώμενο με πολύ καλά δώρα -οι φασολιές δίνουν τα συνηθισμένα, αλλά τα διακοσμητικό δίνουν πολλούς ΠΕ- και με έναν επιπλέον μηχανισμό που σε αναγκάζει να ξοδέψεις οπωσδήποτε μια ποσότητα σούπερ τροφών. Εμένα δε με πειράζει, γιατί πάντα παρήγαγα τα ζώα που έδινα στις αποστολές και δεν αγόραζα από τη λαϊκή. Αλλά τώρα πια δεν μπορεί να βγει η αποστολή μόνο από τη λαϊκή και αυτό θα δυσαρεστήσει αρκετούς.
    Εμένα πάντως μου αρέσει και θα το τελειώσω όλο το δρώμενο.Το μόνο που σκέφτομαι είναι αν πρέπει να πάρω επιπλέον διακοσμητικά.
    Καλή επιτυχία σε όλους!!
     
    Αρέσει σε Louisa, kolokythopitas, ioanna6929 και 2 σε άλλους.
  18. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους. Τρομακτικο μου φαινεται εμενα αυτο το δρωμενο, -ελπιζω να μην ειναι ενδεικτικο για ολη τη χρονια-, αν και δινει φτωχουτσικα δωρα, συγκριτικα με τις ποσοτητες ζωων που πρεπει να δωθουν. Κι ειναι η πρωτη φορα που παραπονιεμαι για τα δωρα ή για τη δυσκολια καποιου δρωμενου.
    Εκανα καποιο υπολογισμο για να το βγαλω με απλα ζωα ή με καφε, και ιδου:
    Παπιες=1705 ή αγριοπαπιες=162
    Προβατα=1286 ή καφε πρ.=150
    Αγελαδες=1238 ή καφε αγ.=167
    Αυτα μονο για το πρωτο μερος.:eek: Καλο κουραγιο λοιπον παιδια, και καλη τυχη.
     
    Αρέσει σε Stefoulini, Louisa, Gulit1 και 8 σε άλλους.
  19. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλημέρα
    Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο σε καμία επίσημη ανακοίνωση και από κανέναν συντονιστή και απλά είναι ένα δικό σου αβάσιμο συμπέρασμα.

    Φυσικά και το bonus ήταν ενεργό και σου υπενθυμίζω την περιγραφή του δρώμενου έκρηξη γεννήσεων :
    " Από κάθε εκτροφή θα λάβετε επιπλέον ζώα εκτροφής από τα αναμενόμενα.
    Αυτό μπορεί να είναι ίδιο με τους γονείς ή κάποιο τυχαίο ζώο εκτροφής επόμενης γενιάς. "


    Το Bouns από το δρώμενο έκρηξη γεννήσεων ήταν ενεργό, λειτουργούσε κανονικά, δεν υπήρχε κανένα απολύτως bugs αλλά ειχαν μειωθεί οι πιθανότητες για να λάβει κάποιος ζώο μεθεπόμενων γενεών λόγω της εισαγωγής της εκτροφής ταράνδου στο οποίο είχαν αυξηθεί οι πιθανότητες ωστε να βοηθηθούν οι παίκτες και να ολοκληρώσουν το δρώμενο.

    Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μην διαστρεβλώνεις τις επίσημες ανακοινώσεις κατα το δοκούν.
     
    Αρέσει σε Stefoulini, kolokythopitas, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  20. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    ας πω και εγώ την γνώμη μου σαν παίκτρια.

    Ειναι ένα απαιτητικό δρώμενο αλλά με καλή στρατηγική είναι εφικτό.
    Το 1ο μέρος ολοκληρώνεται χωρίς χρήση σούπερ τροφών καθώς μπορούμε να αγοράζουμε ζώα εκτροφής από την λαϊκή ή μπορούμε να παραδώσουμε απλά ζώα που έχουμε παράγει εμείς. Προσωπικά κρατάω πάντα τα ζώα εκτροφής από εκτροφές και δεν τα πουλάω για να πάρω χορτοτάλιρα. Ετσι πάντα έχω ικανό απόθεμα ωστε να ολοκληρώνω δρώμενα χωρίς επιπλέον εκτροφές.


    Επιπλέον δεν χρειάζεται να τελειώσουμε το 2ο μέρος παρά μόνο να κάνουμε 80 εκτροφές για να πάρουμε την σειρά σύννεφων.
    Δεν είναι αναγκαίο να πάρουμε 2 φορές τα διακοσμητικά.

    Στο 3ο μέρος μπορούμε να πάρουμε και πάλι με την σειρά και να βρούμε τα διακοσμητικά στο επόμενο πάρε δώσε, εφόσον δεν έχουμε πολλές σούπερ τροφές.

    Κατα καιρούς έχουμε λάβει αρκετές σούπερ τροφές από δρώμενα, αποστολές, ημερολόγια όπως επίσης μπορούμε να παράγουμε μόνοι μας στον μύλο. Με την συνδρομή μύλου μπορούμε να έχουμε 5 τροφές την ημέρα που σημαίνει 150 σούπερ τροφές το μήνα.
    Πηραμε 40 σούπερ τροφές από το ημερολόγιο
    Πήραμε 80 σούπερ τροφές από το Το μεγάλο μπαμ στην φάρμα
    Πήραμε κάμποσες από τα δώρα του δρώμενου Φούρια των γιορτών
    Θα πάρουμε 62 από το δρώμενο

    Αν δεν κάνουμε αλόγιστη χρήση σούπερ τροφών και κρατάμε τις σούπερ τροφές για τέτοιου είδους δρώμενα, είναι εφικτό να ολοκληρωθεί από όλους.

    Και άλλωστε μην ξεχνάνε οτι το farmerama είναι παιχνίδι στρατηγικής και όχι απλά ένα παιχνίδι προσομοίωσης σαν τα υπόλοιπα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 8/1/16
    Αρέσει σε Stefoulini, Louisa, Gulit1 και 10 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.