Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Σκανδιναβική Σάγκα 2017"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 28/4/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Σκανδιναβική Σάγκα 2017 "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:

    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Σκανδιναβική-Σάγκα-2017.20909/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Σκανδιναβική-Σάγκα-2017.20908/

    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!


    [​IMG] [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και jimixatz.
  2. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    αντε να ξεκινησει ο πολεμος με τα τσεκουρια να δουμε τι θα κανουμε καλη αρχη σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, nota.dim1802 και 3 σε άλλους.
  3. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπερα εγω ακονισα τα τσεκουρια μου και περιμενω να δω τη θα δω.
     
  4. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!

    Για να ολοκληρωθεί το δρώμενο και η γραμμή σύννεφων θα χρειαστούμε:
    18.330 Χρυσές ρίζες (φυτό δρώμενου).
    1.950 Ποτήρια κέρας (αναδυόμενο δρώμενου).


    Η Σκανδιναβική Σάγκα 2017 διαφέρει λίγο από την αντίστοιχη του 2016. Αυτό γιατί το 2016 έπρεπε να αποκτήσουμε τα διακοσμητικά και τη γραμμή στη φασολιά με τα αστερονομίσματα. Νωρίτερα όμως έπρεπε να είχαμε φυτέψει και είχαμε μαζέψει τα αναδυόμενα για να φτιάξουμε τους ζωμούς και να μπορέσουμε να συμμετέχουμε. Και μέσα σε όλα αυτά έπρεπε να πετύχουμε και όσο το δυνατόν καλύτερους συνδυασμούς γιατί αλλιώς άντε να σπερνοθερίζεις πάλι καθώς ο αριθμός των παιχνιδιών δεν ήταν στάνταρ. Τρέχα γύρευε δηλαδή...
    Τώρα φυτεύεις τον συγκεκριμένο αριθμό που έγραψα επάνω, μαζεύεις τα αναδυόμενα παίζεις 40 φορές και τελειώνει η ιστορία.
    Τώρα όποιος θέλει να πάρει και τα υπόλοιπα δώρα που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο με εξαίρεση 2-3, κάνει τους προσωπικούς του υπολογισμούς.

    Καλή επιτυχία!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/4/17
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, LILA413 και 37 σε άλλους.
  5. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Για την ολοκλήρωση ΟΛΟΥ του δρώμενου απαιτούνται 39 μίνι games, 39 ζωμοί (το 40ο είναι το δώρο του ενός ζωμού), το σύνολο δλδ 40 μίνι games.
    Αυτό σημαίνει για την κατασκευή των 39 ζωμών απαιτούνται : 18330 φυτά και 1950 αναδυόμενα (ποτήρι κέρας).

    Για την ολοκλήρωση μέχρι και τη μαγική φασολιά απαιτούνται 34 μίνι games, 34 ζωμοί (το 35ο είναι το δώρο του ενός ζωμού), το σύνολο δλδ 35 μίνι games.
    Αυτό σημαίνει για την κατασκευή των 34 ζωμών απαιτούνται : 15980 φυτά και 1700 αναδυόμενα (ποτήρι κέρας).

    Επισημάνσεις και σημεία του δρώμενου :

    1. Μπορείτε καλλιεργήσετε το 8ωρο φυτό (Χρυσή ρίζα) στη βασική φάρμα, το άγριο λιβάδι στο ξέφωτο του δάσους, στο νησί bahamarama καθώς και στο τροπικό δάσος.

    2. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τους 2 μύλους (βασικής φάρμας/bahamarama) για την κατασκευή των ζωμών με χρόνο 5' ανά ζωμό.

    3. Τα αναδυόμενα (ποτήρια κέρας) μπορείτε να βρείτε από όλες τις συγκομιδές σας σε όλες τις εκτάσεις της φάρμας.
    Αναδυόμενα παίρνετε κατα τις συγκομιδές απο στάβλους, εργαστήρια, δέντρα και φυτά και μπορείτε να στείλετε/λάβετε ως δώρα σε/από συμπαίκτες σας.

    .
     
    Αρέσει σε ioanna6929, zouzou8686, kolokythopitas και 30 σε άλλους.
  6. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπερα ολλα καλλα και ωραια τα δωρα που ειναι μηπως τα ξεχασε η εταιρεια μια φασολια βλεπω και ενα διακοσμητικο η μηπως δεν βλεπω καλλα.
     
    Αρέσει στον/ην ioanna6929.
  7. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    ρε παιδια σαν πολλα δεν ζηταει???
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, nota.dim1802 και 5 σε άλλους.
  8. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Σιγουρα ζηταει πολλα θα μου πειτε το ιβεντ ξεκιναει 02-05-2017 και ληγει 08-05-2017 ειναι αρκετες η ημερες αλλα παλι πολλα ειναι 1700 αναδυομενα οπως λεει ο κουρσαρος παραπανο.
     
  9. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Λίγες διευκρινήσεις για το δρώμενο

    - Το δρώμενο περιλαμβάνει 3 διακοσμητικά για την ομάδα σύννεφων μαγικής φασολιάς
    - 1 επιπλέον διακοσμητικό
    - 7 επιπλέον διακοσμητικά από παλαιότερα δρώμενα
    - Επιπλέον δώρα από το κατάστημα

    Όσον αφορά το τελικό διακοσμητικό:
    Θα δοθεί μόνο σε όσους παίκτες παίξουν συνολικά 40+ μίνι παιχνίδια αλλά θα πιστωθεί μετά την λήξη του δρώμενου στην αντίστοιχη μορφή του. Δηλαδή, αναλόγως ποια είναι η μικρότερη προσπάθεια για την επίτευξη διάνα (σε όλη την διάρκεια του δρώμενου) , θα δοθεί το αντίστοιχο διακοσμητικό μετά την λήξη του δρώμενου.
    Αυτό σημαίνει οτι εάν ένας παίκτης παίξει λιγότερα από 40 μίνι παιχνίδια δεν θα λάβει το τελικό διακοσμητικό ανεξάρτητα αν έχει κάνει διάνα στις πρώτες βολές.
    Παρομοίως αν ένας παίκτες παίξει 40+ παιχνίδια αλλά δεν κερδίσει ποτέ διάνα σε λιγότερες από 3 βολές, στο τέλος του δρώμενου, θα πάρει το διακοσμητικό με τους λιγότερους ΠΕ/ΤΕΠ. - Ίνγκριντ, η Κόρη Βίκινγκ
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, skareleni και 4 σε άλλους.
  10. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Στην αρχή είπα: πλάκα μας κάνουν... τόσα πολλά δώρα σε ένα δρώμενο !!! Μετά είδα και τις αναρτήσεις παραπάνω και τείνω να συμφωνήσω με τη Βιβή: πολλά ζητάει. Όμως έχει διαβάθμιση και έτσι όπου φτάσει κανείς μπορεί να πάρει πολλά δωράκια. Συναγρότες και συναγρότισσες οπλιστείτε με τσάτνια, πετάμε τσεκούρια και όποιον πάρει ο χάρος ...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, nota.dim1802 και 7 σε άλλους.
  11. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    καλησπερα οφειλω να ομολογησω πως διαβαζοντας τις ΣΕ μου εμεινε μια γλυκια αισθηση που ειχα καιρο να τη νιωσω για ιβεντ ελπιζω να μην απογοητευτω
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, lazaros_23 και 5 σε άλλους.
  12. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Επί της ουσίας , το δρώμενο κινείται σε 2 παράλληλα σκέλη.

    Το 1ο σκέλος αφορά το κλασσικό φύτεμα/μάζεμα/αναδυόμενα για την επίτευξη του στόχου που έχει βάλει ο καθένας (όπως είπα πιο πάνω 35 μίνι games για την φασολιά και 40 μίνι games για την ολοκλήρωση του event).

    Το δε 2ο σκέλος τρέχει παράλληλα αφού ο σκοπός είναι η συλλογή αστερονομισμάτων προκειμένου να δοθούν στο κατάστημα του δρώμενου για την παραλαβή επιπλέον δώρων, ο δε αριθμός των αστερονομισμάτων που θα κερδίσει ο καθένας εξαρτάται απο την ευστοχία του στα τσεκούρια.

    Συνεπώς αν κάποιος πάει για τα 40+ μίνι games ώστε να κερδίσει το επιπλέον διακοσμητικό+τα επιπλέον δώρα απο το κατάστημα θα πρέπει να φτιάχνει συνεχώς ζωμούς ώστε να παίζει μίνι games, δλδ να φυτεύει και να παίρνει αναδυόμενα μέχρι το τελευταίο λεπτό του event. Άρα, ο αριθμός των φυτών-αναδυόμενων που προανέφερα είναι ο ελάχιστος και αναλόγως την προτεραιότητα που έχει βάλει ο καθένας μας. (35 μίνι games, ή 40, είτε 40+)

    Όντως τα φυτά που απαιτούνται είναι πάρα πολλά και τα αναδυόμενα εξίσου το ίδιο, και βέβαια τον κύριο λόγο τον έχει πάλι ο ρυθμός των αναδυόμενων όπως και στα περισσότερα δρώμενα άλλωστε.

    Άφησα για το τέλος αυτό που λέω εδώ και πολύ καιρό τώρα και προτείνω και πάλι να μην θριαμβολογείτε ορισμένοι (ευτυχώς είναι λίγοι) και λέτε ότι τελειώσατε τα φυτά την 2η μέρα του δρώμενου. Μην θριαμβολογείτε σαν να κερδίσατε το τζακ πότ του τζόκερ και λέτε ότι τα αναδυόμενα έρχονται βροχή, διότι ο ''παλμός'' όλων των αναγραφόμενων μας μεταφέρεται και οι αρμόδιοι του παιγνιδιού ανοιγοκλείνουν την στρόφιγγα ειδικά των αναδυόμενων με περίσσια ευκολία σαν την βρύση του σπιτιού μας. Η ζημιά που κάνετε σε όσους χιλιάδες συμπαίκτες μας δεν πληρώνουν ή δεν έχουν την δυνατότητα βοηθών ή τσάτνια ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι μεγάλη. Και μην ξεχνάτε ότι η συλλογική προσπάθεια φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα και όχι οι μεμονωμένες.

    .
     
    Αρέσει σε dora196501, ioanna6929, kolokythopitas και 34 σε άλλους.
  13. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα και καλό τριήμερο σε όσους θα κάνουν μίνι διακοπές, αλλά και σε όλους.
    Κατ'αρχήν και κατ'αρχάς να πω ότι είχε δίκιο η διοίκηση του φόρουμ που με πέταξε έξω από το φόρουμ για 5 μέρες, για διπλοποστάρισμα - γι αυτό με χάσατε.
    Προσυπογράφω τα ποστ του κουρσάρου, τον οποίο ευχαριστώ για τις βοήθειες.
    Ανησυχώ κι εγώ για το ρυθμό των αναδυομένων.
    Επίσης να επαναλάβω για άλλη μια φορά ότι και δεν μου αρέσουν τα τυχερά δρώμενα και ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ένας τυχερός παίκτης θα πρέπει να πάρει περισσότερα δώρα από έναν άτυχο. Και οι δυό δούλεψαν το ίδιο...
    Τέλος να ευχαριστήσω την ετιαρία που έβγαλε έγκαιρα τις ΣΕ. Το θεωρώ πολύ ωφέλιμο για μένα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 29/4/17
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, LILA413 και 13 σε άλλους.
  14. triadioena

    triadioena Νέος ειδικός

    και εμενα μου φανηκε πολύ χρήσιμο το οτι βγηκαν τοσο νωρις! και αν και δεν εχω καταληξει στο ποσο θα προχωρησω στο ιβεντ...μιας και δε με ενθουσιασαν τα δωρα και μου φαινεται και απαιτητικο για οσα δινει, εφτιαξα τη φαρμα μου οπως ηθελα για να ειναι ετοιμη για μια καλη συγκομιδη αναδυομενων !(σουπερ χωραφια με γαρυφαλλο και ξεγνοιασια για ολο το 3ημερο :p) Καλη επιτυχια σε οσους παιξουν
     
    Τελευταία επεξεργασία: 29/4/17
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, yelander10 και 2 σε άλλους.
  15. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά και αγωνιστικά.
    Από πού προκύπτει ότι σπέρνοντας σούπερ χωράφια με γαρύφαλλο θα πάρεις και περισσότερα αναδυόμενα; Μπορείς από ένα χωράφι να πάρεις πλέον του ενός αναδυόμενου;
     
  16. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Γιατί έχεις πάρει εσύ με απλά χωράφια και τον συνήθη χρόνο του γαρύφαλλου ένα αναδυόμενο από κάθε χωράφι ?
    Οχι φυσικά.
    Αυξάνοντας λοιπόν τον χρόνο με τα σούπερ χωράφια
    και όπως το κάνω εγώ με τον εξευγενισμό και μάζεμα σε μηδενικό χρόνο παίρνω επιβεβαιωμένα ένα αναδυόμενο από κάθε χωράφι.
    Αντιθέτως εσύ με τα απλά χωράφια και άρα λιγότερο χρόνο στο γαρύφαλλο, μπορεί να πάρεις π.χ. τα μισά ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/5/17
    Αρέσει σε ioanna6929, βιβη.2003, nota.dim1802 και 6 σε άλλους.
  17. antonismou

    antonismou Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καλο μηνα σε ολους, eviena μου τι ενοεις <<μαζεμα σε μηδενικο χρονο>>? πως γινεται?
     
    Αρέσει στους ioanna6929 και kolokythopitas.
  18. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    διάβασε εδώ
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ας-μιλήσουμε-για-τα-βιοτεχνικά-αγαθά.11019/page-4#post-59689
    Aσχέτως αυτού όμως
    Αυτό που πρέπει όμως να ξέρουν όλοι είναι οτι τα αναδυόμενα αυξάνονται ανάλογα με τον αρχικό χρόνο του φυτού, δένδρου, στάβλου.
    Οπότε τα σούπερ χωράφια είναι λογικό να δίνουν σε σχέση με τα απλά καθότι 4πλασιάζουν τον αρχικό χρόνο του φυτού.
    ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/5/17
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, βιβη.2003 και 4 σε άλλους.
  19. antonismou

    antonismou Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    eviena μου ευχαριστω πολυ για τις εξηγησεις σου, το κακο ειναι οτι μου λειπουν οι φασολιες την δευτερη την εχω μιση την πρωτη καθολου, μπηκα πριν λιγους μηνες στο παιγνιδι
     
    Αρέσει στους ioanna6929, kolokythopitas και jimixatz.
  20. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα με ενδιαφερει η συχνοτητα των αναδυομενων γεια να αποκτηθει η φασολια χρειαζονται περιπου 300 αναδυομενα την ημερα θα υπαρξουν καποιες δυσκολιες νομιζω αλλα θελω να πιστευω οτι θα ξεπεραστουν και ολοι οσοι ασχοληθουμε με το ιβεντ θα καταφερουμε τουλαχιστον να αποκτησουμε την φασολια.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, yelander10 και 2 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.