Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Σκανδιναβική Σάγκα 2017"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 28/4/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα απο οτι ειδα μειωθηκαν λιγο τα αναδυομενα ακομα και ετσι θα τα καταφερουμε ελπιζω μονο να μην μειωθουν και αλλο γειατι θα παλευουμε οριακα να τελειωσουμε το ιβεντ.
     
    Αρέσει στους ESABA, ioanna6929, Gulit1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  2. dafro123

    dafro123 Ενεργός συντάκτης

    Καλημερα και απο μενα .
    Αυτο που παρατήρησα, αν δεν κανω λάθος, εχουν μειωθει πολύ οι στ τα σλ στα δωρακια των δρωμενων καθως και κουπονια θεριστικων μηχανων.Κατα τα αλλα το δρωμενο ειναι πιστευω βατο για ολα τα επιπεδα.Καλη επιτυχία σε ολη την αγροτια
     
    Αρέσει σε ioanna6929, loupos10, kolokythopitas και 2 σε άλλους.
  3. beliza

    beliza Νέος ειδικός


    καλημερα, απο τις σπανιες φορες που γραφω στην κουβεντουλα, τα δικα μου αναδυομενα ειναι ελαχιστα, 118 μολις. θα μου πειτε δεν με ρωτησε κανεις, οπως βεβαια και τοσους αλλους που γραφουν. σ αυτο βεβαια δεν φταιει η συχνοτητα αλλα ο τροπος που δουλευω την φαρμα μου. η αληθεια ειναι πως αν ειχα αρκετο σ.λ, θα εκανα εξευγενισμο να περασω ακομη και τα ζητουμενα, δεν εχω ομως, συμπερασμα, δεν ειμαι καλα και δεν κανω εντυπωση. λυπαμαι για τις αναρτησεις τετοιου τυπου απο συμπαικτες που δεν διαβαζουν σωστα
     
    Αρέσει σε LILA413, everme, xristos-ale3andros και 10 σε άλλους.
  4. Paradisenia

    Paradisenia Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπερα κι απο μενα. Ουτε εγω γραφω συχνα φορουμ αλλα ολοι πλεον γνωριζουμε οτι του συγκεκριμενου παικτη του αρεσει να εντυπωσιαζει και να ποσταρει τα κατορθωματα του και να φερνει σε δυσκολη θεση τους υπολοιπους κανοντας τους να νιωθουν μειονεκτικα. Αυτο που με ανησυχει ειναι πως ορισμενοι εχουν μνημη χρυσοψαρου. Το εχουμε πει χιλιες φορες οτι τα αναδυομενα αυτα ειναι αποτελεσμα εξευγενισμου, κι ενω τα λεμε και να τα ξαναλεμε καποιοι ακομα ρωτανε πως γινεται αυτο.
    Επισης να σας πω οτι εγω μαζεψα 556 αναδυομενα με απλα δεντρα, χωρις να κανω εξευγενισμο, σε συνδυασμο βεβαια με το πριμιουμ και εχω ηδη παιξει 13 φορες χωρις ομως να καταφερω να πετυχω διανα με την πρωτη.
    Ουτε εμενα με ρωτησε κανεις και σιγουρα κανεις απο τους υπολοιπους που γραφουν, εδω ομως ειναι συζητηση και γραφει ο καθενας την γνωμη του και την προοδο του στο δρωμενο ωστε να βοηθηθουν και οι υπολοιποι.
     
    Αρέσει σε mmixail, jimixatz, everme και 4 σε άλλους.
  5. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σας.

    Κάθομαι και διαβάζω ολες τις κουβεντούλες πάντα.
    Και λόγω θέσεως και επειδή με ενδιαφέρει σαν παίκτρια.

    Στις περισσότερες αναρτήσεις διαβάζω λοιπόν για τα αναδυόμενα. Τόσα έβγαλα, τόσα θέλω, τόσα με εξευγενισμό..... και πάει λέγοντας!
    Δεν είδα να γίνεται μεγάλο θέμα όμως για το τυχαίο του ιβεντ!
    Που μπορεί κάποιος να παίξει διπλάσια φυτά και διπλάσια αναδυόμενα για να πάρει το καλύτερο απ τα διακοσμητικά και αν το πάρει!!!!!
    Διαφωνώ λοιπόν κάθετα με τη λογική αυτή της εταιρίας να βάζει τον παράγοντα τύχη σε ένα ιβεντ, σε ένα ιβεντ και κατ επέκταση παιχνίδι που οι περισσότεροι βάζουμε τον οβολό μας για να συμμετέχουμε!
    Λες και περιμενουμε από ένα παιχνίδι να μας πει αν έχουμε τυχη ή όχι!
    Πιστεύω λοιπόν όλοι μας ότι πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό!!!!!

    Επιμένω λοιπόν, θα το λέω και θα το ξαναλέω, ότι η εταιρεία πρέπει να σταματήσει τα ιβεντ που έχουν να κάνουν με το θέμα τύχη! Γιατί ότι πλεονεκτήματα έχει αποκτήσει ο καθένας από εμάς στο παιχνίδι ή έδωσε χρήμα για να τα έχει ή έδωσε χρόνο προσωπικό για να τα έχει.

    Ο παράγοντας τύχη να εξαφανιστεί απ τα δρώμενα και να υπάρχει δικαιοσύνη για όλους τους παίκτες!
    Η τύχη ας περιοριστεί στα μίνι δρώμενα όπως μυστήρια δέντρα και στάβλοι.

    ΥΓ. Λυπάμαι γιατί γίνομαι κουραστική και επαναλαμβάνομαι αλλά αυτά είναι μέσα στη κεφάλα μου και σας τα παραθέτω.
     
    Αρέσει σε kitsena, picantinio2012, LILA413 και 33 σε άλλους.
  6. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    καλησπέρα σας!!!!!

    Αντε πάλι ας τα πάρουμε από την αρχή !!!

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω και ειδικά τους παλαιότερους παίχτες για την εμπάθεια τους και για πιο λόγο ειρωνεύονται και προσβάλουν άλλους παίχτες ! Όλοι μας δεν ξέρουμε πως μαζεύονται τόσα αναδυόμενα συγχρόνως? Το ξέρουμε , ποιος ο λόγος λοιπόν να αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια ??? Ετσι για να κάνετε ντόρο? σας αρέσει να προκαλείτε ?? για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα και με διαγράψουν δια παντός από το φόρουμ !!

    Το θέμα είναι ότι σας ενδιαφέρουν τι κάνουν οι άλλοι και όχι η εξέλιξη του παιχνιδιού !! Είδατε ότι πάμε στα τυφλά? δεν ξέρεις τι πετυχαίνεις ? πατάς και όπου κάτσει !! πάλι με την μαύρη μας την τύχη θα τα βάλουμε !!

    Καταλάβατε ότι κάποιος μπορεί να παίξει 40 φορές και να μην πάρει το καλό διακοσμητικό ? Ο παράγων τύχη είναι ότι χειρότερο μπορεί να υπάρχει σε ένα παιχνίδι ,όπως το Φαρμεράμα !!
    εμένα αυτά με απασχολούν και όχι πως κάποιος μάζεψε και με ποιον τρόπο τα αναδυόμενα !! γούστο του και καπέλο του !!!
    Λίγος σεβασμός προς όλους ,παίζουν και διαβάζουν και παιδιά !! ας γίνουμε οι μεγαλύτεροι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγήν !!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, LILA413, yelander10 και 24 σε άλλους.
  7. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Τις πιο όμορφες ευχές μου σε όλους!
    Έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ...όμως η ανάρτηση της Φριφρί μου έδωσε το κίνητρο να ξαναγράψω και να πω κι εγώ την ένσταση μου. Επιτέλους πρέπει να σταματήσει ο παράγοντας τύχη στο συγκεκριμένο παιγνίδι.Είναι άδικο να κοπιάζει κάποιος χωρίς να έχει τα ίδια αποτελέσματα με τους υπόλοιπους.Είναι άδικο κάποιος με λιγότερες βολές (που δεν έχει σχέση με την δική του ικανότητα αλλά απλά γιατί έτσι επιλέγει τυχαία το παιγνίδι) να παίρνει μεγαλύτερο ή καλύτερο αποτέλεσμα και κατ επέκταση έπαθλο...
    Ελπίζω κάποια φορά να μας ακούσουν... Καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε LILA413, yelander10, αμφιθεα και 15 σε άλλους.
  8. beliza

    beliza Νέος ειδικός

    ειλικρινα εγω δεν γνωριζω και δεν ειμαι μεσα σε ολους, ειδα ενα ποστ που θεωρησα απαραδεκτο, δεν εψαξα το παρελθον και τυχον διαμαχες,αν υπαρχουν. οσο για κατορθωματα, ε, καλα, μονο τετοια βλεπω και οχι απο τον συγκεκριμενο παικτη και δεν ειναι απαραιτητα κακο. ολοι χαιρονται με τις επιτυχιες τους εναντι των αλλων και δεν νομιζω να ειμαι λαθος. οπως και να χει ας σταματησει εδω,
    συμφωνω με την φρι, κατι εχει αλλαξει, ας επικεντρωθουμε σ αυτα που ανεφερε
     
    Αρέσει σε graganta, toylaaaaa, xristos-ale3andros και 5 σε άλλους.
  9. Paradisenia

    Paradisenia Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Στα λογια μου ερχεσαι! Αφου ξερουμε πως βγαινουν τα αναδυομενα σε χρονο μηδεν, ποιος ο λογος να τα φιγουραρουμε σε καθε δρωμενο; Κι εγω ξερω να κανω εξευγενισμο και να σας φιγουραρω 10.000 αναδυομενα. Και; Το θεμα δεν ειναι ποσα αναδυομενα εχεις κανοντας εξευγενισμο ή αγοραζοντας, αλλα πως θα μπορεσουμε να μαζεψουμε αναδυομενα χωρις εξευγενισμο για να βοηθησουμε τους παικτες που δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα.
     
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Είναι η τελευταία φορά που το γράφω.
    Είναι ιδιαίτερα κουραστικό να λέμε τα αυτονόητα σε κάθε συζήτηση των δρώμενων.

    ΟΛΟΙ είναι ελεύθεροι να γράψουν και να σχολιάσουν αρνητικά/θετικά κάθε άλλη ανάρτηση. Σεβαστείτε τους συμπαίκτες τους και μην τους προκαλείτε. Δεν έχει κανείς δικαίωμα να απαγορέψει σε άλλον παίκτη να γράψει την άποψή του.

    Κάθε άποψη είναι σεβαστή ακόμα και των παικτών που γράφουν για να εντυπωσιάσουν ή για να γκρινιάξουν ή να σχολιάσουν αναρτήσεις άλλων παικτών.
    Αλλωστε κανένας παίκτης δεν έχει το αλάθητο ούτε χρήζει προστασίας από άλλους παίκτες. Ο καθένας κρίνεται από τις αναρτήσεις τους και όλοι μπορούν να σχηματίσουν μια εικόνα του κάθε παίκτη από το περιεχόμενο των αναρτήσεων του. Κάθε παίκτης μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να φέρει ευθύνη των αναρτήσεων του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γινόμαστε συνήγοροι των άλλων.

    Οποιος παίκτης πλέον απαγορεύει σε άλλους παίκτες να γράψουν ή να εκφράσουν την γνώμη τους, θα αποβληθεί από την εκάστοτε κουβεντούλα. Είναι απαράδεχτο να φιμώνετε τους συμπαίκτες σας επειδή δεν συμφωνείτε με αυτούς!
     
    Αρέσει σε zouzou8686, lisbet86, jimixatz και 10 σε άλλους.
  11. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Διάβασα τις αναρτήσεις περί τύχης στο παιχνίδι. Αγαπητοί συμπαίκτες είμαστε σε υπολογιστή. Στον υπολογιστή τα πάντα είναι θέμα προγραμματισμού. Δεν υπάρχει τίποτα τυχαίο. Γίνονται επισταμένες προσπάθειες για να δημιουργηθεί κάτι πραγματικά τυχαίο και να χρησιμοποιηθεί από τον υπολογιστή - π.χ. σε κάθε μαύρο αυτοκινητο που περνάει από ένα πολυσύχναστο δρόμο, πέφτει ένας αριθμός - αλλά δεν έχουν αποδώσει. Εμείς βέβαια αγνοούμε τις συναρτήσεις που παράγουν τα αναδυόμενα ή οτιδήποτε άλλο και γιαυτό μας φαίνονται τυχαία. Μπορεί, τυχαία το αναφέρω, κάποιος που ειναι πρίμιουμ ή που έχει πληρώσει εκατοντάδες ευρώ στο παιχνίδι να παίρνει περισσότερα αναδυόμενα ή να του "κάθονται" οι συνδυασμοί που επιλέγει.
    Στο προηγούμενο παρόμοιο δρώμενο πάντως, δεν παρατηρήθηκαν σοβαρές αποκλίσεις, από τα στοιχεία που έχω κρατήσει. Για την ακρίβεια ήταν πολύ μικρές. Δηλαδή το δρώμενο ήταν αντικειμενικό. Πιστεύω ότι το ίδιο θα γίνει και τώρα οπότε ας μην ανησυχούμε και αγχωνόμαστε άδικα.
     
    Αρέσει σε yelander10, nota.dim1802, maria_palou και 6 σε άλλους.
  12. vaso1963

    vaso1963 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα σας
    Θα έρθω να ενώσω την φωνή μου και να συμφωνήσω με όσους πιστεύουν ότι ο παράγοντας τύχη δεν πρέπει να έχει καμία θέση στα event.
    Θα ήθελα όχι σε τέτοια συχνότητα, λίγη ανάσα από το ένα event στο άλλο.
    καλή συνέχεια σε όλους σας
     
    Αρέσει σε LILA413, βιβη.2003, NOTHS58 και 9 σε άλλους.
  13. zendaya_13

    zendaya_13 Τακτικός στο φόρουμ

    καλησπερα.δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη του τσακωμου σε ενα εικονικο παιχνιδι που στην ουσια δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο απο χαλαρωση και διασκεδαση......εγω παντως παρολο που εχω οικογενεια ,δουλεια και λιγο χρονο και λεφτα δεν βαζω αληθινα μια χαρα τελειωνω τα ιβεντ....(τα περισσοτερα τουλαχιστον) εκτος αν ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος.χαρειτε το παιχνιδι χαλαρωστε μαζι του γιατι εξω απο αυτη τη φαρμα υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα να λυσει ο καθενας μας....καλη επιτυχια σε ολους σας
     
    Αρέσει σε ioanna6929, takis.00, mmixail και 18 σε άλλους.
  14. xrhstos20

    xrhstos20 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!!ωραίο event αλλά πολλά αναδυόμενα...στο πέταγμα των τσεκουριών ενώ έχω πάρει όλες τις ανταμοιβές έχω κολλήσει στην δεύτερη προσπάθεια που θα μου πάει θα το πετύχω διάνα για να πάρω κ αυτή την ανταμοιβή. Εσείς πως τα έχετε πάει;
     
    Αρέσει στους ioanna6929, mmixail και kolokythopitas.
  15. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα !!! Κάποια δρώμενα θέλουν τέχνη, κάποια μαστοριά, κάποια παλαιότητα και κάποια τζόγο... άμα ήταν όλα ίδια θα το είχαμε βαρεθεί το παιχνίδι... τώρα και λίγο "φτου σου δεν το πέτυχα" έχει την πλάκα του...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, takis.00 και 6 σε άλλους.
  16. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα.
    Εν μέρει έχεις δίκιο. Στους υπολογιστές τίποτε δεν ειναι τυχαίο, όλα μπορούν να προκαθοριστούν. Υπάρχουν όμως στις προγραμματιστικές γλώσσες εντολές ή ρουτίνες που παράγουν έναν τυχαίο αριθμό βασιζόμενες (από όσο ξέρω) στα χιλιοστά του δευτερολέπτου. Αν δηλαδή πατήσεις την εντολή να γυρίσει το ροδάνι στις 09:30:34.05.91 θα δώσει διαφορετικό αριθμό από αν το πατήσεις εσύ ή άλλος στις 09:30:34.05.92. Αυτόν τον αριθμό παίρνει άλλη ρουτίνα και με πράξεις (τύπο) καθορίζει ποιο δώρο θα σου ή του τύχει.
    Αν χρησιμοποιούν τέτοια εντολή στο παιχνίδι δεν το ξέρω, όπως δεν ξέρουμε και τον ακριβή τύπο (ρουτίνα) που δίνει τον αριθμό των αναδυομένων, η οποία όπως έχει αναφερθεί από τους υπεύθυνους δεν είναι σταθερή, αλλά την αλλάζουν αυξάνονας ή μειώνοντας τη ροή -απλά εξαρτάται από τον αρχικό χρόνο του κάθε φυτού.
    Σημείωσε ότι δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά δικηγόρος κι έτσι μπορεί να κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω, η βάση όμως είναι σωστή.

    Για τους δύο συναγρότες που προτρέπουν να μην τσακωνόμαστε να σημειώσω ότι συμφωνώ απόλυτα. Όσο για χαλάρωση και διασκέδαση θα ήθελα να πω ότι πολλά από τα ποσταρίσματά μου αυτό προτρέπουν την εταιρία να προσπαθεί να φτιάζει τα δρώμενα έτσι ώστε να μη μας αγχώνουν...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, triadioena, kolokythopitas και 7 σε άλλους.
  17. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    φτιαξαμε τους πρωτους 7 και βλεπουμε πως θα παμε με τα τσεκουρια σε λιγο καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει στους ioanna6929, Gulit1 και kolokythopitas.
  18. pap100

    pap100 Τακτικός στο φόρουμ

    Kαλησπερα σε ολους τους καλους συναγροτες.Σκεφτητε το ιδιο δρωμενο χωρις τον παραγοντα τυχη να πεταγαμε τα τσεκουρια και να πετυχαιναμε παντα κεντρο με 55 αστροτετοια νομισματα και να περναμε ολα τα δωρα.........να το συνεχισω?Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.Νομιζω ειναι ελαχιστα παιχνιδια χωρις τον παραγοντα τυχη(σκακι π.χ)που μαλλον ειναι και βαρετα για τους πιο πολλους ανθρωπους(παιζω σκακι).Καλη επιτυχια στο δρωμενο.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  19. zouzou8686

    zouzou8686 Ανερχόμενος συντάκτης

    καλησπερα σε ολους!!το δρωμενο ειναι πολυ ωραιο εχω ενθουσιαστει! το λιπασμα στην λαικη ειναι αφαντοοοοο!! τι γινεται ρε παιδια??κοιτα να δεις που θα μαζεψουμε ολα τα αναδυομενα και δεν θα προλαβουμε να μαζεψουμε τα φυτα χαχαχαχ!!πλακα κανω καλη συνεχεια και καλη επιτυχια!!
     
    Αρέσει σε mmixail, pap100, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  20. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Πάρα πολύ ωραίο το ιβέντ και με πολύ καλά δώρα. Δυστυχώς τα δεντρύλλια δεν μου έδωσαν κάτι καλό, ελπίζω οι στάβλοι να είναι πιο τυχεροι. Την Ίνγκριντ την εχω κάνει χρυσή κόρη ελπίζω σε διαμαντένια, αλλά και να μην την πετύχω δεν με πειράζει. Καλη επιτυχία σε όλους.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, ioanna6929, LILA413 και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.