Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Σκανδιναβική Σάγκα VII

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 14/9/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Snorkel μου γνωρίζω πολύ καλά το παιχνίδι.. παίζω το δρώμενο απο τοτε που εμφανίστηκε.. είμαι πολύ σαφής σ αυτό που λέω.. λέω λοιπόν οτι όλες τις προηγούμενες σάγκες πετύχαινα πολλές φορές διάνα με την πρώτη φορά, αντε με την δεύτερη.. εννοείται οχι πάντα αλλά πολύ συχνά ..σ αυτή την σάγκα εχω πετύχει διανα μια φορά με την πρώτη και αλλες δύο με την τριτη ή τέταρτη νομίζω.. και χω παίξει 27 φορές.. απαράδεκτο ποσοστό για μενα , επειδή ακριβως ξερω πολύ καλά το παιχνίδι σε σχέση πάντα με τα προηγούμενα δρώμενα.. αλλωστε ας περιμένουμε να δουμε τι θα πουν και οι συμπαίκτες... πόσες φορές πέτυχαν με την πρώτη και γενικά σε σχέση με τα προηγούμενα δρώμενα, αν έχουν το ιδιο ποσοστό επιτυχίας απο αυτά που θυμουντε.. άλλωστε για αυτό λέγετε συζήτηση για την σάγκα ή ενότητα.. για να κάνουμε συζητησουλα όμορφα και ευγενικά
     
    Αρέσει στους vagelis1968, Marinaloren και αμφιθεα.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Και σε ρωτάω. Τι θα κερδίσεις αν πετύχεις 100 φορές διάνα με την 1η φορα.
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις ποιο το όφελος να πετύχεις ξανά διάνα με την 1η φορά ?
     
  3. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    δεν λεω οτι θα πετύχω κάτι, απλά λέω οτι αφενός δεν εχει ξανασυμβεί τέτοιο ποσοστό αποτυχίας , και επίσης μετα απο 27 παιχνίδια δεν εχω πετύχει ούτε τις 5 φορές που εχω κάποιο όφελος... και επειδή δεν είμαι σίγουρη λέω πως πέτυχα 3 φορές, αλλά νομίζω οτι πέτυχα μόνο 2.. αφήνω την αμφιβολία υπέρ του παιχνιδιού
     
  4. mariobross2000

    mariobross2000 Νέος ειδικός

    Καμία φορά διάνια με την πρώτη μέχρι στιγμής...
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και Marinaloren.
  5. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Άρα απλά γκρινιάζουμε και ζητάμε κάτι από το οποίο δεν θα έχουμε κανένα όφελος χαρακτηρίζοντας το απαράδεχτο. ;)

    Το να γκρινιάζεις οτι δεν πέτυχες διάνα, θα το καταλάβανα αλλά να γκρινιάζεις για αυτό... δεν μπορώ να το καταλάβω.

    Στόχος σου θα πρέπει να είναι να πετύχεις διάνα σε κάθε προσπάθεια. Μόνο τότε θα είσαι κερδισμένη. ;)
     
  6. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    γκρινιάζω γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μου δίνει την ευχαρίστηση που μου εδινε ... και ναι για μένα είναι απαράδεκτο.. νομίζω είναι δικαίωμα μου, όπως δικαίωμα μου είναι να λέω μπράβο (που εφόσον απ οτι βλέπω μου απαντάς σχεδόν πάντα σε κάθε κριτική αρνητική που κάνω, πράγμα που δεν κάνουν οι υπόλοιποι διαχειριστές και συντονιστές, αρα με διαβάζεις συχνά πυκνά και χαίρομαι για αυτο και βλέπεις και τα μπράβο μου) σε πολλά δρώμενα και συγχαρητήρια στο φαρμεράμα (νομίζω οτι και αυτά τα διαβάζεις) ... μήπως λέει πουθενά οτι απαγορεύεται να λέμε την γνώμη μας ακόμα και αν είναι αρνητική απο την στιγμή που μιλάμε ευγενικά και δν προσβάλλουμε κάποιον?? μήπως η συζήτηση θα πρέπει να μετονομαστεί σε συζήτηση μόνο για θετικά σχόλια?? αν απαγορεύεται να λέμε την αποψή μας οταν είναι αρνητική ας μας το πει η εταιρία για να το ξέρουμε.. και όπως βλέπεις είμαι πολύ προσεκτική στις διατυπώσεις μετά απο 11 χρόνια που λέω τις απόψεις μου και σε πολλές περιπτώσεις βοηθάω με αναρτήσεις του παίκτες αλλά και το ίδιο φαρμεράμα... λοιπόν για να το κλείσουμε όμορφα και ευγενικά, θα λέω πάντα την άποψη μου ακόμα και αν δεν συμφωνεί με το δικό σου σκεπτικο ... εδώ θα είμαστε να με διορθώνεις.. άλλωστε μέσα απο την κουβέντα μας κάτι μαθαίνουν και οι υπόλοιποι
     
    Αρέσει σε kadim65, vagelis1968, Lina123 και 4 σε άλλους.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Φυσικά είσαι ελεύθερη να γράφεις τόσο αρνητικά όσο και θετικά και αυτό επιθυμούμε. Ώστε να προωθήσουμε κάθε αρνητικό και να βελτιωθεί.
    Έχε υπόψη σου όμως οτι οι απόψεις σου θα πρέπει να βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα ώστε να μπορούμε να τα προωθούμε.
    Όταν λοιπόν οι αναρτήσεις δεν έχουν βάση, τότε φυσικά και θα ρωτήσω και θα σου απαντήσω ώστε να σου δώσω να καταλάβεις οτι αυτό που λες δεν είναι σωστό.

    Επίσης να σου επισημάνω οτι ΟΛΟΙ οι συντονιστές διαβάζουμε ΟΛΕΣ τις αναρτήσεις.
    Τωρα όσο αναφορά την απορία σου γιατί επεμβαίνω στις συζητήσεις και όχι οι υπόλοιπες συντονίστριές, θα σου πω (κάτι το οποίο θα έπρεπε να γνωρίζεις) οτι κάθε μέλος της ομάδας έχει διαφορετικές υποχρεώσεις. Απαντάω γιατί είμαι Team Leader και είμαι αυτή που προωθώ το feedback σε κάθε δρώμενο. Οι συντονίστριές απαντάμε σε ερωτήσεις και οι Board admin ποστάρουν ανακοινώσεις και συχνές ερωτήσεις.
    Αυτές είναι μερικές από τις υποχρεώσεις των μελών της ομάδας.

    Και επειδή έχουμε βγει εκτός θέματος, σταματάμε εδώ.

    Καλό σαββατοκύριακο.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  8. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα

    Μόλις έπαιξα τα τελευταία τρία παιχνίδια και συμπλήρωσα τη φασολιά με τα διακοσμητικά της :

    [​IMG]
    Από το κατάστημα πρώτος μου στόχος ήταν η φασολιά, μετά οι αναβαθμίσεις του κατοικίδιου (2/3) - μιας και το είχα από παλαιότερο δρώμενο - και το κατοικίδιο ώστε να το έχω διπλό! Μου μένει τώρα η τελευταία αναβάθμιση του 2ου κατοικίδιου και θα προσπαθήσω να πάρω έστω και ένα Πίκολο! Και τα δύο μου φαίνεται χλωμό, λόγω χρόνου..

    Όσον αφορά τα παιχνίδια πέτυχα και τις 5 φορές ΔΙΑΝΑ, αλλά ειλικρινά για να την πετύχεις με την πρώτη είναι εξαιρετικά δύσκολο! Ωστόσο, οι 165 πόντοι που κερδίζεις σε γλιτώνουν από πολλά μαζέματα και εξοικονομείς χρόνο. Οπότε μην το βάζετε κάτω αγαπητοί μου συμπαίκτες. Δοκιμάστε συνδυασμούς διάνας από προηγούμενα παιχνίδια και ίσως έτσι σας έρθει κι εσάς. Εγώ αυτό έκανα..

    Να είστε όλοι καλά και να προσέχετε.
    Καλή συνέχεια με υγεία!
     
    Αρέσει σε .sofaki., vagelis1968, αμφιθεα και 11 σε άλλους.
  9. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Την πάτησα σαν πρωτάρα. Ξεχάστηκα και θεώρησα ότι τη φασολιά την παίρνουμε από τη στήλη. Όταν τελείωσα και τα 30 παιχνίδια πήγα να βάλω τα διακοσμητικά στη φασολιά. Όπως είναι φυσικό με ξαναγυρίσε στο παιχνίδι. Τρεχάτε ποδαράκια μου τώρα. :) Κάτι +3 μπόνους κρατημένα, κάτι 200% κατι 100% κάτι σ.λ. προσπαθώ τώρα να πάρω τη φασολιά. Βλέπω τη θετική πλευρά ότι πήρα τα πικολάκια, 2 αναβαθμίσεις και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πάρω κι άλλα από το κατάστημα.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, vagelis1968, αμφιθεα και 7 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα... αυτή τη φορά θα ήθελα την βοήθεια όποιου μπορεί να καταλάβει και ειδικά των συντονιστών...έκανα κάποιους υπολογισμούς για να καταλάβω γιατί έχω λίγα αστερονομίσματα... λοιπόν σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου απο τα 5 παιχνίδια που πετυχαίνουμε διάνα στην 1η,2η κλπ προσπάθεια, κερδίζουμε 400αστ/τα (150+100+75+50+25)... μέχρι στιγμής έχω παίξει 34 παιχνίδια... άρα απο τα παιχνίδια έχω 34χ15= 510 αστ/τα.. αν λοιπόν έπαιρνα και τα πέντε διάνα θα έπρεπε να είχα 400+510=910αστ/τα... μέχρι στιγμής έχω αγοράσει την φασολιά , ένα πίκολο και έχω περίσσευμα 95 αστ/τα...δηλαδή 440+225+95=760... οπότε μου λείπουν 910-760=150 αστ/τα για να συμπληρώσω τα 910 παυ θα είχα αν πετύχαινα και τα πέντε διάνα και φυσικά σύμφωνα με τα 34 παιχνίδια που έχω παίξει... οπότε ή δεν έχω κάνει διάνα με την πρώτη φορά που αντιστοιχεί σε 150 αστ/τα ή δεν έχω κάνει με την δεύτερη συν την τέταρτη 100+50=150..άλλος συνδυασμός δεν βλέπω να υπάρχει.. είναι σωστός ο συλλογισμός μου?? και αν είναι , τότε θα πρέπει για πρώτη φορά να μην έχω πετύχει και τους πέντε συνδυασμούς
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  11. Lina123

    Lina123 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους!!!
    Τέλος με την φασολιά και τα 30 παιχνίδια...
    [​IMG]
    Μέχρι στιγμής έχω πάρει την φασολιά φυσικά και το ένα πίκολο.
    Επόμενος στόχος είναι η μία αναβάθμιση που μου λείπει από το κατοικίδιο και από εκεί και πέρα βλέπουμε.....
    Εδώ θα ήθελα και εγώ να πω ότι το πρώτο δεν το έχω πετύχει ακόμα, που άλλες φορές το πετύχαινα έστω και στο 5ο παιχνίδι....
    Τώρα ἐχω παίξει 30 και τίποτα...
    Και όπως διαφαίνεται στον ορίζοντα....Εκεί θα μαζεύω 15άρια μέχρι το τέλος :p
    Καλή συνέχεια σε όλους:inlove:
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, sofiapao76, vagelis1968 και 6 σε άλλους.
  12. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα
    Δε σου βγαίνουν σωστά οι υπολογισμοί διότι δεν έχεις μετρήσει σωστά τα αστερονομίσματα. Η διάνα πέρα από τους πόντους που υπολόγισες δίνουν και συν 15. Άρα, με τις 5 διάνα έχεις συνολικά 475 αστερονομίσματα. Tα 35 σου παιχνίδια αντιστοιχούν - σωστά όπως υπολόγισες - στα 510 αστερονομίσματα.
    Γιατί δεν ελέγχεις ποιες φορές έχεις κάνει διάνα από το μίνι παιχνίδι;;; Στις ρίψεις της Ίνγκριντ φαίνεται ένα πράσινο τικ για τις φορές που έχουμε πετύχει διάνα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.:)
     
    Αρέσει σε anastz, Lina123, vagelis1968 και 6 σε άλλους.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    πάνο μου τα 15 αστ. των διάνα περιλαμβάνονται στα 34 παιχνίδια, οπότε ΄έχουν υπολογιστεί... επισης το ζητούμενο δεν είναι το πόσες φορές εχω πετύχει διάνα, αλλά το ότι βαση των αστ/των που μου λείπουν δεν έχω πετύχει ή καθόλου με την πρώτη φορά ή με την δεύτερη συν την τέταρτη... εμπάς περιπτωση ευχαριστώ και ελπίζω στην πορεία να τα πετύχω
     
  14. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Το διακοσμητικο που βαζουμε τις αναβαθμισεις ειναι το μακρυ βικινγκ που εχουμε απο παλια? Σε μενα λεει μακρυ βικινγκ ΙV. Και τι δινει αυτο? Αξιζει να παρουμε τις αναβαθμισεις?
     
    Αρέσει στους martha72, αμφιθεα και -sia1971-.
  15. Lina123

    Lina123 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Εσένα δεν παίρνει άλλη αναβάθμιση μέχρι εκεί πάει, εκτός αν θέλεις να πάρεις εκ νέου το διακοσμητικό και βάλεις τις αναβαθμίσεις όλες....
    Εμένα ας πούμε είναι Μακρύ Σπίτι Βίκινγκ ΙΙΙ και θέλω μια ακόμα την ΙV για να είναι πλήρες.....
    Μακρύ Σπίτι Βίκινγκ IV .......Δίνει : 50% παραπάνω π.ε. σε όλες τις συγκομιδές για 2:30 ώρες
    4000 ΠΕ/ΤΠΕ ανα 20 ώρες
    (1x1)
    Τοποθετείται σε όλες τις εκτάσεις και στην παιδική χαρά κατοικιδίων
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/9/21
    Αρέσει σε Marinaloren, .sofaki., Panagiotiis και 7 σε άλλους.
  16. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    To μακρυ σπιτι βικινγκ ποσες αναβαθμισεις εχει? αυτο που εχω εγω εχει ηδη 4 αναβαθμισεις, μηπως δεν αναβαθμιζεται αλλο και χαλασω τα αστερονομισματα ?
     
    Αρέσει στους -sia1971-, Marinaloren και Lina123.
  17. Lina123

    Lina123 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Τελευταία επεξεργασία: 21/9/21
    Αρέσει στους -sia1971-, Marinaloren και GEPPO1.
  18. iridaki

    iridaki Ειδικός του φόρουμ

    εκει που ελεγα σταματω γιατι με τοζορι ειχα 90 αστ/τα παιρνω περισσοτερα και το πικολο ειχε φιορινοδεντρο !!!!!!!!!!!!!! ωωωωωωω τι μποναμας ηταν αυτο οποτε συνεχιζω με αναπτερωμενο ηθικο
     
    Αρέσει σε -sia1971-, xaidi, Megas_kokoriko και 7 σε άλλους.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα και καλή εβδομάδα στην παρέα.. τελικά ακολουθώντας την συμβουλή του Παναγιώτη είδα οτι παρότι εχω παίξει 39 πλέον φορές, δεν έχω πετύχει ποτέ διάνα με την πρώτη φορά, για αυτό και μου λείπουν τα 150 αστ/ματα.. και εξακολουθώ να λέω οτι αυτό είναι πρωτοφανές και απαράδεκτο , δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς, πάντως εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί
    [​IMG]
    φίλη μου αν μπορέσεις να πάρεις απο το κατάστημα το αβγό της ινγκριντ, τότε μπορείς να τοποθετήσεις εκ νέου και πάλι όλες τις αναβαθμίσεις.. οπότε θα έχεις το διακοσμητικό εις διπλούν..
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Marinaloren, Panagiotiis και 4 σε άλλους.
  20. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    Επειδή και εγώ έχω μπερδευτεί με τις αναβαθμίσεις, στο παραπάνω link φαίνονται μόνο 3 αναβαθμίσεις καταλαβαίνω κάτι λάθος;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 20/9/21
    Αρέσει στους Lina123 και -sia1971-.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.