Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Σκανδιναβική Σάγκα"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 10/5/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Σκανδιναβική Σάγκα"


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    [​IMG]

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/%CE%A3%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B1.17622/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Σκανδιναβική-Σάγκα.17621/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]




    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  2. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    αντε και καλη επιτυχια σε ολους οσους συμμετεχουν στο δρωμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, ath, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  3. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Το τετράφυλλο τριφύλλι ποιος θα βρει να μου το στείλει.
    Να χεις τύχη να χεις τύχη κι η λαβή να σου πετύχει!

    Ποιος ζήτησε να ελλατωθεί ο παράγων τύχη στο παιχνίδι; [ ρητορική ερώτηση].
     
    Αρέσει σε takis.00, kitsena, Gulit1 και 24 σε άλλους.
  4. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Πολύ καλά τα δώρα, τόσο καλά, που θα τα ήθελα σχεδόν όλα, γιατί τα έχω ανάγκη.
    Όμως τον τελευταίο καιρό έχω την εντύπωση πως μετά από 6 συνεχόμενα χρόνια στο παιχνίδι, αρχίζει και κλείνει ο κύκλος μου και λυπάμαι γι’αυτό. Το παιχνίδι το αγάπησα, γιατί δεν με άγχωνε ποτέ, εξ’ αντιθέτου με χαλάρωνε, με ξεκούραζε και με διασκέδαζε ταυτόχρονα.
    Τώρα πια όμως απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν προβλήματα, δεν είναι πιεσμένοι από την καθημερινότητα και που το μυαλό τους είναι καθαρό και ξένοιαστο. Τα δρώμενα πραγματικά γίνονται ιδιαίτερα πολύπλοκα με μεγάλο δείκτη δυσκολίας και το μόνο που με σώζει είναι η πολύτιμη βοήθεια των χρηστών του παιχνιδιού, που κάνουν μαθηματικούς υπολογισμούς και συνδυασμούς για την διευκόλυνση μας. Με την ευκαιρία να τους ευχαριστήσω από καρδιάς, γιατί εμένα προσωπικά με βοηθάνε πάρα πολύ. Είναι η πρώτη φορά που δεν έχω κουράγιο να ξεκινήσω το δρώμενο, γιατί με αγχώνει η δυσκολία και ο παράγοντας τύχη. Θα παρακολουθήσω την κουβεντούλα μήπως τελικά το βλέπω από λάθος σκοπιά. Εύχομαι, να είστε καλά και κάθε επιτυχία σε όλους όσους προσπαθήσουν.
     
    Αρέσει σε persa75, biki2004, hacker-3 και 49 σε άλλους.
  5. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    καλησπέρα

    ενδιαφέρον δρώμενο και δεν ξέρω γιατι χαρακτηρίστηκε ως δύσκολο βάσει των σ.ε .
    Παρόν είναι ο παράγοντας τύχης αλλά κατα την γνώμη μου δεν παίξει μεγάλο ρόλο.
    Επίσης είναι ενα δρώμενο που δεν χρειάζεται καθόλου υπολογισμούς. Οσο καλλιεργείς φυτά και μαζεύεις αναδυόμενα , προχωράς.
    Επίσης το να επιλέξεις στην 5η προσπάθεια , το βέλτιστο συνδυασμό των μερών που έχεις ήδη χρησιμοποιήσει στις 4 προηγούμενες προσπάθειες, δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ικανότητα.

    Έχουμε 5 προσπάθειες σε κάθε παρτίδα ενώ έχουμε 5 διαθέσιμες λαβές. Αρα έχουμε 100% πιθανότητες να κερδίσουμε την τέλεια λαβή.
    Το τελικό αποτέλεσμα του κάθε συνδυασμού θα κρίνεται από την λεπίδα και τον ρούνο. Οσο και άτυχοι να είμαστε στις επιλογές μας, ο τελευταίος συνδυασμός δεν θα είναι και ο χειρότερος.

    Έχοντας λοιπόν τους καλύτερους συνδυασμούς κάθε φορά, για να πάρουμε τα διακοσμητικά και την σειρά σύννεφων θα χρειαστούμε 33 ζωμούς και άρα 9.570 φυτά και 495 αναδυόμενα.

    Κατα την άποψη μου είναι βατό δρώμενο και ενδιαφέρον.
     
    Αρέσει σε persa75, nana, ALCHEMIST. και 15 σε άλλους.
  6. SotosKoufokostas

    SotosKoufokostas Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    lagoudaki τα 9570 φυτά και 495 αναδυόμενα για μια φασολιά με μόλις 4000 πόντους ίσως δεν ειναι πολλα, αλλα θα χρειαστεις τουλαχιστον τα διπλα για να παρεις ολα τα υπολοιπα δωρα, και αυτο αν πετυχενεις συνεχεια διανα. Αν καποιος ειναι ατυχος, ισως να χρειαστει και 30000-40000 φυτα και 1500-2000 αναδυομενα. Ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω
     
    Αρέσει σε persa75, nana, RARANIARO και 23 σε άλλους.
  7. siourdistan

    siourdistan Τακτικός στο φόρουμ

    πολυ καλη σκεψη το βιντεακι, να καθιερωθει ως εξηγηση! :D;):D:D
     
    Αρέσει σε μαρω69, nana, ALCHEMIST. και 15 σε άλλους.
  8. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    σαν πολυ ευκολο μας το παρουσιαζει ο/η δημιουργος του βιντεο το να πετυχεις <<διανα>> τον στοχο με το τσεκουρι στο κεντρο!
    την μια με την τριτη και την αλλη με την πεμπτη προσπαθεια!δε νομιζω να ειναι τοσο απλο.οκ,την τελεια λαβη θα την πετυχουμε ολοι,αφου οι επιλογες ειναι μονο πεντε,οσες δηλαδη κι οι προσπαθειες ριψης.οι πιθανοτητες ομως να πετυχεις την τελεια λεπιδα ειναι 5 στις 8,στον ρουνο δε ειναι 5 στις 10!για να μην πω 4,εφοσον καποιος μπορει στην πεμπτη προσπαθεια να επιλεξει τον καλυτερο συνδυασμο που πετυχε στις τεσσερις πρωτες προσπαθειες,ωστε να μην το ρισκαρει.αλλωστε αν το ρισκαρει,μπορει να φερει καλυτερο ή και χειροτερο αποτελεσμα.
    το θετικο της υποθεσης,απ'ό,τι παρατηρησα στο βιντεακι,ειναι πως ακομη κι αν ενα φωτακι μεινει σβηστο,παλι <<διανα>> θεωρειται πως πετυχες.
    ασε που η ολη διαδικασια με το μινι παιχνιδι ειναι χρονοβορα με πολλα κλικ.ολο και πιο πολυπλοκο γινεται το παιχνιδι χαλαρωσης που γνωρισα.
    ο παραγοντας τυχη ειναι παρων για μια ακομη φορα.παιχνιδι στρατηγικης σου λεει μετα.τα δωρα χρησιμα,αν και μια απ'τα ιδια.
    καλη μας επιτυχια! :)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/5/16
    Αρέσει σε persa75, nana, ALCHEMIST. και 30 σε άλλους.
  9. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Κι εγω το παρατήρησα αυτό! ;)

    τώρα θα το λέμε παιχνίδι τύχης!!!xD
     
    Αρέσει σε siourdistan, nana, kitsena και 14 σε άλλους.
  10. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    εγω, οπως και με το ναο των πιθηκων, το βρισκω πολυ ωραιο να εχουμε δρωμενα με λιγη τυχη :D
    τα δρωμενα αλλωστε, ειναι για να "σπανε" την ρουτινα του παιχνιδιου και δε νομιζω οτι θα ηταν η καλυτερη επιλογη να ειναι ολα ιδια, δηλαδη να μαζευουμε φυτα και αναδυομενα και να τα ανταλλασουμε με καποιο τροπο για να παιρνουμε δωρακια...
    επισης, χαιρομαι πολυ γαι την επιλογη 8ωρου φυτου, καθως δεν υπαρχει αρκετος ελευθερος χρονος για να ειμαι συνεχεια πανω απο το παιχνιδι και τα δωρακια πολυ ωραια!!!!! δε με ενθουσιαζει η φασολια, αλλα εχω βαλει στο ματι τα δενδρυλια και τους σταβλους (βλεπετε, εχω μια εμμονη να τα κυνηγαω παντου :p )
    μια συμβουλη απο μενα: επειδη το δρωμενο ειναι "Απεριοριστο", δηλαδη θα τελειωσει γαι τον καθενα σε διαφορετικη φαση και δεν εχει καποιο συγκεκριμενο στοχο, αλλα και επειδη ειναι λιγο θεμα τυχης το ποσα αστερονομισματα θα τυχαινουμε καθε φορα, καλυτερα να μαζεψουμε πρωτα αστερονομισματα και να δουμε πως θα παει μεχρι το τελος και μετα να αγορασουμε αυτα που θελουμε ;)
     
    Αρέσει σε siourdistan, nana, ioanna6929 και 9 σε άλλους.
  11. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλή επιτυχία σε όσους το παλέψουν, εγω δε θα ασχοληθώ καθόλου λόγω φόρτου εργασίας, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. Αν και έχει ωραία δωράκια, καλή επιτυχία σε όλους σας.
     
    Αρέσει σε nana, Gulit1, ioanna6929 και 9 σε άλλους.
  12. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    κατι ακομη.
    ενα <<μπραβο>> απο μενα σε αυτον που χαρακτηρισε τον βαθμο δυσκολιας του εν λογω δρωμενου υψηλο.θα ηταν αν μη τι αλλο προκλητικο το να χαρακτηρισεις μετριο ή ευκολο ενα δρωμενο που στηριζεται στην τυχη!
    βλεπετε,δεν ειμαστε ολοι τυχεροι! ;)
     
    Αρέσει σε nana, paokaki02, kitsena και 20 σε άλλους.
  13. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης



    εγω παλι γιατι ειχα την εντυπωση πως μετα την διαμαρτυρια σχεδον ολων για το ''θεμα τυχης'' στο παιχνιδι ειχαμε εισακουστει ?κ μαλιστα νομιζα πως ειχε ληφθει υποψην απο την εταιρια ωστε να μην ξανασυμπεριληφθει η ''τυχη'' σε καποιο δρωμενο?...μαλλον θα παρανοησα κ δεν θα καταλαβα καλα!:oops:
    απο την αλλη θα συμφωνησω κ με την ελενη (Hellenagal200010)γιατι βρε παιδια τοση πολυπλοκοτητα?οκ..λογικα οι περισσοτεροι θα το τελειωσουν το δρωμενο..οκ..ειναι βατο και οκ..ειναι επισης ενδιαφερον..αλλα για ισχυσουν κ ολα αυτα γιατι θα πρεπει οι μισοι παικτες να περιμενουν τους αλλους μισους να τους το εξηγησουν παρεα με ενα κουτι παυσιπονα για τον πονοκεφαλο που θα μας πιασει ολους ωσπου να γινει κατανοητο σε ολους και σε ολες του τις διαστασεις?σιγουρα θα μπορουσε να γινει με τα παραπανω χαρακτηρηστηκα (βατο,ενδιαφερον,χρησιμα δωρα κτλ κτλ)αλλα κ πολυ πιο απλο κ κατανοητο...ας ειναι. καλη επιτυχια σε ολους κ χρονια πολλα!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/5/16
    Αρέσει σε persa75, nana, paokaki02 και 24 σε άλλους.
  14. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Το πόσο επηρεάζει ο παράγων τύχη το συγκεκριμένο δρώμενο, θα το κρίνετε με την έναρξη του . Είναι πολύ νωρίς να βγάζουμε τέτοιου είδους συμπεράσματα. ;)

    Οπως πολύ καλά παρατηρήσατε, δεν χρειάζεται να βρεις την μία και μοναδική λεπίδα και τον έναν και μοναδικό ρούνο με τις τέλειες βαθμολογίες. Δύο ή τρεις λεπίδες έχουν αρκετή βαθμολογία ωστε να κερδίσεις την βέλτιστη ρίψη - Διάνα!
    Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να βρεις 1 απο τις 3 καλύτερες λεπίδες και ούτε είναι δύσκολο να βρεις 1 από τους 3 καλύτερους ρούνους.
    Και ούτε τύχη χρειάζεται για να βρεις την καλύτερη λαβή ανάμεσα σε 5 όταν έχεις 5 προσπάθειες. Θα πρέπει να κάνεις κάποια ανοησία ωστε να μην μπορέσεις να βρεις την τέλεια λαβή μέσα σε 5 προσπάθειες. Οπως όμως προείπα, ας περιμένουμε να το δούμε στην πράξη πριν να βγάζουμε συμπεράσματα ;)



    Αν εχετε απορίες, οι συντονίστριες είναι πρόθυμες να σας βοηθήσουν. Βλέπω μόνο μια ερώτηση από παίκτη σχετικά με το δρώμενο. Αυτο σημαίνει οτι ολοι οι υπόλοιποι κατάλαβαν το δρώμενο. :)

     
    Αρέσει σε siourdistan, ALCHEMIST., jimixatz και 3 σε άλλους.
  15. giannissuper

    giannissuper Έμπειρος

    Καλά είχες καταλάβει.
    H εταιρία είχε ενημερωθεί, άλλα συνεχίζει να το αγνοεί το θέμα τύχης.
    [​IMG]
    Θα δείξει στη συνέχεια πως θα πάει.
    Καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε kitsena, mary73, ARGIR0123456 και 17 σε άλλους.
  16. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Εχει ενημερωθεί και δεν το αγνόησε!
    Καλό θα είναι να περιμένεις την έναρξη του δρώμενου πριν να βγάζεις άδικα και αυθαίρετα συμπεράσματα ;)
     
  17. pepi1973

    pepi1973 Προχωρημένος

    ψυχραιμια συμπαιχτες μου εις αυριο τα σπουδαια και γω εχω καποιους ενδιασμους αλλα ......θα περιμενω καλο απογευμα
     
    Αρέσει σε nana, Gulit1, βιβη.2003 και 9 σε άλλους.
  18. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    καλησπέρα

    Ξεκίνησα να γράψω ότι το τελευταίο διάστημα το παιγνίδι έχει μετατραπεί σε ένα μεγάλο Λούνα Πάρκ τύχης ή σε ένα remake τύπου Ρέντζο, είτε ψαρέματος, είτε στόχων τόξα με βέλη, είτε με τσεκούρια και μπαλτάδες κ.λ.π... κ.λ.π αλλά με φρέναρε εν μέρει το post της συντονίστριας.

    Αφού λοιπόν μας παροτρύνουν οι αρμόδιοι να περιμένουνε και μετά να κρίνουμε εκ των αποτελεσμάτων ας περιμένουμε. Εύχομαι μόνο να μην χαρακτηρισθεί και αυτό το δρώμενο «ως ατυχές και βασισμένο στον παράγοντα τύχη» και κυρίως να αποδειχτεί επιτέλους ότι απόψεις και εισηγήσεις μας εισακούονται.

    Καλή τύχη λοιπόν σε όλους μας.
     
    Αρέσει σε persa75, nana, βιβη.2003 και 18 σε άλλους.
  19. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλησπερα!μου φαινονται αρκετα τα 1650 αστερονομισματα που ζηταει για ολη την γραμμη,συν οτι θελουμε να παρουμε και απο τα διαφορα οτι μπορουμε!!τωρα απο κει και περα ξεκιναμε και βλεπουμε...στην πραξη θα μπορέσουμε να σχηματισουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το δρωμενο.
     
    Αρέσει σε siourdistan, persa75, nana και 14 σε άλλους.
  20. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπέρα συναγρότες.
    Το παιχνίδι δεν είναι δύσκολο, είναι απλώς τυχερό (για πολύ ευρύεδρους που είχε πει κάποιος παλιότερα). Και εξηγούμαι:
    Οι συνδυασμοί λεπίδας, λαβής και ρούνου είναι 400. Αν πετύχεις με την πρώτη κάποια με 4 φωτάκια (θεωρώντας ότι αν και τα τρία έχουν από κάτω 4 πράσινα φωτάκια τότε πιάνεις "διάνα") τότε έχεις κάποιες πιθανότητες να πλησιάσεις τα 4 πράσινα στις επόμενες προσπάθειες που σου μένουν.
    Αν όμως στην πρώτη προσπάθεια ανάψουν 1 ή 2 μόνο πράσινα φωτάκια τότε οι προσπάθειές σου για "διάνα" εξανεμίζονται. Κανείς δεν μας βεβαιώνει ότι δεν θα συμβεί αυτό. Σημειωτέον ότι κάθε πεντάδα προσπαθειών θέλει ένα χυμό δηλ 290 φυτά των 8 ωρών και 15 αναδυόμενα.
    Αν πετυχαίνουμε "διάνα", χρειαζόμαστε για τα 1650 αστερονομίσματα, 33 χυμούς δηλ 9570 φυτά και 495 αναδυόμενα.
    Αν πετυχαίνουμε "τρομερό" χρειαζόμαστε 42 χυμούς δηλ 12180 φυτά και 630 αναδυόμενα.
    Αν πετυχαίνουμε "απίστευτο" χρειαζόμαστε 52 χυμούς δηλ 15080 φυτά και 780 αναδυόμενα.
    Αν πετύχουμε "τέλεια" χρειαζόμαστε 66 χυμούς δηλ 19140 φυτά και 990 αναδυόμενα.
    Αν πετύχουμε "καλά" χρειαζόμαστε 110 χυμούς δηλ 31900 φυτά και 1650 αναδυόμενα.
    Και φυσικά υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι συνδυασμοί.
    Δεν ξέρουμε με ποια κριτήρια θα ανάβουν στον καθέναν μας 1 ή 2 ή 3 ή 4 ή 5 φωτάκια στην πρώτη προσπάθεια. Όπως δεν ξέρουμε και πως θα γίνεται αυτό και στις επόμενες 4 προσπάθειες. Επίσης, αν κάποιος πετύχει τα 4 ή 5 πράσινα φωτάκια και πει τον συνδυασμό και στους υπόλοιπους μέσω του φόρουμ, αυτός ο συνδυασμός λεπίδας λαβής ρούνου, θα ισχύει μόνο για κείνη τη φορά. Ο παράγων τύχη παίζει αποκλειστικό ρόλο εδώ. Τουλάχιστον στη ρουλέτα ξέρουμε ότι έχουμε 1 στις 36 να πετύχουμε, εδώ δεν ξέρουμε τίποτα.
    Όσο για τη γραμμή συννέφων, δεν μου λέει κάτι, προσωπικά. Από τους μυστηριώδεις σταύλους και δενδρύλλια των δρώμενων δεν έχω πάρει τίποτα αξιόλογο (και ποτέ), οπότε ψάχνω να βρω λόγους για να δοκιμάσω την τύχη μου, εεεε να παίξω το δρώμενο ήθελα να πω.
    Για να λέμε τα πάντα και αυτή τη φορά οι σ.ε. ήταν τέλειες...
     
    Αρέσει σε siourdistan, xara2011, nana και 29 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.