Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Που είναι ο Τζίμι Σκουλήκι"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 19/6/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Που είναι ο Τζίμι Σκουλήκι "


    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.


    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Που-είναι-ο-Τζίμι-Σκουλήκι.24123/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Που-είναι-ο-Τζίμι-σκουλήκι.24120/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και vagelis1968.
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αγαπημενοι μου φιλοι/φιλες, για να ολοκληρωσουμε το δρωμενο θα χρειαστουμε : Α) Για την επιφανεια 12.500 ανεμολογια, 825 χαρτες και 12 κλειδια. Β) Για τον ουρανο 10.250 ανεμολογια, 775 χαρτες και 3 κλειδια.
    Συνολικα και για τα δυο : 22.750 ανεμολογια, 1600 χαρτες και 15 κλειδια! Καλη προσπαθεια σε οσους το προσπαθησουν, μαζι με την αφεντιά μου!!!!
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, LILA413 και 32 σε άλλους.
  3. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Ο Ρένζο το κοράκι έρχεται με μια νέα αποστολή: να βρει το φίλο του τον Τζίμι το σκουλήκι και το καπέλο του μέσα σε ένα νέο λαβύρινθο στην επιφάνεια (έδαφος) και στον ουρανό!!:) Θα καταφέρει να τα βρει σύντομα;:eek: Δεν ξέρω αν και το βλέπω πάρα πολύ απαιτητικό και δύσκολο, θα συμμετάσχω όσο μπορέσω. Καλή τύχη σε όλους-ες στη νέα περιπέτεια του κορακιού όπου φτάσει ο καθένας μας!!;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/6/18
    Αρέσει σε kolokythopitas, LILA413, nota.dim1802 και 4 σε άλλους.
  4. icons1

    icons1 Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλό απόγευμα,

    Με την ελπίδα να έχω υπολογίσει σωστά,για τη φασολιά μόνο χρειάζεται να ανοίξουμε:

    Από την επιφάνεια όλα εκτός των 4-5-6-13-15-30 - διόρθωση:δεν χρειάζονται ούτε τα 21-22
    Από τον ουρανό τα 3-4-5-9-10-11-14-15-17-18-19-22-23-24
    Δεν έχω βγάλει τις απαιτούμενες ποσότητες,αν έχει κανείς κέφια ας επιβεβαιώσει και τα υπολογίζουμε.

    ΥΓ.Σχόλια τύπου "μια απ'τα ίδια" τα θεωρώ αυτονόητα.

    αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 20/6/18
    Αρέσει σε nana, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 17 σε άλλους.
  5. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλησπέρα σε ολους
    και ελεγα ότι θα γινει καποιο θαυμα ότι θ αλαξει κατι σε καποιο ιβεντ αλλα μπα μονο ονομα αλαζουν....
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, GS13, mini88_ και 13 σε άλλους.
  6. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Δηλαδή σαν τι να αλλάξει; Να πετάμε με διαστημόπλοια, να οδηγάμε τρένα ή να κολυμπάμε;:oops:

    Παιχνίδι φάρμας είναι. Θα φυτεύουμε και θα παραδίνουμε. Υπάρχουν άλλα παιχνίδια οπου μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα.

    Λίγο μετά την έναρξη του δρώμενου, 444 αναδυόμενα, από μικρά χωράφια με βαμβάκι, και όλους τους αποθηκευτικούς χώρους και όλα τα Bonus για αναδυόμενα ενεργά.

    Και μια συμβουλή στους νέους παίκτες : Προσπαθήστε να κάνετε όλα τα δρώμενα.
    Συχνά διαβάζω... αυτό δεν θα το κάνω γιατί δεν είναι αξιόλογη η σειρά, αυτό δεν θα το κάνω γιατι θελω να μαζέψω ζώα, αυτό δεν θα το κάνω γιατί βαριέμαι...

    Μπορεί μια σειρά να μην είναι αξιόλογη αλλά σε αλληλεπίδραση με κάποια άλλη, να προσφέρει πλεονεκτήματα.
    15% απο εδώ, 15% απο εκεί, μπορείς να έχεις μεγάλη αύξηση των ΠΕ και όχι μόνο.
     
    Αρέσει σε nana, kolokythopitas, LILA413 και 21 σε άλλους.
  7. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Πάει και ο σκουλήκης... λίγο πρόωρα χάρη στο ροδάνι.
    Μένουν κάποια τετραγωνα ακόμη για να τελειώσει όλο.
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, nana, kolokythopitas και 7 σε άλλους.
  8. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    xristos-ale3andros WOW ρε φιλε πως το εκανες τοσο γρηγορα? Να μου πεις λιγο? Μου κανει πραγματικα εντυπωση.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και soyla74.
  9. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Μέσ' το καπέλο κατοικεί,
    του Κόρακα του Ρέντζο,
    Τζίμι Σκουλήκι λέγονταν,
    και τόχε για ρεμέντζο.

    Αυτός όμως εχάθηκε,
    τι πρέπει εγώ να κάνω;
    ο Ρέντζο τον αναζητεί,
    στη γη μα και πιο πάνω.

    Πάνω ψηλά στα σύννεφα,
    χάθηκε το σκουλήκι,
    φύτεψε αναλόγια,
    μπορεί και να'χεις τύχη.

    Μάζεψε χάρτες και μπορεί
    εσύ να το πετύχεις,
    στο Ρέντζο το καπέλο του,
    εσύ να το γυρίσεις.

    Θα πάρεις δώρο φασολιά,
    ο Ρέντζο θα στη δώσει,
    μαζί με το Σκουλήκι του,
    που έχει τόση γνώση.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, GaTe987, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  10. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αυτή τη φορά απλά έτυχε.. και όπως βλέπεις δεν είμαι μόνος.
    Ο τρόπος είναι κάπως τυποποιημένος και τον χρησιμοποιούν αρκετοί νομίζω.
    Πρίν ξεκινήσει το εβέντ βάζεις χριστουγεννιάτικο στόλεν και λευκή αγνότητα με τσάτνι καρότο-μήλο.
    Μόλις ξεκινήσει το εβέντ βάζεις μεγάλα χωράφια με σ.λίπασμα, νερό και λίπασμα μέχρι να μαζέψεις edit: 588 φυτά.
    Μετά το γυρνάς σε μικρά χωράφια και βάζεις μόνο νερό άμα το λίπασμα πάει στα ύψη.
    Με τα τρία χωράφια της φάρμας παίρνεις 1.800 φυτά στο μάζεμα.
    ............
    Σήμερα το πρωί μου έτυχε στο ροδάνι και ενα +100% σε παραγωγή και μάζεψα δύο φορές απο 3.000 φυτά στο μάζεμα.
    Δεν είναι επιστήμη, απλά ακολουθείς μια σειρά.
    Φυσικά χωρίς να χρησιμοποιείς βοηθούς δεν παίζει να μαζεύεις μικρά χωράφια........
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/6/18
    Αρέσει σε nota.dim1802, kolokythopitas, nickoikono11 και 10 σε άλλους.
  11. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    xristos-ale3andros Σε ποιες εκτασεις φυτευεις? Εγω φυτευω στη βασικη φαρμα και στο αγριο λιβαδι .Δεν φυτευω στο ξεφωτο γιατι ειναι γεματο με δεντρα και σταβλους και βαριεμαι να τα βγαζω ολα και να τα ξαναβαζω σε καθε δρωμενο.
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  12. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αμα θέλω να τελειωνω γρήγορα ή άμα ζητάει πολλά φυτά, τότε χρησιμοποιώ και τις τρείς εκτάσεις.
    Αμα είναι πιο ήρεμο εβέντ φυτεύω μόνο στη βασική και στο άγριο λιβάδι.
    Σε αυτό το εβέντ χρησιμοποίησα και το ξέφωτο στο δάσος.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, soyla74 και LILA413.
  13. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    Στο ξεφωτο του δασους εχεις σταβλους και δεντρα οπως και εμενα και σε αυτο το event τα εβγαλες ολα?
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  14. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ναι.. για να τελειώσω πιο γρήγορα.
    Αλλο να έχεις δύο χωράφια να φυτεύεις και άλλο τρία.
     
  15. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    Ναι εννοειται αλλα δεν ειναι ταλαιπωρια να βγαζεις και να βγαζεις σταβλους και δεντρα σε καθε δρωμενο? Εγω αυτο θεωρω. Εσυ?
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  16. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Κοίταξε, άμα βγαίνουν τα εβέντ και χωρίς να χρησιμοποιήσεις όλους τους χώρους που διαθέτεις τότε είναι εντάξει.
    Σε τυχών εβέντ που δεν προλαβαίνεις να βγάλεις τα φυτά όμως, δε μπορείς να πείς οτι είναι πολλά τα φυτά αλλά χρησιμοποιώ δύο χώρους ενώ έχω τρείς. Δεν είναι λογικό.
    Επιπλέον, μπορεί μια μερά να θές να λείψεις. Γιατί να μην έχεις καλύφθεί?
    ......
    Οπως και να έχει όμως αυτή η κουβέντα ανήκει στη "Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι".
    Εκεί θα βρείς αρκετές πληροφορίες άμα το ψάξεις λίγο.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/6/18
  17. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Χρήστο (ή Αλέξανδρε) δε χρειάζεται να μαζέψεις 1800 φυτά, αλλά μόνο 588, όσα και τα χωραφάκια όλων των χώρων της φάρμας (202+202+184). Και μάλιστα λίγο λιγότερα αν έχεις καμιά κουκουβάγια ή κανένα εργοστάσιο και ζωοκομείο και δε τα αφαιρείς (βγάζουν πολλά αναδυόμενα). Εγώ πρακτικά βάζω 2 φορές με σούπερ λίπασμα. Την πρώτη όσα μας δώσουν (10 ή 15) με σούπερ λίπασμα και σούπερ λίπασμα της Ζωζώς παίρνω 90 ή 135 φυτά (εννοείται και με τσάτνι και τα άλλα βιοτεχνικά που ανέφερες). Μετά βάζω αυτά πάλι σε μεγάλα χωράφια με σούπερ λίπασμα (δεν ξαναξοδεύω της Ζωζός) και ύστερα το γυρνάω σε μικρά χωράφια. Με τα βιοτεχνικά που ανέφερες, οι πρώτες σπορές γίνονται σε λιγότερο από ώρα η καθεμιά, οπότε σε 2 ώρες έχω όλα τα φυτά που χρειάζομαι για πλήρη καλλιέργεια.
    Συμπλήρωσα και εγώ τη φασολιά και μου μένουν μόνο μερικά δωμάτια να εξερευνήσω. Αναδυόμενα έβγαιναν πολύ καλά (αλλιώς θα καθυστερούσαμε λίγο παραπάνω για να τα μαζέψουμε).
    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, xristos-ale3andros, kolokythopitas και 9 σε άλλους.
  18. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ουυυπππς Nantia123, μου ξέφυγε αυτό. Εχεις απόλυτο δίκιο.
    Μικρά χωράφια βάζεις όταν μαζέψεις 588 φυτά και οχι 1.800 που έγραψα πιο πάνω.
    Θα το διορθώσω.
    Σε ευχαριστώ που εντόπισες και το είπες.
     
    Αρέσει στους 2014chr, Nantia123, LILA413 και σε ακόμα ένα άτομο.
  19. tilis03

    tilis03 Ενεργός συντάκτης

    Εγω αγοραζω τσαντι μηλου καροτου καθε μερα σε καθε δρωμενο και τα περισσοτερα δρωμενα τα βγαζω αλλα δεν συμφερει τοσο το τσαντι σε θεμα χρηματων.Ειναι ακριβο 300.000 το 1 και πρεπει να αγοραζω καθε μερα.Δεν βγαινω.
     
    Αρέσει στον/ην nana.
  20. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Τότε εσένα σε συμφέρει ακόμη περισσότερο το παράλληλο εβέντ που τρέχει για να πάρεις την Ομάδα συννεφών μαγικής φασολιάς "Φαρμακύπελλο".
    Ανάμεσα σε άλλα μπορεί να πάρεις τσάτνι καρότο-μήλο ή κάποιο άλλο ακριβό βιοτεχνικό για να χρηματοδοτήσεις τη φάρμα σου.
    ..Ολα συνδέονται τελικά :p
     
    Αρέσει στον/ην Nantia123.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.